Edukacja

Edukacja

Już nie będzie pierwszych razów. Język ma nie ranić

Za wieloma wyrażeniami opisującymi seksualność kryje się lęk, wstyd, niewiedza i uprzedzenia. Dlatego eksperci i ekspertki proponują małą rewolucję w tym zakresie. Czas pożegnać się z quasi-biblijnymi określeniami czy zwrotami jak "utrata dziewictwa" lub "tam na dole". Nadchodzi nowe.

Ciąża, poród, połóg. Jak po tym wszystkim wrócić do łóżka?

Przekonanie o tym, że seksualność ma być piękna i fantastyczna, nie sprawia, że ludzie chcą się kochać. Bo to zabiera energię, której po prostu nie mają. Czasem wystarczy poleżeć obok siebie nago, to już tworzy kontakt, intymność i bliskość - tak psycholożka i seksuolożka Patrycja Wonatowska odpowiada w rozmowie z Katarzyną Gozdawą-Litwińską na pytanie, jak odnaleźć swoją seksualność po narodzinach dziecka.

Gdzie ci nauczyciele, młodzi tacy?

- Nie pamiętam – słyszę w odpowiedzi, gdy pytam o ostatnio zatrudnionego stażystę. - Nie znam - mówią inni, gdy dopytuję, czy mają fizyka lub chemika chętnych do pracy od września. W oświacie trwa gorączkowe kompletowanie kadry. Dyrektorzy obiecują nauczycielom mieszkania służbowe, są gotowi zatrudniać studentów i obcokrajowców, a i tak o chętnych bywa trudno.

Harvard liderem rankingu światowych uczelni

Lista Szanghajska, czyli ranking światowych uczelni wyższych. W tym roku na podium nic się nie zmieniło. Najlepszą uczelnią świata tradycyjnie już został ogłoszony Harvard. Dalej: Stanford i Cambridge. Wśród tysiąca najlepszych uczelni na świecie znalazło się 10 polskich. Michał Gołębiowski. 

Wycieczki śladami Wyszyńskiego w programie wsparcia uczniów po pandemii

Czego chcą od września polscy uczniowie? Zdaniem Przemysława Czarnka chcą wycieczek śladami kardynała Stefana Wyszyńskiego. Minister edukacji miał podobno takie sygnały otrzymywać od uczniów. Wycieczki patriotyczne znalazły się w Narodowym Programie Wsparcia Uczniów po Pandemii. Jest też wzmianka o pomocy psychologicznej. Maria Mikołajewska.

Powrót do szkoły. Jak będzie wyglądać nauka po 1 września

Będziemy dokładać wszelkich starań, by dzieci i młodzież mogły się uczyć stacjonarnie, bez selekcji sanitarnej - mówi wiceminister Tomasz Rzymkowski w rozmowie z tvn24.pl. Ale, jak przyznaje, w ministerstwie szykują się też na inne warianty - kluczowe mogą okazać się nie tylko szczepienia dzieci, ale i ich bliskich.