Szef dyplomacji Ukrainy Andrij Deszczyca oświadczył w poniedziałek, że jego kraj nie rozpatruje na razie możliwości zerwania umów o stacjonowaniu na Krymie rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Jednocześnie premier Arsenij Jaceniuk dopuścił możliwość rozszerzenia autonomii Krymu. Ale stawia warunek: pełne wycofanie się sił rosyjskich z samego półwyspu. Nowe władze walczą z separatystami na wschodniej Ukrainie. Prokuratura zatrzymała byłego gubernatora obwodu charkowskiego.

Nadzieja na lepsze życie przeplata się tu ze strachem przed wojną. Dziennikarka "Faktów" TVN odwiedziła miasta zachodniej Ukrainy, do których do tej pory kamery nie zaglądały często. Mimo że rewolucji nikt tu raczej nie żałuje, to wyzwania dla nowych ukraińskich władz są ogromne. Brak pracy, wszechobecna korupcja - to tylko niektóre problemy, z jakimi muszą zmagać się mieszkańcy. Materiał "Faktów" TVN.

Niedziela minęła pod znakiem informacji o kolejnych ruchach rosyjskich wojsk na Krymie. W wielu miastach kraju świętowano tymczasem 200. rocznicę urodzin narodowego wieszcza Tarasa Szewczenki. Nie zabrakło również prorosyjskich demonstracji - doszło do nich m.in. w Doniecku, Sewastopolu, Ługańsku i Symferopolu. Premier Arsenij Jaceniuk zapowiedział, że w środę uda się do Waszyngtonu, a szef MSZ oświadczył, że Ukraina chce podpisania politycznej części umowy stowarzyszeniowej jeszcze w marcu.

Izraelskie wojsko poinformowało w niedzielę, że statek towarowy, zatrzymany w ubiegłym tygodniu na Morzu Czerwonym z ładunkiem rakiet, wysłał Iran. Broń miała być przeznaczona dla islamskich bojówek w Strefie Gazy.

Biały Dom potwierdził, że premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk w środę złoży wizytę w Waszyngtonie, by omówić sytuację na Krymie. Biały Dom poinformował, że prezydent Barack Obama ma zamiar "okazać wsparcie premierowi Jaceniukowi".

"Wszystko co musisz zrobić, to kliknąć, a pozostaniesz na zawsze młoda" - tak Tajlandzka Organizacja Turystyczna zachęca do odwiedzin w swoim kraju. Chodzi o konkurs "Thailand Extreme Makeover", w ramach którego cudzoziemki dostaną szansę na nową twarz. Kobiety mogą wygrać operację plastyczną, a także luksusowe wakacje. 7 maja jury ogłosi nazwiska trzech finalistek.

Okręt flagowy Floty Czarnomorskiej, krążownik rakietowy Moskwa, wziął kurs w stronę kontynentalnej części Ukrainy - informuje "Ukraińska Prawda". Na stronie portalu pojawiły się też informacje, że rosyjski specnaz przygotowuje desant na południowym wybrzeżu Ukrainy.

Moskwa skłonna jest przekazać władzom Krymu 1,1 mld rubli (790 mln euro) - powiedział w Symferopolu, stolicy Krymu, rosyjski deputowany Paweł Dorochin. Wcześniej ukraińskie władze wyłączyły elektroniczny system krymskiego resortu skarbu i zablokowały wszystkie konta Autonomicznej Republiki Krymu. Poinformował o tym rosyjską agencję Interfax wicepremier republiki, Rustan Temirgaljew.

- Istnieje ryzyko eskalacji konfliktu na Ukrainie, niewykluczony jest konflikt militarny - mówił w amerykańskiej telewizji PBS gen. Martin Dempsey, szef sztabów sił zbrojnych USA. Jak podkreślał, Stany Zjednoczone mają zobowiązania wobec swoich sojuszników z NATO, dlatego ich zadaniem jest teraz zapewnienie bezpieczeństwa we wschodniej Europie.

- Mentalność tego świata redukuje człowieka do poziomu podstawowych potrzeb, sprawiając, że traci on głód tego, co jest prawdziwe, dobre i piękne, głód Boga i Jego miłości - powiedział do wiernych papież Franciszek podczas południowej modlitwy Anioł Pański. Zaapelował również, by "uwolnić się od bożków, od rzeczy próżnych i budować życie na tym co najważniejsze".