Miasto zakazuje muzułmańskich burek

Zakaz noszenia burek i nikabów w budynkach użyteczności publicznej w katalońskiej Leridzie uchwaliły tamtejsze władze miejskie. 23 radnych było za przyjęciem projektu, jeden przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu.

Kardynał: biskupi mogli tuszować pedofilię

We Włoszech mogło dojść do tuszowania przypadków pedofilii, także przez biskupów - przyznał po raz pierwszy przewodniczący Episkopatu kardynał Angelo Bagnasco. W Watykanie trwają obrady Konferencji Episkopatu Włoch, poświęcone m.in. skandalowi nadużyć seksualnych.

Woda z Polski uszkodziła niemiecki wał

Kulminacyjna fala powodziowa na Odrze dotarła do niemieckiej Brandenburgii i uszkodziła wał w okolicy miejscowości Ratzdorf - poinformowało centrum zarządzania kryzysowego we Frankfurcie nad Odrą.

Gazprom "nie chce" Białorusi

Rosja nie widzi sensu w przejęciu przez koncern Gazprom kontroli nad białoruskim przedsiębiorstwem Biełtransgaz, które m.in. transportuje rosyjski gaz do Europy - oznajmił rosyjski wicepremier Igor Sieczin.

Lewica weźmie Czechy?

O godzinie 14 rozpoczęły się w Czechach wybory parlamentarne. O miejsca w Izbie Poselskiej ubiega się ponad pięć tysięcy kandydatów, ale cieszyć się nimi będzie tylko 200. Najwięcej szans na zwycięstwo daje się Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej (CSSD) Jirzego Paroubka.

Rosja: Patrioty w Polsce naruszają umowę

Rosja znów wyraża swoje niezadowolenie z powodu umieszczenia rakiet Patriot w Polsce. Tamtejsze MSZ uważa, że rozmieszczenie ich na stałe byłoby poważnym naruszeniem podstawowej umowy między Rosją a NATO.

Laboratorium na Marsie zakończyło żywot

Amerykanie podjęli ostateczną próbę kontaktu z laboratorium naukowym Phoenix na Marsie. Laboratorium Napędów Odrzutowych w Pasadenie poinformowało, że próba łączności NASA z aparatem nie odniosła skutku, w związku z tym uznano misję za zakończoną.

Al-Kaida ma nowego szefa

Skrzydło Al-Kaidy w Jemenie ma nowego szefa - wynika z nagrania wideo organizacji, które pokazano w piątek w telewizji Al-Arabija. Został nim zbiegły Saudyjczyk i były więzień Guantanamo 36-letni Otman Ahmed al-Gamdi.

Geje jeszcze bliżej wojska

Coraz bliżej służby gejów, którzy nie kryją swojej orientacji seksualnej, w amerykańskiej armii. Izba Reprezentantów USA zatwierdziła w czwartek poprawkę do ustawy o wydatkach obronnych.

Zderzyły się pociągi, są ofiary

Co najmniej 65 osób zginęło, a około 200 zostało rannych w piątkowej katastrofie kolejowej we wschodnich Indiach. Winą za katastrofę policja obarczyła maoistowskich rebeliantów.

Śmierć tysięcy antylop

W Kazachstanie padło trzy tysiące antylop. Przyczyną była najprawdopodobniej zaraza, która zaatakowała układ pokarmowy i oddechowy zwierząt.

Zatrzymali wyciek. Na chwilę

W czwartek w nocy udało się na chwilę zatamować wyciek ropy z dna Zatoki Meksykańskiej, niestety nie było to trwałe osiągnięcie. Jak poinformowały amerykańskie władze i koncern BP, najnowsza operacja mająca powstrzymać ropę - "top kill", trwa i "zmierza w dobrym kierunku", ale nie można jeszcze stwierdzić, że się powiodła.

"Nikt nie pilnował BP, robili co chcieli"

- Przez lata przemysł wydobycia ropy i gazu urósł w taką potęgę, że praktycznie sam stanowił prawo siebie dotyczące, a wszystkiemu temu czasem towarzyszyła korupcja - powiedział Barack Obama na czwartkowej konferencji prasowej w Białym Domu. - Winnych katastrofy w Zatoce Meksykańskiej pociągniemy do odpowiedzialności. BP za to zapłaci - dodał prezydent.

"Nikt nie może stać ponad prawem"

"Dopóki rządy nie przestaną wykorzystywać sprawiedliwości do własnych interesów politycznych, wolność od strachu i wolność od niedostatku nie będą dostępne dla większości ludzi na świecie." W czwartek, międzynarodowa organizacja zajmująca się obroną praw człowieka - Amnesty International, opublikowała swój raport roczny.

Nie czytasz, nie piszesz? Nie zostaniesz Niemcem

- Cudzoziemcowi ubiegającemu się o obywatelstwo niemieckie można odmówić, jeśli jest analfabetą - orzekł w czwartek federalny trybunał administracyjny, odrzucając skargę Turka, który w Niemczech mieszka od 1989 roku i korzysta z prawa azylu.

Głosowanie na 361 rąk

Skandal w rosyjskiej Dumie. Podczas obrad 19 maja na sali było 88 deputowanych, tymczasem za przyjęciem ustawy zagłosowało 449 posłów. Jak to możliwe? Odpowiedź przyniosło nagranie rosyjskiej telewizji.

Prezydent Kirgistanu ucieka dalej

Rząd tymczasowy Kirgistanu, który przejął władzę po obaleniu poprzedniego prezydenta Kurmanbek Bakijewa, robi wszystko aby nie pozwolić mu spokojnie zniknąć. Do tej pory były prezydent miał przebywać w gościnie Aleksandra Łukaszenki, teraz według informacji rządu tymczasowego udał się do Turcji.

Superszybki silnik odpalił

- Ten test to wielki skok w technice silników lotniczych, podobny do tego po drugiej wojnie światowej, kiedy silniki odrzutowe wyparły silniki śmigłowe - stwierdził szef programu X-51 Charlie Brink. Eksperymentalny samolot US Air Force wyposażony w naddźwiękowy silnik strumieniowy nowego typu pomyślnie wykonał pierwszy lot testowy. Przez 200 sekund X-51 Waverider pędził z prędkością około sześciu tysięcy kilometrów na godzinę.

"Śmierć Kim Dzong Ilowi"

Około 10 tysięcy ludzi, w tym byli kombatanci, manifestowało w czwartek w Seulu. Domagali się odpowiedzi rządu na zatopienie pod koniec marca przez Koreę Północną okrętu wojennego południa Cheonan. Gniew tłumu skoncentrował się nie tylko na dyktatorze z północy, ale też na własnej opozycji.

Ukraina już nie chce do NATO

- Ukraina nie jest obecnie gotowa do członkostwa w NATO - oświadczył w czwartek we Lwowie prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz. Nowy prezydent Ukrainy jeszcze jako przywódca opozycji mówił, że miejsce Ukrainy nie jest w NATO, teraz oficjalnie daje wyraz swojemu scpetycyzmowi wobec sojuszu.

Rosja oczekuje od Polski "sensownych" wyjasnień

Rosja oczekuje od USA i Polski "sensownych wyjaśnień" odnośnie rozmieszczenia w naszym kraju rakiet Patriot, stwierdził w czwartek minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiej Ławrow. Dotychczasowe zapewnienia o defensywnym charakterze rozmieszczenia amerykańskiego uzbrojenia i żołnierzy Rosja uznaje za niewystarczające.

"Kommiersant": wina pilotów oczywista i uzgodniona

Edmund Klich faktycznie ogłosił uzgodnione stanowisko wszystkich uczestników badania - iż winę za katastrofę ponoszą tylko piloci, podkreśla czwartkowy "Kommiersant", oceniając wywiad przedstawiciela Polski przy Międzypaństwowym Komitecie Lotniczym (MAK) w Moskwie dla środowej "Rzeczpospolitej".

Islandia znów grozi wulkanem. Tym razem Katla

W krótkim czasie bardzo możliwa jest erupcja wulkanu Katla na Islandii - 10 razy większego niż Eyjafjoell, którego erupcja sparaliżowała na wiele dni ruch lotniczy w Europie - wynika z badań fachowców z University College London (UCL).

Wiceszef RAF-u zmarł podczas triathlonu

Zastępca szefa RAF-u 54-letni marszałek Christopher Moran zmarł w środę podczas triathlonu. Najprawdopodobniej dostał zawału podczas ostatniej części zawodów - biegu na 5 km dookoła bazy Królewskich Sił Powietrznych w Brize Norton, w hrabstwie Oxfordshire. Moran był odpowiedzialny za wszystkie zagraniczne operacje RAF-u.

Obrońca wielorybów przyznaje się do winy

Nowozelandzki aktywista, sądzony przez Japończyków za wtargnięcie na pokład statku wielorybniczego przyznał się do 4 z 5 stawianych mu zarzutów. Peter Bethune, działacz organizacji Sea Shepherd, chciał w lutym dokonać obywatelskiego aresztowania po tym, gdy japoński Shonan Maru 2 staranował statek ekologów "Ady Gil".

Obama zabroni wiercenia na Alasce?

Administracja Baracka Obamy planuje zawieszenie odwiertów nieopodal wybrzeży Alaski do 2011 roku - zdradził alaskański senator Mark Begich. To pokłosie katastrofy platformy Deepwater Horizon i katastrofy ekologicznej w Zatoce Meksykańskiej.

Siedem ofiar "aktu terrorystycznego"

W szpitalu zmarła kolejna ofiara środowego wybuchu w centrum Stawropolu, zakwalifikowanego przez władze jako "akt terrorystyczny". W sumie zginęło już 7 osób, a kilkadziesiąt jest rannych.

Za protest Chiny skazują na śmierć

Kara śmierci w zawieszeniu na dwa lata - taki wyrok usłyszał 23-letni Tybetańczyk Sonam Tsering za udział w protestach w Lhasie w 2008 roku - podało w Tybetańskie Centrum Praw Człowieka i Demokracji w Dharamśali w Indiach.