Rząd poszedł w kapustę

Korea Południowa ma poważny problem. Za sprawą kapusty. Z powodu fatalnej pogody zbiory tego warzywa były kiepskie, co odbiło się na jego cenie. Rząd nie miał wyjścia i musiał interweniować na rynku.

Pilot królowej okazał się mordercą

Kanadyjskiemu pilotowi wojskowemu Russellowi Williamsowi grozi dożywocie. W poniedziałek mężczyzna przyznał się do dwóch morderstw, napaści seksualnych i włamań.

Demonstracja przeciwko "polskim obozom"

Demonstracja przed siedzibą "Wall Street Journal". Grupka Polaków i Amerykanów polskiego pochodzenia protestowała przeciwko użyciu przez dziennikarzy tej gazety sformułowania "polski obóz koncentracyjny" oraz "polskie obozy".

Wielka dziura w "Costa Classica"

Wielka dziura w kadłubie - to wynik zderzenia dwóch statków, pasażerskiego i towarowego, do jakiego doszło w poniedziałek niedaleko portu w Szanghaju. Podczas wypadku nikt nie odniósł poważnych obrażeń.

Ponad 100 ton marihuany przejęte

Ponad 100 ton marihuany przejęły meksykańskie siły bezpieczeństwa w poniedziałek w mieście Tijuana blisko granicy z USA. Narkotyki spakowane były w 10 tys. paczek, które są nadal ważone, więc jego ilość może okazać się jeszcze większa. Wartość przechwyconych narkotyków wycenia się na ok. 340 mln dolarów

Królowa dostała kamień

Takiego prezentu brytyjska królowa Elżbieta II z pewnością jeszcze nigdy nie dostała. Monarchini otrzymała... kamień, jednak nie byle jaki. Fragment skały z kopalni, w której przez ponad dwa miesiące byli uwięzieni górnicy podarował Elżbiecie II prezydent Chile Sebastian Pinera.

Rosjanie opuścili gruzińską wieś

Po ponad dwóch latach od rosyjsko-gruzińskiej wojny, rosyjskie wojsko opuściło ostatnią gruzińską wieś Perewi. - Rosjanie opuścili (wieś). W Perewi nie ma już ani jednego rosyjskiego żołnierza - powiedział agencji Reutera rzecznik gruzińskiego MSW Szota Utiaszwili.

Premier obraził się na premiera

Turecki premier Recep Tayyip Erdogan nie chce rozmawiać z szefem rządu Izraela Benjaminem Netanjahu. Z tego też powodu odmówił udziału w piątkowej konferencji na temat zmian klimatycznych w Atenach, jeśli pojawi się na niej Izraelczyk.

Żyd też przysięgnie Izraelowi

- Przysięgę lojalności wobec "żydowskiego, demokratycznego państwa Izrael" będą składać wszyscy kandydaci na obywateli, także Żydzi - poinformował rząd izraelski. To zmiana ubiegłotygodniowej decyzji, która wywołała protesty i oskarżenia o rasizm.

"Kara za negowanie Holokaustu to zła droga"

"L'Osservatore Romano" sprzeciwiło się propozycji prawnego ścigania negacjonizmu. Watykański dziennik ocenił, że wprowadzenie kar za negowanie holokaustu mogłoby przynieść skutek odwrotny od pożądanego. - Negowanie Shoah jest faktem bardzo poważnym i haniebnym, ale karanie na mocy prawa tego, kto wspiera takie tezy, a zatem ustalanie tego, co jest historycznie prawdziwe poprzez normę prawną, nie jest właściwą drogą - ocenia "L'Osservatore Romano".

Wyciągnął górników, zostanie prezydentem?

Gwałtowny wzrost poparcia po udanej akcji wydobycia 33 górników spowodował, że chilijski minister górnictwa Laurence Golborne już teraz wymieniany jest jako kandydat na urząd prezydenta w przewidzianych na 2013 rok wyborach. Nadzorowanie całej akcji i związana z tym stała obecność polityka w mediach, a także pomyślne zakończenie operacji sprawiły, że poparcie dla Golborne'a gwałtownie wzrosło - z 16 proc. w lipcu, do 87 proc. w minionym tygodniu.

Wielki internetowy katalog dzieł zrabowanych Żydom

Informacje o dziesiątkach tysięcy dzieł sztuki zrabowanych Żydom przez nazistów zostały zgromadzone w jednym miejscu. Od poniedziałku w internecie jest dostępna baza danych zawierająca historię 20 tysięcy przedmiotów przejętych w okupowanej Francji i Belgii w latach 1940-1944.

Klaus: Euro to bardzo drogi eksperyment

- Jestem przekonany, że Międzynarodowy Fundusz Walutowy należy jak najszybciej zlikwidować albo radykalnie ograniczyć, jak tylko się da - powiedział prezydent Czech Vaclav Klaus. Euro natomiast zdaniem prezydenta jest eksperymentem za który trzeba będzie zapłacić bardzo wysoką cenę.

Francja, Niemcy i Rosja radzą o Europie

W nadmorskim kurorcie Deauville rozpoczął się dwudniowy szczyt przywódców Francji, Niemiec i Rosji. Tematem rozmów jest współpraca w zakresie bezpieczeństwa ekonomicznego i militarnego. Francja i Niemcy chcą nakłonić Rosję do ściślejszej kooperacji z NATO i UE.

Brutalna zemsta włoskiej mafii

Włoska mafia nie zna litości dla zdrajców. 35-letnia kobieta, która przez lata była informatorką policji, została najprawdopodobniej zamordowana przez własnego partnera, a następnie rozpuszczona w kwasie. Tak uważa włoska prokuratura.

Alarmowy start myśliwców NATO

Dwa rosyjskie bombowce Su-24 przeleciały blisko granicy Łotwy, nad wodami Bałtyku. Ponieważ nie odpowiadały na prośby o identyfikację, w powietrze zostały poderwane myśliwce F-15 US Air Force, które aktualnie bronią nieba państw bałtyckich. - Nie był to przyjazny gest - stwierdził Airis Rikveilis rzecznik ministerstwa obrony Łotwy.

Szwecja nie dla założyciela Wikileaks

Szwedzkie władze imigracyjne odrzuciły wniosek założyciela WikiLeaks Juliana Assange'a, o przyznanie mu prawa pobytu. Mężczyzna chciał się przenieść do tego kraju z rodzinnej Australii, aby korzystać z rozbudowanego prawa medialnego, które zapewniałoby lepszą ochronę jego źródłom informacji.

Informatycy zamiast myśliwców

Ataki cyberterrorystyczne i terrorystyczne oraz pandemie grypy, to największe zagrożenia dla Wielkiej Brytanii w przyszłości. Takie mają być główne założenia nowej brytyjskiej strategii bezpieczeństwa, która oficjalnie zostanie ujawniona we wtorek. Rząd chce obciąć wydatki na obronę o około osiem procent.

Izraelski żołnierz okradł aktywistów

Izraelski żołnierz przywłaszczył sobie laptopa i obiektyw jednego z aktywistów, którzy na pokładach statków "Freedom Flotilla" próbowali w maju przerwać blokadę Strefy Gazy. Po zatrzymaniu jednostek przez wojsko, zostały one dokładnie przeszukane przez żołnierzy pod nieobecność już deportowanych aktywistów.

Chavez kusi Iran uranem

Po Rosji i Białorusi przyszła kolej na Bliski Wschód. Wenezuelski prezydent Hugo Chavez przybędzie w poniedziałkową noc do Iranu. Z irańskim przywódcą ma rozmawiać m.in. o wenezuelskich złożach uranu, którymi mógłby zainteresować się Teheran.

Film o porwaniu księcia szkodzi bezpieczeństwu Brytyjczyków

Zwierzchnik brytyjskich sił zbrojnych zażądał, by telewizja publiczna Channel Four zrezygnowała z emisji filmu fabularnego, który eksploatuje motyw porwania księcia Harry'ego w Afganistanie. Zdaniem wojskowego, pokazanie filmu może zaszkodzić bezpieczeństwu wojsk ISAF.

Cesarskie cięcie na miejscu wypadku

Przechodzącą przez ulicę 26-letnią mieszkankę przedmieść Madrytu potrącił autobus. Kobieta była w dziewiątym miesiącu ciąży. Przybyli na miejsce ratownicy zorientowali się, że Khadijii el-Haddad nie zdołają juz pomóc, zdecydowali więc o ratowaniu jej jeszcze nienarodzonego dziecka.

Kreml wynagradza spalonych szpiegów

Rosyjscy szpiedzy, którzy zostali wydaleni z USA w lipcu, otrzymali od prezydenta Dmitrija Miedwiediewa najwyższe odznaczenia państwowe. Kreml wynagrodził pechowych agentów za ich pracę dla ojczyzny.

Facebook pomaga szpiegować użytkowników

- Wiele dodatkowych aplikacji serwisu społecznościowego Facebook, takich jak Farmville, przekazuje dane użytkowników firmom reklamowym - pisze "Wall Street Jounral". Rzecznik prasowy Facebook'a zapewnia, że firma ma zamiar "drastycznie zmniejszyć" ilość informacji wysyłanych na zewnątrz przez aplikacje.

Fałszywy alarm w izraelskiej ambasadzie

Niezidentyfikowany sprawca zagroził w poniedziałek atakiem bombowym na ambasadę Izraela w stolicy Czech. Po przeszukaniu budynku okazało się, że był to fałszywy alarm. Pirotechnicy nie znaleźli w ambasadzie nic podejrzanego.

Francuzom zaczyna brakować paliwa

Francja stoi na krawędzi kryzysu paliwowego. Strajki związkowców spowodowały zablokowanie dostaw ze wszystkich rafinerii na terenie kraju. - Sytuacja jest krytyczna - twierdzi rzeczniczka firmy Exxon Mobil. - Każdy kto chciałby zatankować diesla w regionie Paryża czy Nantes, może mieć kłopot - dodała. Dodatkowo strajk kolejarzy spowodował, że z rozkładu zniknęła blisko połowa połączeń.

Xi Jinping namaszczony na następcę Hu

Wiceprezydent Chin Xi Jinping został nominowany na strategiczne stanowisko - wiceprzewodniczącego Centralnej Komisji Wojskowej. Czyni to z niego najbardziej prawdopodobnego następcę prezydenta Hu Jintao.

"Księża pedofile spowodowali zniszczenia"

Księża pedofile "wypaczyli" swą posługę i "sprowokowali zniszczenia" - napisał Benedykt XVI w ogłoszonym w poniedziałek liście do seminarzystów na zakończenie roku kapłańskiego.