Znów rosyjski sukces w Syrii? Plan rozejmu w Aleppo

Minister spraw zagranicznych Syrii Walid el-Mualim powiedział w piątek w Moskwie, że przekazał Rosji plan zawieszenia broni w Aleppo, największym mieście Syrii; Damaszek jest też gotów do wymiany więźniów z opozycją w syryjskim konflikcie.

Rosyjskie Su-30SM koło granicy Polski. Zwrotne, z precyzyjną bronią

Lotnictwo Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej otrzyma 50 wielozadaniowych samolotów bojowych Su-30SM - poinformował wiceminister obrony Rosji Jurij Borisow, cytowany w piątek przez dziennik "Wiedomosti". Źródło w Ministerstwie Obrony przekazało gazecie, że zostaną one rozmieszczone w graniczącym z Polską obwodzie kaliningradzkim, na Kamczatce i na Krymie.

"Szczerze? Nie wiem, kiedy przestanie oddychać". Nowa trucizna, okrutna egzekucja

Egzekucja Dennisa McGuire'a potwierdziła obawy jego adwokatów, że użyta do otrucia nowa mieszanka leków zada skazanemu ogromne cierpienie. Mężczyzna umierał w konwulsjach ponad kwadrans. Egzekucję wykonano, choć nawet eksperci władz stanu Ohio przyznawali wcześniej, że nie potrafią przewidzieć dokładnie skutków użycia nowej trucizny.

Brytyjczycy ujawnili już wszystkie dokumenty ws. Katynia? Historycy są sceptyczni

Wielka Brytania ujawniła już wszystkie dokumenty ws. zbrodni katyńskiej starsze niż 30 lat, a najnowsze archiwalia upublicznia na bieżąco - poinformowało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Utrudnianie dostępu do relacji brytyjskich żołnierzy - świadków ekshumacji w lesie katyńskim - zarzuca badaczka Krystyna Piórkowska.

Eksplozje w Bangkoku. 36 osób rannych

Co najmniej 36 osób zostało rannych w piątek w stolicy Tajlandii, Bangkoku, gdy w czasie przemarszu antyrządowych demonstrantów wrzucono między nich ładunek wybuchowy - podały służby ratunkowe. Do eksplozji małych bomb doszło od czwartku kilka razy.

Papież podjął rabinów koszernym obiadem

Koszerne menu, złożone z dań tradycyjnej kuchni rzymskich Żydów, wybrał papież Franciszek na obiad, jakim podjął w Watykanie delegację rabinów z Argentyny. Posiłek przygotowała restauracja z terenu dawnego getta w Wiecznym Mieście.

O podsłuchach i Bliskim Wschodzie. Obama rozmawiał z Cameronem

Prezydent USA Barack Obama przeprowadził w czwartek rozmowę telefoniczną z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem, w czasie której poruszył temat zmian w tajnych programach dotyczących inwigilacji elektronicznej. Politycy mówili również o sytuacji na Bliskim Wschodzie.

Kontrowersyjna egzekucja w USA. Skazany umierał 15 minut

W więzieniu w stanie Ohio (na środkowym zachodzie USA) wykonano w czwartek karę śmierci z użyciem niestosowanej nigdy wcześniej mieszanki trujących substancji. Według świadków skazany Dennis McGuire umierał ponad 15 minut, a zanim zmarł, głośno prychał i miał konwulsje.

Amerykański Senat przyjął budżet na 2014 rok

Amerykański Senat poparł w nocy z czwartku na piątek ustawę budżetową na rok 2014, przewidującą wydatki państwa na 1,1 bln dolarów. Wcześniej projekt zatwierdziła Izba Reprezentantów. Teraz czeka na podpis prezydenta Baracka Obamy.

Amerykańskie służby zbierają blisko 200 mln sms-ów dziennie

Podległa rządowi USA Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) zbiera codziennie blisko 200 mln wiadomości sms-owych z całego świata, uzyskując dzięki temu informacje o podróżach i kontaktach użytkowników telefonów - poinformował brytyjski dziennik "Guardian".

Afera miłosna notowaniom Hollande'a nie zaszkodziła

Wyniki sondaży wskazujące na małą popularność prezydenta Francji Francois Hollande'a nie zmieniły się, odkąd media zaczęły pisać o jego rzekomym romansie z aktorką Julie Gayet - pokazuje ankieta, której rezultaty ogłosiła w czwartek francuska telewizja "iTele".

Erdogan czyści prokuraturę, chce uratować swoją głowę

Rząd turecki odwołał w czwartek ze stanowisk w Stambule kilku wysokiej rangi prokuratorów, co wydaje się być kolejnym etapem czystki wśród pracowników sądownictwa i organów ścigania, mającej na celu zablokowanie rozległego śledztwa w sprawie korupcji.

Ukręcili bicz na opozycję. "Faktyczne wprowadzenie dyktatury na Ukrainie"

Rada Najwyższa Ukrainy znacznie zaostrzyła kary dla uczestników niesankcjonowanych zgromadzeń, wprowadziła do prawa pojęcie organizacji społecznej spełniającej funkcje "zagranicznego agenta" oraz uprościła procedurę uchylania immunitetu poselskiego. Według komentatorów przegłosowanie tych zmian w prawie przez prezydencką większość w parlamencie oznacza "faktyczne wprowadzenie dyktatury na Ukrainie".

"Kościół stara się być przykładem". Watykan odpowiada ONZ ws. walki z pedofilią

Watykan zapewnił Komitet Praw Dziecka ONZ, że podjął liczne działania w ramach walki z pedofilią w Kościele i że nie blokuje postępowań wymiaru sprawiedliwości. Delegacja watykańska przedstawiła w Genewie raport, w którym zawarte jest m.in. stanowisko Stolicy Apostolskiej wobec przypadków pedofilii w Kościele. "Nie ma żadnego usprawiedliwienia dla wykorzystywania dzieci"- podkreślono w stanowisku Watykanu.

Szef porywaczy polskiego fotografa zabity przez rywali

Abu al-Baraa al-Dżazairi, jeden z przywódców działających w Syrii organizacji rebelianckich związanych z Al-Kaidą, zginął w zasadzce urządzonej przez wrogie bojówki. Jak twierdzi w TVN24 BiŚ Bartosz Węglarczyk, to on był porywaczem polskiego fotografa Marcina Sudera. Dziennikarz powołuje się przy tym na swoje "poufne" źródła.

Oto kandydaci do Oscarów. Akademia ogłosiła nominacje

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ogłosiła nominacje do tegorocznych nagród Oscara. W kategorii najlepszy film powalczą: "American Hustle", "Kapitan Phillips", "Witaj w klubie", "Grawitacja", "Ona", "Nebraska", "Tajemnica Filomeny", "Zniewolony" i "Wilk z Wall Street". Uroczysta gala, na której zostaną ogłoszeni zwycięzcy, odbędzie się drugiego marca.

Rząd ignoruje parlament. Nowe myśliwce mają przenosić broń jądrową

Holenderski rząd zadecydował, wbrew stanowisku parlamentu, że kupowane właśnie nowoczesne myśliwce F-35 będą mogły przenosić broń jądrową. Parlamentarzyści wzywali władze, aby zrezygnować z tej możliwości zgodnie z duchem rozbrojenia nuklearnego. Dla Holendrów to delikatna sprawa, bowiem na ich terytorium Amerykanie magazynują niesprecyzowaną liczbę bomb termojądrowych.

Chcą zakazać używania słowa "nazista" poza kontekstem edukacyjnym

Ustawa zakazująca określania ludzi mianem "nazisty" i używania symboli związanych z III Rzeszą i Holokaustem poza kontekstem edukacyjnym przeszła 1. czytanie w izraelskim parlamencie. Niektórzy uważają, że nowe prawo stawia pod znakiem zapytania granice wolności słowa w Izraelu.