Irackie wojsko morduje wrogów Iranu?

Irackie wojsko zastrzeliło 31 osób i raniło setki innych, w obozie organizacji irańskiej opozycji, Ludowych Mudżahedinów Iranu - twierdzą członkowie ugrupowania, które od czasu rewolucji irańskiej sprzeciwia się władzy Ajatollahów w Teheranie. Wojsko twierdzi, że działało w samoobronie, ale dziennikarzom nie pozwolono rozmawiać z Irańczykami.

USA zamawiają superbomby

Pentagon zamówił pierwsze seryjne wielkie "superbomby" Massive Ordnance Penetrator, GBU-57. Każda z nich waży 13,6 ton i są największymi bombami w historii. Ich zadaniem jest niszczenie zbudowanych głęboko pod ziemią bunkrów i jaskiń ukrytych pod wieloma metrami skał.

Kremlowskie młodzieżówki z kwiatami dla Polaków

Aktywiści Naszych i Młodej Gwardii Jednej Rosji, dwóch prokremlowskich organizacji młodzieżowych, uczcili w niedzielę pamięć ofiar katastrofy polskiego Tu-154M pod Smoleńskiem, składając kwiaty i zapalając znicze przed ambasadą RP w Moskwie.

Przyszłość USA nie należy do białych

Białe dzieci, które teraz stanowią w USA większość, jeszcze w tej dekadzie staną się mniejszością. Ma to nastąpić już w roku 2019 i będzie miało daleko idące skutki - wynika z raportu prestiżowego amerykańskiego ośrodka analitycznego Brookings Institution.

Brytyjska gazeta o biedzie w Polsce

- Solidarność nie jest jedną z oczywistych charakterystycznych cech polskiego społeczeństwa - pisze "Guardian". Brytyjska gazeta twierdzi, iż pomimo znacznego rozwoju ekonomicznego po upadku komunizmu, w Polsce pogłębia się przepaść pomiędzy najbogatszymi i najbiedniejszymi.

Fukushima I nie mogła obronić się przed tsunami

Elektrownia atomowa Fukushima I nie miała prawa oprzeć się potężnemu tsunami, które powstało po trzęsieniu ziemi 11 marca. - Fala miała 15 metrów wysokości - ogłosiła korporacja TEPCO po zbadaniu śladów na terenie elektrowni.

NATO zmusiło do lądowania samolot rebeliantów

Samoloty NATO zmusiły do lądowania samolot myśliwski MiG-23 pilotowany przez lotnika sił powstańczych - poinformował przedstawiciel Sojuszu. Maszyna wystartowała z lotniska pod Bengazi, łamiąc strefę zakazu lotów nad Libią. W ciągu dnia nad polem walk pod Ażdabiją przeleciał rebeliancki śmigłowiec Mi-24. Obecnie miasto jest już w części opanowane przez wojsko.

Ostatnia linia obrony rebelii zaczyna pękać

Libijskie siły rządowe, mimo uderzeń lotnictwa NATO, częściowo przełamały obronę powstańczą Adżdabii - podaje Al-Dżazira. Oznacza to, że wojsko przekracza "bramę" do odległej o 150 km stolicy rebelii, Bengazi. W ciągu dnia siły rządowe atakowały Misratę na zachodzie kraju. Rebelianci zdołali jednak utrzymać swoje pozycje przy pomocy serii ataków NATO na oddziały rządowe.

Nie żyje twórca "Dwunastu gniewnych ludzi"

Amerykański reżyser Sidney Lumet, twórca m.in. filmu "Dwunastu gniewnych ludzi" ("12 Angry Men") z 1957 roku, zmarł w sobotę w wieku 86 lat w swoim domu w Nowym Jorku - poinformował "New York Times". Według pasierbicy zmarłego, Leslie Gimbel, przyczyną śmierci był nowotwór.

Rebelianci chcą 34 mld dolarów Kaddafiego

Jeden z przywódców libijskiej opozycji wysłał list do Sekretarza Skarbu USA, prosząc o dostęp do zamrożonych kont Muammara Kaddafiego. Pieniądze dyktatora miałyby posłużyć do poprawy "sytuacji humanitarnej", na terenach zajętych przez przeciwników rządu w Trypolisie.

Dwa miesiące aresztu dla Polaka?

Andrzej Poczobut zostanie w areszcie prawdopodobnie przez dwa miesiące - poinformował jego adwokat, Alaksandr Biryłau. Korespondent "Gazety Wyborczej" i działacz nieuznawanego przez władze w Mińsku Związku Polaków na Białorusi został zatrzymany z powodu złamania zakazu opuszczania Grodna. Ciążą na nim zarzuty o znieważenie prezydenta Alaksandra Łukaszenki.

Światowe agencje o obchodach i wymianie tablicy

Światowe agencje prasowe w swoich informacjach o obchodach rocznicowych w Smoleńsku nie przeoczyły faktu zamiany tablicy na kamieniu upamiętniającym miejsce tragedii. Amerykańska agencja AP pisze, że "długotrwałe napięcie w stosunkach między Polską a Rosją odżyło" z powodu kroku Rosjan. Jednak największe portale informacyjne nie odnotowały na swoich stronach wydarzeń w Smoleńsku.

Holendrzy rezygnują z czołgów

Holenderski rząd zapowiedział ostre cięcia w wydatkach na armię. Celem zaoszczędzenia miliarda euro, siły zbrojne Holandii będą musiały pozbyć się między innymi wszystkich czołgów, 19 samolotów F-16 i 12,3 tysięcy żołnierzy oraz pracowników cywilnych.

"Smoleńsk - znowu mgła". Ani słowa o tablicy

Uwagi o fatalnej pogodzie, kilka cytatów z Anny Komorowskiej i suchy opis uroczystości. Ani jednej wzmianki o incydencie z zamianą tablicy na pamiątkowym kamieniu. Tak rosyjskie media, kilka godzin po uroczystościach w Smoleńsku i Katyniu, relacjonują ich przebieg.

Udany test nowej broni

Wiązka lasera wyemitowana z amerykańskiego okrętu trafiła w małą motorówkę i podpaliła jej silniki. US Navy tym testem potwierdziła, iż jest na dobrej drodze do opracowania broni laserowej, którą będzie można zainstalować na okrętach. Biuro Badań US Navy nazwało udany test "kamieniem milowym".

Kulami i gazem tłumią protesty

Syryjskie służby bezpieczeństwa użyły ostrej amunicji, by stłumić demonstrację w Latakii - podała agencja Reutera, powołując się na mieszkańców. Jest wielu rannych, prawdopodobnie są też zabici. Do podobnego wydarzenia doszło w mieście Dara, gdzie służby bezpieczeństwa ostrzelały ludzi, biorących udział w pogrzebie ofiar wcześniejszych zamieszek.

Internauci: To wyjątkowa prowokacja

- To coś wyjątkowo prowokującego - tak o zamianie tablic na obelisku upamiętniającym katastrofę smoleńską pisze @Mariusz. Tablica została usunięta w nocy z piątku na sobotę, a na jej miejscu pojawiła się nowa. Na niej nie ma już informacji o tym, że polska delegacja 10 kwietnia leciała na obchody 70. rocznicy mordu w Katyniu. Zamiana tablic wywołała ogromne emocje nie tylko wśród przedstawicieli rodzin ofiar katastrofy, którzy kilka miesięcy temu ufundowali tablicę, ale także wśród internautów, którzy często różnią się między sobą opiniami.

Fukushimę mogą posprzątać w 10 lat

Japoński koncern Toshiba, który specjalizuje się między innymi w budowie reaktorów, zapowiedział, iż może uprzątnąć uszkodzoną elektrownię Fukushima I w 10 lat. Jak zauważa BBC, to o pięć lat szybciej niż w przypadku awarii w amerykańskiej elektrowni Three Miles Island.

Komorowski i Miedwiediew w Smoleńsku. "To żałosne"

Planowane spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego z Dmitrijem Miedwiediewem jest "żałosne", bo nie wezmą w nim udziału rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej związane z obozem Kaczyńskiego - pisze niemiecki "Sueddeutsche Zeitung". Z kolei "Der Spiegel" opublikował artykuł poświęcony kapitanowi Tu-154 Arkadiuszowi Protasiukowi nazywając go "kozłem ofiarnym narodu". Czesi skupiają się na symbolice ubiegłorocznej katastrofy.

Zabił 7 osób i popełnił samobójstwo

Siedem osób zginęło, a co najmniej 15 zostało rannych w strzelaninie w centrum handlowym - poinformowały władze miejskie w Alphen aan den Rijn w zachodniej Holandii. Cztery ranne osoby są w ciężkim stanie. Napastnik popełnił samobójstwo. Mężczyzna był znany policji.

Rosjanie wymienili tablicę. Wycięli ludobójstwo w Katyniu

- Pamięci 96 Polaków na czele z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim, którzy 10 kwietnia 2010 roku zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem w drodze na uroczystości upamiętnienia 70 rocznicy sowieckiej zbrodni ludobójstwa w lesie katyńskim dokonanej na jeńcach wojennych, na oficerach Wojska Polskiego w 1940 roku - tak brzmiał tekst na tablicy, która została powieszona na obelisku w miejscu katastrofy smoleńskiej. Dziś w nocy Rosjanie ją usunęli i zawiesili nową. Na niej nie ma już informacji o tym, że polska delegacja leciała na obchody 70 rocznicy mordu w Katyniu.

Czerwony Krzyż dopłynął do Misraty

Statek Międzynarodowego Czerwonego Krzyża (ICRC) wpłynął w sobotę z pomocą medyczną do portu w oblężonej przez wojska Muammara Kaddafiego Misraty. Od kilku tygodni trwają walki o ten jedyny bastion rebeliantów na zachodzie kraju.

Zamiast zmarłego Władysława Stasiaka wyczytano jego żonę

Podczas odczytywania nazwisk 96 ofiar katastrofy w miejscu, gdzie przed rokiem rozbił się polski samolot TU-154M, nastąpiła pomyłka - nie odczytano nazwiska zmarłego, Władysława Stasiaka, byłego szefa Kancelarii Prezydenta. Zamiast niego wymieniono nazwisko jego żony - Barbary Stasiak.

Zabici i ranni w Kairze. Plac Tahrir we krwi

2 osoby zastrzelone, a 15 rannych od kul - to bilans akcji egipskiego wojska, które podczas nocnej akcji próbowało rozpędzić protestujących na placu Tahrir. Bilans ofiar podały źródła szpitalne. Wojsko zaprzecza, że użyto ostrej amunicji.

Brytyjczycy zajęli Chopina. "Płacimy sukcesywnie"

Zajęcie rei żaglowca Fryderyk Chopin przez pracowników stoczni w Falmouth jest "niewłaściwe" - uznał polski armator jednostki w specjalnym oświadczeniu. Zaznaczył przy tym, że płaci za remont sukcesywnie. W piątek przedstawiciel stoczni podał, że względy bezpieczeństwa i obawy o uregulowanie płatności to dwa powody zajęcia rei.

Zabił za brak WC. 5 strzałów na okręcie podwodnym

Pięć wystrzelonych pocisków z karabinu szturmowego. Jeden martwy oficer marynarki i jeden ciężko ranny. Wszystko na supernowoczesnym, brytyjskim okręcie podwodnym HMS Astute. Wszystko, przez brak dostępu do toalety. Tak przynajmniej twierdzi brytyjski "Times", opisując okoliczności piątkowej strzelaniny.

Uroczystości w Smoleńsku jednak o czasie

Bliscy ofiar katastrofy prezydenckiego Tu-154M i pierwsza dama Anna Komorowska są już w Smoleńsku. Mimo złej pogody, udało się z Moskwy, gdzie lądowały samoloty, dojechać na czas. Według planu, uroczystości na smoleńskim lotnisku mają się rozpocząć o godz. 11 czasu polskiego. Obchody pierwszej rocznicy katastrofy będziemy transmitować w TVN24 oraz na stronie tvn24.pl.

Stalowa ściana przy Fukushimie

Koncern TEPCO buduje stalową ścianę, która ma zapobiec dalszym wyciekom skażonej wody do Pacyfiku z elektrowni Fukushima I - podała agencja Kyodo.