Starając się zdobyć przychylność Indii objeżdżający kraje Azji Południowo-Wschodniej Sekretarz Obrony USA obiecał swoim gospodarzom zgodę Waszyngtonu na sprzedaż najnowocześniejszego uzbrojenia. - Stany Zjednoczone są twardo zdecydowane zapewnić Indiom najlepszą możliwą technologię obronną - powiedział Amerykanin.
Leon Panetta zapowiedział nie tylko umozliwienie Indiom zakupów, ale mówił też o współpracy przy tworzeniu nowych systemów uzbrojenia.
- Nasze kraje są liderami w postępie technicznym i razem możemy realizować niewiarygodne rzeczy - powiedział w Delhi szef Pentagonu.
Razem ku lepszej przyszłości?
Po dziesięcioleciach nieufności, spowodowanych dobrymi relcjami Indii z ZSRR i USA z Pakistaniem, oba kraja stają bliskimi partnerami w kwestiach militarnych. Zawarte umowy na dostawy broni opiewają łącznie na około 8 mld dolarów, choć Waszyngton przegrał w tym roku z partnerami europejskimi rywalizację o kontrakt na dostarczenie Indiom 126 myśliwców za 10 mld dolarów.
Sądzę, że ścisłe partnerstwo z Ameryką będzie kluczowe dla osiągnięcia postawionego sobie przez Indie celu, jakim są nowoczesne i skuteczne siły zbrojne.
Regionalna koalicja
Na współpracę USA z Indiami podejrzliwie patrzą Chiny, gdzie bywa ona postrzegana jako jedna z odpowiedzi na globalne ambicje Pekinu i próba budowy regionalnej pro-Amerykańskiej koalicji. Panetta zapewnia jednak że, zarówno Indie, jak i USA uważają, że Chiny mają do odegrania "krytycznie ważną rolę w promowaniu bezpieczeństwa i dobrobytu w regionie".
Faktycznie jednak szef Pentagonu od kilku dni podróżuje po stolicach państw regionu, wyraźnie starając się przekonywać swoich gospodarzy, że współpraca z Ameryką może przynieść korzyści. Odwiedza przy tym te państwa, które są najbardziej skłonne stanąć za USA z obawy przed rosnącą potęgą Chin.
Nawet podczas wizyty w Wietnamie, z którym Amerykanie nie tak dawno prowadzili wojnę, obie strony wykonywały bardzo przyjazne gesty. Nawet minister obrony z Hanoi wezwał swojego amerykańskiego odpowiednika, aby USA zniosły embargo na dostawy uzbrojenia. Wietnamczycy potrzebują bowiem bardzo części zamiennych do starego sprzetu zdobytego pod koniec wojny w latach 70-tych.
Autor: mk\mtom / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: US Army