Kombatanci bronią aresztowanych żołnierzy

Krakowscy kombatanci rozpoczynają walkę o zwolnienie z aresztu szeregowych żołnierzy, aresztowanych w związku z masakrą ludności cywilnej w Afganistanie - donosi "Super Ekspress"

Mieszkańcom Czarnobyla trzeba przywrócić wiarę w siebie

Organizacja Narodów Zjednoczonych zapowiedziała, że pomoc ludziom dotkniętym katastrofą w Czarnobylu powinna skupić się na odbudowie pewności siebie mieszkańców skażonych regionów, a nie ciągłym traktowaniu ich jak ofiary wybuchu.

Polacy obrażeni przez Fox TV

Polonia w Chicago gwałtownie protestuje przeciw słowom jednego z bohaterów serialu komediowego telewizji Fox, który powiedział, że Polacy "mają we krwi współpracę z nazistami".

Irakijczycy aresztują obcokrajowców

Dwóch Amerykanów i 31 innych cudzoziemców, a także 10 Irakiczyków aresztowały irackie siły bezpieczeństwa w związku z postrzeleniem w centrum Bagdadu niewinnej kobiety. To kolejny incydent z udziałem uzbrojonych obcokrajowców.

USA i Unia proszą Polskę o mediację

Rząd USA i Unia Europejska poprosiły Polskę o pomoc w mediacji między gruzińskimi władzami a opozycyjnymi mediami - wynika ze słów szefa polskiej dyplomacji Radosława Sikorskiego. 23 listopada do Tbilisi wybiera się prezydent Lech Kaczyński.

Wyjdziemy z Iraku, pojedziemy do Czadu

Nowy szef MON Bogdan Klich po raz kolejny zapewnił, że Polacy wycofają się z Iraku w 2008 roku, ale jeszcze dokładnie nie wiadomo kiedy. Żołnierze nie wyjadą jednak z Afganistanu, a 350 pojedzie na misję pokojową do Czadu.

Więcej osób zginęło od kul ochroniarzy, niż w eksplozji?

Nawet dwie trzecie osób zabitych w afgańskim Baghlan to ofiary strzelaniny, a nie bomby, którą zdetonował wtedy zamachowiec samobójca - wynika z raportu ONZ. 6 listopada, w największym do tej pory ataku na cywilów, zginęło prawie 80 ludzi, a ok. 100 odniosło obrażenia.

Diamentowe gody królewskiej pary

Najbliższa rodzina i 2 tys. gości wzięło udział w uroczystej mszy dziękczynnej z okazji 60. rocznicy małżeństwa 81-letniej brytyjskiej królowej Elżbiety II i 86-letniego księcia Edynburga Filipa.

Papież potępia "promocję aborcji"

Papież Benedykt XVI w liście do kenijskich biskupów stwierdził, że międzynarodowe organizacje są odpowiedzialne za "promocję aborcji" w Afryce. Winę za szerzenie się chorób przenoszonych drogą płciową głowa Kościoła katolickiego zrzuciła na "zaburzone wyobrażenie" małżeństwa i rodziny.

Gwiazda krykieta głoduje

Imran Khan, niegdysiejsza gwiazda krykieta, a teraz jeden z liderów pakistańskiej opozycji, rozpoczął głodówkę w więzieniu. Trafił do niego za udział w demonstracji przeciw wprowadzonemu przez prezydenta Perveza Musharrafa stanowi wyjątkowemu.

Izraelczycy zwolnią 450 palestyńskich więźniów

Premier Izraela Ehud Olmert uzyskał zgodę gabinetu na zwolnienie w więzień 450 Palestyńczyów. To gest dobrej woli przed zbliżającą się konferencją w Annapolis, gdzie będzie dyskutowana przyszłość Palestyny.

Tysiące ofiar cyklonu w Bangladeszu

Według oficjalnych danych cyklon Sidr zabił w Bangladeszu 2600 ludzi, ale nieoficjalne dane Czerwonego Półksiężyca mówią nawet o 10 tysiącach ofiar. Akcja ratownicza trwa.

Świat broni humbaki przed Japończykami

Australia i Nowa Zelandia ostro zaprotestowały przeciwko odławianiu przez Japończyków wielorybów. Japońska flota wyruszyła na wody Antarktyki, by zabić około 1000 wielkich wodnych ssaków, w tym chronionych humbaków.

Musharraf legalnie wybrany?

Pięć z sześciu zarzutów kwestionujących legalność reelekcji gen. Perveza Musharrafa na stanowisko prezydenta Pakistanu zostało oddalonych przez Sąd Najwyższy. Ostatnia wątpliwość będzie rozpatrywana w czwartek.

Azja ucierpi na skutek zmian klimatu

Dziesięciolecia rozwoju społecznego i gospodarczego krajów Azji i Pacyfiku są w niebezpieczeństwie. Grożą im zjawiska klimatyczne i wzrastający poziom wód - ostrzega raport opublikowany w poniedziałek przez koalicję 35 ugrupowań ekologicznych i humanitarnych.

Kambodża bierze się za Czerwonych Khmerów

Policja kambodżańska aresztowała dziś jednego z najbliższych współpracowników przywódcy Czerwonych Khmerów Pot Pota. Khieu Samphan pełnił w ich rządzie funkcję premiera i szefa państwa.

Szczyt Rady UE z nowymi polskimi ministrami

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorkski i minister obrony narodowej Bogdan Klich wezmą dziś udział w posiedzeniu Rady Europejskiej w Brukseli. Jednym z najważniejszych tematów będzie misja wojskowa do Czadu.

Grecja pod wodą

Ulewne deszcze padające w Grecji i wywołana przez nie powódź w północno-wschodniej części kraju sprawiły, że ulice wielu miasteczek przypominały te z Wenecji. Władze wprowadziły w dotkniętym powodzią regionie stan wyjątkowy.

Trzydniowa żałoba w Doniecku

Trzydniowa żałoba w Doniecku po tragedii w kopalni węgla kamiennego. W wyniku wybuchu metanu zginęło 70 osób, a 30 wciąż uważa się za zaginionych. Ratownicy walczą o ich życie, ale szanse na wydostanie kogoś żywego maleją z każdą godziną.

Chcieli zabić kolegów i nauczycieli

Chcieli zabić kolegów, nauczycieli, a potem siebie - szczęśliwie nikomu nic się nie stało. Niemiecka policja udaremniła zamach dwójki nastolatków na jedno z gimnazjów w Kolonii.

Faszystowskie saluty w Madrycie

Faszystowskie pozdrowienia, płomienne mowy i setki demonstrantów – prawicowi zwolennicy reżimu Francisco Franco demonstrowali w Madrycie w 32. rocznicę śmierci generalissimusa. Kilka ulic dalej w nocy z policją walczyli antyfaszyści.

Iran szuka drugiej Szwajcarii

Prezydent Mahmud Ahmadinedżad, rozważa przeniesienie nielegalnego, irańskiego programu atomowego "do kraju neutralnego, takiego jak Szwajcaria", aby uniknąć oskarżeń dotyczących jego ewentualnego militarnego charakteru, które wysuwają UE, Stany Zjednoczone i Izrael.

Płoną złoża gazu w Arabii Saudyjskiej

Co najmniej 28 osób zginęło w wielkim pożarze, jaki wybuchł w sobotę w nocy w saudyjskiej instalacji gazowej - podał w Rijadzie narodowy koncern naftowy Aramco. Wśród zabitych jest pięciu pracowników tego narodowego koncernu Arabii Saudyjskiej.

10 tysięcy ofiar mógł pochłonąć cyklon w Bangladeszu

W ciągu trzech dni, odkąd do wybrzeży Bangladeszu dotarł cyklon Sidr, zginęło już ponad 3 tysięce ludzi - poinformowała w niedzielę lokalna, prywatna stacja telewizyjna ATN Bangla. Oficjalne źródła mówią o 2200 ofiarach, zaś Czerwony Półksiężyc ostrzega, że ofiar może być nawet 10 tysięcy.

Hiszpania: antyfaszyści pobili się z policją

Przyszli wspominać zabitego przez neonazistów kolegę - skończyło się na bijatyce. Madryt przeżył kolejny dzień starć - tym razem antyfaszystów z policją. Rannych zostało kilkanaście osób, a 7 zostało zatrzymanych. Ostatnie tygodnie w Hiszpanii to ostre walki - uliczne i medialne - między skrajną lewicą a prawicą.

Setki wielorybów zginą

Mimo międzynarodowych umów, apeli i protestów obrońców zwierząt z japońskiego portu Shimonoseki ruszyła największa od 1960 roku wyprawa na wieloryby. Choć kaszaloty to gatunek zagrożony wyginięciem, Japończycy wysoko cenią sobie ich mięso.

Ile osób zabił Peter Tobin?

W ostatnich tygodniach w dawnym domu Petera Tobina, skazanego na dożywocie za zamordowanie 23-letniej Polki, znaleziono kolejne dwa ciała. Media spekulują jednak, że morderca może być sprawcą śmierci nawet 15 ofiar.