Dostał samochód, bo nie spalił Koranu

Pastor Terry Jones z Florydy zasłynął kilka tygodni temu szumnymi zapowiedziami spalenia Koranu w rocznicę zamachów 11 września 2001 roku. Z jego planów w rezultacie nic nie wyszło. I właśnie za to kontrowersyjny pastor dostał... samochód.

Chcą 14 lat dla Chodorkowskiego

Prokurator zażądał w piątek po 14 lat więzienia dla byłego szefa koncernu Jukos Michaiła Chodorkowskiego i jego partnera biznesowego Płatona Lebiediewa z uwzględnieniem wyroku, który dostali w roku 2005 - poinformowała agencja ITAR-TASS.

Europejska ofensywa skrajnej prawicy

Liczne skrajnie prawicowe partie chcą stworzyć własną "sieć europejską". W tym celu ich przedstawiciele spotykają się w piątek i sobotę w Wiedniu.

Bójka na wizji

To była naprawdę burzliwa debata – użyto nie tylko argumentów, ale i pięści. Do gwałtownej kłótni i bójki doszło w jednej z indyjskich telewizji.

W Smoleńsku za mokro dla archeologów

Padający od kilku dni deszcz bardzo utrudnia pracę 10-osobowej grupie polskich archeologów w Smoleńsku. Polscy specjaliści mają dokładnie przebadać miejsce upadku prezydenckiego TU-154M i zebrać ewentualne pozostałości. Pozostało im pięć dni na przebadanie pięciu tysięcy metrów kwadratowych powierzchni.

Ksiądz - pedofil posiedzi 21 lat

Na karę 21 lat pozbawienia wolności został skazany 72-letni katolicki ksiądz James Robinson. Duchowny został uznany winnym przestępstwom seksualnym wobec sześciu chłopców, popełnione w latach 1959-83.

500 partii w 19 godzin

Rozegrał 523 partie szachów i większość z nich wygrał. Izraelski szachista Alik Gershon zapewnił sobie miejsce w Księdze rekordów Guinnessa jako mistrz symultanki.

Trzy eksplozje przed wizytą prezydenta

Przypadek czy celowe działanie? Przed wizytą prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza w Kirowohradzie (centralna Ukraina) doszło do trzech eksplozji. Wybuchy miały miejsce przed siedzibami sądu, milicji, prokuratury.

NATO chce otworzyć parasol wraz z Rosją

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen chciałby, by na listopadowym szczycie w Lizbonie Sojusz podjął decyzję o stworzeniu natowskiego systemu obrony przeciwrakietowej i zaprosi do współpracy Rosję. O swoich nadziejach Rasmussen mówił podczas wizyty w Berlinie.

"Polacy: Litwini to nacjonaliści. Litwini: Polacy to aroganci"

Relacje pomiędzy Polską a Litwą są "najgorsze w Europie". Taka ocena pojawiła się w najnowszym wydaniu tygodnika "European Voice". Gorąca debata pomiędzy dwoma krajami toczy się wokół nierozstrzygniętych od lat kwestii: edukacji, kultury i praw mniejszości polskiej na Wileńszczyźnie czy sprzedaży udziałów litewskiej rafinerii koło Możejek. Polska zarzuca Litwie, że nie realizuje zobowiązań wobec polskiej mniejszości narodowej. Litwa oskarża Polskę o brak dostatecznej integracji. "Polacy twierdzą, że Litwini to nacjonaliści, a Litwini mówią, że Polacy to aroganci" - kwituje "EV".

Węgry pozwane za Holokaust

Węgierscy Żydzi ocaleni z Holokaustu i ich krewni w Stanach Zjednoczonych pozywają Republikę Węgierską i węgierskie koleje państwowe. Zarzucają im współpracę z nazistami w eksterminacji Żydów podczas II wojny światowej. Żądają rekompensaty za doznane okrucieństwa.

Snajper-rasista terroryzuje Malmoe

Coraz większy strach paraliżuje mieszkańców Malmoe na południu Szwecji. Od początku roku doszło tam już do kilkunastu ataków snajperskich na osoby o ciemnej skórze. Ostatniej nocy ranne zostały kolejne dwie młode kobiety. Kule dosięgły je w ich własnym mieszkaniu - snajper strzelał przez okno.

Samolot spadł przez krokodyla

Krokodyl spowodował katastrofę lotniczą w Demokratycznej Republice Kongo. Przemycany na pokładzie samolotu gad uciekł z torby, wywołując panikę wśród pasażerów. Maszyna uderzyła w budynek - zginęło 19 pasażerów i brytyjski pilot.

Niedźwiedź zaatakował we mgle

Niedźwiedź zaatakował pracownika stacji narciarskiej przy Skalnym Stawie koło Tatrzańskiej Łomnicy w słowackich Tatrach. Mężczyzna ma obrażenia twarzy, nóg i ręki. Słowaccy eksperci mają zdecydować, czy zwierzę zostanie odstrzelone.

Clinton zgubił kody do broni atomowej?

Bill Clinton, kiedy urzędował jeszcze w Białym Domu jako prezydent USA, zgubił kartę z kodami do ataku nuklearnego. Takie rewelacje ujawnił w wydanej właśnie książce były szef połączonych sztabów, generał Hugh Shelton. Przez kilka miesięcy przeczesywano całą Amerykę w poszukiwaniu zaginionego dokumentu. Czy został odnaleziony - tego generał nie ujawnia.

Związkowiec zginął w starciu z pracodawcami

Protesty na ulicach Buenos Aires po śmierci młodego działacza lewicowej Partii Pracy. Argentyńczyk Mariano Ferreira został zastrzelony dwa dni temu w czasie starć związkowców linii kolejowych z pracodawcami. Policja nie ustaliła, kto zabił Ferreirę.

"Piękna Julka" zdefraudowała miliardy?

Rząd byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko zdefraudował 53 mld hrywien (ok. 4,7 mld euro) - poinformował w czwartek na konferencji prasowej szef Urzędu Kontrolno-Rewizyjnego Petro Andrejew, przedstawiając wyniki audytu przeprowadzonego przez ten departament. Jak wynika z kontroli, duża część zdefraudowanej sumy pochodziła z państwowego budżetu i została wykorzystana na sfinansowanie kampanii prezydenckiej Tymoszenko.

Mordercza biegunka - 54 ofiary

Wybuch epidemii biegunki w rolniczej części Haiti - zmarły już 54 osoby. Setki są zarażone. Ludzie próbują dostać się do szpitala St. Nicholas. Szukają opieki.

Spędził noc z talibami

Przez siedem miesięcy brytyjski dziennikarz telewizji Sky News przekonywał afgańskich talibów, żeby pozwolili mu towarzyszyć im w bojowych akcjach. W końcu udało mu się - do oddziału rebeliantów przyłączyli się on sam, operator i tłumacz. Nagrany materiał budzi jednak wiele kontrowersji. Bo czy filmując, jak talibowie zastawiają pułapki, nie współdziałał z nimi?

Berlin wesprze Partnerstwo Wschodnie

Wspólnym celem Niemiec i Polski jest rozwój partnerstwa z sąsiadami na wschód od Unii Europejskiej - powiedział w czwartek szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle podczas wystąpienia w Niemieckim Towarzystwie Polityki Zagranicznej.

Wyrzucony za uwagę o muzułmanach

Komentator amerykańskiego radia publicznego NPR Juan Williams został wyrzucony z pracy po wypowiedzi na temat muzułmanów. Zdaniem jednych to źle pojmowana poprawność polityczna. Zdaniem drugich - słuszne posunięcie.

"Stop pogardzie!", "Sarko, Fillon, społeczni wandale"

We Francji nie słabną protesty przeciwko reformie emerytalnej. W Lyonie ponownie doszło w czwartek do starć z policją, a policja użyła gazu łzawiącego. W Paryżu na ulice wyszły tysiące ludzi. Jednocześnie główne związki zawodowe zapowiedziały na 28 października i 6 listopada kolejne wielki strajki.

Londyn i Warszawa jednym głosem o NATO

Polska i Wielka Brytania mówią jednym językiem o tym, jaka ma być rola NATO w przyszłości, lecz różnią się w podejściu do wspólnej europejskiej polityki obronności i bezpieczeństwa - oznajmił w Londynie minister obrony RP Bogdan Klich.

Iran omija sankcje zakładając banki?

Iran stara się ominąć wymierzone w irański sektor finansowy sankcje ekonomiczne poprzez potajemne zakładanie banków za granicą, w innych krajach muzułmańskich - informuje "Washington Post".

Gazety muszą ujawnić właścicieli

Bułgarskie media drukowane mają ujawnić swoich rzeczywistych właścicieli - zobowiązał gazety tamtejszy parlament przyjmując specjalną ustawę. Kwestia własności wielu bułgarskich gazet jest niejasna.

Pilot królowej dostał dożywocie

Na dożywocie, bez możliwości ułaskawienia przed upływem 25 lat, skazał kanadyjski sąd pilota wojskowego pułkownika Russella Williamsa. Sędziowie uznali go winnego zamordowania dwóch kobiet i napaści seksualnych.

Rosja przegrała z gejami w Strasburgu

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu ukarał Rosję za zakaz parad homoseksualistów w Moskwie. Rosyjscy geje okrzyknęli to historycznym zwycięstwem.

OBWE ws. polskich nazwisk na Litwie

Litwa samodzielnie powinna rozstrzygnąć kwestię pisowni polskich nazwisk - powiedział w czwartek wysoki komisarz OBWE ds. mniejszości narodowych Knut Vollebaek w wywiadzie dla agencji BNS. - Uważam, że państwo samodzielnie powinno zadecydować, jak rozstrzygnąć problemy związane z używaniem języka mniejszości narodowych - oświadczył.

Przekupią talibów mieszkaniami?

Afgańska Wysoka Rada Pokoju oświadczyła, że jest gotowa poczynić ustępstwa na rzecz talibów i innych rebeliantów, żeby nakłonić ich do podjęcia negocjacji pokojowych. Jest jeden podstawowy warunek - zaprzestanie przemocy. A co w zamian? Wśród bodźców mających zachęcić rebeliantów do współpracy z rządem są: miejsca pracy, mieszkania, pieniądze.