Pięciu radykalnych islamistów przekazanych USA

Pięć osób podejrzewanych o terroryzm po długiej sądowej batalii zostało wydanych USA przez Wielką Brytanię. Wśród nich jest Abu Hamza al-Masri, który odsiadywał wyrok w więzieniu na wyspach.

Twórca "Biedronki" idzie na emeryturę

Prezes grupy Jeronimo Martins, właściciela sieci sklepów "Biedronka", idzie na emeryturę. 77-letni Alexandre Soares dos Santos zamierza zrezygnować jeszcze w tym roku. - Pociąg dojechał już do swojej stacji - powiedział.

Film o zabiciu bin Ladena w TV. Dwa dni przed wyborami

Kanał National Geographic ogłosił, że dwa dni przed wyborami prezydenckimi w USA pokaże fabularny film o misji poszukiwania i zabicia Osamy bin Ladena. "Seal Team Six: The Raid on Osama bin Laden" już postrzegany jest jako gest poparcia dla Baracka Obamy, dla którego administracji zabicie przywódcy Al Kaidy jest jednym z największych sukcesów.

Lotnisko w Pradze im. Havla

Międzynarodowemu lotnisku Ruzynie w Pradze na uroczystej ceremonii w piątek nadano imię zmarłego w grudniu byłego prezydenta Vaclava Havla. Inicjatywę obywatelską w tej sprawie poparło ponad 80 tysięcy Czechów. Dziś Havel obchodziłby 76. urodziny.

5-letnia Brytyjka nie żyje? 46-latek aresztowany za zabójstwo

46-letni Mark Bridger został aresztowany pod zarzutem zabójstwa 5-letniej brytyjki April Jones - donoszą brytyjskie media. Dziewczynka zniknęła w poniedziałek wieczorem. Przez ostatnie dni w okolicach miejscowości Machynlleth w Walii szukało jej kilkuset policjantów, ratowników i wolontariuszy

Romney przeprasza za "zależne od rządu ofiary"

Kandydat republikanów na prezydenta Mitt Romney przeprosił za swoją obraźliwą dla prawie połowy Amerykanów wypowiedź, nagraną przy okazji jednego ze spotkań z darczyńcami. Powiedział on wtedy, że "47 proc. ludzi (...) myśli, że jest ofiarami, myśli, że rząd musi się nimi zajmować".

Była prezydent aresztowana w szpitalu. Za defraudacje

Filipińska policja aresztowała byłą prezydent Filipin Glorię Arroyo pod zarzutem defraudacji państwowych pieniędzy w okresie, kiedy sprawowała urząd w latach 2001-2010. Arroyo została zatrzymana w szpitalu wojskowym, gdzie przebywała na leczeniu.

Król Jordanii rozwiązał parlament

Król Jordanii Abdullah rozwiązał w czwartek podporządkowany władzom parlament, co zgodnie z konstytucją otwiera drogę do nowych wyborów. Te mają zostać przeprowadzone na początku przyszłego roku.

Gruzińskie Marzenie za integracją z UE

Koalicja Gruzińskie Marzenie, która według niepełnych wyników wygrała poniedziałkowe wybory parlamentarne, zapewniła w czwartek, że europejska integracja Gruzji pozostaje dla niej głównym celem - podała agencja RIA Nowosti. Była to reakcja na wypowiedź prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki, który zapowiedział, że zamierza zabiegać o powrót Gruzji do Wspólnoty Niepodległych Państw.

78 proc. Rosjan popiera wyrok dla Pussy Riot

35 proc. Rosjan uważa za adekwatną karę dwóch lat kolonii karnej dla członkiń zespołu Pussy Riot, skazanych za chuligaństwo w świątyni prawosławnej, a dalsze 43 procent uznaje ją za niewystarczającą - wynika z ogłoszonego w czwartek sondażu Centrum Lewady.

Tuszował błędy policji. "Można było uratować 41 osób"

Norman Bettison, szef policji w hrabstwie West Yorkshire, oskarżony o tuszowanie błędów policjantów w czasie meczu Pucharu Anglii w 1989 r., który kosztował życie 96 kibiców, powiedział, że odejdzie na emeryturę z końcem marca, by "w pełni współpracować ze śledztwem". Mecz na stadionie Hillborough w Sheffield to największa tragedia w historii brytyjskiej piłki.

Włosi mogą zweryfikować obietnice polityków online

We Włoszech powstała strona internetowa, na której można sprawdzić prawdomówność polityków i to, czy dotrzymali złożonych obietnic. Pomysłodawcy portalu zapewniają, że będzie on bardzo przydatnym narzędziem weryfikacji polityków przed majowymi wyborami.

"Nikt nie powinien testować naszej determinacji". Turcja może, ale nie chce wejść do Syrii

- Nie chcemy zacząć wojny, ale Syria nie powinna testować zdolności i determinacji Turcji do obrony jej granic - oświadczył szef tureckiego rządu Recep Tayyip Erdogan w czwartek wieczorem. Tego samego dnia rano turecki parlament udzielił zgody na użycie wojska poza granicami kraju, a w nocy turecka artyleria ostrzelała Syrię. Oba krok mają jednak być tylko "odwetem i przestrogą" po ostrzele terytorium Turcji przez Syrię.

Rosja znów broni Syrii, nie będzie krytyki przez ONZ

Rosja zablokowała przyjęcie przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji potępiającej ostrzał moździerzowy tureckiego miasta wykonany z terenu Syrii. W zamian Moskwa zaproponowała złagodzony tekst, który wzywa obie strony do "powściągliwości" - twierdzi agencja Reutera.

Stracili pieniądze przez Assange'a. Chcą je odzyskać

Gdy Julian Assange uciekł do ambasady Ekwadoru w Londynie, chcąc uniknąć ekstradycji do Szwecji, wywołał nie tylko kryzys dyplomatyczny. Przyprawił też o ból głowy grupę osób, które za niego poręczyły i wpłaciły pieniądze na kaucję. Po ucieczce 140 tysięcy funtów przepadło, ale ich pierwotni właściciele chcą je odzyskać.

Turcy odpowiedzieli Syrii koreańską "Burzą"

- Tureckie wojsko ostrzelało Syrię za pomocą swoich najnowocześniejszych haubic samobieżnych T-155 Fritina (tr. - burza) - pisze turecka gazeta "Hurriyet". Wojsko miało wybrać do odwetu jedne z swoich najcięższych dział, bowiem stwierdzono, że na miasto Akcakale nie spadły granaty moździeżowe, ale pociski artyleryjskie.