Zięć bin Ladena przed sądem. Grozi mu dożywocie

Sulejman Abu Gheith, zięć Osamy bin Ladena, stanie dziś przed nowojorskim sądem. Oskarżony jest o udział w planowaniu ataków na wieżowce World Trade Center w Nowym Jorku z 11 września 2001 r. i o spisek mający na celu zamordowanie obywateli USA.

11 dzieci zginęło w operacji NATO w Afganistanie?

W nalocie przeprowadzonym w sobotę podczas operacji NATO przeciwko talibom we wschodnim Afganistanie zabitych zostało jedenaścioro dzieci i kobieta - poinformowali w niedzielę przedstawiciele lokalnych władz. Rzecznik dowodzonych przez NATO Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) powiedział, że informacje te są sprawdzane.

Plac Jana Pawła II na Lateranie. Franciszek odsłonił tablicę

Papież Franciszek wziął udział w ceremonii nadania imienia Jana Pawła II części placu świętego Jana na Lateranie w Rzymie. Z tej okazji na gmachu wikariatu odsłonięta została pamiątkowa tablica. Wcześniej, podczas spotkania z wiernymi na południowej modlitwie w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, papież przypomniał, że święto to ustanowił Jan Paweł II.

"Nie ma pytania, czy dojdzie do wojny, tylko kiedy"

Północnokoreańska telewizja państwowa opublikowała kolejne nagranie prezentujące ćwiczenia tamtejszych żołnierzy. Wideo ma dowodzić, że armia Korei Północnej wciąż jest w stanie pełnej gotowości bojowej. - Na Półwyspie Koreańskim nie ma pytania czy dojdzie do wojny, ale czy stanie się to dzisiaj, czy jutro - oświadczył na nagraniu jeden z żołnierzy.

Łucenko, prawa ręka Tymoszenko, ułaskawiony

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz ułaskawił skazanego na cztery lata więzienia byłego szefa MSW, Jurija Łucenkę - poinformowała w niedzielę rzeczniczka prezydenta Daria Czepak. - Nie będę marnował czasu na zemstę. Będę pracował dla przyszłości - powiedział polityk po wyjściu z więzienia.

"To zasługa Kwaśniewskiego i Coksa"

Ułaskawienie byłego szefa MSW Ukrainy Jurija Łucenki jest zasługą m.in. misji byłego prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego i byłego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Pata Coksa - ocenił w niedzielę szef PE Martin Schulz.

Unia: uwolnienie to "pierwszy, ważny krok"

Komisarz UE ds. rozszerzenia i polityki sąsiedztwa Sztefan Fuele ocenił w niedzielę, że ułaskawienie Jurija Łucenki przez ukraińskiego prezydenta jest "pierwszym, ale ważnym krokiem" na drodze do rozwiązania problemu wybiórczego stosowania prawa na Ukrainie. Prezydent Aleksander Kwaśniewski ocenił tymczasem decyzję jako "sukces polityki", którą realizował wspólnie z Parlamentem Europejskim.

Chciał sprzedać pasiak z obozu. Wybuchł skandal

Po tym, jak paryski aukcjoner wystawił na sprzedaż pasiak więźnia z obozu koncentracyjnego, we Francji wybuchł skandal. "To szokujące i oburzające. Wszelkie granice zostały przekroczone" - ocenił członek Rady Paryża. A politycy francuskiej lewicy i członkowie organizacji żydowskich zarzucili domowi aukcyjnemu "komercjalizację i uprzedmiotowienie pamięci ofiar Holokaustu". I zażądali wycofania więziennego ubrania z aukcji.

Szwajcaria chce być mediatorem w koreańskim konflikcie

Rząd Szwajcarii zaproponował w niedzielę powołanie funkcji negocjatora do rozwiązania zaostrzającego się od lutego konfliktu wokół Korei Północnej. Rząd w Bernie chce się podjąć tego zadania, tłumacząc, że w ostatnich latach negocjował pokojowe rozwiązania konfliktów 15 razy w różnych miejscach globu. Pierwszy telefon z Berna do Pjongjangu został już wykonany.

"Histeria" wokół memorandum? "Bałagan, chaos, brak wizji"

- Memorandum to nie umowa wiążąca, żadne decyzje nie zostały podjęte - mówił w "Kawie na ławę" o przyjętym memorandum na budowę Jamału II Krzysztof Kwiatkowski z PO. - Bałagan, chaos, brak wizji - to polityka energetyczna polskiego rządu - krytykował Robert Biedroń z Ruchu Palikota. - Nie może być tak, że tam, gdzie chodzi o strategię Polski, mamy człowieka miękkiego - wtórował Ryszard Kalisz z SLD, komentując pracę ministra skarbu.

Jaszczuro-ludzie rządzą światem? Amerykanie w to wierzą

12,5 miliona Amerykanów wierzy, że światem rządzi grupa zmiennokształtnych jaszczuro-ludzi. Prawie co trzeci jest przekonany, że tajemnicza grupa spiskuje w celu wprowadzenia globalnego autorytarnego rządu. Takie wyniki przynosi sondaż na temat wiary obywateli USA w teorie spiskowe.

Anonymous umieścili w sieci nazwiska północnokoreańskiej "elity"

Hakerzy określający siebie mianem Anonymous Korea, którzy kilka dni temu przejęli kontrolę nad serwisem propagandowym reżimu w Pjongjang, opublikowali w sieci nazwiska ponad 6 tys. osób zarejestrowanych w państwowym serwisie Kim Dzong Una. Nazwiska w ogromnej większości należą do północnokoreańskiej elity.

British Library chce zarchiwizować internet

Od soboty biblioteka narodowa Wielkiej Brytanii będzie archiwizować każdą brytyjską stronę internetową, newslettery, blogi oraz e-booki w celu zachowania "narodowej pamięci elektronicznej". Do tej pory udało jej się zgromadzić setki milionów woluminów książek, czasopism i gazet wydawanych przez stulecia na Wyspach, ale teraz bibliotekarzy i informatyków czeka największe zadanie w historii tej instytucji.

Czarnogóra wybiera drugiego prezydenta. Tego samego?

W Czarnogórze odbędą się w niedzielę wybory prezydenckie, drugie od czasu proklamowania w 2006 roku niepodległości kraju po oddzieleniu się od Serbii. Zdecydowanym faworytem jest obecny prezydent Filip Vujanović.

Nazistowski eksperyment rasowy na ekranie

We Francji powstał przerażający film dokumentalny o zamordowaniu przez nazistów w 1943 roku 86 Żydów. Niemcy śmiertelnie eksperymentowali w celu "zachowania materiału genetycznego" do przyszłych naukowych badań nad rasą, która miała przestać istnieć.

Strażnicy z Auschwitz ścigani, Komitet Oświęcimski zadowolony

Międzynarodowy Komitet Oświęcimski/Auschwitz nie kryje satysfakcji po zapowiedzi wdrożenia śledztwa przeciwko grupie 50 byłych strażników niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. - Mam nadzieję, że wreszcie dosięgnie ich sprawiedliwość i prawda - liczy jego wiceprezes Christoph Heubner.

Bombardowanie w Syrii. Dzieci wśród ofiar

Co najmniej dziewięcioro dzieci jest wśród piętnastu ofiar sobotniego bombardowania przez reżimowe lotnictwo kurdyjskiej części dzielnicy miasta Aleppo, na północy Syrii - podało syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Cerkiew przeciwko porozumieniu ws. Kosowa

Serbska Cerkiew wystąpiła w sobotę z apelem przeciwko porozumieniu Belgradu z kosowskimi Albańczykami, mającemu otworzyć Serbii drogę do członkostwa w Unii Europejskiej. Cerkiew przestrzega przed "zdradzeniem" Kosowa.

100 tysięcy Niemców ucieka przed podatkami

W Niemczech z usług rajów podatkowych korzysta ponad 100 tys. osób - informują dziennik "Sueddeutsche Zeitung" i tygodnik "Focus" w sobotnim numerze, podsumowując najnowsze rewelacje dziennikarskie na temat dziesięciu "oaz" podatkowych na świecie.