Jak Niemcy zbroiły Libię

Niemcy sprzedawały Libii broń i sprzęt wojskowy - przyznał rząd w Berlinie, odpowiadając na pytanie deputowanych Bundestagu. Przez cztery lata Berlin regularnie zaopatrywał reżim Kaddafiego.

"Trzymajcie się z dala od wulkanu"

Wulkan Kilauea na Hawajach znowu dał o sobie znać. Do erupcji doszło w niedzielę. Wstrząsy zaobserwowali naukowcy w Honolulu. Wulkaniczna lawa strzelała dwadzieścia metrów w górę.

Niszczyciel powstrzymał atak piratów

Amerykański niszczyciel znajdował się we właściwym miejscu o właściwym czasie. Dzięki temu USS Bulkeley zdołał szybko zareagować na otrzymaną prośbę o pomoc wysłaną z japońskiego tankowca. Na statek wdzierali się piraci.

Kaddafi: Sytuacja jest całkiem normalna

- W Libii trwa spisek uzbrojonych ekstremistów i uśpionych komórek Al-Kaidy, które chwyciły za broń przeciwko policji i wojsku - oświadczył Muammar Kaddafi w wywiadzie dla telewizji France 24. Dyktator oskarżył też państwa zachodnie o ingerencję. Jednocześnie zapewnił, że "sytuacja jest całkiem normalna".

Gates w Afganistanie. Nie zapowiadał wizyty

Sekretarz obrony USA Robert Gates przybył w poniedziałek z niezapowiedzianą wcześniej wizytą do Afganistanu. W programie wizyty m.in. spotkania z prezydentem Karzajem i dowódcami ISAF.

"Rocky" poszedł za 32 tys. euro

W Nowej Zelandii zlicytowano na rzecz ofiar trzęsienia ziemi ważący niemal 30 ton głaz. Kamień o średnicy ponad trzech metrów spadł na jeden z domów podczas trzęsienia w Christchurch. Budynek został w poniedziałek rozebrany.

Krabowa kontrabanda za 2,7 mln dolarów

Amerykańscy pogranicznicy przy pomocy swoich kolegów z Rosji rozbili w Seattle siatkę przemytników krabów. Kontrabanda z Rosji warta była 2,7 milionów dolarów.

Silvio "podarował" dwie kobiety, więc Kaddafi wygrał głosowanie

Silvio Berlusconi załatwił Muammarowi Kaddafiemu posadę szefa Unii Afrykańskiej, pokonując opór największego oponenta libijskiego dyktatora za pomocą dwóch pięknych "pań do towarzystwa". Tak miało się narodzić określenie bunga bunga, które zrobiło we Włoszech wielką karierę.

Partia Palikota "zmąciła spokój" w Polsce

Starania Janusza Palikota o usunięcie krzyży z miejsc publicznych znalazły zainteresowanie brytyjskich mediów. Dziennik "Daily Telegraph" w swoim wydaniu internetowym opisuje "nową polską partię, która zmąciła spokój konserwatystów w tym katolickim kraju".

Astrobiolog: Życie na Ziemi przyniosła kometa

Naukowiec z agencji NASA natrafił w trzech meteorytach na skamieniałe mikroorganizmy i twierdzi, że nie mogą one pochodzić z Ziemi. Gdyby odkrycie potwierdziło się, mogłoby sugerować, że życie poza Ziemią występuje stosunkowo często, a na naszą planetę mogło zostać przyniesione przez komety, meteoryty lub inne obiekty pochodzenia kosmicznego.

Estończycy głosują za zaciskaniem pasa

Rządząca w Estonii centroprawica, która wyprowadziła kraj z głębokiej recesji,wygrała niedzielne wybory. Partia Reform i IRL zdobyły łącznie 56 miejsc w 101-osobowym parlamencie - poinformowała w niedzielę wieczorem Komisja Wyborcza. Najprawdopodobniej premier Andrus Ansip nadal będzie kierował rządem i kontynuował ostrą politykę oszczędnościową.

Chcą utworzenia świeckiego rządu

Tysiące Libańczyków przemaszerowało w niedzielę w proteście antyrządowym. Demonstrujący wzywali do utworzenia nowego, świeckiego rządu, "by zjednoczyć naród".

Równie ważne, jak mistrzostwa w piłce nożnej

Pokazem ogni sztucznych rozpoczęła się w niedzielę wieczorem słynna parada szkół samby w Rio de Janeiro, która tradycyjnie organizowana jest na zakończenie karnawału. Dla Brazylijczyków rywalizacja szkół samby jest równie ważna jak mistrzostwa w piłce nożnej.

"Nie możemy pozwolić na masakrę narodu z powietrza"

Trzej prominentni senatorowie USA wezwali do wprowadzenia strefy zakazu lotów wojskowych w Libii, co utrudniłoby siłom reżimowych atakowanie powstańców z powietrza. - Nie możemy pozwolić Kaddafiemu na masakrowanie z powietrza swojego narodu - argumentuje republikanin John McCain. Wtóruje mu demokrata John Kerry. Rząd USA taki krok "rozważa", ale sugeruje też, że "woli go uniknąć".

Z gabinetu premiera na fotel szefa MSZ

Sekretarz gabinetu premiera Naoto Kana, Yukio Edano, będzie tymczasowo pełnił funkcję ministra spraw zagranicznych Japonii zastępując dotychczasowego szefa tego resortu Seiji Maeharę, który podał się w niedzielę do dymisji - poinformowała w poniedziałek agencja Kyodo.

Informował Wikileaks? Musi spać nago w celi

Amerykański żołnierz, Bradley Manning, podejrzany o to, że przekazał portalowi Wikileaks tysiące tajnych dokumentów dyplomatycznych USA, zmuszony został od środy do spania w swej celi nago - poinformował w niedzielę "Washington Post". - Żaden inny aresztowany nie jest zmuszony znosić tego rodzaju izolacji i upokorzeń - komentuje tę decyzję adwokat Manninga. - Naszą intencją nie jest upokorzenie ani poniżenie zatrzymanego - odpiera zarzuty rzecznik bazy piechoty morskiej w Quantico.

188 rannych po bitwie na pomarańcze

188 osób odniosło w niedzielę obrażenia podczas tradycyjnej, karnawałowej bitwy na pomarańcze w mieście Ivrea, na północy Włoch. Ośmioro najpoważniej rannych trafiło do szpitala.

Chirac przed sądem. Rusza proces

Przed sądem w Paryżu rozpoczyna się proces byłego prezydenta Francji Jacquesa Chiraca. Jest oskarżony o to, że w latach 90. jako mer Paryża fikcyjnie zatrudniał 21 pracowników, w tym członków rodzin partyjnych kolegów. 78-letniego Chiraca nie będzie na otwarciu procesu, zeznania złoży we wtorek.

Rebelianci wypuścili brytyjskich komandosów

Libijscy rebelianci wypuścili ośmiu członków jednostki specjalnej SAS. Są już na pokładzie brytyjskiego statku - podał Sky News. Żołnierze eskortowali dyplomatę, który miał nawiązać kontakt z przedstawicielami nowo utworzonych władz rebelianckich.

Kaddafi bombarduje, rebelianci idą na Zachód

Co najmniej 18 osób zginęło w Misracie podczas szturmu wojsk Muammara Kaddafiego - podały w niedzielę źródła szpitalne. Rebeliantom udało się jednak odeprzeć atak, schwytali w niewolę 20 żołnierzy i zdobyli czołg. Siły przeciwne pułkownikowi posuwają się też Zachód drogą łączącą Ras al-Unuf i Bin Jawad pomimo czterech nalotów - podała telewizja Al-Jazeera. Libijski rząd zapewniał wcześniej, że odbił niemal wszystkie miasta kraju z rąk opozycji. Zupełnie inny obraz sytuacji przedstawiają rebelianci.

"Przepraszam" za śmierć dzieci "nie wystarczy"

Prezydent Hamid Karzaj powiedział głównodowodzącemu wojsk NATO w Afganistanie, że śmierć cywilów z powodu pomyłek Sojuszu nie będzie dłużej akceptowana. Nie wyjaśnił jednak na czym ta groźba jednak ma polegać.

Silne trzęsienie ziemi w Chile

Trzęsienie ziemi o sile 6,3 stopni w skali Richtera nawiedziło w niedzielę północną część Chile - podała agencja Reutera powołując się na amerykańskie służby geologiczne.

Papież oddał hołd zabitemu ministrowi

Benedykt XVI oddał hołd pakistańskiemu ministrowi do spraw mniejszości Shahbazowi Bhattiemu, zamordowanemu w środę w zamachu dokonanym przez talibów. O śmierci jedynego chrześcijanina w rządzie Pakistanu papież mówił podczas spotkania z wiernymi w niedzielę.

Dymisja szefa MSZ za 1700 zł

50 tysięcy jenów (ok. 1700 zł) pogrążyło szefa japońskiego MSZ i doprowadziło do jego dymisji. Chodzi o pieniądze, które Seiji Maehara przyjął jako darowiznę od obywatelki Korei Południowej, co zabronione jest przez japońskie przepisy.

Sean Penn na herbatce u Chaveza

Sean Penn odwiedził, zresztą nie po raz pierwszy, prezydenta Wenezueli Hugo Chaveza. Panowie rozmawiali o sytuacji w Haiti po trzęsieniu ziemi i nowym filmie aktora. - To bardzo dobry film - zdradził Chavez.

Tajny wahadłowiec na orbicie

Amerykańskie wojsko wysłało na orbitę kolejny mały prom kosmiczny. X-37B ma spędzić w kosmosie ponad dziewięć miesięcy. Oficjalnie statek nie ma zastosowań militarnych, ale amerykańskie wojsko konsekwentnie odmawia informacji na temat możliwości promów. To, co X-37B robi na orbicie, pozostaje owiane tajemnicą.

Palestyna chce do ONZ

- Nadszedł czas, by państwo palestyńskie stało się członkiem ONZ - oświadczył w sobotę prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas. Palestyna powinna mieć granice z 1967 roku i wejść do ONZ we wrześniu - podkreślił.

Protesty przeciw pani premier

W sobotę przez kilka miast chorwackich przetoczyła się fala protestów. Demonstranci żądali ustąpienia premier Jadranki Kosor i rozwiązania jej gabinetu.

Zmiana warty w Irlandii

Fine Gael (Partia Jedności Irlandzkiej) i Partia Pracy porozumiały się w niedzielę nad ranem w sprawie utworzenia nowego rządu - poinformował desygnowany na nowego premiera Enda Kenny. - Jestem szczęśliwy, mogąc poinformować, że osiągnęliśmy porozumienie, którego szczegółowe ustalenia są jeszcze opracowywane - powiedział.