Benedykt XVI wygłosił pierwszą homilię od abdykacji

Po raz pierwszy od swej abdykacji w lutym emerytowany papież Benedykt XVI odprawił mszę dla grupy wiernych i wygłosił homilię, przytoczoną przez Radio Watykańskie. We mszy udział wzięli jego byli uczniowie, którzy co roku spotykają się w Castel Gandolfo.

Jego wywiady z prezydentem USA przeszły do historii. Nie żyje największy showman telewizji

Zmarł legendarny dziennikarz brytyjski David Frost, który zasłynął wywiadami ze skompromitowanym prezydentem USA Richardem Nixonem. Słowne potyczki Nixona i Frosta zgromadziły rekordową w historii telewizji widownię i na zawsze zmieniły sztukę wywiadu. Doczekały się nawet filmu w Hollywood, a dziennikarz, uchodzący wcześniej za gogusia i playboya, zyskał szacunek środowiska.

Obama rozpoczął "historyczny odwrót Ameryki". "Czuje, że przegrał"

Decyzja prezydenta USA Baracka Obamy, by prosić Kongres o zgodę przed militarnym uderzeniem na Syrię, jest "początkiem historycznego wycofywania się Ameryki" - ocenia w niedzielę w artykule wstępnym oficjalny syryjski organ rządowy "Al-Sawra". - Groźby Stanów Zjednoczonych nie zniechęcą nas do walki z terrorystami - oświadczył z kolei prezydent Syrii Basza el-Asad.

"Der Spiegel": USA inwigilowały Aerofłot

Francuskie MSZ, arabska stacja telewizyjna Al-Dżazira i rosyjskie linie lotnicze Aerofłot są kolejnymi ofiarami inwigilacji elektronicznej prowadzonej przez Amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) - podał w niedzielę "Der Spiegel".

Reżyser "Kaliguli" nakręci biografię Berlusconiego

- Chcę zrobić film o Berlusconim - ogłosił reżyser filmów erotycznych Tinto Brass, znany z "Kaliguli", jednego z najbardziej szokujących filmów w historii. - Mam już w głowie tytuł: "Thank you, Daddy" - dodał.

Mandela opuścił szpital. "Stan krytyczny"

Władze RPA podały w niedzielę, że były prezydent, 95-letni Nelson Mandela, opuścił po prawie trzech miesiącach szpital w Tshwane (dawna Pretoria) i został przewieziony do domu w dzielnicy Houghton w Johannesburgu.

Syryjska opozycja rozczarowana decyzją Obamy

Opozycja syryjska jest "rozczarowana" decyzją prezydenta USA Baracka Obamy przekazującą sprawę działań militarnych wobec Syrii do Kongresu - poinformował w niedzielę Samir Naszar z Narodowej Rady Syryjskiej.

Kulisy wolty Obamy. "Wybuchła gorąca dyskusja". Zmienił zdanie "w ostatniej chwili"

Prezydent Barack Obama w ostatniej chwili zadecydował o zwróceniu się do Kongresu o zgodę na podjęcie działań wojskowych w Syrii - informuje CNN powołując się na wysokich rangą urzędników Białego Domu. Kluczowa miała być rozmowa z szefem jego gabinetu Denisem McDonoughem oraz gen. Martinem Dempsey'em, przewodniczącym kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA.

Analiza prawna: atak na Syrię nielegalny

Motywy interwencji w Syrii mogą być słuszne, ale będzie to operacja niezgodna z prawem, niezależnie od kreatywności prawników administracji USA - twierdzi prof. David Kaye z School of Law na Uniwersytecie w Kalifornii, były prawnik w Departamencie Stanu.

Polak zabił żonę na oczach dzieci

Aleksandra S. została uduszona przez swojego męża na oczach dwójki małych dzieci w irlandzkim mieście Navan. W sobotę mężczyzna został przesłuchany przez policję, ale motyw zbrodni wciąż nie jest znany.

Wniosek o zgodę na atak już w Kongresie

W sobotę późnym wieczorem czasu polskiego prezydent Barack Obama zwrócił się do Kongresu z oficjalną prośbą o zgodę na działania militarne wobec Syrii. W projekcie uchwały, który trafił do członków Kongresu, nie ma jednak mowy o kalendarzu działań wojskowych. Reprezentanci obu izb zapowiadają jednak, że głosowania przeprowadzić zamierzają po 9 września.

"Kongres nie byłby zwoływany, gdyby jego zgoda nie była pewna"

W sobotę Barack Obama ogłosił swoją decyzję o odpowiedzi militarnej na atak chemiczny przeprowadzony 21 sierpnia przez syryjski reżim. Zapowiedział jednak, że będzie chciał uzyskać autoryzację Kongresu, do którego przesłał projekt uchwały z prośbą o zgodę na działania wojskowe. O tym, czy członkowie Kongresu zgodzą się na interwencję i kiedy mogłaby ona nastąpić dyskutowali eksperci w TVN24.

"Atak USA na Syrię ma odstraszyć inne reżimy od stosowania broni masowego rażenia"

Amerykańska odpowiedź na syryjski atak chemiczny będzie miała na celu odstraszenie innych państw od stosowania w przyszłości broni masowego rażenia - ocenił w "Faktach po Faktach" amerykanista Grzegorz Kostrzewa - Zorbas. Były minister obrony narodowej, Janusz Onyszkiewicz, również podkreślał, jak ważne jest odstraszenie innych reżimów od sięgania po ten środek.

Inspektorzy ONZ przywieźli próbki. Analiza potrwa do trzech tygodni

Eksperci ONZ, którzy prowadzili badania dotyczące ataku chemicznego na przedmieściach Damaszku, przylecieli w sobotę do Holandii. - Inspektorzy od razu zabrali się do pracy - poinformował rzecznik sekretarza generalnego ONZ Martin Nesirky. Analiza zebranego przez nich materiału może potrwać do trzech tygodni.

Obama gotowy zaatakować Syrię

USA powinny przeprowadzić akcję militarną przeciwko Syrii, jestem gotów do wydania takiej decyzji - ogłosił w sobotę prezydent Barack Obama. - Jednak najpierw zwrócę się o zgodę do Kongresu jako przedstawiciela wszystkich Amerykanów - zapowiedział. Tuż po wystąpieniu prezydent przesłał do Kongresu projekt uchwały z prośbą o zgodę na działania militarne wobec Syrii

Lider Bractwa Muzułmańskiego miał zawał

Przywódca Bractwa Muzułmańskiego przeszedł zawał serca podczas pobytu w szpitalu - podał w sobotę rządowy dziennik egipski "Al-Ahram". Agencja MENA zaprzeczyła jednak jakoby Mohammed Badie zmarł. Lider Bractwa przebywa obecnie w więzieniu na obrzeżach Kairu.

Kongresmeni poznają tajne informacje ws. Syrii

Biały Dom przedstawi w niedzielę członkom Izby Reprezentantów tajne informacje na temat sytuacji w Syrii - ogłosiło biuro przewodniczącego Izby. Z kolei na dziś zwołano naradę senatorów Demokratów i Republikanów, w której mają uczestniczyć sekretarz stanu John Kerry, sekretarz obrony Chuck Hagel oraz wysocy rangą pracownicy służb bezpieczeństwa. Tematem rozmów będą dalsze działania ws. Syrii.

Nastolatek skazany za zbiorowy gwałt w Indiach. Trafi do poprawczaka

Nastolatek, który w grudniu 2012 roku w New Delhi uczestniczył w zbiorowym gwałcie na studentce, został skazany na trzy lata w zakładzie poprawczym. To maksymalna kara, jaką mógł dostać, bo w chwili popełnienia przestępstwa nie był pełnoletni. To pierwszy wyrok w sprawie głośnego gwałtu. Pozostałym czterem oskarżonym grozi kara śmierci.

Reżim użył gazów? Dla Putina to "absolutnie bez sensu"

Rosja jednoznacznie ocenia postawę odnośnie Syrii. Rzecznik MSZ nazwał wystąpienia Baracka Obamy i Johna Kerry'ego "groźbami nie do przyjęcia". Władimir Putin natomiast uznaje to, że syryjskie wojsko użyło gazów bojowych, za rzecz "absolutnie bez sensu", wbrew temu co twierdzą USA.

Co zaatakują Amerykanie? Mają bomby do niszczenia broni chemicznej

Składy i fabryki broni chemicznej, wyrzutnie rakiet, instytuty badawcze, centra dowodzenia i komunikacji - to prawdopodobna lista amerykańskich celów w Syrii. Barack Obama zapewnia, że jego celem jest ukaranie Baszara el-Asada za użycie broni chemicznej w walkach. Amerykańskie wojsko ma specjalne uzbrojenie do tego celu.