Filipiny kupią dwanaście południowokoreańskich myśliwców

Filipiny kupią 12 południowokoreańskich myśliwców FA-50 za 18,9 mld peso (422 mln dolarów) - poinformował w piątek przedstawiciel resortu obrony, sygnalizując w ten sposób zamiar wzmocnienia obronności państwa w obliczu sporu dyplomatycznego z Chinami.

Korea Północna odrzuca raport ONZ

Władze Korei Północnej odrzuciły w sobotę raport ONZ, który zarzuca im dokonywanie zbrodni przeciwko ludzkości. Według Pjongjangu, zarzut ten oparty jest na "rozmyślnych kłamstwach i zmyśleniach wrogich sił".

Tymoszenko na Majdanie: Janukowycza i cały brud, który zebrał się wokół niego, sprowadzić na Majdan

- Janukowycza należy przyprowadzić na Majdan - oświadczyła wypuszczona z więzienia była premier Ukrainy Julia Tymoszenko, występując w sobotę wieczorem na Majdanie Niepodległości w Kijowie. - Nie macie prawa odchodzić z Majdanu do czasu, kiedy to wszystko się nie zakończy - przekonywała. Wcześniej ukraiński parlament, pod nieobecność prezydenta Wiktora Janukowycza w Kijowie - odsunął go od władzy, przegłosowując stosowną uchwałę. Sam Janukowycz mówił o "zamachu stanu". Na Majdanie przemawiał Witalij Kliczko, apelował, by nie dokonywać samosądów.

Obama dzwonił do Putina. Rozmawiali ponad godzinę

Prezydent USA Barack Obama rozmawiał w piątek telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Rozmowa trwała ponad godzinę i dotyczyła m.in. Ukrainy - poinformowały źródła w Departamencie Stanu.

Sześć punktów, które mają zakończyć kryzys na Ukrainie

Po ponad dobie negocjacji prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz, przywódcy opozycji i przedstawiciele Unii Europejskiej podpisali 6-punktowe porozumienie. Ma ono zakończyć trwający od 21 listopada 2013 roku kryzys. Dokument przewiduje m.in. wcześniejsze wybory szefa państwa. Przedstawiamy całość podpisanego w Kijowie dokumentu.

Nie składają broni. Gwizdy dla Kliczki, ultimatum dla Janukowycza

Na Majdanie zgromadziło się w piątkowy wieczór ok. 50 tys. osób - podały służby prasowe protestujących. Wciąż nie wiadomo, czy podpisane przez liderów ukraińskiej opozycji i Wiktora Janukowycza porozumienie przekona tłumy do rozejścia się. Wiadomo, że co najmniej jedna z sił Majdanu go nie akceptuje: radykalny Prawy Sektor domaga się natychmiastowej dymisji prezydenta i grozi kontynuowaniem walki zbrojnej.

Kowal: Ciesząc się sukcesem politycznym, nie zapominajmy o poległych

- Nie mogę uciec od wzruszenia, gdy myślę, że tak blisko od nas zginęło tylu ludzi, niemal na naszych oczach - przyznał w "Faktach po Faktach" Paweł Kowal. - Żebyśmy o tym dzisiaj nie zapomnieli, ciesząc się sukcesem politycznym - zaapelował, odnosząc się do podpisanego w piątek porozumienia ukraińskiej opozycji i prezydenta Janukowycza. Grzegorz Schetyna ocenił, że jest to dopiero pierwszy, choć ogromny, krok. - Trzeba będzie postawić następny - powiedział.

Papież Franciszek nagrał się telefonem: Mówię do was jako brat

Papież Franciszek po raz pierwszy skierował słowa pozdrowień nagrane smartfonem. Papieskie przesłanie do amerykańskiej wspólnoty zielonoświątkowej zarejestrował podczas wizyty w Domu świętej Marty w Watykanie jej biskup Tony Palmer. To nagranie wyjątkowe - podkreślają media.

Najważniejsze wideo z Majdanu ostatniego tygodnia

We wtorek przed południem demonstranci z Majdanu Niepodległości w Kijowie ruszyli w kierunku parlamentu, gdzie miało odbyć się ważne głosowanie ws. konstytucji. Tam starli się z milicją. Była to zapowiedź tragicznych wydarzeń, które doprowadziły do śmierci kilkudziesięciu osób. Na fali tych zajść w piątek władza i opozycja podpisały porozumienie. Jednym z punktów jest zapowiedź wcześniejszych wyborów szefa państwa.

Uwolnią Tymoszenko? Parlament przyjął ustawę

Ukraiński parlament przyjął ustawę umożliwiającą zwolnienie z więzienia byłej premier Julii Tymoszenko. Nie wiadomo jednak jeszcze, kiedy i czy wyjdzie na wolność. Ustawę musi jeszcze podpisać prezydent. Trafiła do więzienia pod koniec 2011 roku.

"Sankcje dla Ukrainy zależą od tego, co powiedzą wysłannicy UE"

- Decyzje w sprawie ewentualnych sankcji będziemy podejmowali w świetle informacji, przekazanych nam przez wysłanników UE na Ukrainę - powiedziała w piątek po południu szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton. W Kijowie pozostają ministrowie spraw zagranicznych Polski i Niemiec. - Wdrożenie zawartego porozumienia będzie bardzo trudne i kluczowe - zaznaczyła Ashton.

Sikorski strofuje opozycję. "Jeśli tego nie podpiszecie, będziecie wszyscy martwi"

Władza i opozycja w Kijowie podpisały porozumienie. Nikogo nie zadowala i nie jest pewne, jak zareaguje ulica. Jest jednak pewne, że wielką rolę w jego wykuciu mieli ministrowie spraw zagranicznych Polski, Francji i Niemiec. Rozmowy były bardzo trudne, co pokazuje nagranie telewizji ITV, która uchwyciła bardzo poirytowanego Radosława Sikorskiego strofującego opozycjonistów.

"Nie mają nic do stracenia, nie boją się stracić życia". Majdan oczami psychologa

- Protestujący zostaną na Majdanie i będą czekać na efekty ewentualnych porozumień, bo przestali nie tylko ufać swoim władzom, ale także odczuwać strach. Nawet strach przed utratą życia. Zaczęli myśleć o sobie jak o ofierze składanej dla dobra ogółu - mówi w rozmowie z tvn24.pl o sytuacji w Kijowie psycholog i specjalista w zakresie interwencji kryzysowej Dominik Gebler.

Rzecznik rządu Niemiec o ruchu Janukowycza: To Merkel zdołała go przekonać

Kanclerz Niemiec Angela Merkel odegrała - zdaniem rzecznika niemieckiego rządu Steffena Seiberta - kluczową rolę podczas prób przekonania prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza do uznania mediacji ministrów spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Francji. W piątek Janukowycz ogłosił informację o przyspieszonych wyborach prezydenckich, o powrocie do konstytucji z 2004 roku, która ogranicza władzę prezydenta, oraz powołaniu rządu jedności narodowej.

Ukraiński parlament przywrócił konstytucję z 2004 r. Nikt nie był przeciw

Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła uchwałę, przywracającą konstytucję z 2004 roku. Przywrócenie konstytucji było jednym z punktów porozumienia podpisanego w Kijowie przez ukraiński rząd i przywódców opozycji. Oprócz przywrócenia konstytucji, kompromis zakłada rozpisanie przedterminowych wyborów prezydenckich i utworzenie rządu jedności narodowej.

W oczekiwaniu na reakcję Majdanu. "Porozumienie w tym kształcie może nie wystarczyć"

Liderzy ukraińskiej opozycji podpisali w piątek porozumienie z prezydentem Wiktorem Janukowyczem. Czy to wystarczy, aby protestujący opuścili Majdan? W ocenie ukraińskiej dziennikarki Tamary Tarnowskiej, kompromis może nie być zadowalający dla demonstrantów. - Wszyscy mówili rano w ten sposób: czekaliśmy na to trzy miesiące, płaciliśmy krwią za to, żeby była podjęta decyzja, ale nie taka - relacjonowała w TVN24 swoje rozmowy z protestującymi.

Została ranna, pisała "umieram". Sanitariuszka Olesia dochodzi do siebie

Ukraińska opozycja podpisała porozumienie z prezydentem Wiktorem Janukowyczem. Zakłada ono m.in. przywrócenie konstytucji z 2004r., powołanie rządu jedności narodowej, opracowanie nowej ustawy zasadniczej i przedterminowe wybory prezydenckie. Po południu parlament przegłosował zmiany w ustawie zasadniczej, odwołanie szefa MSW i przyjął ustawę umożliwiająca uwolnienie Julii Tymoszenko. Choć Rada Społeczna Majdanu poparła podpisanie porozumienia, nie ma pewności, czy ludzie na ulicy je zaakceptują.

Tusk: Ogłoszenie sankcji wywarło otrzeźwiające wrażenie

- Analizujemy cały czas sytuację w Kijowie, na Ukrainie, wokół Ukrainy i z całą pewnością nie możemy dzisiaj powiedzieć, że ten najgorszy scenariusz jest oddalony. Te zagrożenia, o których wczoraj mówiliśmy, pozostają bez wątpienia aktualne - komentował poranne oświadczenie prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza premier Donald Tusk. Szef rządu przyznał, że zapowiedź sankcji wywarła na Janukowyczu "otrzeźwiające wrażenie". Zapowiedział także pomoc humanitarną dla Ukrainy.

Samolot rozbił się na skraju wsi. Wszyscy zginęli

Libijski samolot sanitarno-wojskowy rozbił się w nocy z czwartku na piątek w regionie Grombalia, 40 km na południe od stolicy Tunezji, Tunisu - poinformowała tunezyjska obrona cywilna. W katastrofie zginęło 11 osób - wszyscy, którzy byli na pokładzie.

Rusłana pokazuje naszywkę. Rosyjski specnaz jest na Ukrainie? Był tam już wcześniej

W czwartek internet obiegło zdjęcie naszywki z munduru żołnierza wojsk wewnętrznych Rosji, rzekomo zerwanej podczas walk w Kijowie. Ze sceny Majdanu pokazała ją piosenkarka i symbol opozycji Rusłana. Trudno to uznać za dowód obecności uzbrojonych Rosjan. Ale jeśli nawet są, to nie po to, by tłumić demonstracje, ale aby w razie potrzeby ewakuować Wiktora Janukowycza. Tak podpowiada doświadczenie sprzed 10 lat.

Szarpanina w ukraińskim parlamencie. "Zdymisjonować Janukowycza!"

W bardzo nerwowej atmosferze rozpoczęły się obrady Rady Najwyższej w Kijowie. Przewodniczący parlamentu Wołodymyr Rybak zapowiedział, że deputowani powinni przyjąć szereg aktów prawnych, w tym o przywróceniu konstytucji z roku 2004 i o amnestii, po chwili jednak zaproponował przerwę w obradach do godz. 16. To rozwścieczyło opozycję i zaczęły się przepychanki.

Tłum nie chciał oddać "zakładników". Interweniowali duchowni

67 milicjantów, których w nocy ze środy na czwartek pojmali protestujący walczący na kijowskim Majdanie, zostało uwolnionych. Wszystkich wywieziono w autobusie poza teren opanowany przez demonstrantów, choć tłum kilkuset osób długo nie chciał ich puścić. Interweniowali duchowni.