Chcą fair play, napotykają na opór władzy

Główna birmańska partia opozycyjna, na której czele stoi noblistka Aung San Suu Kyi, oświadczyła, że ograniczenia, jakie napotyka ugrupowanie w kampanii wyborczej, mogą sprawić, iż wyznaczone na 1 kwietnia wybory nie będą uczciwe.

Tworzą pierwszego hamburgera "z próbówki"

Holenderscy naukowcy, wykorzystując komórki macierzyste do tworzenia tkanki mięśniowej, chcą uzyskać pierwszego na świecie kotleta stworzonego całkowicie w laboratorium. Celem badań naukowców jest opracowanie bardziej skutecznych sposobów produkcji mięsa niż tradycyjna hodowla zwierząt.

Jeden kandydat, bomby i strzały. Wybory w Jemenie

W przeddzień wyborów prezydenckich, które mają przełamać impas polityczny w Jemenie, atmosfera daleka jest od przełomu i bardziej przypomina ostatnie krwawe miesiące. W lokalu wyborczym w Adenie, na południu Jemenu, wybuchła bomba, a zamaskowani napastnicy ostrzelali patrol wojskowy, zabijając jedną osobę.

Iran "ma problemy ze sprzedażą ropy"

Iran zaczyna odczuwać skutki unijnych sankcji i nie może znaleźć kupców na ropę naftową, swój główny towar eksportowy - pisze brytyjski dziennik "Financial Times", powołując się na anonimowe źródło z branży paliwowej.

W paleniu marihuany młodzi Czesi przodują

Czeskie dzieci w wieku do 16 lat palą najwięcej marihuany w całej Unii Europejskiej - poinformowały media w Pradze, powołując się na badania na temat narkomanii i alkoholizmu w europejskich szkołach.

Irańczycy zacumowali w Syrii

Dwa irańskie okręty wojenne, wysłane z propagandową misją do Syrii, zacumowały w Tartusie - podała irańska telewizja państwowa Press TV.

Inspektorzy chcą zajrzeć w irański atom

Przerwane przed rokiem rozmowy w sprawie kontrowersyjnego programu jądrowego tego kraju mają, choć niewielką, szansę na wznowienie. Do Teheranu przybyła Delegacja inspektorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.

Chce na Marsz Żywych. Ma problemy

16-letnia Janelle Pancho, urodzona w Izraelu córka filipińskich imigrantów zarobkowych, chciałaby wziąć udział w licealnym wyjeździe na Marsz Żywych do Polski. Nie wie jednak, czy służby graniczne pozwolą jej wrócić do Izraela. Zakaz byłby precedensem.

Rosja "nie może kusić nikogo swoją słabością"

"Rosja nie może polegać tylko na dyplomatycznych i ekonomicznych metodach usuwania sprzeczności i rozwiązywania konfliktów", pisze Władimir Putin w poświęconym obronności Rosji artykule opublikowanym w rządowej "Rosijskiej Gaziecie".

Szkocja niepodległa? Tak mówi matematyka

Według specjalistów z dziedziny ekonometrii niepodległość Szkocji, a także kraju Basków, jest prawdopodobna. Wskazuje na nią model matematyczny, który zastosowali badacze, by ocenić, gdzie w Europie najbardziej realne jest pojawienie się nowych państw.

"Amerykańskie drony obserwują Syrię"

- Znaczna liczba amerykańskich bezzałogowych samolotów lata nad Syrią - twierdzą źródła telewizji NBC. Maszyny mają obserwować przebieg wydarzeń w kraju ogarniętym coraz bardziej brutalnym konfliktem wewnętrznym. Materiały pozyskane przez roboty mają posłużyć do nagłośnienia zbrodni reżimu prezydenta Baszara el-Asada.

Ostre strzelanie przy zapalnej granicy. Phenian groził odwetem

Wojsko Korei Południowej przeprowadziło manewry z użyciem ostrej amunicji w pobliżu spornej granicy morskiej z Koreą Północną. Phenian nie zareagował, mimo że wcześniej ostrzegł przed odwetem w razie naruszenia terenu, do którego zgłasza roszczenia.

Rosja "krajem cudów", ale i tak wygra Putin

- Rosja jest krajem cudów, tutaj może się zdarzyć absolutnie wszystko - mówi Michaił Prochorow, milioner, który w marcu będzie ubiegał się o prezydenturę. W nadchodzących wyborach trudno jednak spodziewać się ekscytującego pojedynku. Pomimo coraz odważniejszych protestów przeciw swojej osobie, niemal na pewno w pierwszej turze wygra Władymir Putin.

Władze odbiły zbuntowane więzienie

44 więźniów zginęło podczas buntu w meksykańskim zakładzie karnym w Apodaca. Siły bezpieczeństwa potrzebowały kilku godzin, aby opanować sytuację w dwóch blokach. Pod zakładem karnym zgromadziły się rodziny osadzonych, którzy domagali się informacji i wszczęli rozruchy.

Obrzezanie to "napaść". Lekarze chcą zakazu

Obrzezanie chłopców z powodów religijnych i nie związanych z potrzebami zdrowotnymi powinno zostać zakazane - wnioskuje Szwedzkie Stowarzyszenie Pediatrów. Według lekarzy, tego rodzaju operacje są niczym innym jak "napaścią" na młodych mężczyzn.

Przeładowany i niesprawny autobus spadł do wąwozu

Pełen ludzi autobus wypadł z górskiej drogi i spadł do skalistego wąwozu. Pojazd był przeładowany, jechał za szybko i prawdopodobnie nie działały w nim hamulce. Na miejscu zginęło 26 osób, w tym dwoje dzieci. 29 kolejnych pasażerów trafiło do szpitali.

Były pastor na najlepszej drodze do prezydentury Niemiec

Angela Merkel ugięła się pod presją koalicjanta, opozycji oraz społecznych nastrojów i zgodziła się poprzeć kandydaturę byłego pastora Joachima Gaucka - działacza antykomunistycznej opozycji w NRD, a potem szefa urzędu zajmującego się aktami STASI - na stanowisko prezydenta Niemiec. Gauck dwa lata temu nie zyskał wystarczającego poparcia. - Wszystko dobre, co się dobrze kończy - skomentowali w niedzielę wieczorem szef SPD Sigmar Gabriel oraz przewodniczący liberałów Philipp Roessler.

"W tym momencie nie jest ostrożne atakować Iran"

Przewodniczący kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA, generał Martin Dempsey, przestrzegł Izrael przed zaatakowaniem Iranu, sugerując, że byłoby to ryzykowne i przedwczesne. Przyznał jednak, że Waszyngton nie przekonał jeszcze o tym rządu izraelskiego.

"Wszyscy jesteśmy Grekami, a Sarkozy i Merkel to oszołomy"

Ponad 3 tys. osób demonstrowało w centrum Aten, w dwóch osobnych zgromadzeniach, przeciwko posunięciom oszczędnościowym rządu. Tradycyjnie już doszło do starć z policją. Na jednym z transparentów przyniesionych w niedzielę przez demonstrantów widniało hasło, napisane po angielsku: "Wszyscy jesteśmy Grekami, a Sarkozy i Merkel to oszołomy".

"Strajk, strajk, strajk". Hiszpanie protestują

Setki tysięcy ludzi, wielu powiewających czerwonymi sztandarami, przeszło ulicami hiszpańskich miast w proteście przeciwko reformie rynku pracy przyjętej dekretem przez prawicowy rząd. Związki zawodowe zorganizowały marsze w 57 miastach. Dwie najliczniejsze manifestacje zebrały się w Madrycie i Barcelonie, w odpowiedzi na apel największych związków zawodowych, które sprzeciwiają się reformie prowadzącej, według nich, do "przyspieszenia destrukcji miejsc pracy".

"Thatcher w Londynie, a Mitterrand w Paryżu"

Walczący o reelekcję prezydent Francji Nicolas Sarkozy oskarżył swego rywala, socjalistę Francois Hollande'a, o dwulicowość w sprawach gospodarki. Swym sympatykom powiedział, że Hollande w "Londynie jest jak Thatcher, a w Paryżu jak Mitterrand".

Rywal Sarkozy'ego dostał przesyłkę z groźbami

- Jak widzicie, wyszedłem z tego cało - tak socjalistyczny kandydat na prezydenta Francji, Francois Hollande skomentował otrzymaną przesyłkę, zawierającą groźby śmierci pod jego adresem. W środku znajdował się m.in. rysunek przedstawiający trumnę. Paryska prokuratura wszczęła wstępne śledztwo w tej sprawie - poinformowały źródła sądowe.

Egipt wybierze prezydenta najwcześniej w czerwcu

- Wybory prezydenckie w Egipcie nie odbędą się wcześniej niż w czerwcu - poinformował komitet prawników, który nadzorujące przygotowanie całego przedsięwzięcia. Podkreślono, że obecnie trwają prace "nad najlepszym sposobem zapewnienia tego, by Egipcjanie mieszkający za granicą mieli dosyć czasu na oddanie głosu".

Za Putinem, przeciw Putinowi... Demonstranci za kierownicą

W Moskwie - może z powodu silnych mrozów - demonstracje "za" i "przeciwko" Władimirowi Putinowi przyjęły formę rajdów samochodowych. Ubiegłej nocy w miasto wyruszyli zmotoryzowani zwolennicy Putina. W odpowiedzi - w niedzielę stołeczne ulice zapełniły się pojazdami zdobnymi w białe wstążki, chorągiewki i baloniki. Biały kolor jest symbolem protestów przeciwko sfałszowaniu, jak mówi opozycja, grudniowych wyborów do Dumy.

"Kościół nie istnieje dla samego siebie"

- Kościół nie istnieje dla samego siebie - przypomniał Benedykt XVI w homilii podczas mszy świętej w Watykanie, odprawionej z nowymi kardynałami dzień po konsystorzu. W sobotę papież wręczył insygnia godności kardynalskiej - biret, pierścień i bullę z nominacją - 22 nowym kardynałom, mianowanym 6 stycznia br. Wśród nich nie ma żadnego Polaka.

Egipt wycofał swojego ambasadora z Syrii

Władze Egiptu wezwały na konsultacje swojego ambasadora w Syrii, po czym zdecydowały, by na razie pozostał on w Kairze. W Syrii - pomimo presji Zachodu i państw arabskich - władze nadal krwawo tłumią antyrządowe demonstracje.

"Na ulicy zakrwawione buty i berety"

Co najmniej 16 osób zginęło, a 26 zostało rannych w samobójczym zamachu przed wejściem do akademii policyjnej w stolicy Iraku, Bagdadzie - poinformowali przedstawiciele policji, cytowani przez agencję AP. Samochód-pułapka eksplodował przed budynkiem akademii, z którego wychodził tłum kandydatów do pracy w policji.