"Orban - dyktator!". Protest przeciwko zmianom w węgierskiej konstytucji

Kilka tysięcy Węgrów uczestniczyło w sobotniej demonstracji przeciw polityce premiera Viktora Orbana. Zwołana została w Budapeszcie przez Amnesty International i organizacje obywatelskie przeciw 47 rządowym poprawkom konstytucyjnym, które zdaniem opozycji, KE i rządu USA stanowią zagrożenie dla demokracji.

Kenyatta prezydentem w pierwszej turze. Rywal chce iść do sądu

Uhuru Kenyatta, dotychczasowy wicepremier oskarżony przez Trybunał Haski o zbrodnie przeciw ludzkości, w pierwszej turze wygrał wybory prezydenckie w Kenii. Stronnictwo jego rywala, premiera Raili Odingi, już zapowiedziało, że nie uzna wyniku i wniesie sprawę do sądu.

"Pomruki reżimu Kima". Ekspert: Czeka nas eskalacja napięć

Reżim Kim Dzong Una dowodzi swojej nadzwyczajnej schematyczności. Ostatnie pomruki były do przewidzenia nawet dla laików i choć to jedynie futurologia, już dziś w pewnym stopniu można próbować przewidzieć kolejne działania północnokoreańskich aparatczyków - pisze w analizie dla tvn24.pl dr Andrzej Bober, specjalista ds. Korei Północnej.

Nigeryjscy islamiści zabili siedmioro obcokrajowców

Islamiści z nigeryjskiej organizacji Ansaru poinformowali w sobotę, że zabili siedmioro obcokrajowców, których uprowadzili na północy kraju. Do zamieszczonego przez nich w internecie komunikatu załączono zdjęcia ofiar.

Austriacy: Nie wszystko za czasów Hitlera było złe

42 proc. Austriaków jest zdania, że nie wszystko za czasów Hitlera było złe; 57 proc. jest przeciwnego zdania - wynika z sondażu opublikowanego w sobotę w dzienniku "Der Standard". Większość ankietowanych uważa, że naziści mieliby dziś szanse w wyborach.

Zamieszki po wyrokach dla uczestników starć w Port Said

Sąd w Kairze utrzymał w sobotę karę śmierci dla 21 uczestników zamieszek po meczu piłkarskim, w których w 2012 roku zginęło ponad 70 osób. Wydał też wyroki na 52 pozostałych oskarżonych. W protestach po ogłoszeniu decyzji zginęła co najmniej jedna osoba.

Oglądał obrazy, zakuli go w kajdanki. Oszust wpadł we Florencji

Oszust finansowy poszukiwany przez FBI pod zarzutem narażenia inwestorów na straty w wysokości 200 mln dolarów został aresztowany przez włoską policję w Galerii Uffizi we Florencji. Obywatel Niemiec był niegdyś udziałowcem piłkarskiego klubu Borussia Dortmund.

Republika papieska? Kardynałowie kreślą przyszłość Kościoła

Konklawe rozpocznie się we wtorek 12 marca około godz. 16.45 - poinformował w sobotę rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi. Kardynałowie spotkali się przed południem na kolejnej już kongregacji, podczas której dyskutowali o sytuacji w Kościele i wyzwaniach dla nowego papieża.

Chińczycy rozwodzą się, by uniknąć podatku

Chińskie małżeństwa masowo się rozwodzą, by korzystając z luki w prawie, uniknąć nowego podatku od sprzedaży mieszkań, wprowadzonego przez rząd w celu ograniczenia spekulacji na rynku nieruchomości - poinformowały lokalne media.

Zamach w Afganistanie. "Przesłanie" do nowego szefa Pentagonu

Co najmniej dziewięć osób zginęło, a 14 zostało rannych w sobotę w zamachu samobójczym w stolicy Afganistanu. Doszło do niego w czasie wizyty w Kabulu nowego szefa Pentagonu Chucka Hagla. Talibowie oświadczyli, iż atak był "przesłaniem" dla Hagla o ich zdolności do działania.

Korea Północna odpowiada na sankcje. Groźbą rozbudowy arsenału jądrowego

W reakcji na zaostrzenie sankcji ONZ Korea Północna zapowiedziała dalszą rozbudowę swego potencjału jądrowego. - Nowe sankcje Rady Bezpieczeństwa są produktem wrogiej polityki USA - oświadczyły w sobotę władze w Phenianie. Jak podaje Reuters, władze w Phenianie odrzuciły rezolucję ONZ. Do dalszych negocjacji wezwały z kolei Chiny.

Czech wyłudził prawie 20 mln zł. Zatrzymano go w Cieszynie

Policjanci zatrzymali w Cieszynie groźnego przestępcę z Czech. W swoim kraju był poszukiwany m.in. za przestępstwa przeciw życiu oraz wyłudzenie kredytów i towarów o wartości ok. 20 mln zł - poinformował w piątek rzecznik policji w Cieszynie Rafał Domagała.

Jednoczą się przeciw Orbanowi

Gordon Bajnai, premier centrolewicowego rządu w latach 2009-2010, ogłosił utworzenie partii, która jednoczy lewicową opozycję przed wyborami parlamentarnymi w 2014 roku. Sondaże dają ugrupowaniu Razem 2014 około 15-procentowe poparcie. Na sobotę na godz. 15 zapowiadana jest manifestacja przed parlamentem w Budapeszcie przeciwko zapowiadanej nowelizacji konstytucji.

Zagranicą o Kaczyńskim z iPadem. "Bezprecedensowy krok", "Gwiazda internetu"

Czwartkowe przemówienie Jarosława Kaczyńskiego podczas debaty nad wotum nieufności wobec rządu Donalda Tuska zostało zauważone nie tylko przez polskie media. "Lider polskiej konserwatywnej opozycji Jarosław Kaczyński z pomocą nowoczesnej technologii wykorzystał lukę w przepisach i stał się pierwszym politykiem w kraju, który odtworzył przed parlamentem przemówienie z iPada" - pisze The Wall Street Journal.

Kukuczka, Rutkiewicz, Morawski... Ich zabrały góry

W najwyższych górach świata - Himalajach i Karakorum - zginęło bądź zaginęło kilkudziesięciu polskich alpinistów, między innymi Jerzy Kukuczka (1989), Wanda Rutkiewicz (1992), Piotr Morawski (2009). Najtragiczniejszy był rok 1989, kiedy to lawina zabrała pięciu wspinaczy. Najnowsza wyprawa na Broad Peak także zakończyła się tragicznie - szef wyprawy ogłosił, że dwóch jej członków - Macieja Berbekę i Tomasza Kowalskiego - można uznać za zmarłych.

Hamburgery i klopsiki z koniną, a w koninie lek przeciwbólowy

Portugalski Urząd Ochrony Konsumenta (Deco) wykrył obecność leku przeciwbólowego - fenylobutazonu - w końskim mięsie, którym fałszowane były wołowe hamburgery i klopsiki sprzedawane przez Auchan. Władze sieci zapewniają, że wycofały już oba produkty z obrotu.