- Tragedia tej śmiertelnej choroby, jaką jest AIDS dotknęła moje najbliższe otoczenie. Jej ofiarą padł kilka lat temu mój brat - powiedziała w telewizyjnym wywiadzie małżonka prezydenta Francji Carla Bruni-Sarkozy, będąca ambasadorem Światowego Funduszu na rzecz Walki z AIDS.
Z okazji Światowego Dnia Walki z AIDS Carla Bruni-Sarkozy udzieliła wywiadu francuskojęzycznej stacji TV5 Monde. Podkreśliła w nim, że od dwudziestu lat przygląda się z bliska ogromnym spustoszeniom, jakie powoduje ta plaga.
Mój brat miał szczęście żyć we Francji, być tam leczony i mieć dostęp do najlepszych szpitali, najlepszych lekarzy. Ale ja (jako ambasador Światowego Funduszu na rzecz Walki z AIDS - red.) chcę mówić w imieniu tych, którzy nie mają dostępu do niczego Carla Bruni-Sarkozy
"Miliony ludzi bez opieki"
Pierwsza dama Francji przyznała, że gdy pracowała jako modelka, jej ówczesne środowisko zawodowe "było dziesiątkowane epidemią AIDS". Ta śmiertelna choroba dotknęła również jej najbliższe otoczenie - jej brat Virginio zmarł w 2006 r. w następstwie zarażenia wirusem HIV.
- Mój brat miał szczęście żyć we Francji, być tam leczony i mieć dostęp do najlepszych szpitali, najlepszych lekarzy. Ale ja (jako ambasador Światowego Funduszu na rzecz Walki z AIDS - red.) chcę mówić w imieniu tych, którzy nie mają dostępu do niczego - powiedziała.
I dodała, że ma na myśli miliony ludzi na świecie pozbawionych wciąż właściwej opieki medycznej.
Leczenie dla kobiet-nosicielek
Pierwsza dama Francji zastrzegła też, że jej zaangażowanie w walkę z tą chorobą nie jest bezpośrednim rezultatem tego rodzinnego dramatu.
W poniedziałek w artykule opublikowanym w dzienniku "Le Monde" małżonka Nicolasa Sarkozy'ego powtórzyła swój wcześniejszy apel, aby do 2015 r. zapewnić leczenie wszystkim kobietom będącym nosicielkami wirusa HIV i w ten sposób nie dopuścić do zakażenia ich dzieci.
Ok. 33,4 mln ludzi na świecie jest zakażonych wirusem HIV - wynika z dorocznego raportu Światowej Organizacji Zdrowia i oenzetowskiego programu ds. problemów HIV/AIDS (UNAIDS). Od momentu pojawienia się wirusa zaraziło się nim ok. 60 mln osób, z czego około 25 mln zmarło, ale liczba nowych zakażeń spadła w ciągu ostatnich 8 lat o 17 proc.
Źródło: PAP, lex.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24