Koniec kary śmierci w Kalifornii?

Kalifornia może być kolejnym stanem USA, który zniesie karę śmierci. W tej sprawie w listopadzie odbędzie się referendum. Inicjatywę rozpisania głosowania poparło ponad pół miliona osób.

Włoscy więźniowie wychodzą na ulice

Od dziś przez rok grupa osiemnastu więźniów z rzymskiego zakładu karnego Rebibbia będzie sprzątać i troszczyć się o zieleń w rejonie najważniejszych zabytków i atrakcji turystycznych Rzymu, między innymi Koloseum. Grupa będzie opuszczać więzienie na 4 godziny dziennie.

Załamał się pod nią chodnik. Spadła sześć metrów

Strażacy musieli wyciągać z głębokiej na sześć metrów dziury nastolatkę, pod którą nieoczekiwanie załamał się chodnik. Zdarzenie, do którego doszło w prowincji Shanxi w Chinach, zarejestrowały kamery monitoringu.

Chavez: Dajcie mi dojść do siebie

Prezydent Wenezueli Hugo Chavez po ośmiu dniach milczenia pojawił się w poniedziałek w telewizji i zdementował pogłoski, według których jego stan zdrowia się pogorszył. Zapowiedział, że w czwartek powróci z Kuby do kraju.

Nakręca się nowa wojna w Afryce. O ropę naftową

Pomimo wysiłku organizacji międzynarodowych eskaluje napięcie pomiędzy dwoma Sudanami. Przywódca Sudanu gen. Omar el-Baszir odrzucił możliwość negocjacji z rządem Sudanu Południowego w celu rozwiązania konfliktu o kontrolę nad spornymi polami naftowymi w rejonie Helig. Mimo apelu sekretarza generalnego ONZ, samoloty sudańskie dokonały ataków na Sudan Południowy.

Najnowsza rakieta Kima na chińskich kołach?

Chińska firma dostarczyła do Korei Północnej specjalistyczne ciężarówki, które posłużyły o zbudowania pojazdu do przewożenia nowych rakiet dalekiego zasięgu - podają Amerykanie, potwierdzając wcześniejsze spekulacje specjalistów. W zależności od okoliczności transakcji mogłoby to oznaczać pogwałcenie rezolucji i embarga ONZ.

To jednak nie była krew. Nadzieja na przełom znikła

Nadzieja na wielki przełom w śledztwie w sprawie zaginionego 33 lata temu sześcioletniego Etana Patza zanika. Agenci FBI, wbrew wcześniejszym spekulacjom, nie znaleźli jednak śladów krwi w piwnicy, którą intensywnie badali od ubiegłego tygodnia - twierdzi New York Post. Odnalezione włosy i kości również niemal na pewno nie należały do chłopca.

Mąż Tymoszenko pisze do Obamy, Merkel i Putina

"Nie pozwólcie zabić mojej żony" - z takim apelem zwrócił się do prezydenta USA Baracka Obamy, prezydenta elekta Rosji Władimira Putina i kanclerz Niemiec Angeli Merkel Ołeksandr Tymoszenko, mąż skazanej na siedem lat więzienia byłej premier Ukrainy. "To, co dzieje się wokół Julii Tymoszenko, jest próbą jej zgładzenia, zabójstwa, które władze planują od samego początku jej prześladowania" - czytamy w nim.

Premier winny kryzysu, ale kary nie będzie

Były premier Islandii Geir Haarde jest winien jednego z czterech stawianych mu zarzutów dotyczących przyczynienia się do krachu krajowego systemu bankowego w 2008 roku, ale nie zostanie za to ukarany - orzekł w poniedziałek specjalny trybunał islandzki.

Breivik tłumaczy, czemu oszczędził cztery osoby

Będę zabijał do samej śmierci - miał powiedzieć w duchu Anders Breivik, dodając sobie otuchy po jednym z telefonów na policję, które wykonał z wyspy Utoya, w trakcie masakry młodzieży uczestniczącej w obozie Partii Pracy. Morderca 77 ofiar w szóstym dniu procesu stwierdził też, że "gdyby mógł, znów zabijałby na wyspie, nawet wiedząc, że 40 proc. osób nie miało tam 18 lat". Jego zdaniem "w Norwegii wciąż pozostaje też wielu, którzy zasługują na egzekucję".

Obserwatorzy wyjechali. 19 osób zginęło

W poniedziałek, dzień po wizycie obserwatorów ONZ, w mieście Hama, na zachodzie Syrii w ostrzale artyleryjskim dzielnicy Arbain zginęło co najmniej 19 osób - poinformowali działacze syryjskiej opozycji.

Premier Holandii podał się do dymisji

Premier Holandii Mark Rutte złożył na ręce królowej Beatrix dymisję własną i swego rządu na skutek załamania się rozmów w sprawie redukcji deficytu budżetowego - podała w poniedziałek rządowa służba prasowa. Królowa po rozmowie z szefem rządu, poprosiła go o kontynuowanie sprawowania władzy do czasu zorganizowania przyspieszonych wyborów. Te być może odbędą się już w czerwcu

Iran odcina internet po ataku hakerów

Władze Iranu odłączyły od internetu terminal naftowy oraz ministerstwo ds. ropy, by uniknąć cyberataków - podała agencja Mehr. Teheran chce zastąpić internet własną siecią, by ograniczyć "inwazję kulturową" Zachodu. W lutym wirus Stuxnet zainfekował 16 tysięcy irańskich komputerów.

"Hollande ociepliłby relacje z Warszawą"

Stosunki między Warszawą i Paryżem byłyby o wiele lepsze, gdyby prezydentem Francji został socjalista Francois Hollande - uważa politolog Georges Mink. Jego zdaniem Hollande nie chce być "drugim Sarkozym", bo ten widzi Unię Europejską tylko przez pryzmat niemiecko-francuskiej współpracy. Wczoraj Hollande w 1. turze wyborów prezydenckich uzyskał 28,63 proc. głosów. Sarkozy 27,18 proc. Dogrywka 6 maja.

Karski z Medalem Wolności. Od prezydenta USA

Jan Karski - zasłużony kurier Polskiego Państwa Podziemnego - zostanie pośmiertnie uhonorowany Medalem Wolności przez prezydenta USA Baracka Obamę. Zamiar przyznania Medalu Karskiemu prezydent ogłosił podczas uroczystości w poniedziałek w Muzeum Holocaustu.

Ukraińska opozycja się łączy. Jest zgoda zza krat

Dwie najwyżej notowane w sondażach opozycyjne partie Ukrainy, Batkiwszczyna (Ojczyzna) byłej premier Julii Tymoszenko i Front Zmian byłego przewodniczącego parlamentu Arsenija Jaceniuka, wspólnie wystartują w zaplanowanych na jesień wyborach parlamentarnych. Tymoszenko zatwierdziła tę decyzję osobistym podpisem. Opozycja obiecała też poprzeć Witalija Kliczkę kierującego partią Udar w jego walce o fotel mera Kijowa, mimo tego, że ten podpisu pod deklaracją współpracy nie zgłosił.

Kurdowie boją się irackich F-16

Prezydent kurdyjskiego regionu autonomicznego na północy Iraku Masud Barzani sprzeciwił się w niedzielę wieczorem sprzedaży Irakowi amerykańskich samolotów bojowych F-16, gdyż uważa, że iracki premier Nuri al-Maliki może użyć ich przeciwko Kurdystanowi. Obaj politycy siebie nie znoszą.

Fabryka kleju wyleciała w powietrze

Jedna osoba nie żyje, a 22 zostały ranne w wyniku dwóch wielkich eksplozji, do których doszło w fabryce kleju Mitsui Chemicals w Japonii. Wybuchy były tak silne, że uszkodziły ponad 400 pobliskich budynków. W fabryce znajdowało się ponad 3 tys. pojemników z radioaktywnymi substancjami, ale władze prefektury Yamaguchi uspokajają, że to nie one wybuchły i nie zostały też uszkodzone.

Unia daje Birmie rok oddechu

Unia Europejska zawiesiła na rok sankcje wobec Birmy, nie wprowadziła jednak moratorium na dostawy broni. Gest ten, którego oczekiwano, świadczy o uznaniu Unii dla reform demokratycznych wprowadzanych przez Birmę po trwających pół wieku rządach wojskowych.

Przerwali ciszę wyborczą? "Nie złamaliśmy (pierwsi) embarga"

Paryska prokuratura wszczęła dochodzenie w sprawia łamania w niedzielę ciszy wyborczej przez zagraniczne media i agencję AFP, które opublikowały szacunkowe wyniki z pierwszej tury wyborów prezydenckich przed zamknięciem wszystkich lokali wyborczych.

Anders Breivik "najszczerzej" przeprasza. Tylko niektórych

Oskarżony o zabójstwo 77 osób Anders Behring Breivik przeprosił w poniedziałek rodziny swych ofiar, ale tylko tych, jego zdaniem, przypadkowych i niezaangażowanych politycznie. Odmówił natomiast przeproszenia bliskich osób zastrzelonych na wyspie Utoya, gdzie trwał obóz młodzieżówki Partii Pracy. W Oslo rozpoczął się 6. dzień procesu Breivika.

Plamy krwi w piwnicy. Przełom ws. zaginięcia sprzed 33 lat?

To może być przełom w głośnej sprawie zaginięcia 6-latka w Nowym Jorku przed 33 laty. Technicy FBI odkryli plamy krwi w piwnicy budynku stojącego w pobliżu miejsca, gdzie ostatni raz widziano Etana Patza. Policja i agenci FBI przeszukiwali dokładnie budynek w ramach śledztwa, które prokuratura - po wielu latach bezskutecznych poszukiwań i uznaniu chłopca za zmarłego - wznowiła w 2010 r.

"Ożywia II turę", ale "psuje święto". Jej wyborcy zdecydują?

Poniedziałkowa prasa francuska zwraca uwagę na zaskakująco dobry wynik szefowej skrajnej prawicy Marine Le Pen w niedzielnych wyborach prezydenckich. "Liberation" daje na czołówce zdjęcie Francois Hollande'a i tytuł: "Hollande na czele, Le Pen psuje święto". "Przełomowy wynik Marine Le Pen ożywia drugą turę" - tytułuje z kolei konserwatywny "Le Figaro".

"Zetrą w proch w kilka minut". Phenian grozi "specjalną akcją"

- Ogłaszamy, że nasze siły podejmą niedługo "specjalną akcję" przeciwko rządowi Południowej Korei, na którego czele stoi Lee Myung-bak - tak brzmiał oficjalny komunikat nadany w państwowej telewizji Korei Północnej KRT. Analitycy zastanawiają się, co ma na myśli Phenian: próba atomowa, zamachy terrorystyczne czy zwyczajna propagandowa zagrywka.

Egipt zrywa gazową umowę

Egipskie firmy energetyczne - powołując się na spór handlowy - rozwiązały umowę o dostarczaniu gazu do Izraela, co może jeszcze bardziej popsuć stosunki dwustronne, bardzo napięte od czasu obalenia Hosniego Mubaraka.

Tak się "bawią" studenci w Ohio

Policja przy użyciu gazu łzawiącego rozpędziła tłum trzech tysięcy studentów podczas zabawy w pobliżu uniwersytetu stanowego w Ohio po tym, jak kilka osób wdało się w bójki. Aresztowano 34 osoby.

"Austro-Węgry wycofują się". Szyfrem w ciszę wyborczą

Francuskie media nie wytrzymały do końca ciszy wyborczej i przedwcześnie ujawniły sondażowe wyniki wyborów prezydenckich. Kilka dochodzeń w tej sprawie rozpoczęła już policja. Na jej celowniku jest m.in. agencja AFP. Dziennikarze wymieniali się także zaszyfrowanymi informacjami na Twitterze.

Czeska koalicja się rozpadła

Liderzy czeskiej centroprawicy porozumieli się w niedzielę co do zakończenia współpracy koalicyjnej trzech ugrupowań parlamentarnych: Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS), ruchu Tradycja Odpowiedzialność Prosperity 09 (TOP 09) i Spraw Publicznych (VV).