Grupa deputowanych do Dumy Państwowej, izby niższej parlamentu Rosji, zwróciła się do prokuratora generalnego Federacji Rosyjskiej Jurija Czajki o pociągnięcie do odpowiedzialności karnej Michaiła Gorbaczowa za doprowadzenie do rozpadu ZSRR.

Rosja, USA, Ukraina i UE przeprowadzą 17 kwietnia w Genewie rozmowy, podczas których spróbują wynegocjować zakończenie kryzysu ukraińskiego - poinformowali unijni dyplomaci. O chęci goszczenia rozmów oznajmił MSZ Szwajcarii.

Deputowani Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy pozbawili prawa głosu i wykluczyli z jego organów kierowniczych do końca roku przedstawicieli Rosji. Dzień wcześniej przedstawiciele 48 krajów przyjęli rezolucję uznającą za niekonstytucyjne referendum na Krymie i potępili zaanektowanie półwyspu przez Rosję. ZPRE w pełni uznało też nowe władze w Kijowie i decyzje Rady Najwyższej.

Były premier Włoch Silvio Berlusconi chce w ramach resocjalizacji jako skazany za oszustwa podatkowe opiekować się osobami niepełnosprawnymi, by "przywrócić im nadzieję" i je zmotywować. Taki wniosek złożyli jego adwokaci w sądzie w Mediolanie.

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen przestrzegł Moskwę przed dalszą interwencją na Ukrainie i podkreślił, że Rosja musi wycofać swe wojska spod granicy z Ukrainą, jeśli chce rozpocząć dialog na temat tamtego kryzysu.

Izrael wystrzelił w środę wieczorem na orbitę nowego satelitę obserwacyjnego o nazwie "Ofek 10" - podało ministerstwo obrony tego kraju. Władze mają użyć "Ofek 10" do monitorowania działań Iranu i wrogich ugrupowań bojowych w regionie - pisze agencja AP.

Rosjanie zorganizują w kwietniu w stolicy Estonii Tallinie dwie demonstracje popierające aneksję Krymu i separatystyczne dążenia prorosyjskich demonstrantów w południowych i wschodnich regionach Ukrainy. Mają też wesprzeć "możliwość przeprowadzenia referendum" o samostanowieniu - podał portal estońskiego publicznego radia i telewizji.

Ministerstwo obrony Ukrainy poinformowało, że zwróci się do Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej o objęcie ochroną ośrodka w Sewastopolu, w którym dotychczas szkolono specjalistów zajmujących się ukraińskim atomem i obsługą jej elektrowni w całym kraju.

Włoski Kościół protestuje przeciwko decyzji Trybunału Konstytucyjnego, który w środę uznał za niezgodny z ustawą zasadniczą artykuł ustawy o sztucznym zapłodnieniu, zakazujący korzystania z komórek rozrodczych dawców zewnętrznych.

Jeszcze kilkanaście lat temu byłoby to nie do pomyślenia, teraz jednak wygląda na to, że były obywatel Związku Radzieckiego ma szansę na posadę amerykańskiego kongresmena. Igor Birman ubiega się o nią z ramienia republikanów w okręgu Sacramento w Kalifornii.

Irak jest gotowy do przyjęcia prawa zezwalającego szyitom na zawieranie małżeństw z dziewczynkami mającymi mniej niż dziewięć lat. Prawo zakłada też, że - jako żony - będą one musiały zaspokajać seksualne potrzeby mężów. Obrońcy praw człowieka protestują.

Samochód pułapka eksplodował o świcie przed budynkiem greckiego banku centralnego w Atenach. Nikomu nic się nie stało - poinformowała policja. Czwartek jest pierwszym dniem powrotu Grecji na rynek długu.

Władze Rosji odrzuciły kilka wniosków FBI o udzielenie informacji na temat jednego ze sprawców zamachu w Bostonie Tamerlana Carnajewa, dwa lata przed tym atakiem z 2013 roku - podał "New York Times", cytując nieopublikowany jeszcze raport. Dzięki tym informacjom Carnajew mógłby zostać poddany ściślejszej kontroli - pisze gazeta.

W miejscowości Winter Park na Florydzie mężczyzna kierujący samochodem typu SUV wjechał w inne auto. To następnie uderzyło w budynek, w którym znajduje się żłobek, przedszkole i świetlica dla dzieci. Jedno z dzieci zginęło, a 11 innych oraz dwóch dorosłych opiekunów zostało rannych. Sprawca wypadku uciekł. Policja ma jego dane. Przestrzega, że jest niebezpieczny.