Bus uderzył w drzewo. 8 Polaków rannych

Ośmiu Polaków zostało rannych w wyniku wypadku busa w południowej Holandii. Do zdarzenia doszło w miejscowości Zijtaart 20 km na północ od Eindhoven. O wypadku redakcję Kontaktu 24 poinformował internauta Lluukkaass.

Kolejny krwawy piątek w Syrii

Syryjskie siły bezpieczeństwa zastrzeliły co najmniej 12 cywilów, tłumiąc prodemokratyczne manifestacje, zorganizowane po piątkowych modłach. Żołnierze Asada kontynuują też ofensywę przeciwko zbuntowanym miastom - informuje syryjska opozycja.

USA i Polska próbują "wyjść przed szereg"

Stały przedstawiciel Rosji przy NATO Dmitrij Rogozin oświadczył w piątek, że Polska i Stany Zjednoczone próbują poprzez porozumienie o rozmieszczeniu w Polsce tarczy antyrakietowej "wyjść przed geopolityczny szereg". Wczoraj weszła w życie polsko-amerykańska umowa z 2008 roku o rozmieszczeniu w Polsce elementów amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej.

Wyspa, która była polem bitwy CIA z wywiadem Kaddafiego

Odtajnione dokumenty CIA z końca lat 80-tych wskazują na Maltę, jako wielkie pole bitwy agentów wywiadów USA i Libii. Z dokumentów wynika, że Amerykanie pozyskali na wyspie wartościowego informatora, który pomógł m.in. wydatnie w śledztwie w sprawie zamachu nad Lockerbie.

Sąd odebrał dziecko "za starym" rodzicom

Włoski sąd odebrał dziecko rodzicom, ponieważ uznał, że są za starzy: matka ma 57 lat, ojciec 70. W uzasadnieniu, które wywołało szok we włoskich mediach, zarzucono rodzicom "narcystyczną chęć posiadania dziecka". Dziecko trafi do adopcji.

Wielkie ćwiczenia i groźne pomruki ze Wschodu

- Jeśli w najbliższym czasie nie dojdziemy do porozumienia, Rosji nie pozostanie nic innego jak podjąć decyzję o charakterze militarnym - powiedział rzecznik rosyjskiego MSZ Aleksandr Łukaszewicz, odnosząc się do realizacji planów umieszczenia tarczy antyrakietowej w Polsce i Rumunii. Jednocześnie wojska Białorusi i Rosji rozpoczęły wielkie manewry "Tarcza Związku 2011", w których biorą udział tysiące żołnierzy.

Obrona Kaddafiego pęka

Obrona lojalistów Muammara Kaddafiego w ostatnich kontrolowanych przez nich bastionach zaczyna pękać. - Libijscy powstańcy weszli do miasta Bani Walid i zajęli lotnisko pod Syrtą - podała agencja Reutera. Opozycja twierdzi, że wdarła się już nawet do centrum Syrty, rodzinnego miasta dyktatora.

Ściągawka dla Busha: Kaczyński może oziębły, ale bardzo lojalny

- Panie Prezydencie, Lech Kaczyński może wydać się oziębły, ale jest niezwykle lojalny i może być kluczowy dla utrzymania partnerstwa Polski i USA. Radzę podejść do jego wizyty z wielkodusznym nastawieniem - pisał amerykański ambasador w Warszawie do G.W. Busha przed pierwszą podróżą prezydenta Kaczyńskiego w USA. Depeszę opublikował portal Wikileaks.

Przez lata jego domem był las. Zgłosił się na policję

Nastolatek, który - jak twierdzi - całymi latami mieszkał z ojcem w lesie, zgłosił się na policję w Berlinie. Rzecznik policji potwierdził w piątek doniesienia gazety "Bild" na ten temat. Tożsamości chłopca na razie nie udało się ustalić.

"Tego dnia powinienem był zginąć kilka razy"

- Tego dnia powinienem był zginąć kilka razy. Gdy zderzyłem się z samochodem, gdy dostałem się pod niego i gdy stanął w płomieniach - mówi 21-letni amerykański motocyklista, który przeżył dzięki bohaterskiej akcji świadków jego wypadku. Tłum ludzi zdołał podnieść płonący samochód i wydostać spod niego Brandona Wrighta. Mężczyzna obecnie dochodzi do siebie w szpitalu.

Brutalne tortury i śmierć za komentarze w sieci

W meksykańskim mieście Nuevo Loredo znaleziono dwa ciała wiszące pod mostem. Zwłoki młodej kobiety i mężczyzny nosiły ślady brutalnych tortur. Na przyczepionej do nich kartce widniała informacja, że zamordowano ich za aktywność w internecie, na stronach społecznościowych, gdzie obywatele krytykowali kartele narkotykowe.

Tak brzdąka premier

Polował na tygrysy, usypiał niedźwiedzie polarne, nurkował na dno Bajkału. Lista dokonań Władimira Putina, nazywanego przez amerykańskich dyplomatów "samcem alfa" Rosji, jest bardzo długa. Najnowszy popis premiera ukazuje jednak nie jego "samczą" naturę, ale tę bardziej artystyczną. Putin zagrał bowiem na fortepianie przy akompaniamencie artystów z Teatru Moskiewskiego.

Twarde lądowanie po pół roku w kosmosie

Dobiegła końca sześciomiesięczna przygoda życia trzech kosmonautów. Po spędzeniu niemal pół roku na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, jeden Amerykanin i dwóch Rosjan powrócili na Ziemię. Kapsuła Sojuz wylądowała na stepie w Kazachstanie około godziny szóstej rano czasu polskiego, bezpiecznie dostarczając całą trójkę do domu.

Sikorski: prześladowanie "Biełsatu" to dobry znak

Prześladowania przez reżim Aleksandra Łukaszenki dziennikarzy Biełsatu to dobry sygnał - miał powiedzieć amerykańskiej podsekretarz stanu ds. Demokracji i Problemów Globalnych Pauli Dobriansky szef MSZ Radosław Sikorski, komentujący wzrost znaczenia stacji. Te i inne oceny ministra spraw zagranicznych streszczone w depeszy nadanej z ambasady USA w Warszawie do Waszyngtonu ujawnia Wikileaks.

"Czerwony blok" sięga po władzę w Danii

- Nasz rząd nie ma już poparcia - oświadczył w niedzielę premier Danii Lars Lokke Rasmussen po tym, jak jego obóz liberalno-konserwatywny przegrał wybory. Władzę w Kopenhadze po raz pierwszy przejmie kobieta - Helle Thorning-Schmidt, która przewodzi opozycyjnemu do tej pory lewicowemu "czerowonemu blokowi"

Złoto czy trucizna z gazu łupkowego?

Gaz łupkowy to nowa nadzieja na polskie El Dorado, na razie pozostająca w sferze marzeń i planów. W Stanach Zjednoczonych wydobycie już trwa, ale metoda jego pozyskiwania budzi kontrowersje. Po dwóch stronach barykady stoją zwolennicy i przeciwnicy metody jego wydobycia zwanej „fracking”.

Ujawnione zdjęcie Breivika. 6 minut przed wybuchem

Anders Behring Breivik przebrany w strój policjanta, biegnący z bronią w ręku - takie zdjęcie opublikowały norweskie media. Fotografia zamachowca, który w lipcu zabił 77 osób, to kadr z kamery monitoringu.

Budżet wyciekł do internetu

Budżet Holandii miał być opublikowany w piątek, ale już dzień wcześniej znalazł się w internecie. Resort finansów potwierdził prawdziwość ujawnionych danych, a przedwczesną publikacje nazwał "naprawdę głupią pomyłką".

Niewykrywalna maszyna przyszłości dla komandosów

Ma pojawić się znienacka lecąc nisko nad ziemią, wylądować na kawałku płaskiego terenu o długości mniejszej niż kilometr, wyładować ponad 20 ton sprzętu i natychmiast zniknąć. To założenia działań amerykańskiego samolotu transportowego nowej generacji. Koncern Lockheed Martin właśnie testuje pomniejszoną wersję eksperymentalną maszyny, która ma w przyszłości służyć komandosom w akcjach specjalnych.

Szturmują miasto Kaddafiego. Ciężki ostrzał snajperów

Siły powstańców szturmujące Syrtę - miasto, w którym urodził się Muammar Kaddafi - znalazły się w czwartek wieczorem pod silnym ostrzałem lojalistów. Syrta to jeden z ostatnich bastionów żołnierzy obalonego przywódcy Libii.

Trafił do szkoły po  78 latach

Ma 78 lat i w czwartek po raz pierwszy w życiu poszedł do szkoły. Mowa o pewnym Bułgarze, którzy razem z 400 innymi pierwszoklasistami rozpoczął naukę w szkole podstawowej w Gabrowie na północy kraju - podała agencja BTA.

Terrorysta z metra przyznał się do winy

Główny oskarżony o przeprowadzenie zamachu w mińskim metrze Dźmitry Kanawałau przyznał się do winy już w pierwszym dniu procesu. W ataku zginęło 15 osób. Drugi oskarżony, Uładzisłau Kawaliou, nie przyznał się do współudziału w zamachu. Mężczyznom grozi kara śmierci.

Żydzi opuszczą Obamę i przesądzą o reelekcji?

Amerykanie żydowskiego pochodzenia opuszczają Obamę? Czy będzie miało to wpływ na reelekcję prezydenta USA? - takie pytania stawiają sobie komentatorzy po wyborach uzupełniających do Izby Reprezentantów w Nowym Jorku.

Umowa o tarczy weszła w życie

W czwartek weszła w życie polsko-amerykańska umowa z 2008 r. o rozmieszczeniu w Polsce elementów amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej - poinformowało MSZ.

Najwyższe odznaczenie za "najgorszy dzień w życiu"

Amerykański żołnierz kapral Dakota Meyer, który uratował 36 osób podczas zasadzki talibów w prowincji Kunar w 2009 r., otrzymał z rąk Baracka Obamy w Białym Domu najwyższe odznaczenie wojskowe - Medal Honoru (Medal of Honor). - To trudne, być docenionym za najgorszy dzień w swoim życiu, to bardzo trudne - mówi sam Mayer.

USA trafiły Al-Kaidę z powietrza

W ataku amerykańskiego samolotu bezzałogowego zabity został w tym tygodniu szef operacji Al-Kaidy w Pakistanie, pochodzący z Arabii Saudyjskiej Abu Hafs al-Szahri - poinformowali w czwartek anonimowi przedstawiciele władz USA.

PE: uwolnić Bialackiego

Parlament Europejski potępił aresztowanie przez władze Białorusi obrońcy praw człowieka Alesia Bialackiego i zażądał jego natychmiastowego uwolnienia.

Palin miała romans i zażywała kokainę? "Obrzydliwe kłamstwa"

Mąż Sary Palin - Todd - potępił "obrzydliwe kłamstwa" zawarte w jej biografii, która ma się ukazać w księgarniach w przyszłym tygodniu. Autor "The Rogue: The Search for Sarah Palin" twierdzi m.in. że w latach 90. miała ona romans i zażywała kokainę - donoszą media.

Ludzie odciągnęli pilota od płonącego wraku

Do internetu trafiło dramatyczne nagranie wykonane tuż po katastrofie irańskiego myśliwca. Widać na nim świadków wypadku, którzy odciągnęli od płonącego wraku przypiętego do fotela pilota. Lotnik najwyraźniej katapultował się tuż przed uderzeniem w ziemię i cały system ratunkowy nie zdążył zadziałać, przez co wylądował na ziemi oszołomiony i uwięziony w fotelu.

Polański wraca do Szwajcarii. Bez lęku

Roman Polański przyleci do Zurychu, by odebrać nagrodę za całokształt twórczości - informuje "Hollywood Reporter". Dwa lata temu, gdy próbował to zrobić, na wniosek Amerykanów został aresztowany. Spędził w areszcie dwa miesiące.