Turcja da więcej na  Fundację Auschwitz-Birkenau

Do 100 tys. euro podwyższy Turcja swój wkład w fundusz wieczysty Fundacji Auschwitz-Birkenau, z którego finansowane są prace konserwatorskie w byłym niemieckim obozie Auschwitz – poinformował rzecznik Muzeum Bartosz Bartyzel. Pierwotnie Turcy deklarowali kwotę w wysokości 50 tys. euro.

Musharraf może opuścić Pakistan

Pervez Musharraf, były prezydent Pakistanu oskarżony m.in. ws. zabójstwa Benazir Bhutto, może opuścić Pakistan i odlecieć do Dubaju. Sąd zgodził się na wypuszczenie go z aresztu domowego.

Gauck optymistą ws. Tymoszenko

Prezydent Niemiec Joachim Gauck oczekuje postępu w sprawie uwięzionej liderki ukraińskiej opozycji Julii Tymoszenko. - Wierzę, że będziemy świadkami działań, które nas usatysfakcjonują - powiedział polityk w Krakowie. Podczas szczytu państwa grupy Arraiolos rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem.

Gen. Sisi jednak ma chęć na prezydenturę?

Dowódca sił zbrojnych Egiptu gen. Abd el-Fatah Said es-Sisi nie wyklucza ubiegania się o urząd prezydenta - ocenia agencja dpa, wskazując, że na pytanie egipskiego dziennika o prezydenturę po raz pierwszy nie udzielił on kategorycznej odmowy.

Franciszek modli się za ofiary z Lampedusy. Barroso i Letta wygwizdani

Podczas środowej audiencji generalnej w Watykanie papież Franciszek zapewnił o swej bliskości z tymi, którzy opłakują ofiary katastrofy statku z uchodźcami koło Lampedusy. Premiera Włoch Enrico Lettę i przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso, którzy przybyli na wyspę, powitano okrzykami i gwizdami.

Chiński baron złożył apelację. Uniknie dożywocia?

Skazany we wrześniu na dożywotnie więzienie za korupcję były wyższy funkcjonariusz Komunistycznej Partii Chin Bo Xilai odwołał się od wyroku - poinformował na swej stronie internetowej kompetentny w tej sprawie sąd ludowy w mieście Jinan na wschodzie Chin.

Wywiad alarmuje: Wielka Brytania na celowniku islamistów

Brytyjskie społeczeństwo jest celem dla kilku tysięcy islamskich ekstremistów, to pewne - ogłosił dyrektor generalny brytyjskiej Służby Bezpieczeństwa (MI5) Andrew Parker. Jak dodał, zagrożenie nadchodzi z Pakistanu i Jemenu.

Szef Greenpeace oferuje kaucję za aresztowanych - siebie

Szef międzynarodowej organizacji ekologicznej Greenpeace zaoferował w środę, że pojedzie do Rosji jako poręczenie w celu uzyskania kaucji w zamian za zwolnienie z więzienia 30 aktywistów tej organizacji, którzy zostali zatrzymani pod zarzutem piractwa.

Zastrzyk śmierci. "Pomagamy przejść na tę drugą stronę rzeki"

Pacjent przestaje oddychać i umiera, to wszystko trwa kilka minut - wyjaśniają lekarze, na co dzień przeprowadzający zabiegi eutanazji. Światem wstrząsnęła ostatnio historia 44-latka, który niepogodzony ze swoim ciałem po operacji zmiany płci, poddał się śmierci na życzenie. W Belgii prawo do eutanazji jest bardzo liberalne, a Belgowie chcą pójść jeszcze dalej i dać takie prawo też dzieciom.

Biały Dom dementuje: będzie pomoc finansowa dla Egiptu

- Doniesienia, że wstrzymujemy wszelką pomoc wojskową dla Egiptu, są fałszywe. W najbliższych dniach ogłosimy przyszłość tej pomocy, ale - jak prezydent jasno dał do zrozumienia - taka pomoc będzie nadal udzielania - powiedziała Caitlin Hayden, rzeczniczka Białego Domu.

Kłótnia Moskwy z Pekinem. Jak Chińczycy zdobyli broń atomową

Międzynarodowe Centrum Badań nad Historią Zimnej Wojny publikuje serię dokumentów z archiwów radzieckich, w których zawarte są informacje o początkach programu zbrojeń jądrowych Chin komunistycznych. Pekin przeprowadził pierwszą próbę jądrową w 1964 r. i od tej pory jest jednym z niewielu krajów dysponujących bronią atomową. Ocenia się, że dzisiaj Chińska Republika Ludowa posiada nie więcej niż 500 głowic jądrowych.

Obama ostrzega przed niewypłacalnością. "Magiczna różdżka nic nie wskóra"

- Tu nie ma idealnych rozwiązań czy magicznej różdżki, które zwalczą ten chaos, trzeba rozmawiać - powiedział Barack Obama, odnosząc się do konfliktu demokratów z republikanami w sprawie budżetu i limitu zadłużenia. Podkreślił jednocześnie, że ogłoszenie niewypłacalności przez Stany Zjednoczone byłoby gorsze niż paraliż rządu.

Chcą wprowadzić testy na homoseksualizm

- Zamierzamy wprowadzić obowiązkowe testy, które pomogą nam wykryć emigrantów-homoseksualistów powracających do Zatoki - mówi Yousuf Mindkar, dyrektor ds. zdrowia publicznego w kuwejckim ministerstwie zdrowia. Osoby, u których zostanie stwierdzony homoseksualizm, dostaną zakaz wjazdu do Kuwejtu i pozostałych państw Rady Zatoki Perskiej.

Sakramenty także dla rozwodników. Watykan krytycznie: To może być ryzykowne

W archidiecezji fryburskiej, drugiej co do wielkości w Niemczech, zezwolono osobom po rozwodzie na przystępowanie do sakramentów, m.in. komunii świętej i spowiedzi. Watykanowi ta decyzja się nie spodobała. - Wprowadzanie specjalnych rozwiązań może być ryzykowne i powodować zamieszanie - powiedział rzecznik Stolicy Apostolskiej ksiądz Federico Lombardi.