NYT: Zaślepieni Niemcy nie pamiętają o Hitlerze

Aktualizacja:

Niemcy robią błąd, gdy nie mogą zdecydować się na ratowanie Grecji od bankructwa - stwierdził ekspert ekonomiczny "New York Timesa" Joe Nocera w artykule, który ukazał się we wtorek w dzienniku. Jego zdaniem Niemców "oślepiło" przekonanie o własnej moralnej racji, a powinni oni pamiętać, że gdy po I wojnie światowej wymuszono na nich wypłatę ogromnych kontrybucji, niedługo potem pojawił się Hitler.

W ostrym komentarzu na łamach "NYT" analityk uznał, że rząd w Berlinie postępuje arogancko wobec krajów południa, którym nie chce pomóc finansowo. Jego zdaniem rząd Angeli Merkel jest przekonany, że "nikt tam (w Grecji - red.) nie płaci podatków i każdy idzie na emeryturę w wieku 50 lat", a zatem musi teraz ponieść konsekwencje.

W Niemczech po takim błędzie pojawił się Hitler

Nocera porównuje obecną sytuację z okresem, który poprzedzał nastanie wielkiego kryzysu i wyciąga wniosek, że blokowanie przez Niemców pomocy dla Grecji jest błędem porównywalnym z wymuszaniem na Berlinie kontrybucji po I wojnie światowej. Doprowadziło to niemal do bankructwa Niemiec, wzmogło nienawiść do zwycięzców i ułatwiło triumf Hitlera.

Teraz Berlin uważa, że kraje południowej Europy powinny ponieść konsekwencje życia ponad stan, nie bacząc na fakt, że rozprzestrzenianie się greckiej "zarazy" może doprowadzić do rozpadu strefy euro i całej Unii Europejskiej.

Niemcy na tym korzystali

Ekonomista przypomina też, że Niemcy same skorzystały na rozrzutnej polityce Grecji i jej życiu ponad stan. "Czy Niemcy nie widzą, że ich gospodarka skorzystała na tym, że Grecja - i inne peryferyjne kraje euro - kupowały niemieckie towary w okresie ekonomicznej euforii?" - zastanawia się publicysta "NYT".

Jego zdaniem wobec realnego widma rozpadu strefy euro Niemcy wydają się "błądzić", bo nie widzą problemów, jakie brak wsparcia dla tej waluty i gospodarki południowego kraju przyniesie dla nich samych.

"Czy Niemcy nie zdają sobie sprawy, że upadek strefy euro zaszkodzi im dużo bardziej niż Grecji? Inne waluty zostaną wtedy zdewaluowane w stosunku do niemieckiej marki, co podroży niemiecki eksport. A niemieckie banki - niedokapitalizowane i obciążone długami niewypłacalnych państw - staną w obliczu widma utraty płynności" - pisze autor, którego zdaniem błąd w przeszłości popełnił też w sprawie Grecji Europejski Bank Centralny, odmawiając wykupywania długów Aten, co ostatecznie mogło zapobiec obecnemu kryzysowi.

Źródło: PAP