NATO bierze Gruzję w całości

NATO popiera integralność terytorialną Gruzji i nigdy nie uzna Abchazji i Osetii Południowej - powiedział w czwartek w Tbilisi specjalny wysłannik sekretarza generalnego Sojuszu na Kaukaz i do Azji Środkowej James Appathurai.

"Zabrakło rosyjskiej części odpowiedzialności"

- Rosjanie są częściowo winni katastrofie polskiego prezydenckiego samolotu w Smoleńsku, ale się do tego nie przyznają - miał, wg PAP, powiedzieć premier Donald Tusk w środowym wieczornym programie BBC 2 Newsnight. Kilka godzin później Centrum Informacyjne Rządu wydało komunikat "w związku z pojawiającym się w mediach nieprawdziwym cytatem premiera Donalda Tuska", przekazując dokładną wypowiedź premiera.

Co czwarty Palestyńczyk pochwalił morderstwo

27 proc. zapytanych Palestyńczyków pochwala zabójstwo 5-osobowej żydowskiej rodziny, do którego doszło w marcu w miejscowości Itamar - wynika z sondażu przeprowadzonego wspólnie przez palestyńskich i izraelskich socjologów. Większość ankietowanych jednak zdecydowanie potępia atak.

Samoloty NATO zrzuciły bomby na rebeliantów?

Rebelianci oskarżają lotnictwo NATO o zbombardowanie i zabicie pięciu osób na pozycjach w pobliżu miasta Brega. Opozycja poinformowała także, iż w wyniku środowego ostrzału Misraty przed oddziały reżimu zginęło pięć osób, a 25 zostało rannych. Francja zapowiedziała, że pierwsze spotkanie grupy kontaktowej ws. Libii odbędzie się 13 kwietnia.

"Pola naftowe uszkodził Kaddafi, nie Brytyjczycy"

To oddziały reżimu zaatakowały pole naftowe Sarir, a nie samoloty Wielkiej Brytanii - twierdzi przedstawiciel Arabian Guld Oil Company (AGOCO). - Twierdzenie, że to Brytyjczycy jest śmieszne - stwierdził rzecznik opozycji. Według władz w Trypolisie, samoloty biorące udział w operacji NATO ostrzelały pole naftowe, zabijając trzech pracowników i niszcząc rurociąg prowadzący do portu Marsa al-Hariga.

Śmigłowce bronią ambasad przed atakami

Po nieudanym szturmie w nocy, siły uznanego przez ONZ za prezydenta Wybrzeża Kości Słoniowej Alassane'a Ouattary oblegają pałac prezydencki, gdzie zabarykadował się uzurpator Laurent Gbagbo. W nocy doszło do ataków na ambasady Japonii i Francji. Obsada japońskiej placówki została ewakuowana przez francuskie wojsko. Kilka pojazdów atakujących obie placówki zostało zniszczone przez francuskie helikoptery.

Polska rośnie kosztem Czech. O 365 hektarów

Z powodu błędu popełnionego w latach 50. XX wieku przy wyznaczaniu granic państwowych, Czechy mają oddać Polsce 365 hektarów terenów położonych w Sudetach Zachodnich. Przeciw decyzji władz w Pradze buntują się samorządy.

Trzy sekundy do życia. Katapulta do F-35 gotowa

Trzy sekundy potrzebuje katapultowany fotel pilota myśliwca F-35 na wyniesienie swojego cennego ładunku z kabiny na bezpieczną odległość. Właśnie zakończono cykl testów urządzenia angielskiej firmy Martin Baker, które otrzymało oficjalny certyfikat bezpieczeństwa.

Wszyscy modlą się za Williama i Kate

Kościół Anglii przygotował specjalną "modlitwę o wierność" z okazji zbliżającego się ślubu księcia Williama i Kate Middleton. Anglikanie mają nadzieję, że liczne modły pomogą małżeństwu wnuka Elżbiety II okazać się trwałym. Wcześniej również brytyjscy katolicy oświadczyli, że będą modlić się o błogosławieństwo dla pary.

Ulica krzyczy, media milczą

Przez cztery najbliższe dni Grecy będą odcięci od informacji. Wszystko przez greckich dziennikarzy, którzy rozpoczęli czterodniowy strajk, by zaprotestować przeciwko redukcji etatów i oszczędnościom.

Trzy dni aresztu dla polskiego działacza

Działacz nieuznawanego przez władze w Mińsku Związku Polaków na Białorusi i dziennikarz "Gazety Wyborczej", Andrzej Poczobut, został zatrzymany na 72 godziny z powodu naruszenia zakazu wyjazdu poza Grodno - poinformował szefowa ZPB Andżelika Orechwo. To kolejna odsłona licznych problemów Polaka z białoruskimi władzami.

Rosjanie wytykają Polakom milczenie ws. Smoleńska

Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej wytknął Polsce, iż ta nie odpowiedziała na większość wniosków strony rosyjskiej o pomoc prawną w śledztwie w sprawie katastrofy polskiego Tu-154M pod Smoleńskiem.

Kaddafi pisze do Obamy. "Nasz synu", "ekscelencjo"

- Jesteś człowiekiem, który ma dość odwagi, żeby zakończyć niewłaściwe działania - napisał Muammar Kaddafi w trzystronicowym liście do Baracka Obamy. W wysłanym w środę liście, którego treść ujawniono dzisiaj, libijski dyktator zaapelował do prezydenta o zakończenie "niesprawiedliwej wojny". Życzył mu też powodzenia w staraniach o reelekcję w 2012 roku.

Wszystkie papierosy będą takie same

Australijski rząd chce wprowadzić najbardziej surowe na świecie przepisy dotyczące reklamowania papierosów. Koncerny tytoniowe będą musiały usunąć wszystkie znaki firmowe z paczek papierosów i zastąpić je zdjęciami pokazującymi np. usta zaatakowane przez raka.

Toksyczne sardynki zabiły 14 osób

Co najmniej 14 osób zmarło na Madagaskarze po spożyciu posiłku zawierającego silnie toksyczne sardynki. Według władz, około 120 osób pozostaje w ciężkim stanie i zmaga się z objawami ciężkiego zatrucia.

Sławny artysta przesłuchiwany od czterech dni

Artysta o światowej sławie, Ai Weiwei, którego los pozostawał nieznany od niedzieli, jest obecnie przesłuchiwany przez policję - poinformowała chińska agencja państwowa Xinhua, powołując się na źródła policyjne. Ai ma być obiektem zainteresowania funkcjonariuszy w związku z podejrzeniami o "przestępstwa gospodarcze".

Makabryczne odkrycie. 59 ciał w ośmiu dołach

W meksykańskiej miejscowości San Fernando odkryto masowe groby. W ośmiu dołach znaleziono 59 ciał. Nowe groby odkryto niedaleko miejsca, gdzie rok temu najprawdopodobniej członkowie gangu narkotykowego zabili 72 nielegalnych imigrantów. W dniu ogłoszenia makabrycznego odkrycia, w wielu miastach Meksyku odbyły się protesty przeciw przemocy.

Jednak nie kupił willi na Lampedusie

Premier Włoch Silvio Berlusconi przyznał że nie kupił willi na Lampedusie, choć tydzień wcześniej podczas wizyty na wyspie pochwalił się, że dokonał tej transakcji. Wyjaśnił teraz, że okazało się, że posiadłość znajduje się na terenie państwowym.

Kobieta prezydentem Kosowa?

Premier Kosowa Hashim Thaci poinformował, że rząd w porozumieniu z opozycją wybrał kandydatkę na prezydenta, aby przełamać polityczny impas w tym kraju. Wybór padł na zastępczynię komendanta głównego policji Atifetę Jahjagę.

"Kraj znalazł się w sytuacji, w której musi zwrócić się o pomoc"

- Kraj znalazł się w sytuacji, w której musi zwrócić się o pomoc zewnętrzną. Musimy o nią poprosić, aby nie pogorszyć sytuacji - tak ustępujący premier Portugalii Jose Socrates tłumaczył w przemówieniu telewizyjnym, to, że jego kraj zamierza zwrócić się o zewnętrzną pomoc finansową. - To rozsądny ruch ze strony portugalskiego rządu ze względu na stabilność ekonomiczną w kraju i w Europie - skomentował tą decyzję Unijny komisarz ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehn.

Dzieci wśród ofiar tragicznego rejsu

Wśród ponad 100 śmiertelnych ofiar tragedii na morzu, do której doszło w środę nad ranem ok. 40 mil morskich od włoskiej wyspy Lampedusa są dzieci. W nawałnicy wywróciła się tam barka z uchodźcami. Nie wiadomo, ile osób zginęło ani ile było na pokładzie.

Co trzeci człowiek na świecie zobaczy ich ślub

Brytyjski rząd przewiduje, że ponad jedna trzecia ludności świata, czyli ok. 2 mld ludzi, obejrzy w telewizji transmisję ślubu wnuka Elżbiety II, księcia Williama i Kate Middleton. Poprzedni ślub w brytyjskiej rodzinie królewskiej obejrzał niespełna miliard widzów.

Cyberatak na stronę prezydenta. Prowokacja?

Blog prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa padł ofiarą ataku cybernetycznego, który przypuszczono na największy portal blogów LiveJournal. Portal ten jest popularny wśród krytyków rządu, którzy utrzymują, że atak może zapowiadać ograniczenie wolności słowa.

Kaddafi odcina rebelię od ropy

Tankowiec z ładunkiem ropy opuścił Tobruk na wschodzie Libii. To pierwszy transport ropy sprzedanej przez libijskich powstańców, którzy kontrolują wschodnią część kraju - poinformowała telewizja Al-Arabija. Wydobycie ropy z obszarów kontrolowanych przez rebelię jednak ustało.

Spadł z 600 metrów. Przeżył

Czeski alpinista wspinający się na najwyższy szczyt Tatr Wysokich - Gerlach - przeżył upadek z wysokości 600 metrów - poinformowały słowackie służby ratownicze. Mimo że jego stan jest poważny media w Pradze i Bratysławie mówią o jego ogromnym szczęściu.

"Pomóżcie nam. Reżim zabija"

Dziesiątki tysięcy ludzi wyszły w środę na ulice Taizzu domagając się kolejny dzień z rzędu odejścia prezydenta Jemenu Alego Abdullaha Salaha. - Pomóżcie nam. Reżim zabija pokojowych rewolucjonistów - głosiły transparenty. Tymczasem państwa regionu zapraszają jemeńskiego przywódcę i opozycję na rozmowy do Arabii Saudyjskiej.

Polski dziennikarz zatrzymany

Andrzej Poczobut, działacz nieuznawanego przez władze w Mińsku Związku Polaków na Białorusi i dziennikarz "Gazety Wyborczej", został zatrzymany w środę w Grodnie. Jak poinformował PAP, jest wieziony do prokuratury.

"Fukushima nie tak groźna jak Czarnobyl"

Katastrofa w elektrowni atomowej Fukushima w Japonii nie będzie miała poważnego wpływu na zdrowie ludzi, była mniej dramatyczna niż w Czarnobylu, jednak groźniejsza niż w Three Mile Island w USA - ocenił Wolfgang Weiss z komitetu naukowego ONZ.

Amerykanie zapłacą za rosyjskie śmigłowce

Rosja uzgodniła ze Stanami Zjednoczonymi warunki dostawy 21 rosyjskich śmigłowców wojskowych do Afganistanu - poinformował dziennik "Kommiersant". Wartość śmigłowców wynosi niespełna 370 milionów dolarów.

Japończycy chcą zapobiec kolejnym eksplozjom

Technicy wprowadzają azot do reaktora nr 1 w uszkodzonej elektrowni atomowej Fukushima I, by zapobiec kolejnym eksplozjom wodoru - poinformowała zarządzająca siłownią firma Tokyo Electric Power Co. (TEPCO). W pierwszych dniach po tsunami, które uszkodziło systemy chłodzenia, doszło w Fukushima I do trzech wybuchów wywołanych nagromadzeniem wodoru.