Rurociąg omijający Ormuz ruszy w połowie roku

 
Iran grozi blokadą cieśniny Ormuz

Rurociąg naftowy wybudowany przez Zjednoczone Emiraty Arabskie, w celu ominięcia strategicznej cieśniny Ormuz, będzie gotowy do użytku najpóźniej w czerwcu - poinformował w poniedziałek minister ds. energetyki Muhammad ibn Zain al-Hamili.

Jak oświadczył, magistrala jest już "prawie gotowa", a w maju lub czerwcu będzie można rozpocząć przesył surowca. Rurociągiem będzie można przesyłać "1,5 miliona baryłek dziennie", ale zdolność przesyłowa może sięgnąć 1,8 miliona baryłek dziennie - sprecyzował minister.

Rurociąg umożliwi transport ropy naftowej do portów ZEA, leżących nad Zatoką Omańską, z pominięciem cieśniny Ormuz.

Przez cieśninę Ormuz przepływa 30-40 proc. morskiego transportu ropy naftowej.

NAJWAŻNIEJSZA CIEŚNINA ŚWIATA? - czytaj

Centrum konfliktu

Iran zagroził niedawno blokadą tego szlaku wodnego w razie nowych sankcji nałożonych przez wspólnotę międzynarodową na dostawy irańskiej ropy, w związku z programem atomowym Teheranu.

Szef Pentagonu Leon Panetta zapowiedział, że Stany Zjednoczone odpowiedzą w sposób zdecydowany, jeśli Iran będzie próbował zablokować cieśninę, i ostrzegł przed przekroczeniem tej granicy.

Napięcie między mocarstwami zachodnimi i Iranem wzrosło, gdy w listopadzie Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej ogłosiła raport, według którego Iran pracuje nad uzyskaniem broni jądrowej. Teheran utrzymuje od kilku lat, że jego program nuklearny rozwijany jest tylko po to, by produkować paliwo dla elektrowni atomowych.

CZYTAJ RAPORT - IRAN GROZI ŚWIATU

Źródło: PAP