Trzy kobiety: Liberyjki Ellen Johnson-Sirleaf i Leymah Gbowee oraz Jemenka Tawakkul Karman zostały laureatkami tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla - ogłosił Komitet Noblowski w Oslo.
Demokracji i trwałego pokoju w świecie nie da się osiągnąć, dopóki kobiety nie będą miały takich samych możliwości jak mężczyźni, aby wpływać na rozwój wydarzeń Przewodniczący Komitetu Noblowskiego Thorbjoern Jagland
Wyróżnienie trzech działaczek pozwoli położyć kres uciskowi kobiet, który trwa w wielu krajach, i wykorzystać w pełni potencjał, jaki kobiety mogą stanowić w demokratycznym świecie Przewodniczący Komitetu Noblowskiego Thorbjoern Jagland
3 kobiety nagrodzone
Pokojowa Nagroda Nobla zostanie w tym roku podzielona na trzy równe części między trzy kobiety: prezydent Liberii Ellen Johnson-Sirleaf (pierwszą kobietę-prezydent w Afryce), jej rodaczkę Leymah Gbowee - działaczkę z czasów wojny domowej w Liberii i jemeńską dziennikarkę Tawakkul Karman, jedną z głównych postaci protestów przeciwko prezydentowi Alemu Abd Allahowi Salahowi.
"Wykorzystać w pełni potencjał kobiet"
Przewodniczący Komitetu Noblowskiego Thorbjoern Jagland powiedział w piątek, że "demokracji i trwałego pokoju w świecie nie da się osiągnąć, dopóki kobiety nie będą miały takich samych możliwości jak mężczyźni, aby wpływać na rozwój wydarzeń".
Komitet wyraził nadzieję, że wyróżnienie trzech działaczek pozwoli położyć kres uciskowi kobiet, który trwa w wielu krajach, i wykorzystać w pełni potencjał, jaki kobiety mogą stanowić w demokratycznym świecie.
Jagland wyjaśnił, że trudno było znaleźć lidera arabskiej wiosny, zwłaszcza wśród rzeszy blogerów, którzy mobilizowali protestujących. Wskazał, że to właśnie Karman zaczęła odgrywać ważną rolę jeszcze przed wybuchem protestów w Jemenie.
Nagroda wartości 10 miliona koron (ok. miliona euro) zostania wręczona trzem laureatkom 10 grudnia, w rocznicę śmierci Alfreda Nobla.
Najważniejsze międzynarodowe wyróżnienie
Pokojowa Nagroda Nobla jest uważana za najważniejsze międzynarodowe wyróżnienie.
Do tej pory przyznano 90 Pokojowych Nagród Nobla. W zeszłym roku Nobla przyznano chińskiemu działaczowi Liu Xiaobo. W 2009 roku kontrowersje wzbudziło przyznanie Nobla Barackowi Obamie. Wcześniej laureatem został były prezydent Finlandii Martti Ahtisaari. W 2007 roku był to były prezydent USA Al Gore, z w 2006 - profesor ekonomii z Bangladeszu Mohamed Yunus.
Fundatorem nagrody jest zmarły w 1896 roku wynalazca dynamitu Szwed Alfred Nobel. W swoim testamencie powierzył norweskiemu parlamentowi coroczny wybór maksymalnie trzech osób lub organizacji za ich zasługi dla ludzkości.
Źródło: reuters, pap