Unia odmroziła 250 mln dol. pomocy dla Mali

Unia Europejska ogłosiła we wtorek odmrożenie pomocy rozwojowej dla Mali, wstrzymanej po zeszłorocznym zamachu stanu w tym kraju. Suma 250 mln euro będzie przekazywana stopniowo - ogłosił komisarz UE ds. rozwoju Andris Piebalgs.

Obama: Działania Korei Płn. spotkają się "z szybką i odpowiednią reakcją"

Prezydent USA Barack Obama uznał próbę nuklearną reżimu w Phenianie za "wysoce prowokacyjny akt" i dodał, że "działanie nastawione na groźby" spotka się z "szybką i odpowiednią" reakcją wspólnoty międzynarodowej. Wieczorem polskiego czasu Obama rozmawiał też z prezydentem Korei Południowej i zapewnił, że ten kraj znajduje się pod "parasolem ochronnym" USA.

Budżetowy alarm w Pentagonie. Uziemią pół tysiąca samolotów?

Wiceszef Pentagonu Ashton Carter ostrzegł we wtorek, że jeśli wejdą w życie przewidziane cięcia wydatków, Pentagon będzie musiał wysłać na bezpłatne urlopy setki tysięcy pracowników cywilnych, ograniczyć serwisowanie samolotów i okrętów oraz szkolenia.

Premier Litwy w Polsce. "Idzie ku lepszemu"

Relacje Polski i Litwy mogą być i powinny być lepsze niż dobre - powiedział premier Donald Tusk po spotkaniu w Warszawie z premierem Litwy Algirdasem Butkevicziusem. Idzie ku lepszemu - ocenił Tusk.

Prezes włoskiego giganta zbrojeniowego zatrzymany

Prezes gigantycznego włoskiego koncernu zbrojeniowego Finmeccanica, Giuseppe Orsi, został zatrzymany we wtorek pod zarzutem międzynarodowej korupcji podczas starań o kontrakt na sprzedaż 12 śmigłowców Agusta rządowi Indii.

W Watykanie znów można płacić kartami kredytowymi

W Watykanie odblokowano we wtorek możliwość dokonywania płatności przy użyciu kart kredytowych. Operacje wstrzymał od 1 stycznia włoski bank centralny. Przez ponad miesiąc panował w związku z tym chaos, głównie w Muzeach Watykańskich. Stolica Apostolska według szacunków straciła przez to ponad milion euro.

20 procent Bałtyku nie ma tlenu

Aż 20 procent dna Morza Bałtyckiego w latach 2011-2012 pozbawione było tlenu. To najgorszy wynik od lat 60., od kiedy zaczęto prowadzić tego typu badania - wynika z opublikowanego we wtorek raportu szwedzkiego Instytutu Meteorologiczno-Hydrologicznego (SMHI).

Rada Bezpieczeństwa "ostro potępia" próbę atomową Korei Północnej

Rada Bezpieczeństwa ONZ "ostro potępiła" test nuklearny, jaki przeprowadziła w poniedziałkowy poranek czasu polskiego Korea Północna. Informacja, jaką przekazał światu we wtorek reżim w Phenianie, doprowadziła do pilnego spotkania członków Rady. Sekretarz departamentu obrony USA Leon Panetta uznał tymczasem Koreę Północną za "poważne zagrożenie" dla Stanów Zjednoczonych.

Kimowie budują atomowy arsenał, a oszczędzają na oświetleniu

Przy okazji przeprowadzenia przez Koreę Północną udanej próby nuklearnej, amerykańskie Narodowe Centrum Oceaniczne i Atmosferyczne (NOAA) opublikowało mapy nieba na Azją od 1992 do 2010 roku. Widać dynamiczne zmiany towarzyszące rozwojowi np. Chin i Korei Południowej. Korea Północna, w której w tym czasie rządzili Kim Ir Sen i Kim Dzong Il, pozostaje "czarną dziurą". Za rządów Kim Dzong Una sytuacja też się raczej nie zmienia.

Królowa Elżbieta II najbardziej wpływową kobietą na Wyspach

Stacja radiowa BBC 4 podała we wtorek listę 100 najbardziej wpływowych kobiet w Wielkiej Brytanii. Pierwsze miejsce zajęła królowa Elżbieta II, drugie - minister spraw wewnętrznych Theresa May, a trzecie - szefowa banku Santander na Wielką Brytanię Ana Botin.

"Korea Północna nigdy nie ustąpi". Phenian grozi kolejnymi próbami atomowymi

- Korea Północna nigdy nie ustąpi pod wpływem rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, a szanse na denuklearyzację Półwyspu Koreańskiego maleją przez wrogą politykę USA - oświadczył we wtorek przedstawiciel reżimu w Phenianie. Słowa padły na forum Konferencji Rozbrojeniowej w Genewie. Dyplomata dodał, że dojdzie do zaostrzenia sytuacji, jeżeli USA nie zmienią swojej polityki wobec tego kraju.

Przedawkowała Coca-Colę. "Gdyby nie piła 10 litrów dziennie..."

Jak twierdzi nowozelandzka prokuratura, przesadna konsumpcja Coca-Coli może mieć zabójcze skutki. Po długim dochodzeniu w sprawie śmierci 30-letniej kobiety, uznano, że gdyby nie jej nadmierne przywiązanie do gazowanego napoju, to "prawdopodobnie by żyła". Według rodziny, Nowozelandka była uzależniona i piła po 10 litrów Coli dziennie.

Zabił bin Ladena, żyje w biedzie

Nie ma pracy, nie ma opieki medycznej i nie wie jak zapewnić przyszłość swojej rodzinie, a jeszcze dwa lata temu był jednym z kilkunastu najcenniejszych żołnierzy USA. Komandos, który twierdzi, że zabił Osamę bin Ladena, jest rozgoryczony władzami USA. Jego zdaniem, kazano mu się "pier..." i zostawiono samego.

Turkson, Dolan i Scola. Czołówka "papabile" na Twitterze

Dzień po ogłoszeniu przez Benedykta XVI decyzji o opuszczeniu urzędu papieża 28 lutego, media na całym świecie spekulują, kto będzie jego następcą. Część mówi o jednym z włoskich kardynałów, inni widzą jako następcę Petera Turksona z Ghany.

Kim Dzong Un spełnia marzenia ojca. Korea Północna może zagrozić USA

W dniu dorocznego wystąpienia prezydenta przed Kongresem z przemową na temat sytuacji kraju, Korea Północna przyprawiła Baracka Obamę o ból głowy. Phenian twierdzi, że z powodzeniem przetestował zminiaturyzowany ładunek atomowy. Jeśli to prawda, to oznacza dla USA potencjalnie poważne zagrożenie i zmianę reguł gry.

Phenian "wyrwał się spod kontroli" Chin?

- Przeprowadzenie próby nuklearnej może świadczyć, że reżim północnokoreański wyrwał się spod kontroli swego protektora, czyli Chin - ocenił szef MSZ Radosław Sikorski. Pekin potępił krok Phenianu i oznajmił, że "zdecydowanie" opowiada się za "atomowym rozbrojeniem" Półwyspu Koreańskiego.

Benedykt XVI "pokonany przez aparat za bardzo nasycony władzą"?

"Rewolucyjny akt" pisze wtorkowy dziennik "La Repubblica" o abdykacji Benedykta XVI. "Corriere della Sera" pisze o "nowoczesnym przełomie". Obie najważniejsze włoskie gazety zastanawiają się, na ile decyzja papieża jest motywowana walkami wewnątrz watykańskiej kurii. Jeden z komentatorów twierdzi, że to skutek "kryzysu systemu, zbudowanego na konfliktach, manewrach i zdradach".

Ona poinformowała o rezygnacji papieża. "Było trochę paniki"

- To była dość nudna okazja, nie spodziewałam się niczego specjalnego. Trochę przysypialiśmy - tak o poniedziałkowym konsystorzu, na którym papież Benedykt XVI zapowiedział swoją dymisję, mówi w rozmowie z TVN24 włoska dziennikarka, Giovanna Chirri. Gdy zrozumiała, co mówi głowa kościoła, wkradło się "trochę paniki".

Dreamliner zakończył kolejny lot testowy

Boeing zakończył pierwszą rundę testów baterii pokładowych dreamlinerów. Kolejny, poniedziałkowy lot trwał 1 godzinę i 29 minut i uczestniczyło w nim 13 członków zespołu testowego - informuje koncern. Jak przekazali piloci, lot był spokojny.

Rząd USA nakłada sankcje wobec dwóch białoruskich firm

USA nałożyły w poniedziałek sankcje na kilka zagranicznych firm, w tym dwie białoruskie, które handlowały z Iranem, Syrią i Koreą Północną bronią, technologią lub komponentami mającym zastosowanie w broni masowego rażenia.

Minister Asada chce spotkać się z liderem syryjskiej opozycji

Syryjski minister stanu ds. porozumienia narodowego zaproponował liderowi koalicji opozycyjnej Moazowi al-Chatibowi spotkanie. - Jestem gotów spotkać się z nim poza granicami Syrii, by omówić warunki rozpoczęcia dialogu narodowego - powiedział Ali Hajdar brytyjskiemu dziennikowi "The Guardian".

Współpracował z Janem Pawłem II przez lata

Trudno ich ze sobą porównywać, ale trudno też ich nie porównywać, skoro prowadzili Kościół jeden po drugim. Jan Paweł II i Benedykt XVI przez lata współpracowali ze sobą, ufali sobie i godzinami rozmawiali. To Josef Ratzinger miał przekonywać innych kardynałów by wybrali Wojtyłę, a gdy ten skończył swój pontyfikat, Benedykt XVI miał przeprowadzić proces kanonizacji papieża Polaka. Dziś wiemy, że będzie musiał go dokończyć jego następca.

"Katolicy w USA zaakceptowaliby czarnoskórego papieża"

Katolicy w USA i na świecie zaakceptowaliby czarnoskórego papieża - uważa profesor religioznawstwa na Yale University Carlos Eire. Jego zdaniem nie jest wykluczone, że następca Benedykta XVI będzie bardziej liberalny i zezwoli np. na małżeństwa księży.

Rodzinne Marktl am Inn żałuje, że Benedykt XVI odchodzi

Ze smutkiem, choć i zrozumieniem reagują na zapowiedź ustąpienia Benedykta XVI mieszkańcy Marktl am Inn w Bawarii, gdzie urodził się w 1927 roku przyszły papież. Władze miasteczka mają nadzieję, że turyści będą tam nadal przyjeżdżać - tak, jak np. do Wadowic.