Edukacja

Edukacja

Przy pierwszym wyborze instytucji mających przygotować e-podręczniki dla polskich szkół doszło do rażących błędów i uchybień - wykazała kontrola zarządzona przez kancelarię premiera. Badający postępowanie kontrolerzy stwierdzili, że w naborze naruszono m.in. zasadę przejrzystości i równego traktowania podmiotów. Jednym z efektów kontroli jest objęcie wartego blisko 50 mln zł projektu "osłoną antykorupcyjną przez służby specjalne".

Uproszczenia podatkowe dla naukowców, 1 proc. CIT na naukę oraz specjalna spółka wspierająca innowacje - to tylko niektóre z zapowiedzi minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbary Kudryckiej na najbliższe lata. Ponadto instytutom i uczelniom ma pomóc złagodzenie zasad przetargów, aby mogli łatwiej kupować sprzęt laboratoryjny. Podczas konferencji prasowej minister wiernie towarzyszył robot Flash.

- Każda sprawa, która narusza pewne podstawowe zasady etyki, powoduje, że zaczynamy się zastanawiać gdzie są granice i w jaki sposób reagować - komentuje sprawę otrzęsin w gimnazjum salezjańskim w Lubinie Krystyna Szumilas, minister edukacji narodowej.

- Nie chciałam urazić tych, którzy stracili duże pieniądze na inwestycjach w Amber Gold – tłumaczyła w programie "Wstajesz i Wiesz" w TVN24 minister edukacji, Krystyna Szumilas. Skomentowała w ten sposób swoją odpowiedź na pytanie o wpływ nauki w gimnazjum na podejmowane decyzje w życiu dorosłym. Dwa dni temu minister zasugerowała, że absolwenci gimnazjów nie podjęliby pochopnych decyzji o zainwestowaniu w Amber Gold.

Solidarna Polska apeluje do premiera Donalda Tuska o dymisję minister edukacji narodowej Krystyny Szumilas. Żądanie ma związek z "aferą e-podręcznikową", za którą zdaniem partii odpowiedzialność ponosi szefowa resortu. Ponadto SP w związku ze sprawą złożyła do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

- Nauka jest jak podróż, a naukowcy jak podróżnicy - powiedziała podczas uroczystości ogłoszenia Krajowych Naukowych Ośrodków Wiodących (KNOW) minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka. I zapewniła, że "w Polsce nauka nie jest słaba".

Krzyk pełen hipokryzji i fałszywych danych - tak o wniosku PiS o wotum nieufności dla minister edukacji mówił w czwartek w Sejmie premier Donald Tusk. W debacie nad wnioskiem przekonywał, że Krystyna Szumilas to dobry minister. Tusk zaznaczył, że "do tej pory nie miał tak łatwego zadania jak dzisiaj", jeśli chodzi o odrzucenie zarzutów wobec jego ministra.

Krzysztof Nowak, nauczyciel ze szkoły podstawowej w Choszcznie, to nauczyciel poziomu europejskiego - otrzymał w Lizbonie nagrodę "Innowator w nauczaniu". - Jestem dumny, że to on może mnie uczyć, a nie ktoś inny - mówią jego uczniowie.

"Jak świat światem, na maturach się ściągało" - pisze na Kontakt 24 @Dorota i wspomina swój egzamin dojrzałości. "Dlaczego w naszym kraju uczciwość ciągle jest głupotą?"- zastanawia się z kolei @Matka Maturzystki. Po informacjach o przypadkach oszustw na tegorocznej maturze z matematyki i - być może także - języka angielskiego, internauci żywo dyskutują o korzystaniu z "pomocy" przy tym ważnym egzaminie.

Przeciwnicy drastycznego ograniczenia nauczania historii w szkołach ponadgimnazjalnych rozpoczynają dziś zbieranie podpisów pod projektem ustawy przywracającej szerszy zakres nauczania tego przedmiotu.

Uczelnie niepubliczne rozważają pozwanie do sądu minister edukacji Barbary Kudryckiej. Powodem jest dyskryminacja przy podziale publicznych pieniędzy z budżetu państwa, którą zarzucają resortowi - pisze "Rzeczpospolita".