12-dniowy marsz dla uwolnienia żołnierza

Tysiące Izraelczyków rozpoczęło w niedzielę 12-dniowy marsz z północy kraju do Jerozolimy. W ten sposób chcą wywrzeć presję na rządzie, by ten porozumiał się z palestyńskim radykalnym Hamasem ws. uwolnienia izraelskiego żołnierza Gilada Szalita. Żołnierz od czterech lat jest w palestyńskiej niewoli.

W poniedziałek nowy premier Czech

W poniedziałek prezydent Czech Vaclav Klaus mianuje nowego premiera. Będzie nim szef Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS) Peter Neczas. Prezydent Klaus taką informację przekazał osobiście w niedzielę w czeskiej telewizji.

Pożar wieżowca w Holandii

Pożar banku w Holandii. Ogień wybuchł w niedzielę nad ranem w jednej z wież nowego kompleksu biurowego w Utrechcie.

Głosują po raz pierwszy od pół wieku

Ostatni raz do urny poszli dokładnie 52 lata temu. Teraz, po ponad półwiecznej przerwie, Gwinejczycy wybierają nowego prezydenta. Nadzieje na zostania demokratyczną głową państwa, po latach panowania dyktatury, ma wielu. W wyborach wystartowało 24 kandydatów.

Tatry: uratowany 12-latek i grupa Litwinów

Po całonocnej akcji ratowniczej w słowackiej części Tatr udało się uratować młodego Litwina. Odnalazła się też zaginiona grupa turystów. Górscy ratownicy przestrzegają: o tej porze roku góry nadal bywają niebezpieczne.

Kirgizi głosują pod nadzorem 8 tys. milicjantów

W Kirgistanie trwa referendum w sprawie nowelizacji konstytucji. Jest ono szczególnie chronione przez - bezpieczeństwa strzeże osiem tysięcy milicjantów. Głosowania jak na razie przebiega spokojnie. Swój głos oddała już szefowa tymczasowego gabinetu i p.o. prezydent Roza Otunbajewa.

Strajk w Bangladeszu za 250 mln dolarów

Tysiące ludzi demonstrowało w niedzielę na ulicach stolicy Bangladeszu - Daakki. Jednocześnie kraj ogarnął jednodniowy strajk: opozycja liczy, że protest doprowadzi do przedterminowych wyborów parlamentarnych. Szacuje się, że strajk kosztował państwo ok. 250 milionów dolarów.

Bułgarzy chcą książek za darmo

W bułgarskiej części internetu zawrzało, po tym, jak bułgarska policja zamknęła "Czytankę" - największą wirtualną bibliotekę. Internauci protestują, a nielegalna czytelnia nadal działa, tylko na innym serwerze.

Alex się rozszalał

Wiatr o sile nawet 100 km/h i intensywne opady deszczu - pierwszy w tym sezonie tropikalny sztorm atakuje zachodnie wybrzeża Zatoki Meksykańskiej.

G8 potępia Koreę, upomina Iran

Przywódcy ośmiu przodujących gospodarczo państw świata na szczycie w Huntsville koło Toronto potępili domniemane zatopienie południowokoreańskiego okrętu przez Koreę Północną. Wezwali także Iran, by podjął większe wysiłki na rzecz przestrzegania praw człowieka.

Zniknął kawałek Księżyca

W sobotę miało miejsce częściowe zaćmienie Księżyca. Niestety nie wszyscy znaleźli się wśród grupy tych szczęśliwców, którzy na żywo mogli podziwiać ten niesamowity widok. Zaćmienie nie było widoczne w Polsce.

"Ruski ekstrem", czyli Niemiec w Moskwie

W Rosji można przeżyć więcej przygód i dostać zastrzyk adrenaliny przez jeden dzień, co w Niemczech przez cały rok - tak obrazowo o życiu w Rosji mówi niemiecki korespondent w Moskwie Boris Reitschuster. Pewnie dlatego opisując ten kraj używa terminu "ruski ekstrem". O swoim oglądzie Rosji opowiedział w rozmowie z TVN24.

Czarny łańcuch przeciw plamie

Ponad sto osób protestowało ws. wciąż niepowstrzymanego wycieku ropy do Zatoki Meksykańskiej. Ludzie, w większości ubrani na czarno, zebrali się na plaży na Florydzie i utworzyli tam ludzki łańcuch.

Woda pustoszy Rumunię

Rzeki wystąpiły z brzegów, drogi zamieniły się w rwące potoki - w wyniku powodzi w Rumunii zginęły co najmniej cztery osoby. W centralnych regionach kraju trzeba było ewakuować setki ludzi.

Będą wybory w Korei Płn. Pierwsze od 1966 roku

We wrześniu w Korei Północnej zostaną wybrane nowe władze rządzącej w kraju partii. Wydarzenie to niecodzienne, bo ostatnia konferencja Partii Pracy Korei w celu wybrania nowego kierownictwa odbyła się w 1966 roku.

Algirdas Brazauskas nie żyje

Ostatni przywódca partii komunistycznej na Litwie i pierwszy prezydent, wybrany po odzyskaniu przez ten kraj niepodległości, Algirdas Brazauskas zmarł w wieku 77 lat po długiej i ciężkiej chorobie - podało w sobotę jego biuro.

Palenie zabija. Teraz także Rosjan

Nie dość, że ostatnio pojawił się w Rosji pomysł zakazu handlu alkoholem w nocy, to na dodatek teraz nasi wschodni sąsiedzi dowiedzą się, że "palenie zabija". Od soboty ostrzeżenia zdrowotne obowiązują na sprzedawanych w Rosji paczkach papierosów.

Watykan: śledczy gorsi od reżimów komunistycznych

Rewizje w pałacu arcybiskupim w Brukseli w związku z aferą pedofilską to "niesłychany i poważny czyn" - uznał szef watykańskiej dyplomacji, kardynał Tarcisio Bertone. Postępowanie belgijskich śledczych "nie ma precedensu, nawet w odniesieniu do reżimów komunistycznych" - powiedział sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej podczas wizyty na rzymskim uniwersytecie.

Szef Mossadu do dymisji

Szef Mossadu Meir Dagan zakończy swoje ośmioletnie urzędowanie za trzy miesiące - podał izraelski kanał Channel 2. Dagan chciał stać na czele wywiadu jeszcze przez rok, jednak jego prośba o przedłużenie kadencji została ponoć odrzucona przez premiera Benjamina Netanjahu.

Najbrzydszy pies świata

Pośród wielu oryginalnych pomysłów mieszkańców USA, ten konkurs psiej piękności plasuje się na wysokiej pozycji. Jest to chyba jedyne wydarzenie, kiedy o zwycięstwo walczą nie najpiękniejsze czworonogi, ale... te najbrzydsze. W sobotę odbyła się 23 edycja konkursu.

Seksowna aktorka w obronie małp

Aktorka Alicia Silverstone wysłała telefoniczną wiadomość do ponad tysiąca pracowników Brookhaven National Laboratory, wzywając ich, by nie pracowali przy projekcie NASA, którego celem jest napromieniowanie 30 małpek saimiri, najprawdopodobniej śmiertelną dawką promieniowania gamma.

Wypadek polskiego busa w Belgii. Trzy osoby nie żyją

Trzy osoby, najprawdopodobniej Polacy, zginęły, a cztery zostało ranne w wypadku minibusa na autostradzie E34 w pobliżu Antwerpii. Według belgijskich lekarzy dwie ranne osoby są w stanie krytycznym, a dwie pozostałe mają ciężkie obrażenia.

Powódź dotknęła 65 mln ludzi

W tym roku powodzie w Chinach dotknęły 64,57 milionów osób w 22 prowincjach. Tylko w ciągu ostatnich 11 dni żywioł zabił w Państwie Środka 211 osób - podała agencja Xinhua.

"Ruszyłem tyłek i położyłem na szali swoje życie"

- Gdybym miał strzelbę, zastrzeliłbym go - tak Gary Faulkner odpowiedział na pytanie, jak blisko był zabicia szefa Al-Kaidy. Amerykanin został schwytany w Pakistanie podczas swojej siódmej już podróży do Pakistanu w poszukiwaniu Osamy bin Ladena.

Jest plama, może być gorzej. Nadchodzą huragany

Wyciek ropy w Zatoce Meksykańskiej wciąż nie został całkowicie zatamowany, a BP i amerykańskie władza mają kolejny ogromny problem na horyzoncie - sezon huraganów. Jeśli jakiś cyklon zniszczy zapory ułożone wzdłuż wybrzeży, skala i tak już największej katastrofy ekologicznej w historii USA może być wielokrotnie większa.

"Dzień walki z imperializmem USA"

Wojna bez końca na Półwyspie Koreańskim miała swoją kolejną odsłonę. Tym razem bezkrwawą. W piątek w Phenianie w 60. rocznicę wybuchu konfliktu z antyamerykańskimi hasłami, w zwartych szeregach maszerowało ponad 100 tys. osób.

Szczyt G8: gospodarka przede wszystkim

Promowanie solidnych finansów publicznych oraz stały wzrost gospodarczy - to cele, które w piątek ustalili liderzy państw G8 podczas pierwszego dnia spotkania. Szczyt przywódców największych mocarstw gospodarczych świat odbywa się w Huntsville w Kanadzie.

Przeciwko kapitalizmowi, przeciwko G20

Około 2 tys. osób manifestowało w Toronto przeciw szczytowi G20. Policja zatrzymała demonstrację przed konsulatem USA i zablokowała dostęp do tzw. strefy bezpieczeństwa ustanowionej wokół miejsc obrad liderów G20. Od piątku w Kanadzie w Huntsville w prowincji Ontario trwa też szczyt G8.