Siostra porwanego w Pakistanie: Rząd zrobił za mało

Szef pakistańskiego MSZ potwierdził w rozmowie z polskim ambasadorem w Islamabadzie, że porwany we wrześniu polski inżynier żyje. - Według wszelkich dostępnych władzom pakistańskim informacji, porwany w Pakistanie Polak żyje - powiedział po spotkaniu rzecznik polskiego MSZ Piotr Paszkowski. Zdaniem siostry uprowadzonego, polski rząd mógł zrobić więcej, by doprowadzić do uwolnienia inżyniera.

Pogromca Pottera biskupem w Linzu

Ultrakonserwatywny ksiądz słynący z kontrowersyjny wypowiedzi został mianowany przez papieża Benedykta XVI biskupem pomocniczym diecezji w Linzu. Gerhard Wagner między innymi uznał huragan Katrina za karę za niemoralność, potępiał też "przesiąknięte satanizmem" książki o Harrym Potterze.

Niemcy obawiają się al-Kaidy

Al-Kaida zagraża Niemcom i ma nadzieję wymusić wycofanie sił Bundeswehry z Afganistanu - tak przynajmniej sądzą niemieckie służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo wewnętrzne, powołując się m.in. na nagrania z groźbami.

Izrael zerwie kontakty z Watykanem?

Izrael grozi zerwaniem stosunków z Watykanem - donosi niemiecki dziennik "Der Spiegel". W ten sposób władze żydowskiego państwa chciałyby zaprotestować przeciwko rehabilitacji przez papieża biskupa - lefebrysty Richarda Williamsona, który nie kwestionuje istnienie komór gazowych w Oświęcimiu.

Polacy będą rządzić w niemieckich powiatach?

Polskie stowarzyszenie "Pomeraniak" walczy o mandaty w niemieckich wyborach samorządowych. Dzięki umowie podpisanej przez zachodniopomorską Platformę Obywatelską polscy kandydaci będą startować z list niemieckiej CDU. Mają nadzieję na zdobycie 3-4 miejsc w lokalnych władzach.

Rosja: opozycja znów za kratkami

Bolszewicy w Moskwie nie mają już łatwego życia. Boleśnie przekonali się o tym członkowie zdelagalizowanej Partii Narodowo-Bolszewickiej (PNB). Gdy próbowali zorganizować antyputinowską i antykremlowską demonstrację, zostali rozpędzeni przez OMON, a dziesiątki z nich zatrzymano.

Obama aresztowany za trawkę

W każdej rodzinie znajdzie się czarna owca. Nie inaczej u Obamów. Przyrodni brat prezydenta USA trafił właśnie za kratki za posiadanie marihuany i czeka na proces w stolicy Kenii - Nairobi.

Pociski moździerzowe przy urnach

W sobotni poranek Irakijczycy ruszyli do urn - wybierają rady 14 z 18 prowincji. Nie obyło się bez prób zakłócenia przebiegu głosowania. Cztery pociski moździerzowe eksplodowały w sobotę rano w pobliżu lokali wyborczych w Tikricie, dawnym bastionie irackiego dyktatora Saddama Husajna - poinformowała iracka policja. Nie ma na chwilę obecną doniesień o rannych.

USA mówią "nie" dla rosyjskich baz

Plany otwarcia rosyjskiej bazy morskiej i lotniczej w Abchazji, czy bazy wojsk lądowych w Osetii Południowej spotkało się ze sprzeciwem USA. Zdaniem specjalnego wysłannika Stanów Zjednoczonych Matthew Bryzy Rosja powinna ograniczyć liczebność swoich wojsk w tych samozwańczych republikach do poziomu sprzed sierpniowego konfliktu z Gruzją.

Nadzy autostopowicze nie pojadą bezkarnie

Władze lokalne w Szwajcarii dość mają nowego fenomenu - nagich autostopowiczów i zamierzają z nimi walczyć. Stróże prawa z kantonu Appenzell Innerrhoden będą karali grzywnami wszystkich podróżujących bez żadnych ubrań.

"Talibowie nie zabiją Polaka"

Przetrzymywany przez talibów Polak nie zostanie zabity - to opinia pakistańskiego dziennikarza gazety "Dawn", który kontaktował się z talibami i podał informację o ultimatum terrorystów. Do jego redakcji zadzwonili talibowie z groźbą, że przetrzymywany Polak zginie, jeśli nie zostaną spełnione ich żądania. Dziennikarz twierdzi także, że pakistański rząd - w ostatnim czasie - nie interweniował w sprawie porwanego Polaka.

Anglikanie katolikami?

Konserwatywni anglikanie niebawem mogą stać się ponownie częścią Kościoła katolickiego. Na razie nie wszyscy, a tylko Wspólnota Tradycjonalistycznych Anglikanów (TAC), która istnieje od 1991 roku. Czy jest to jednak początek schizmy w angielskim Kościele?

Tragiczny wypadek w USA

Autobus wiozący chińskich turystów przewrócił się na autostradzie niedaleko Hoover Dam w stanie Arizona (USA). Zginęło sześciu pasażerów, policja bada przyczyny zdarzenia.

Pomnik buta stał jeden dzień

Tylko jeden dzień stał w irackim Tikricie pomnik buta, poświęcony dziennikarzowi, który rzucił w prezydenta USA George'a W. Busha swoim obuwiem. W piątek rzeźba została usunięta na rozkaz władz w Bagdadzie.

Zablokujecie Lizbonę? Zablokujecie rozszerzenie Unii

Unia walczy o ratyfikację Traktatu z Lizbony, ale przewodniczące jej Czechy nie rozpoczęły na ten temat jeszcze nawet debaty. - Nie będzie dalszego rozszerzenia UE bez ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego - ostrzegał w Pradze szef Parlamentu Europejskiego (PE) Hans-Gert Poettering.

Najemnicy na cenzurowanym

Najpierw iracki, teraz amerykański rząd - oba nie chcą już współpracować z firmą ochroniarską Blackwater z Północnej Karoliny. Departament Stanu USA powiadomił firmę, że nie odnowi z nią kontraktu na ochranianie dyplomatów amerykańskich w Iraku. Blackwater obwiniany jest o strzelanie do irackich cywili.

Afryka potępia Izrael

Postawić przed sądem odpowiedzialnych za zbrodnie wojenne popełnione w Gazie - tego chce od Rady Bezpieczenstwa ONZ Rada Wykonawcza Unii Afrykańskiej (UA).

Fritzl uwierzył w reinkarnację

Josef Fritzl, który przez 24 lata więził w piwnicy swoją córkę, został buddystą. Gwałciciel po raz pierwszy odkrył tę religię, która koncentruje się na osobistym rozwoju duchowym, podczas wakacji w Tajlandii. Jednak dopiero w więzieniu, gdzie oczekuje na proces, zrozumiał jak bardzo religia jest dla niego ważna.

Sarko wygwizdany, lecą głowy

Francuskiemu prezydentowi najwyraźniej brakuje do siebie dystansu. Po tym jak został wygwizdany w jednym z departamentów w Normandii, nakazał zwolnić tamtejszego prefekta oraz szefa policji.

Nadchodzi "Huragan Obama"

Przez cztery miesiące trwał pokój. Teraz jednak, nigeryjscy rebelianci poinformowali, że odwołują zawieszenie broni. Ruch na Rzecz Wyzwolenia Delty Nigru (MEND) ostrzegł przed "rozległymi atakami" na przemysł paliwowy.

Jednak będzie szczyt Unia - Chiny

Poprzedni szczyt odwołano z powodu przyjęcia w Unii dalajlamy. Teraz szef Komisji Europejskiej Jose Barroso i premier Chin Wen Jiabao ogłosili, że "wkrótce" dojdzie do szczytu UE - Chiny. To ma być dowód zbliżenia między potęgami.

Powiało optymizmem po awanturze w Davos

Podczas szczytu w Davos turecki premier Recep Tayyip Erdogan mocno się zdenerwował na Izrael. Do tego stopnia, że w furii wrócił do kraju. Tel Awiw patrzy jednak z optymizmem na rozwój wzajemnych stosunków turecko-izraelskich. - Jestem przekonany, że nasze stosunki powrócą wkrótce do zwykłego poziomu - mówi izraelski ambasador w Turcji.

Sikorski: wyrwalibyśmy Polaka z matni, ale...

- Gdyby to było w naszej mocy, to byśmy rodaka z matni wyrwali - nad groźbami porywaczy Polaka w Pakistanie rozkłada ręce Radosław Sikorski. - Wszystkie jednak środki, ale też obowiązek zapewnienia mu bezpieczeństwa są w gestii władz tego kraju - przyznaje szef polskiego MSZ. Jego pakistański odpowiednik zapewnia: - Prowadzimy tę sprawę z pełnym zaangażowaniem całego aparatu państwowego.

Biskup lefebrysta przeprasza papieża

Niespełna tydzień temu Benedykt XVI zdjął z niego ekskomunikę. Za ten krok na papieża spadły gromy. Teraz biskup-lefebrysta Richard Williamson, za zaprzeczenie istnienia komór gazowych przeprasza.

Rząd zapewni szybki internet w każdym domu

Do 2012 roku każdy dom w Wielkiej Brytanii ma mieć szerokopasmowy Internet, 2 MB/s. Czyli każdy Brytyjczyk będzie mógł swobodnie oglądać pliki video, w tym iPlayera telewizji publicznej BBC. Każdy ma też płacić podatek 20 funtów na odszkodowania za piractwo internetowe. Takie są plany brytyjskiego rządu.

Można wygrać miliony...w Niemczech

Za Odrą trwa loteryjne szaleństwo. W niemieckim Lotto do wygrania jest już 35 mln euro, więc kolektury przeżywają prawdziwe oblężenie. Losowanie w sobotę wieczorem.

Gruzja ma nowego premiera

Dotychczasowy minister finansów Nika Gilauri zostanie nowym gruzińskim premierem. Zastąpi on na tym stanowisku Grigola Mgalobliszwiliego, który złożył dymisję z powodu złego stanu zdrowia.

Castro na Kremlu po 20 latach

Prezydenci Rosji i Kuby, Dmitrij Miedwiediew i Raul Castro, podpisali w piątek na Kremlu porozumienie o "partnerstwie strategicznym" - łącznie 34 umowy. Finansowe szczegóły kontraktu pozostają tajemnicą. Była to pierwsza wizyta kubańskiego przywódcy w Moskwie od rozpadu ZSRR.

Rosja pożąda Arktyki

Z nowej narodowej dyrektywy wynika, że Rosja rości sobie prawa do Arktyki i nie zamierza oddać obszarów bogatych w złoża surowców mineralnych bez walki. Informację taką podał niemiecki "Der Spiegel", który dotarł do rosyjskich - otwarcie agresywnych - raportów.