Zamieszki w rocznicę studenckiej rewolty

Tysiące demonstrantów przeszło w środę wieczorem ulicami Aten, by uczcić rocznicę protestów studenckich z 1973 roku, w których zginęło kilkanaście osób. Grecka policja użyła gazu łzawiącego przeciwko grupie młodzieży rzucającej kamieniami.

Obama odznaczył Busha seniora

Kanclerz Niemiec Angela Merkel, były prezydent Stanów Zjednoczonych George H. W. Bush i miliarder Warren Buffett zostali uhonorowani Medalami Wolności, najwyższym odznaczeniem cywilnym w USA. Odznaczenia z rąk prezydenta Baracka Obamy wyróżnieni odbiorą na początku przyszłego roku.

Nowy Kongres, starzy liderzy

Nancy Pelosi, ustępująca przewodnicząca Izby Reprezentantów, mimo protestów swojej partii, pozostanie liderką demokratów w tej Izbie. W nowym Kongresie, po porażce demokratów w niedawnych wyborach, będzie przewodniczyć już jednak jedynie mniejszości.

Cholera wymyka się z Haiti

Pierwszy przypadek cholery został zdiagnozowany u mieszkanki Florydy, która kilka dni temu wróciła z objętego epidemią Haiti. Kobieta odwiedziła rodzinę mieszkającą na północy kraju, gdzie na cholerę zmarło już 1100 osób. Sytuacja na Haiti jest coraz bardziej dramatyczna.

Nigeryjczycy odbili zakładników

Armia nigeryjska uwolniła w środę 19 zakładników, w tym 7 cudzoziemców, przetrzymywanych przez Ruch na rzecz Emancypacji Delty Nigru (Mend). Wolność odzyskali m.in. obywatele Francji i USA.

Depresja wepchnęła go w objęcia nastolatek?

Zdaniem znanego włoskiego dziennikarza Bruno Vespy premier Włoch Silvio Berlusconi miał kryzys po przegranych wyborach w 2006 roku i to wtedy "zaczął być nieostrożny urządzając co tydzień przyjęcia". Dziennikarz jest jednym z niewielu, którzy mają dostęp do premiera.

Guantanamo: pierwszy wyrok przed cywilnym sądem

To był przełomowy, bo pierwszy przed cywilnym sądem proces byłego więźnia z amerykańskiego więzienia w bazie Guantanamo na Kubie. Federalna ława przysięgłych w Nowym Jorku uznała Ahmeda Chalfana Gailaniego za niewinnego 276 wysuniętych przeciwko niemu zarzutów. Za zasadny uznano tylko jeden.

Murkowski dokonała cudu

Mająca polskie korzenie Lisa Murkowski wygrała wyścig do fotela senatorskiego w stanie Alaska - podała w środę wieczorem agencja Reutera. To pierwszy od ponad pół wieku zwycięzca w wyborach, którego nazwisko wyborcy musieli sami dopisać na kartach do głosowania.

Skatowany dziennikarz opuścił OIOM

Ciężko pobity rosyjski dziennikarz "Kommiersanta" Oleg Kaszyn został przeniesiony w środę z oddziału intensywnej opieki medycznej na oddział urazowy. Po raz pierwszy rozmawiał też ze śledczymi.

Uwięzili antymaterię. Pierwszy raz w historii

Po raz pierwszy w historii naukowcom udało się uwięzić antymaterię. Przez ułamek sekundy specjaliści z ośrodka CERN w Szwajcarii schwytali 38 atomów antywodoru - poinformowano w środę.

"Czuwanie przy zwłokach zamienia się w party"

Choć Irlandia ma kłopoty z zadłużeniem, to dla wielu mieszkańców wciąż jest wspaniałym miejscem. Dlaczego? O to zapytał "Irish Times" użytkowników Twittera. Wśród najciekawszych odpowiedzi była m.in ta: "czuwanie przy zwłokach i pogrzeby zmieniają się w party".

Sikorski zna główne zagrożenie w XXI wieku

Rosja powinna zaakceptować zachodnie plany obrony przeciwrakietowej - powiedział Radosław Sikorski w wywiadzie dla agencji Reutera. Jego zdaniem zwiększyłoby to bezpieczeństwo międzynarodowe, bo pociski rakietowe będą największym zagrożeniem XXI wieku.

Mafijny boss wpadł po 14 latach ucieczki

Włoska policja aresztowała w środę jednego z bossów kamorry Antonia Iovine, który ukrywał się przed władzami przez 14 lat - podała agencja Reutera. Iovine był jednym z najbardziej poszukiwanych ludzi we Włoszech.

Cztery dni po dymisji znów rządzą Francją

Cztery dni po przyjęciu dymisji Francoisa Fillona, nowo powołany rząd spotkał się w środę na pierwszym posiedzeniu. Prezydent Nicolas Sarkozy wezwał ministrów do "niewzruszonej jedności" w kontekście niedawnych sporów w łonie poprzedniego gabinetu.

We wsi mieszka 1500 osób. Zamawiają 20 samolotów

Chińska wioska Huaxi w prowincji Ciangsu chce kupić 20 samolotów szkoleniowych i turystycznych, korzystając z tego, że Chiny zapowiedziały otwarcie niższych pułapów przestrzeni powietrznej dla samolotów prywatnych - pisze w środę agencja Xinhua.

Berlusconi: Albo zaufanie, albo wybory

- Jeśli mój rząd nie otrzyma wotum zaufania, rozpisane zostaną przedterminowe wybory - oznajmił premier Włoch Silvio Berlusconi. Dodał, że jego gabinet ma jednak szanse otrzymać poparcie obu izb parlamentu podczas głosowań 14 grudnia.

"Planowany zamach". Niemcy zaostrzają kontrole

- Niemiecki rząd ma informacje wskazujące na planowany pod koniec listopada atak terrorystyczny w Niemczech - poinformował w środę w Berlinie minister spraw wewnętrznych Thomas de Maiziere.

Serbia prosi Interpol o pomoc ws. Mladicia

Serbowie poprosili Interpol o pomoc w zlokalizowaniu Ratko Mladicia, głównego oskarżonego o zbrodnie wojenne podczas wojny w Bośni. Serbia jest zdania, że nie ukrywa się on już na jej terytorium.

"Polska odpowiada za pogorszenie relacji"

Kolejny głos w sprawie polsko-litewskich relacji, tym razem krytyczny wobec Polski. Były prezydent Litwey Valdas Adamkus uważa, że większą odpowiedzialność za pogorszenie relacji naszych krajów ponosi Warszawa. Polityk powiedział o tym w wywiadzie dla portalu Delfi.

Pilot drzemał, samolot spadł. Zginęło 158 osób

Pilot samolotu linii Air India Express, który w maju tego roku rozbił się podczas lądowania w Indiach, spał przez sporą część lotu. Kiedy się obudził, był zbyt zdezorientowany by sprowadzić maszynę bezpiecznie na ziemię - wynika z dochodzenia przeprowadzonego w sprawie katastrofy. W wypadku zginęło 158 osób.

Aziz uniknie kary śmierci

Prezydent Iraku Dżalal Talabani zapowiedział, że nie podpisze nakazu egzekucji Tarika Aziza, ministra w okresie reżimu Saddama Husajna. Aziz został skazany na karę śmierci w październiku.

Najbardziej współczesna z księżniczek

Zaręczyny Williama i Kate to od wtorku numer jeden w brytyjskich mediach. Biografia, styl, kontrowersje wokół przyszłej księżnej - te tematy nie schodzą z czołówek gazet. Czy Kate nadaje się na żonę dla brytyjskiego następcy tronu?

Młody Kim zaczął czystkę

Kim Dzong Un, najmłodszy syn północnokoreańskiego przywódcy Kim Dzong Ila i jego przyszły następca, rozpoczął czystkę w partii komunistycznej i siłach zbrojnych, aby podporządkować sobie aparat państwowy - takie informacje przekazali w środę uciekinierzy z Korei Północnej.

Pożar na promie. "Wszystko pod kontrolą"

Pożar na pokładzie pasażerskiego promu "Pearl of Scandinavia". Duńskie i szwedzkie władze zapewniły jednak, że sytuacja znajduje się pod kontrolą, a ewakuacja nie była konieczna.

Waszyngton "nie potrzebuje kolejnej wojny"

Stany Zjednoczone pomogą Jemenowi w walce z Al-Kaidą, dostarczając mu sprzęt i szkoląc siły bezpieczeństwa, lecz nie będą angażować się w kolejną wojnę - oświadczył amerykański minister obrony Robert Gates.

"Król też musi być celebrytą"

- Ludzie oczekują od pary królewskiej różnych rzeczy - także plotek. Król musi być trochę celebrytą, musi być interesujący - uważa ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce, Ric Todd, gość programu "Wstajesz i wiesz" w TVN24. Jego zdaniem zapowiedź ślubu księcia Williama i Kate Middleton to wspaniała wiadomość, a nowym sloganem Zjednoczonego Królestwa staje się z tej okazji hasło: "Miłość jest najważniejsza".

Książę William: Nie chodzi o wypełnianie luki po mojej matce

- Oświadczyny były bardzo romantyczne. Myślałam sobie, że taka chwila może nadejść, ale kiedy William poprosił mnie o rękę, byłam w szoku - mówi Kate Middleton, przyszła żona księcia Williama w wywiadzie, którego para udzieliła telewizji ITN. Książę i przyszła księżna zdradzają, że Kate ma nad łóżkiem zdjęcie modela w dżinsach, a William na studiach uwodził ją gotowaniem. Twierdzą, że o dzieciach jeszcze nie myślą. - Ale chcemy mieć rodzinę - zapewniają.

START najpewniej opóźniony

Przed upływem obecnej kadencji Kongresu nie uda się najprawdopodobniej ratyfikować układu START z Rosją o redukcji strategicznej broni nuklearnej. Zdaniem republikańskich członków Senatu zostało na to zbyt mało czasu.

Amerykanie oddają Afganistan

W czasie zbliżającego się szczytu NATO w Lizbonie amerykański prezydent Barack Obama podpisze plan stopniowego przekazywania odpowiedzialności za bezpieczeństwo afgańskiemu wojsku i policji w latach 2011-2014 - poinformowała agencja AP.