Zgubili 1,4 tys. sztuk broni. Fiasko "Szybkich i Wściekłych"

Prokurator generalny USA Eric Holder tłumaczył się w czwartek przed komisją Kongresu z prowadzonej przez podległą mu agencję rządową operacji "Fast and Furious" ("Szybcy i Wściekli") - kontrolowanego przemytu broni do Meksyku. Akcja zakończyła się fiaskiem.

Kolejne ofiary w Egipcie. Policja strzelała do tłumu

Co najmniej dwie protestujące osoby zginęły w piątek, postrzelone przez egipską policję. Funkcjonariusze użyli ostrej amunicji do rozproszenia tłumu usiłującego wedrzeć się na komisariat w mieście Suez - podali w piątek świadkowie i źródła medyczne.

Ma być 10 cm śniegu, więc zamykają szkoły

W Rzymie panikę wywołały nie opady śniegu, ale sama ich zapowiedź. Sypać ma w sobotę i niedzielę - dlatego odwołano piątkowe zajęcia w szkołach i przedszkolach. Przygotowano też znaczne zapasy soli i ciężki sprzęt odśnieżający.

Kara dożywocia dla "Towarzysza Ducha"

Oenzetowski trybunał w Kambodży odrzucił apelację "Towarzysza Ducha", czyli Kainga Gueka Eava, który kierował katownią Czerwonych Khmerów S-21. Zamiast tego zwiększył jego wyrok z 35 lat pozbawienia wolności do dożywocia - pisze BBC.

Kościół "wchodzi" do centrów handlowych

Centra handlowe mogą być miejscem nowej ewangelizacji - stwierdził przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji arcybiskup Rino Fisichella. On sam, przypomniał, odprawił przed Świętami mszę w takim centrum w Rzymie, jednym z największych w Europie.

ONZ modyfikuje rezolucję ws. Syrii

Kraje członkowskie Rady Bezpieczeństwa ONZ mają nową wersję projektu rezolucji w sprawie zakończenia konfliktu w Syrii. W dokumencie uczyniono ustępstwa na rzecz Rosji licząc, że Moskwa zrezygnuje z blokowania rezolucji - podali w czwartek dyplomaci przy ONZ.

Strajki w komunikacji. Elita chce powrotu króla

Jedni stoją na ulicach, inni piszą listy. W czwartek zakończył się ogólnokrajowy strajk pracowników transportu miejskiego przeciwko rządowym planom reorganizacji tego sektora. 24-godzinny protest spowodował największe utrudnienia w komunikacji miejskiej w Lizbonie i Porto. Tymczasem grupa kilkudziesięciu znanych portugalskich intelektualistów i artystów opublikowała manifest wzywający do przywrócenia w tym kraju monarchii. Autorzy apelu argumentują, że republika w ciągu ponad 100 lat funkcjonowania nie zdała egzaminu.

Ekstradycji Assange'a nie będzie

Założyciel WikiLeaks Julian Assange nie zostanie wydany szwedzkim władzom - zdecydował w czwartek po dwudniowym posiedzeniu Brytyjski Sąd Najwyższy. Szwedzka prokuratura chce go przesłuchać w związku z zarzutami na tle seksualnym, ale sam Australijczyk sugeruje, że Sztokholm byłby tylko dla niego przystankiem w drodze do USA, gdzie chętnie widziano by go przed sądem w związku z ujawianiem depesz dotyczących wojny w Afganistanie i Iraku.

Europa skuta lodem. Ponad 130 ofiar mrozów

Siarczysty mróz zbiera śmiertelne żniwo w wielu krajach europejskich. Według Associated Press w Europie zamarzło co najmniej 139 osób. Prawie połowa z nich na Ukrainie. Wiele regionów w poszczególnych krajach jest odciętych od świata, paraliż komunikacyjny dotyka wszystkie środki transportu, a Włosi mają do czynienia z największym mrozem od ćwierćwiecza. Na razie nic nie zapowiada zmian.

"Książę piratów" na Falklandach. Farba i kamienie w Buenos Aires

Książę William wylądował w czwartkowe popołudnie na Falklandach, gdzie będzie służył jako pilot RAF na śmigłowcu ratunkowym - poinformowało brytyjskie ministerstwo obrony. Przybycie następcy angielskiego tronu zbiegło się w czasie z protestami w centrum stolicy Argentyny Buenos Aires.

Rzymskie metro. Najdroższa budowa UE

Budowa trzeciej linii metra w Rzymie będzie prawdopodobnie najdłuższą i najdroższą inwestycją w historii Włoch i Unii Europejskiej - takie obawy wyraził Sąd Obrachunkowy w Rzymie, odpowiednik NIK. Na nitkę wydano już bowiem 3,3 miliarda euro, a prace przy niej ciągną się już kilkanaście lat.

Bomba w motocyklu zabiła 11 osób

Kolumbijska policja poinformowała o śmierci 11 osób w zamachu w środowy wieczór w mieście Tumaco przy granicy z Ekwadorem. Za zamach najprawdopodobniej odpowiedzialne są Rewolucyjne Siły Zbrojne Kolumbii (FARC) - największa miejscowa organizacja zbrojna od ponad 40 lat odpowiedzialna za wciąż trwającą w tym kraju wojnę domową.

Ojciec Litwinienki: Mój syn był zdrajcą

Ojciec Aleksandra Litwinienki, byłego funkcjonariusza KGB i naturalizowanego Brytyjczyka otrutego polonem w Londynie w 2006 roku, oświadczył w czwartek w wywiadzie dla rosyjskiej telewizji, że jego syn był "zdrajcą" na żołdzie brytyjskim.

Wyspy tylko dla najlepszych

Imigranci spoza Unii Europejskiej muszą "wnieść wkład w jakość życia w Wielkiej Brytanii", a nie jedynie liczyć na to, że sami odniosą korzyści - stwierdził minister stanu ds. migracji Damian Green, zapowiadając tym samym "bardziej selektywną" politykę migracyjną rządu z Downing Street. Wyspiarze prześwietlą m.in. dochody przybywających do Zjednoczonego Królestwa osób i stały pobyt zagwarantują tylko tym, którzy zarabiają więcej niż średnia krajowa.

W Grecji gorzej niż w Europie wschodniej lat 90.

Grecja jest nawet w trudniejszej sytuacji niż kraje dawnego bloku wschodniego na początku lat 90., bo prawie wcale nie ma przemysłu - ocenia berliński Instytut Badań Gospodarczych (DIW) w swoim najnowszym raporcie na temat kryzysu greckiego.

Tarczą antyrakietową NATO mają dowodzić z Niemiec

Centrum dowodzenia systemem obrony antyrakietowej, który NATO rozmieści w krajach Europy, ulokowane będzie w Niemczech - poinformował w czwartek anonimowy dyplomata podczas spotkania ministrów obrony Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli.

Rozdzielone bliźniaczki przez 28 lat żyły 60 km od siebie

Zostały rozdzielone jako niemowlęta i przez 28 lat żyły 60 kilometrów od siebie w Szwecji - w rodzinach, które je adoptowały. Dwie indonezyjskie siostry bliźniaczki - dziś nazywające się Lin Backlund i Emelie Falk - odnalazły się dzięki pewnemu taksówkarzowi, a po latach, także dzięki Facebookowi.

Jeśli broń-zabawka, to tylko rosyjska

Wicepremier Dmitrij Rogozin jest zdania, że zabawki produkowane w Rosji powinny przedstawiać modele rodzimego, a nie obcego uzbrojenia. - Dość już nasze dzieci bawiły się leopardami - oznajmił, nawiązując do zabawek przedstawiających niemiecki czołg.

Chiny mogą dołożyć więcej do ratowania euro

Chiny rozważają zwiększenie udziału w funduszu ratunkowym mającym rozwiązać kryzys zadłużeniowy strefy euro - powiedział w czwartek dziennikarzom chiński premier Wen Jiabao. W Pekinie przebywa z wizytą niemiecka kanclerz Angela Merkel.

Amfetamina i naboje w polskiej furgonetce

Litewscy pogranicznicy zatrzymali dwóch Polaków, którzy w furgonetce przewozili narkotyki i naboje - poinformowała w czwartek litewska Państwowa Służba Ochrony Granicy.

Przegrana Andersa Breivika. Nie uniknie psychiatrów

Sąd apelacyjny w Oslo odrzucił w czwartek wniosek sprawcy masakry na norweskiej wyspie Utoya z lipca 2011 roku Andersa Behringa Breivika. Mężczyzna nie chciał poddać się nowym badaniom psychiatrycznym. Według pierwszej ekspertyzy Norweg jest niepoczytalny.

Komandosi o Putinie. Przebój w sieci

Kilka dni w internecie i już ponad milion odsłon. Choć to amatorzy, piosenka wpada w ucho. Na nieszczęście Władimira Putina, któremu tekst na pewno by się nie spodobał. No i wykonawcy nietypowi - weterani wojsk powietrzno-desantowych.

Scjentolodzy skazani za oszustwa finansowe

Przywódcy francuskiego odłamu Kościoła scjentologicznego zostali skazani na kary więzienia w zawieszeniu i grzywnę dochodzącą do 600 tys. euro za oszustwa finansowe. Paryski sąd apelacyjny potwierdził tym samym wyrok sądu pierwszej instancji.

Kamieniami, butami i kijami w szefa ONZ

Konwój sekretarza generalnego ONZ Ban Ki Muna przy wjeździe do Strefy Gazy został zaatakowany przez tłum. Demonstranci protestowali przeciw wizycie szefa ONZ, bo nie spotka się on z rodzinami Palestyńczyków przebywających w izraelskich więzieniach.

Szukają ok. 100 rozbitków

Około 100 osób poszukują ratownicy po zatonięciu promu "Rabaul Queen", który zatonął w czwartek u wybrzeży Papui Nowej Gwinei. Do tej pory z wody wyciągnięto 238 osób - piszą australijskie media. Na pokładzie znajdowało się ponad 360 pasażerów.

Londyn: Argentyna chce odciąć Falklandy od świata

Brytyjscy dyplomaci oskarżają Argentynę o próbę odizolowania Falklandów. Rząd w Buenos Aires naciska na Chile, aby wstrzymało loty do Port Stanley, głównego ośrodka administracyjnego archipelagu - pisze "The Guardian". Zdaniem Londynu, Argentyńczycy dążą do ekonomicznej blokady wysp. To kolejne w ostatnich dniach spięcie na linii Londyn-Buenos Aires. Ostrą reakcję Argentyny wywołały informacje o wysłaniu na Falklandy niszczyciela HMS Dauntless i rozpoczęciu na wyspach służby przez księcia Williama.

"Iran 2-3 lata od broni jądrowej"

Szef wywiadu wojskowego Izraela Aviv Kochavi twierdzi, że Iran może w ciągu roku uzyskać cztery ładunki atomowe. Jeśli dodać do tego konieczność uzbrojenia nimi głowic, okazuje się, że Izrael mógłby się stać celem irańskiego ataku atomowego za 2-3 lata.