"Berlusconi musi ustąpić albo odeślemy go do domu"

Natychmiastowej dymisji premiera Włoch Silvio Berlusconiego domagali się w Rzymie uczestnicy demonstracji zorganizowanej przez największą siłę centrolewicowej opozycji - Partię Demokratyczną. W wiecu udział wzięło kilkaset tysięcy osób.

Zaatakowali kościoły i meczety. Co najmniej 67 ofiar zamachu

Radykalni muzułmanie przeprowadzili serię ataków na posterunki policyjne, kościoły i meczety w mieście Damatru i jego rejonie na północnym wschodzie Nigerii. Co najmniej 67 osób straciło życie - poinformował przedstawiciel Czerwonego Krzyża. Do ataków przyznała się islamska organizacja Boko Haram.

"To kolejna kompromitacja Rosji i wyjątkowe podłe traktowanie"

- Władze Rosji winne są nam moralną satysfakcję, a kwestie finansowe są drugorzędne - mówią krewni polskich ofiar NKWD z 1940 r. W ten sposób odpowiedzieli na stanowisko Rosji, według którego nie powinna ona płacić odszkodowań za zbrodnię katyńską.

Opozycja żąda wyborów i nie chce koalicji

Żądanie natychmiastowych wyborów i odrzucenie udziału w rządzie koalicyjnym, którego utworzenie zaproponował premier Grecji - to stanowisko przywódcy głównej partii greckiej opozycji Antonisa Samarasa wyrażone po spotkaniu Jeorjosa Papandreu z prezydentem. - Negocjacje w sprawie nowego rządu koalicyjnego w Grecji rozpoczną się wkrótce - zapowiadał sam Papandreu w sobotę po południu.

Piraci uwolnili Halifaxa

Piraci uwolnili tankowiec Halifax i jego załogę, którą uprowadzili w ubiegły weekend na wysokości delty Nigru - poinformowało Międzynarodowe Biuro Morskie. Tankowcem płynącym pod banderą maltańską zarządza grecka spółka Ancora Investment Trust.

Krew na ulicach, cywile zabici w Hims

Kolejny raz przelano krew na ulicach syryjskich miast. Tym razem w Hims, gdzie nie ustają protesty przeciwko reżimowi prezydenta Baszara el-Asada. W sobotę rano podczas intensywnego ostrzału z broni maszynowej zginęło trzech cywilów - podało syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka (OSDH).

Siedmioro zabitych, 51 rannych

Według ostatnich danych co najmniej siedem osób zginęło, a 51 zostało rannych w gigantycznym karambolu, do którego doszło na brytyjskiej autostradzie M5. Zabitych może być jednak więcej, bo jak podkreśla "Daily Mail", ludzie wciąż mogą być uwięzieni we wrakach "spalonych i nierozpoznawalnych pojazdów".

7 oskarżonych ws. zabójstwa Benazir Bhutto

Dwóch wysokich rangą oficerów policji oraz pięciu talibów zostało oskarżonych w sprawie zabójstwa w 2007 r. ówczesnej premier Pakistanu Benazir Bhutto - poinformowała w sobotę prokuratura.

Zatrzęsła się ziemia w Chile

Silne, liczące 5,8 stopni w skali Richtera, trzęsienie ziemi nawiedziło w sobotę Chile – informuje United States Geological Survey. Jak dotąd nie pojawiły się doniesienia o zniszczeniach.

2,5 mln osób spełnia swój święty obowiązek

2,5 mln pielgrzymów przybyło do Mekki - najświętszego miasta w Islamie w ramach hadżdż, czyli pielgrzymki będącej piątym filarem islamu i obowiązkiem każdego muzułmanina. Modły rozpoczęły się już w piątek. W sobotę będą kontynuowane wokół wzgórza Arafat. Punktem kulminacyjnym pielgrzymki jest Święto Ofiar - Kurban Bajram, obchodzone w niedzielę.

Kolejne ofiary syryjskiego reżimu

Co najmniej 19 osób zginęło, a kilkadziesiąt zostało rannych w piątek w czasie tłumienia antyreżimowych demonstracji w Syrii. Protesty wybuchły po piątkowych modłach w wielu miastach.

Kopernik ma swój pierwiastek

Układ okresowy pierwiastków wzbogacił się o trzy nowe pozycje - Darmstadt (Ds), Roentgen (Rg) i Copernicium (Cn). – Nazwy tych pierwiastków zostały uzgodnione z fizykami na całym świecie i cieszymy się, widząc je wprowadzone do układu okresowego – powiedział dr Robert Kirby-Harris, sekretarz generalny Zgromadzenia Ogólnego Międzynarodowej Unii Fizyki Czystej i Stosowanej (IUPAP).

Dowódca FARC zabity

Alfonso Cano, dowódca lewackiej partyzantki Rewolucyjne Siły Zbrojne Kolumbii (FARC), został zabity przez kolumbijską armię - poinformowało w piątek wieczorem kolumbijskie ministerstwo obrony. Jego śmierć to strategiczne zwycięstwo kolumbijskiego prezydenta Juana Manuela Santosa, który utrzymywał ostry kurs wobec partyzantki.

"Krewni ofiar katyńskich nie cierpieli"

Krewni ofiar katyńskich nie cierpieli po stracie bliskich, bo i tak ich nie znali - napisał rosyjski rząd w piśmie do Trybunału w Strasburgu, donosi "Rzeczpospolita". W dokumencie znalazło się też stwierdzenie, że w związku z tym rodzinom nie należy się żadne zadośćuczynienie finansowe.

Papandreu przetrwał. Co dalej z Grecją?

Grecki premier Jeorjos Papandreu uzyskał w parlamentarnym głosowaniu w nocy z piątku na sobotę wotum zaufania dla swojego gabinetu i zaapelował do opozycji o utworzenie nowego koalicyjnego rządu. Według niego tylko szerokie porozumienie pomoże przetrwać krajowi. Lider największej opozycyjnej partii Nowa Demokracja Antonis Samaras odrzuca jednak tę propozycję i wzywa do natychmiastowego rozpisania wyborów parlamentarnych.

Zamach na  abp. Florencji

Nieznany mężczyzna strzelał w piątek wieczorem w kierunku arcybiskupa Florencji Giuseppe Betoriego. Hierarcha wyszedł z zamachu bez szwanku, ranny jest jego sekretarz.

Pudło hakerów. Zamiast giełdy zaatakowali fanclub

Haker też człowiek, pomylić się może. Przekonali się o tym boleśnie fani mało znanego francuskiego klubu rugby DAX, których strona padła ofiarą zmasowanego ataku hakerów, wycelowanego w największy niemiecki indeks giełdowy DAX we Frankfurcie.

Wożą bomby atomowe vanami

Pakistan za wszelką cenę stara się ukryć swój jądrowy arsenał przed tytularnym "sojusznikiem", czyli USA. Posuwa się w tym tak daleko, że aby uniknąć śledzenia przez Amerykanów, wozi broń atomową zwykłymi samochodami dostawczymi bez obstawy - twierdzą dwa amerykańskie magazyny "The Atlantic" i "National Journal".

Show "chłopców z Bostonu"

Obaj studiowali w USA, mieszkali wówczas nawet w jednym pokoju. Dziś są politycznymi wrogami. Od ich politycznych rozgrywek zależą losy Grecji. Premier Jeorjos Papandreu i lider opozycji Antonis Samaras. Już niedługo być może lider opozycji Papandreu i premier Samaras.

Dziennikarz bulwarówki przekupywał policjantów?

Afera podsłuchowa w Wielkiej Brytanii zatacza coraz szersze kręgi. Scotland Yard aresztował dziennikarza wysokonakładowego tabloidu "The Sun" Jamie Pyatta. Zarzuca mu się korumpowanie policjantów.

Genua sparaliżowana. 7 zabitych w nawałnicach

7 osób zginęło w Genui w Ligurii na północy Włoch, gdzie doszło do powodzi w rezultacie gwałtownego oberwania chmury - informuje na bieżąco dziennik Corriere della Serra. Z brzegów wystąpiły okoliczne strumienie.

"Sprawy Grecji idą w dobrym kierunku"

Po decyzji o rezygnacji z rozpisywania referendum ws. drugiego pakietu ratunkowego eurolandu i MFW dla Grecji, przywódcy unijnych instytucji nie kryli zadowolenia. - Sprawy Grecji idą w dobrym kierunku - stwierdzili Herman Van Rompuy i Jose Barroso.

Partia Putina: Rosyjski oficjalnym językiem UE

Rządząca partia Jedna Rosja popiera pomysł wystąpienia o przyznanie rosyjskiemu statusu oficjalnego języka Unii Europejskiej - poinformował jeden z liderów ugrupowania Jurij Szuwałow. Inicjatywę taką zgłosił ambasador Federacji Rosyjskiej przy NATO Dmitrij Rogozin podczas spotkania przedstawicieli swojej dawnej partii - nacjonalistycznego Kongresu Wspólnot Rosyjskich (KRO) - z aktywistami Jednej Rosji.

Pozwał armię, bo zabrała mu mikrofalówkę

Brytyjska armia została pozwana przez byłego żołnierza, ponieważ nie pozwolono mu trzymać mikrofalówki w koszarowym pokoju. Miał to być element prześladowań jego osoby, które "doprowadziły go do myśli samobójczych" - twierdzi mężczyzna. Po serii sporów z przełożonymi i naruszeń regulaminów Oluwadare Adaramola został wydalony z szeregów armii Jej Królewskiej Mości.

Irlandia zamyka ambasadę w Watykanie

Jeden z tradycyjnie najbardziej katolickich krajów Europy zamyka swoją ambasadę w Watykanie. Irlandzki rząd szukając oszczędności zdecydował, że nie musi mieć stałego dyplomaty w siedzibie najwyższych władz kościelnych. Zarówno Dublin i Watykan zapewniają, że nie ma to nic wspólnego z kiepskimi wzajemnymi relacjami po serii skandali w irlandzkim Kościele.

Trzy scenariusze dla Grecji. Tylko miesiąc, by uniknąć bankructwa

W greckim parlamencie odbędzie się dziś późnym wieczorem głosowanie nad wotum zaufania dla rządu Jeorjosa Papandreu. Zdaniem analityków, na których powołuje się agencja Reutera, los premiera jest przesądzony niezależnie od wyniku głosowania. Co dalej? Szybkie przedterminowe wybory czy rząd koalicyjny i także wybory, ale nieco później? Przyjęcie twardych warunków pomocy czy bankructwo? Grecy muszą rozwiązać to polityczne równanie z wieloma niewiadomymi jak najszybciej. Zbliża się bowiem termin spłaty kolejnych zobowiązań, na które Ateny bez pomocy z zewnątrz nie będą mieli środków.

Wykopywał ciała i ubierał je w sukienki

Ujęto mężczyznę, który wykopywał pochowane ciała młodych kobiet i znosił do swojego mieszkania - pisze "Rossijskaja Gazeta", powołując się na policję z Niżnego Nowogrodu.

"Wygnanie Polaków w 1612 jak pobicie Hitlera w 1945"

Dzień Jedności Narodowej jest nie mniej ważny od Dnia Zwycięstwa w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej - powiedział patriarcha Moskwy i Wszechrusi Kiriłł, głowa rosyjskiej Cerkwi prawosławnej. Na ulicach Moskwy demonstrowało 10 tys. nacjonalistów. Putin i Miedwiediew świętowali zaś w Niżnym Nowogrodzie. Rosja obchodzi dziś 399. rocznicę wygnania Polaków z Kremla.

Zatrzymali kolejną "flotyllę wolności"

Izraelskie okręty zatrzymały dwa statki obsadzone przez propalestyńskich aktywistów, które próbowały złamać blokadę Strefy Gazy. Jednostkom noszącym bandery Kanady i Irlandii nakazano zmianę kursu i wyładowanie zaopatrzenia dla Palestyńczyków w porcie izraelskim lub egipskim. W maju 2010 roku podobna interwencja skończyła się bitwą, w której zginęło 9 aktywistów, i aferą dyplomatyczną.

Brytyjscy ochroniarze mieli wywieźć Kaddafiego z Libii?

Niewymieniona z nazwy brytyjska firma ochroniarska mogła dostać miliony dolarów za bezpieczne wywiezienie z Libii Muammara Kaddafiego - sugeruje brytyjski dziennik "Daily Telegraph". Śledztwo w tej sprawie prowadzi wywiad Republiki Południowej Afryki.