Dwa dni wolne od alkoholu w tygodniu - rekomenduje parlament

 
Ile jednostek alkoholu w szklance whisky? Parlamentarna komisja: Brytyjczycy tego nie wiedząsxc.hu

By chronić swoje zdrowie, Brytyjczycy powinni unikać alkoholu przynajmniej dwa dni w tygodniu - brzmią wytyczne opublikowanego w poniedziałek raportu, który przygotowała grupa członków brytyjskiego parlamentu.

Komisja ds. nauki i techniki wezwała do rewizji wszystkich rządowych wytycznych dotyczących alkoholu. W 1987 r. dawkę alkoholu, która nie zagraża zdrowiu ustalono na 21 jednostek tygodniowo dla mężczyzn i 14 dla kobiet.

W 1995 r. wytyczne zmieniono podając dawkę dzienną - odpowiednio: cztery jednostki dla mężczyzn i trzy dla kobiet. Zaznaczono też, że po "ciężkim piciu" ludzie powinni zrobić 48-godzinną przerwę, by dać odpocząć organizmowi.

"Dzienna dawka", to promocja codziennego picia?

Wytyczne, co do spożycia alkoholu są ważnym narzędziem rządu w jego wysiłkach na rzecz walki z alkoholizmem, ale istotne jest, że są już przestarzałe, a ludzie nie wiedzą, jak z nich korzystać. przewodniczący komisji, Andrew Miller

Według komisji, wytyczne powinny być też zróżnicowane pod względem wiekowym. Zauważono także, że Brytyjczycy mają problemy z oszacowaniem, ile "jednostek" alkoholu znajduje się w drinku, a tym samym z przeliczeniem czy przekraczają "dopuszczalne" dzienne limity. - Wytyczne, co do spożycia alkoholu są ważnym narzędziem rządu w jego wysiłkach na rzecz walki z alkoholizmem, ale istotne jest, że są już przestarzałe, a ludzie nie wiedzą, jak z nich korzystać - mówi serwisowi BBC przewodniczący komisji, Andrew Miller.

Naukowcy i organizacje zajmujące się problemami alkoholowymi społeczeństwa brytyjskiego powitali z zadowoleniem inicjatywę zmian w istniejących wytycznych - donoszą tamtejsze media.

Źródło: Reuters, bbc.co.uk

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu