590 tys. monet na pokładzie. Powrót gigantycznego skarbu


17 ton srebrnych i złotych monet - wielki skarb o wartości ok. 400 milionów euro wraca z USA do Hiszpanii. Drogocenny ładunek trafił już na pokład dwóch samolotów transportowych Hercules. Jeszcze dziś maszyny mają odlecieć z nim do Europy.

Monety zostały wydobyte w 2007 r. przez specjalizującą się w poszukiwaniu skarbów firmę Odyssey Marine Exploration z wraku hiszpańskiej fregaty "Nuestra Senora de las Mercedes". Jednostka została zatopiona w 1804 roku przez Brytyjczyków.

Odyssey Marine Exploration wydobyła monety i wywiozła je w tajemnicy na teren USA. Kiedy zostało to ujawnione, rozpoczął się bój sądowy między poszukiwaczami, rządem hiszpańskim i peruwiańskim (bo kruszec, z którego wykonano monety pochodził z tamtego kraju).

Sądowa batalia

Ostatecznie amerykański sąd w Atlancie zadecydował 21 września ubiegłego roku, że skarb jest własnością Hiszpanii i należy go zwrócić Madrytowi. Roszczenia amerykańskiej firmy - podkreślił sąd - są nieuprawnione.

Roszczenia Peru odrzucono, bo - jak podkreślił w orzeczeniu sąd - kiedy Hiszpanie wywozili stamtąd monety, tereny te były wciąż hiszpańską kolonią (niepodległość ogłoszono tam dopiero w 1821 roku).

A co z poszukiwaczami?

Firma Odyssey Marine Exploration, która korzystając z najnowocześniejszego sprzętu (w tym bezzałogowych aparatów podwodnych) wydobyła skarb, argumentowała, że jako znalazcy należy jej się całość lub przynajmniej większość skarbu. Amerykanie próbowali też przekonać sąd, że: a) statku nigdy pozytywnie nie zidentyfikowano jako "Nuestra Senora de las Mercedes" b) nawet, gdyby chodziło o tę jednostkę, to zatonęła ona podczas rejsu handlowego i w związku z tym władze w Madrycie nie mają prawa do skarbu

Sąd jednak odrzucił tę argumentację i najprawdopodobniej podwodni poszukiwacze skarbów nie zyskają nic. Starają się o przynajmniej zwrócenie kosztów przechowywania bezcennego ładunku.

Skarb leci do Hiszpanii

Kilka dni temu Hiszpanie wysłali do USA dwa samoloty typu Hercules, by przywiozły monety do ojczyzny. W piątek zapakowano ładunek na terenie MacDill Air Force Base na Florydzie. Jeszcze dziś maszyny mają odlecieć do Hiszpanii.

Co potem? Władze Hiszpanii zaklasyfikowały znalezisko jako dziedzictwo narodowe, dlatego monety pozostaną w kraju i najprawdopodobniej trafią do muzeum.

Stanowczo odrzucono możliwość, że skarb mógłby być sprzedany, by pokryć część narodowego długu.

Zatopienie fregaty

Fregata "Nuestra Senora de las Mercedes" została zatopiona przez brytyjski okręt wojenny w 1804 roku, podczas rejsu z Peru do Hiszpanii. Hiszpanie potrzebowali skarbu, by zgodnie z tajnym porozumieniem, opłacić Francję, która w tym czasie znajdowała się w konflikcie z Brytyjczykami.

Kiedy hiszpański konwój odmówił poddania się, jednostki Jej Królewskiej Mości otworzyły ogień. Fregata eksplodowała po kilku minutach i poszła na dno około 100 mil morskich na zachód od Gibraltaru.

W 2007 roku zatopiony skarb zlokalizowała i zaczęła wydobywać firma Odyssey Marine Exploration,

Źródło: EPA, Bloomberg, CBS, tvn24.pl