Włochy: nowy rząd z wotum zaufania Senatu


Senat Włoch udzielił w nocy z poniedziałku na wtorek wotum zaufania nowemu rządowi Matteo Renziego, stworzonemu przez jego macierzystą centrolewicową Partię Demokratyczną i część centroprawicy. Maraton debaty nad nowym gabinetem trwał 10 godzin. Rząd poparło 169 senatorów, przeciwko było 139.

W wygłoszonym po południu expose 39-letni Renzi - najmłodszy premier w historii Włoch - zapowiedział przeprowadzenie "radykalnych i odważnych" reform politycznych i gospodarczych w kraju, walkę z bezrobociem i zapaścią wielu dziedzin życia, między innymi szkolnictwa, a także działania na rzecz przyciągnięcia inwestycji zagranicznych.

To nie lifting

Następnie podczas debaty Matteo Renzi mówił, że zmiana rządu we Włoszech, powołanego w miejsce pracującego przez 9 miesięcy gabinetu Enrico Letty, to nie "lifting". "Potrzebne są czyny, a nie słowa" - podkreślił.

We wtorek głosowanie nad wotum zaufania odbędzie się w Izbie Deputowanych.

Najmłodszy premier

Renzi został desygnowany na premiera w kilka dni po dymisji premiera Enrico Letty. Ustąpił on ze stanowiska w wyniku utraty zaufania ze strony kierownictwa Partii Demokratycznej, krytykującego go za powolność we wprowadzaniu reform w kraju.

39-letni Renzi to najmłodszy premier w historii kraju i obecnie w całej Unii Europejskiej.

Autor: msz/kka / Źródło: PAP

Raporty: