Mimo wcześniejszych zapowiedzi we wtorek nie udało się wybrać nowego rządu. Debatę i głosowanie w tej sprawie przełożono na czwartek. Jeden z opozycyjnych liderów, Arsenij Jaceniuk, zapowiada, że w rządzie powinni znaleźć się przedstawiciele Majdanu, a nie będzie w nim miejsca dla oligarchów. Z kolei nadal zebrani na Majdanie aktywiści chcą, by parlament konsultował z nimi wszelkie wiążące decyzje.
Kijów wraca do normalności:
Nadal nie wiadomo, gdzie jest Janukowycz:
#Yanukovych still not found. Last seen on #Crimea peninsula http://t.co/NRZor3InMW |PR News #Ukraine pic.twitter.com/ktBWiX7qSm
— Euromaidan PR (@EuromaidanPR) February 25, 2014
Rosyjska flaga na budynku parlamentu na Krymie:
BREAKING: Photo confirmation of #russian flag on the Parliament of #Crimea |PR News #Ukraine #Euromaidan pic.twitter.com/AHjKhVu4d6
— Euromaidan PR (@EuromaidanPR) February 25, 2014
Niektórzy nie mają dosyć protestów:
Radosław Sikorski był gościem "Kropki nad i":
"Chwała Ukrainie" - takie T-shirty wiszą w Kijowie:
Radosław Sikorski będzie za chwilę gościem Moniki Olejnik w "Kropce nad i".
Aktywiści na Majdanie zażądali konsultacji ws. jakichkolwiek wiążących decyzji podejmowanych przez parlament. Chcą także, by kandydaci na ministrów nowego rządu zaprezentowali się im na placu.
- Białoruś powinna budować z narodem ukraińskim pragmatyczne i przyjacielskie stosunki – oświadczył we wtorek wiceminister spraw zagranicznych Białorusi Alaksandr Michniewicz na spotkaniu ze studentami w Homlu na wschodzie kraju. - Żyjemy w sąsiedztwie i dlatego powinniśmy zawsze budować pragmatyczne, bliskie i przyjacielskie stosunki z ukraińskim narodem – oznajmił. Jego zdaniem najważniejsze, by Białoruś i Ukraina nadal intensywnie prowadziły współpracę gospodarczą. - Mieliśmy obroty w wysokości 7 mld dol., teraz trochę spadły z powodu kryzysu, ale (Ukraina) to dla nas bardzo ważny partner gospodarczy – oświadczył.
A tak ma wyglądać rezydencja znienawidzonego byłego szefa MSW Zacharaczenki:
Former Minister of IA #Zakharchenko house behind the fence of 300 meters length |PR News #Euromaidan #Ukraine pic.twitter.com/xAmWdDcKDn
— Euromaidan PR (@EuromaidanPR) February 25, 2014
Oficjalny profil Janukowycza na Twitterze działa. Ale nie wiadomo, czy nie został przejęty przez hakerów. Obalony prezydent miał napisać, że przejęcie władzy w państwie odbyło się nielegalnie.
Ukraińcy wciąż przynoszą kwiaty dla poległych w starciach:
Tak aktywiści pilnują ukraińskiego parlamentu:
Flota Czarnomorska Federacji Rosyjskiej ma być postawiona w stan wyższej konieczności:
Kijów nie chce już symboli komunizmu:
Obalony prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz jest oficjalnie podejrzany o umyślne zabójstwo oraz poszukiwany przez organy ścigania swego kraju - oświadczył we wtorek wieczorem p.o. prokuratora generalnego Ołeh Machnycki. - Chcę poinformować, że były prezydent Wiktor Janukowycz ma status podejrzanego i jest poszukiwany z paragrafu o masowe zabójstwo - powiedział dziennikarzom.
O Wołodymyrze Parasiuku jest coraz głośniej:
Klujew miał zostać postrzelony podczas napaści na jego dom:
Turczynow bardzo zaniepokojony sytuacją na Krymie. Wezwał obecnych ministrów do przedyskutowania problemu po tym, jak na półwyspie wybuchły protesty przeciwko nowym władzom Ukrainy.
Lista prezydenckich nieruchomości Janukowycza wydaje się nie mieć końca. Tak wygląda budowana na Krymie posiadłość:
Premier Tusk o Ukrainie:
Catherine Ashton spotkała się z Julią Tymoszenko:
Ministrowie spraw wewnętrznych państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) podpisali we wtorek w Budapeszcie deklarację dotyczącą koordynacji działań, gdyby doszło do zwiększenia napływu uchodźców z Ukrainy - poinformowało polskie MSW. Ministrowie uzgodnili, że "wzmocnią współpracę w celu reagowania na ewentualny napływ uchodźców z Ukrainy" - czytamy we wspólnej deklaracji przyjętej przez szefów MSW Polski, Węgier, Czech i Słowacji.
Family photo z ambasadorem Ukrainy:
Good discussion about public sentiment, next steps, current situation with key political leaders. #Ukraine pic.twitter.com/7cTtc9gOeu
— Geoffrey Pyatt (@GeoffPyatt) February 25, 2014
Pełniący obowiązki prezydenta Ołeksandr Turczynow powiedział, że wraz z szefami służb bezpieczeństwa rozmawiali o sytuacji na Krymie. Są zaniepokojeni separatystycznymi nastrojami w regionie.
Czy bezpieczeństwo gazowe Ukrainy jest zagrożone?
Minister Trzaskowski ma dobre wieści:
Dzieki Poczcie Polskiej od dzis do 1.03 paczki (do 20kg) z zywnoscia, lekami i odzieza wysylane na Ukraine beda za darmo
— Rafał Trzaskowski (@trzaskowski_) February 25, 2014
Ambasador USA na Ukrainie rozmawia z opozycją w Kijowie:
Key talks underway with #Ukraine’s leadership to discuss support, cooperation. pic.twitter.com/gVmbychSya
— Geoffrey Pyatt (@GeoffPyatt) February 25, 2014
Premier Tusk na konferencji prasowej zabrał głos ws. Ukrainy:
@premiertusk : Chcemy pomóc Ukrainie jak najlepiej wykorzystać ten moment, który jest dla niej wyjątkowy(...) Będziemy wspierali Ukrainę.
— PlatformaObywatelska (@Platforma_org) February 25, 2014
Komisarz UE ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehn opowiedział się za zorganizowaniem międzynarodowej konferencji darczyńców w sprawie pomocy finansowej dla Ukrainy. - Ponieważ zasoby, jakimi dysponuje UE, znajdują się głównie w państwach członkowskich, poparłbym pomysł konferencji darczyńców dla Ukrainy, aby umożliwić zestawienie z zasobów krajów członkowskich UE oraz innych państw europejskich pakietu znacznego wsparcia dla Ukrainy - powiedział Rehn na konferencji prasowej w Strasburgu.
Rosyjski wiceminister spraw zagranicznych spotkał się z ambasadorem Ukrainy. Tematem rozmowy była troska o bezpieczeństwo rosyjskich obywateli na Ukrainie - poinformował resort w komunikacie.
Jak podaje telewizja TCN, córka Julii Tymoszenko, Jewhenija, w ubiegły czwartek, gdy na Ukrainie trwały krwawe starcia, w najlepsze balowała na przyjęciu w Rzymie. Następnego dnia była już w Kijowie na Majdanie.
Przypominamy sylwetkę znanej niegdyś z imprezowego stylu życia Jewhenii:
Parlament Ukrainy uznał jurysdykcję Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) i zagłosował za postawieniem przed nim odsuniętego od władzy prezydenta Wiktora Janukowycza i dwóch jego współpracowników, obarczanych odpowiedzialnością za ciężkie zbrodnie. W przyjętej we wtorek rezolucji Rady Najwyższej (parlamentu) podkreślono, że Janukowycz i jego współpracownicy – były szef MSW Witalij Zacharczenko i były prokurator generalny Wiktor Pszonka - spowodowali śmierć ponad 100 obywateli Ukrainy i innych krajów, a także obrażenia u ponad 2 tys. ludzi. Mający siedzibę w Hadze MTK podał tymczasem, że Ukraina nie zwróciła się jeszcze formalnie o przeprowadzenie dochodzenia w sprawie oskarżeń pod adresem Janukowycza.
Jako "kraj, gdzie możliwe jest to, co niemożliwe" określa Ukrainę we wtorek państwowy białoruski dziennik "SB. Biełaruś Siegodnia". Wysuwa tezę, że Partia Regionów skończyła się jako siła polityczna, ale przegranymi jest też wielu inicjatorów rewolucji. Komentator gazety pisze, że ukraińska rewolucja, pod względem rozmachu i skali następstw, znacznie przewyższyła pomarańczową rewolucję i wydarzenia w tym kraju można w istocie nazwać zbrojnym powstaniem.
Witalij Kliczko powtarza, że nie chce teki premiera. Będzie kandydował w wyborach prezydenckich.
Szef administracji obalonego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza, Andrij Klujew, podał się do dymisji z zajmowanego stanowiska, a obecnie znajduje się w szpitalu w Kijowie ranny po napaści na jego dom - poinformował we wtorek jego rzecznik. Według informacji Reutersa - Klujew został postrzelony.
W środę o kryzysie politycznym na Ukrainie dyskutować będą ministrowie obrony krajów NATO. Będą próbowali znaleźć drogi działania, którymi mogliby wspierać demokratyczne przemiany w tym kraju tak, aby podtrzymać partnerstwo Sojuszu z Kijowem. Z kolei w czwartek zbierze się komisja NATO-Ukraina.
Berkut na kolanach przeprasza protestujących. Czy funkcjonariusze, którzy krwawo tłumili bunt na Majdanie, odpowiedzą za swoje przewiny, czy też zostaną im odpuszczone?
Kim jest najbardziej poszukiwany człowiek na Ukrainie? Wiktor Janukowycz, bo o nim mowa - ma już kryminalną przeszłość. Dwukrotnie był skazany za kradzież i pobicie. W kolonii karnej spędził 3,5 roku. Ma 195 cm wzrostu, w młodości trenował boks. Co ciekawe - jest synem maszynisty polskiego pochodzenia, a wychowywała go babcia urodzona w Warszawie.
Rada Najwyższa zakończyła pracę na dziś. Wznowienie obrad nastąpi w czwartek o godz. 9 czasu polskiego. To właśnie podczas tego posiedzenia izby - ma zostać wybrany nowy rząd.
Rada Najwyższa przyjęła rezolucję o odpowiedzialności Janukowycza za śmierć ponad 100 opozycjonistów. Parlament opowiedział się także za postawieniem go przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym.
Tak Lenin "pozdrawia", a raczej "żegna się" z Ukrainą. #leninopad
Lenin's greetings from Ukraine pic.twitter.com/TM9t3R3XEd
— Russian Market (@russian_market) luty 25, 2014
Unia Europejska nie dla Ukrainy?
Szef komisji spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego, niemiecki chadek Elmar Brok, sceptycznie ocenił we wtorek szanse na otrzymanie przez Ukrainę w najbliższym czasie obietnicy członkostwa w UE. Jego zdaniem latem br. podpisana może zostać umowa stowarzyszeniowa UE-Ukraina.
Brok jednocześnie przestrzegł Ukraińców przed próbami urządzania "polowania na czarownice" w ich kraju. - Nie wolno dawać "wielkiemu sąsiadowi" (Rosji) żadnego pretekstu do jakiejkolwiek interwencji na Ukrainie - przestrzegał.
Janusz Lewandowski, unijny komisarz ds. finansów, nie ukrywa, że Ukraina musi uzbroić się w cierpliwość jeśli chodzi o pomoc materialną.
Na Ukrainie nie brakuje polskich akcentów.
Flaga Solidarności w biurze bezpieczeństwa miasta we Lwowie! pic.twitter.com/tYppfcqlXb
— Michał Tracz (@TraczMichal) luty 25, 2014
Aktualizacja:58 rannych ob.Ukrainy leczy się teraz w Polsce.Najwięcej os. hospitalizowanych jest we Wrocławiu,Warszawie,Krakowie i Przemyślu
— MSW (@MSW_RP) luty 25, 2014
312 aktywistów euromajdanu wciąż uważa się za "poszukiwanych" - taką informację przekazali na Twitterze opozycjoniści.
312 #Euromaidan activists are still missing. TV channel 5 |PR News #Ukraine #Kyiv
— Euromaidan PR (@EuromaidanPR) luty 25, 2014
Przebywająca w Kijowie szefowa dyplomacji UE Catherine Ashton poinformowała, że UE rozważa możliwość udzielenia Ukrainie kredytów krótko- i długoterminowych. - Prowadzimy intensywne rozmowy z naszymi partnerami o tym, jak można pomóc Ukrainie w przezwyciężeniu trudności gospodarczych. Szczególnie aktywnie współpracujemy w tej sprawie z Międzynarodowym Funduszem Walutowym, myślimy o połączeniu kredytów krótko- i długoterminowych - powiedziała na konferencji prasowej.
Odniosła się też do sytuacji geopolitycznej Ukrainy. - Wiemy o silnych więziach między Ukrainą a Rosją i rozumiemy je - zapewniła. Jednocześnie wskazała na konieczność wysłania "mocnego sygnału" w sprawie integralności terytorialnej Ukrainy.
Polskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych podało, że od początku roku tylko 48 Ukraińców zwróciło się do naszych władz o nadanie statusu uchodźcy.
48 obywateli Ukrainy złożyło wnioski o nadanie statusu uchodźcy od początku 2014 roku.
— MSW (@MSW_RP) luty 25, 2014
Premier ukraińskiego Krymu Anatolij Mohylow oświadczył, że zmiana władzy to zwyczajny proces, który zachodzi w każdym kraju. Zaapelował do urzędników, by uczciwie pracowali, aby zapewnić funkcjonowanie Autonomicznej Republiki Krymu. - Do tragedii doszło, gdy zginęli ludzie, a zmiana władzy nie jest tragedią, to zwykły proces, który zachodzi w kraju w pewnych okresach, i należy do tego odnosić się całkowicie zwyczajnie i spokojnie i każdy w swym miejscu pracy powinien pracować z pełnym oddaniem - oświadczył Mohylow, otwierając we wtorek posiedzenie Rady Ministrów Autonomii.
"Leninopad" na Ukrainie. Miejsca, w których już usunięto postumenty zaznaczone na mapce udostępnionej w sieci przez ministra Sikorskiego.
Good bye Lenins. pic.twitter.com/JGAYSvIpKE""
— Radosław Sikorski (@sikorskiradek) luty 23, 2014
BREAKING PHOTO: The Lenin Monument from Kiev, Ukraine being transported to the junk yard. Via @LibyanBentBladi pic.twitter.com/z010ALCn8f
— PzFeed Top News (@PzFeed) luty 24, 2014
Nakręciła na Majdanie przejmujący film "I am a Ukrainian" - dramatyczny apel o pomoc dla Ukraińców. Z Julią Maruszewską rozmawiał reporter TVN24 Piotr Świerczek. Cała rozmowa w programie Polska i Świat o 21.30 na antenie TVN24.
Ukraińscy politycy przekładają powołanie nowego rządu, a gospodarka ich kraju dołuje.
Załamanie Hrywny dziś 6,8 % w dół i już 9,80 USDUAH
— Andrzej Stefaniak (@AndStefaniak) luty 25, 2014
Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył, że kraje zachodnie nie powinny ingerować w sprawy wewnętrzne Ukrainy, a kontakty z różnymi siłami politycznymi w tym kraju winny wykorzystać do uspokojenia sytuacji.
Lady Ashton spotkała się w Kijowie z poruszającą się na wózku inwalidzkim Julią Tymoszenko.
HRVP #Ashton continues her visit in #Ukraine - meeting Yulia #Tymoshenko now. #Euromaidan pic.twitter.com/nXxkNSypnF
— Maja Kocijancic (@AshtonSpox_Maja) luty 25, 2014
Czy sprawa krwawego stłumienia protestu na Majdanie trafi do trybunału w Hadze? Tego nie wykluczają ukraińscy politycy - o czym donosi z Rady Najwyższej Piotr Świerczek.
Kto będzie mógł zasiąść w nowym ukraińskim rządzie? Według Arsenija Jaceniuka nie może w nim być miejsca dla oligarchów i ludzi, którzy byli u władzy po 2010 roku.
Nowy rząd na Ukrainie? Jeszcze nie dziś. Przewodniczący parlamentu przełożył debatę i głosowanie w tej sprawie na czwartek.
Po ujawnieniu nagrań z iście królewskich rezydencji ukraińskich ludzi władzy - pewnie niejeden z nas zadawał sobie pytanie: a ile za naszą wschodnią granicą zarabiają zwykli ludzie? Mamy odpowiedź na to pytanie.
Minimalna pensja to 400zł, średnia niewiele wyższa. Tylko wódka tańsza niż w Polsce - to Ukraina oczami Lwowiaków http://t.co/lT4oQVjwrS
— Michał Tracz (@TraczMichal) luty 25, 2014
Rosja zaczyna wygrażać palcem Ukrainie. - Możemy ograniczyć import niektórych rodzajów żywności z Ukrainy - poinformował szef rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) Siergiej Dankwert, którego we wtorek cytuje agencja Interfax.
Na Ukrainie trwa "deleninizacja". Z budynku Rady Najwyższej zdjęto czerwoną gwiazdę. Na stacji "Teatralna" w kijowskim metrze demontowana jest sowiecka płaskorzeźba.
.@RT_com has this photo of the Soviet star being taken down from the spire of #Ukraine’s parliament pic.twitter.com/XEnAu9933l #rada #euromaidan
— The Moscow Times (@MoscowTimes) luty 25, 2014
Ще менше совка в Києві)) на станції метро Театральна демонтують Лєніна! pic.twitter.com/MJcEuB5X2y
— Олександр Аронець (@aronets) luty 25, 2014
Arsenij Jaceniuk, były szef ukraińskiej dyplomacji, lider "Frontu Zmian" przekonuje w ukraińskiej Radzie Najwyższej, że w skład nowego rządu "powinni wejść także przedstawiciele Majdanu"
Jak donosi agencja RIA Nowosti - prezydent Rosji Władimir Putin dyskutował o obecnej sytuacji na Ukrainie z Radą Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej.
"Ani organy wewnętrzne, ani straż graniczna Ukrainy nie dysponują formalnymi dokumentami pozwalającymi na ściganie obalonego prezydenta Wiktora Janukowycza" donosi dziennik "Kommiersant-Ukraina".
Dziś o 20 gościem Moniki Olejnik w "Kropce nad i" będzie szef polskiej dyplomacji - minister Radosław Sikorski.
Dziś w @KropkaNadI @sikorskiradek
— Kropka Nad I (@KropkaNadI) luty 25, 2014
Po licznych zdjęciach i nagraniach wideo ujawniających to, jak żyli ukraińscy watażkowie - czas na pokazanie światu znalezisk o wiele cięższej wagi. W rezydencki Wiktora Janukowycza pod Kijowem znaleziono około 200 teczek z państwowymi dokumentami, które chciano zniszczyć wrzucając je do wody. Dzięki działaczom opozycji - wiele z nich udało się uratować i posegregować. Teraz znalazły się już w sieci, m.in. na stronie: yanukovychleaks.org.
- Zmiana władzy na Ukrainie dokonuje się z niejasnością w kwestiach formalno-konstytucyjnych, ale taka jest natura rewolucji - stwierdził prezydent Bronisław Komorowski w wywiadzie udzielonym RMF FM. Według niego, demokratyczne wybory (które zaplanowano na 25 maja) dadzą wystarczającą legitymację dla sprawowania postrewolucyjnej władzy na Ukrainie.
- Wszystkim Ukraińcom, którzy tego chcą, należy wydać rosyjskie paszporty - zaapelował Władimir Żyrinowski, lider Liberalno Demokratycznej Partii Rosji, kontrowersyjny polityk znany z nacjonalistycznych poglądów. Wczoraj w rosyjskiej Dumie Państwowej jego partia złożyła projekt, na mocy którego Ukraińcy mogliby zdobywać rosyjskie obywatelstwo przechodząc jedynie uproszczoną procedurę - informuje serwis Ria Nowosti.
Media co rusz obiegają obrazki pokazujące przepych i bogactwo, jakim otaczali się ludzie obalonego ukraińskiego reżimu. Najnowszym hitem są stroje - jakie według aktywistów Euromajdanu - znaleziono w przepastnych szafach Wiktora Janukowycza.
Yep, this robe de roi was found in #Yanukovych\\\'s closet - pic via @euromaidan pic.twitter.com/pet8hy7mJY
— Myroslava Petsa (@myroslavapetsa) luty 25, 2014
Kultowy zespół Depeche Mode odwołał swój jutrzejszy koncert w Kijowie. "Bezpieczeństwo zespołu i fanów jest dla nas priorytetem, a w tej chwili nie możemy go zapewnić" - czytamy w oświadczeniu na oficjalnej stronie zespołu.
RT “@russian_market: Depeche Mode cancels its concert in Kiev on February 26. Enjoy the silence.”
— Jarosław Kuźniar (@jarekkuzniar) luty 25, 2014
Po tym jak wiceminister spraw wewnętrznych Hiennadi Moskal opublikował w sieci dokument, przedstawiający szczegóły rozmieszczenia wokół placu Niepodległości w Kijowie strzelców wyborowych i otwarcia ognia do demonstrujących tam ludzi, głos zabrał szef polskiego MSZ. "Miałem rację przestrzegając Majdan" - napisał w nocy na Twitterze minister Radosław Sikorski, nawiązując do słów jakie wypowiedział podczas kijowskich rozmów z opozycją: "jeśli tego nie zaakceptujecie, to wszyscy zginiecie".
Według ujawnionego przez Moskala dokumentu, jeśli do akcji by doszło, do snajperów dołączyć miało 22 tys. milicjantów, w tym około 2 tys. funkcjonariuszy służb prewencyjnych Berkut, wspieranych przez wozy bojowe.
20/2 2500 żołnierzy dostało rozkaz do \\\\\\\\\\\\'operacji antyterrorystycznej.\\\\\\\\\\\\' http://t.co/VqcOQ5VuEb Miałem rację przestrzegając Majdan.
— Radosław Sikorski (@sikorskiradek) luty 24, 2014
Ambasador Ukrainy przy ONZ Jurij Serhejew zdystansował się w poniedziałek od odsuniętego od władzy prezydenta i tłumaczył, że w Kijowie nie doszło do przewrotu przeciw Wiktorowi Janukowyczowi. Jak podkreślił na konferencji prasowej w Nowym Jorku, Janukowycz potajemnie opuścił Kijów i "sam się zniszczył". - Domagam się zaprzestania rozpowszechniania kłamstw o naturze zmian politycznych na Ukrainie i nazywania ich przewrotem - podkreślił ambasador. Zauważył, że nowy rząd najprawdopodobniej zostanie powołany we wtorek.
O godz. 7 polskiego czasu na Ukrainie wznowi obrady Rada Najwyższa. Wśród najważniejszych spraw, którymi ma się zająć, będzie m.in. próba powołania nowego rządu.
W nocy z poniedziałku na wtorek na pokładzie wojskowego samolotu transportowego z Kijowa do Wrocławia przybyli kolejni poszkodowani w trakcie starć na kijowskim Majdanie - poinformował ppłk Artur Goławski z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Była to druga misja ewakuacji medycznej, jaką wykonali lotnicy z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego z Krakowa. Tym razem na pokładzie wojskowego samolotu do Polski przewieziono kilkunastu mężczyzn, którzy ucierpieli w starciach w Kijowie. W akcji wykorzystano przystosowany do tego samolot CASA C-295 oraz Zespół Ewakuacji Medycznej z podkrakowskich Balic. Wszyscy poszkodowani trafili do wrocławskiego 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką.
Emerytowany profesor historii na Uniwersytecie Harvarda Roman Szporluk liczy na utworzenie w Kijowie rządu, który nie powtórzy błędów skłóconej pomarańczowej koalicji i przeprowadzi reformy, otwierające krajowi drogę do Europy. Ma nadzieję na pomoc Zachodu, obawia się jednak agresywnych przeciwdziałań ze strony Rosji, która nie godzi się z prozachodnim kursem Ukrainy. Sytuacja ta – apeluje profesor – wymaga, by Zachód udzielił Ukrainie znacznej pomocy ekonomicznej, która zrównoważy ewentualne sankcje Moskwy. - Trudno powiedzieć, jakie są szanse na powstanie na Ukrainie rządu, który nie będzie skłócony i będzie reformował kraj. Mamy bowiem teraz zupełnie nową historyczną sytuację i nie wiemy, kim będą ludzie, którzy ostatecznie obejmą władzę. Wiele będzie zależeć od tego, kto wygra wybory prezydenckie i parlamentarne. Ta rewolucja jeszcze się nie skończyła - powiedział prof. Szporluk. Według profesora Julia Tymoszenko może pełnić rolę destrukcyjną i najlepiej by było, żeby wycofała się z życia politycznego. - Politykom trudno jest czasem zrozumieć, że ich czas minął. Julia też należy już do historii. Zgadzam się z tymi, co mówią, że powinno się jej zbudować pomnik, ale nie powinna kandydować na prezydenta - powiedział profesor.
Przed odsunięciem od władzy, Wiktor Janukowycz kreślił plany wykorzystania tysięcy milicjantów do zdławienia protestów na Ukrainie - wynika z ujawnionych w nocy poniedziałku na wtorek w Kijowie dokumentów. Choć ich prawdziwości na razie nie można się zweryfikować, deputowany ukraińskiego parlamentu i były wiceminister spraw wewnętrznych Hiennadi Moskal opublikował w sieci dokument, przedstawiający szczegóły rozmieszczenia wokół placu Niepodległości w Kijowie strzelców wyborowych i otwarcia ognia do demonstrujących tam ludzi. Według dokumentu, jeśli do akcji by doszło, do snajperów dołączyć miało 22 tys. milicjantów, w tym około 2 tys. funkcjonariuszy służb prewencyjnych Berkut, wspieranych przez wozy bojowe. Moskal - członek opozycyjnej partii Batkiwszczyna - powiedział, że zamieścił dokument w internecie w celu wywarcia presji na nowe władze, aby postawiły Janukowycza przed wymiarem sprawiedliwości.
W poniedziałek za odsuniętym od władzy prezydentem Janukowyczem wydano list gończy. W prowadzonym przez prokuraturę śledztwie o masowe zabójstwo cywilów podejrzanych jest ok. 50 osób, Janukowycz otwiera tę listę. Parlament upoważnia straż graniczną do zatrzymania podejrzanych, gdyby podjęli próbę ucieczki z kraju. Parlament zawiesza sędziów Trybunału Konstytucyjnego; na stanowisko nowego prezesa Narodowego Banku Ukrainy powołano Stepana Kubiwa, deputowanego partii Batkiwszczyna, jednego z komendantów Majdanu. Wałentyn Naływajczenko i Jurij Machnycki staną na czele Służby Bezpieczeństwa (SBU) i prokuratury generalnej. Ukraińskie ministerstwo finansów i bank centralny oceniają, że Ukraina potrzebuje 35 mld dolarów pomocy makrofinansowej na lata 2014-2015. Władze zwracają się do partnerów zagranicznych, szczególnie USA i Polski, o udzielenie kredytu w ciągu 1-2 tygodni. MSZ Rosji wyraża skrajne zaniepokojenie rozwojem sytuacji na Ukrainie. Jak podkreślono w oświadczeniu, na Ukrainie stosowane są metody dyktatorskie, a czasem także terrorystyczne, aby w niektórych rejonach kraju podporządkować niezadowolonych. MSZ ocenia, że porozumienie z 21 lutego nie jest realizowane, mimo że świadkami jego podpisania byli ministrowie spraw zagranicznych Niemiec, Polski i Francji, a USA, UE i inni witali dokument z zadowoleniem. Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew ocenia, że uznanie przez część państw Zachodu nowych władz na Ukrainie jest aberracją. Jak podkreśla, legitymacja wielu organów władzy na Ukrainie budzi duże wątpliwości, a w Kijowie nie ma uprawnionych partnerów do dialogu. Centralna Komisja Wyborcza Ukrainy ogłasza, że kampania przed wyborami prezydenckimi wystartuje automatycznie 25 lutego i nie ma potrzeby ogłaszania jej początku. Adwokat Tymoszenko Serhij Własenko dementuje informacje, według których była premier zamierza kandydować w majowych wyborach na stanowisko szefa państwa. Jak podkreśla, była premier nie złożyła takiej deklaracji.
Autor: msz/kka/mieś / Źródło: tvn24