Hakerzy buszowali w komputerach NASA

NASA - amerykańska agencja dysponująca kosmiczną technologią, okazała się bezradna wobec hakerów. Sprawa jest na tyle poważna, że Kongres wezwał na przesłuchanie inspektora generalnego NASA.

Nowe, dramatyczne nagranie tonącej Concordii

Zamieszanie na pokładzie, pasażerowie uciekający niebezpiecznymi sznurowymi drabinkami i brak kontaktu z tonącym statkiem - to wszystko zarejestrowali funkcjonariusze włoskiej Gwardii Finansowej, gdy pierwsi podpłynęli 13 stycznia do wycieczkowca Costa Concordia po katastrofie.

"Putin nakręca sobie bombę zegarową"

Mimo spodziewanej dzięki autokratycznym manipulacjom wygranej Władimira Putina w niedzielnych wyborach prezydenckich, Rosję czeka wzrost napięć politycznych w związku z rosnącymi aspiracjami demokratycznymi społeczeństwa - uważają czołowi amerykańscy eksperci. I dodają: - Putin nakręca sobie bombę zegarową, odbierając praktycznie prawo głosu 60 procentom ludności.

W parlamentach świata tylko 1/5 kobiet

Kobiety w parlamentach na całym świecie zajmują tylko 1/5 miejsc - dokładnie 19,5 proc. - To odsetek niepokojąco niski - podkreślił przewodniczący Unii Międzyparlamentarnej Abdelwahad Radi.

Chciał dołączyć do Al-Kaidy, skazany na 27 lat więzienia

Okręgowy sąd federalny w Nowym Jorku skazał w piątek 23-letniego obywatela USA Betima Kaziu na 27 lat więzienia za usiłowanie przyłączenia się do powiązanego z Al-Kaidą ugrupowania terrorystycznego i podjęcia walki z siłami zbrojnymi Stanów Zjednoczonych. Prokuratura domagała się dla oskarżonego kary dożywotniego pozbawienia wolności.

18 ofiar tornad w USA

Tornada zbierają śmiertelne żniwo w USA. W ciągu ostatniej doby żywioł zabił 13 osób w stanie Indiana, a pięć w Kentucky - poinformowały władze. Wichura zniszczyła wiele samochodów, z domów pozrywała dachy.

Iran wybiera parlament. Zwyciężą konserwatyści

W Iranie odbyły się w piątek wybory parlamentarne. Parlament pozostanie zdominowany przez konserwatystów, gdyż reformatorzy zbojkotowali wybory, by zaprotestować przeciw represjom, których są ofiarami od 2000 roku. Wyniki będą znane za dwa-trzy dni.

Breivik uniknie więzienia?

Norweska prokuratura wydała w piątek oświadczenie, iż jest gotowa uznać warunkowo, że Anders Behring Breivik, który 22 lipca 2011 roku zabił na wyspie Utoya i w Oslo łącznie 77 osób, nie ponosi odpowiedzialności za swe czyny ze względu na niepoczytalność.

Dyplomaci rozpoznali w kostnicy ciała dziennikarzy

Polski ambasador w Syrii Michał Murkociński i jego francuski odpowiednik Eric Chevalier zidentyfikowali w piątek wieczorem w kostnicy w Damaszku ciała Marie Colvin i Rene Ochlika - poinformował na Twitterze rzecznik polskiego MSZ Marcin Bosacki. Wcześniej syryjskie władze przekazały ciała zabitych w Hims dziennikarzy przedstawicielom Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (MKCK).

Gruzja nie chce stosunków dyplomatycznych

Wznowienie stosunków dyplomatycznych z Rosją jest "niemożliwe" ze względu na rosyjską "okupację" Abchazji i Osetii Południowej - uznały w piątek gruzińskie władze. Zrobiły to kilka godzin po tym, gdy z taką propozycją wystąpił przedstawiciel rosyjskiego MSZ Aleksandr Łukaszewicz.

Barack Obama: Nie blefuję w sprawie ataku na Iran

Barack Obama podkreślił, że "nie blefuje" mówiąc o możliwości użycia siły w celu pokrzyżowania planów budowy broni nuklearnej przez Iran. Przestrzegł jednak Izrael przed pochopnymi i jednostronnymi działaniami w tej sprawie. Z kolei premier Izraela Banjamin Netanjahu odrzucił możliwość wzięcia udziału w międzynarodowych rozmowach z Teheranem na temat atomu.

Rewizja w domu Wulffa. Zabrali komputer

Pięciu funkcjonariuszy policji i prokurator krajowy przeszukali w piątek dom były prezydenta Niemiec Christiana Wulffa w związku ze śledztwem ws. niezgodnego z prawem przyjmowania korzyści finansowych. To właśnie przez tę aferę 17 lutego Wullf podał się do dymisji.

Wyciekły chemikalia. Strumień poraża kolorem

Jaskrawozielony kolor strumyka zszokował w piątek przed południem mieszkańców niemieckiej Getyngi. Ta niespotykana w przyrodzie barwa to skutek pożaru, który wybuchł w nocy w hali z chemikaliami.

Szczęśliwy powrót. Dziennikarka i reporter już we Francji

Francuska reporterka Edith Bouvier która w ub. tygodniu została ranna w czasie ostrzału w syryjskim Homs i fotograf William Daniels są już bezpieczni we Francji. Na lotnisku Villacoublay pod Paryżem przywitał ich prezydent Nicolas Sarkozy. Bouvier ma skomplikowane złamanie kości udowej. Dziennikarze do kraju zostali przetransportowani rządowym samolotem.

Wybuch w Orlenie. Dwie osoby nie żyją

W kompleksie przetwórstwa mazutu spółki Orlen Lietuva na Litwie, w którym obecnie odbywa się remont, doszło do wybuchu - podała spółka. W wyniku eksplozji dwie osoby zginęły. Według wstępnych danych ofiary to obywatele Litwy. Na miejscu wypadku pracują eksperci i funkcjonariusze policji kryminalnej, którzy badają przyczyny eksplozji.

Rządowy zakaz dla wychudzonych modelek?

"Interwencja rządu w celu ograniczenia wizerunku wychudzonych modelek w mediach i reklamach byłaby uzasadniona. Zakaz mógłby zapobiec rozpowszechnianiu się anoreksji" – głosi raport London School of Economics.

"Dyktatorzy będą musieli zapłacić za swe czyny"

Konwój z pomocą humanitarną dotarł dziś do syryjskiego Hims i wkrótce będzie próbował dostarczyć żywność do dzielnicy Baba Amro, która była odcięta od świata w wyniku miesięcznych bombardowań. Także w piątek Nicolas Sarkozy ogłosił, że zamierza zamknąć francuską ambasadę w Syrii na znak protestu przeciwko represjom reżimu, a Władimir Putin obiecał, że Moskwa zrobi wszystko by położyć kres wojnie domowej i pojednać zwaśnione strony.

Jak nie dać się Google'owi

Mimo wprowadzenia przez Google zmian w polityce prywatności, użytkownicy serwisów koncernu wciąż mogą ograniczyć ilość danych, do których internetowy "Wielki Brat" będzie miał dostęp.

"Sprawców diabelskiego czynu musi spotkać kara"

Przeprosiny USA po spaleniu w bazie NATO ksiąg Koranu nigdy nie zostaną przyjęte, a sprawcy tego "diabelskiego czynu" muszą zostać publicznie osądzeni i ukarani - oświadczyła w piątek Rada Ulemów Afganistanu, czyli najwyższa władza religijna kraju.

Przodkami Indian jednak Europejczycy?

Pierwsi ludzie przybyli na kontynent amerykański nie z Azji, jak się powszechnie uważa, lecz z Europy. I to około siedmiu tysięcy lat wcześniej niż przypuszczano - podał w czwartek "Washington Post", powołując się na amerykańskich i brytyjskich badaczy.

Niemcy: Wulff, oddaj emeryturę!

Zdaniem 84 proc. Niemców były prezydent Niemiec Christian Wulff powinien zrzec się dożywotniej emerytury prezydenckiej sięgającej ok. 200 tys. euro rocznie - wynika z najnowszego sondażu dla telewizji ARD. Także politycy apelują do Wulffa o rezygnację z emerytury.

Karmili swoje dzieci kokainą

Para trzydziestolatków z Paryża dawała swoim małym dzieciom kokainę. Według lekarzy, dwuletnia dziewczynka i czteroletni chłopiec przyjmowali narkotyk od prawie roku. Oboje trafili do szpitala.

"Przeturlałem się z własnym domem"

Kilkanaście ofiar śmiertelnych, kompletnie zdewastowane miasta, puste miejsca po domach - to krajobraz po niszczycielskim froncie burzowym, który przeszedł przez centralną część Stanów Zjednoczonych i Środkowy Zachód. - Mamy szczęście, że żyjemy. Wszystko działo się tak szybko - relacjonuje jeden z mieszkańców Harrisburga (Illinois).

"Afera solna" w Islandii. Trefny towar na rynku przez 13 lat

"Afera solna" bliźniaczo podobna do tej w Polsce, wybuchła również w Islandii. Sól przemysłowa była przez 13 lat sprzedawana jako spożywcza. - - Nie mieliśmy świadomości, że sól nie nadawała się do jedzenia. Widzieliśmy, że sól jest "przemysłowa", ale sądziliśmy, że chodzi o przemysł spożywczy - tłumaczył się prezes zamieszanej w proceder firmy.

"Wyciągamy lekcje z kryzysu". Pakt podpisany

Przywódcy 25 państw europejskich, w tym premier Donald Tusk, podpisali w Brukseli nowy pakt fiskalny. Zakłada on zwiększenie dyscypliny finansowej w UE, zwłaszcza w krajach strefy euro. Jako jedyne do tej inicjatywy nie przyłączyły się Czechy i Wielka Brytania.