Federalizacja czy decentralizacja? Porównujemy projekty Moskwy i Kijowa

Dotychczasowy model państwa ukraińskiego nie sprawdził się. Rosja próbuje narzucić ustrój federalny, choć w moskiewskim wydaniu bardziej przypomina to demontaż państwa. Kijów przygotowuje własną odpowiedź: decentralizację, która umożliwi reformy i przyspieszy modernizację kraju. Jakie są argumenty za i przeciw "federalizacji" (projekt Rosji) i "decentralizacji" (projekt Ukrainy)?

Ławrow obawia się "zmasowanych ataków na separatystów"

W rozmowie telefonicznej z szefem niemieckiej dyplomacji Frankiem-Walterem Steinmeierem minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow ostrzegł przed falą przemocy na wschodzie Ukrainy - poinformowało w sobotę wieczorem rosyjskie MSZ.

Krwawe walki dżihadystów. 60 tys. osób musiało uciekać

Co najmniej 60 tys. ludzi musiało w ostatnich dniach opuścić domy z powodu zaciętych walk między wrogimi ugrupowaniami dżihadystycznymi we wschodniej prowincji Syrii, Dajr az-Zaur - poinformowało w sobotę Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Separatyści przejmują budynki, na ulicach słychać strzały. Niespokojnie w Donbasie

Grupa separatystów zajęła w sobotę siedzibę lokalnej milicji w Gorłówce na wschodzie Ukrainy. Nad budynkiem zawisła flaga Donieckiej Republiki Ludowej, zgodnie z relacjami świadków słychać było strzały. Separatyści zajęli również budynek obwodowej delegatury Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) w Doniecku - poinformował portal internetowy Ostrow. Niepokojące wieści dochodzą także z Mariupola, gdzie - zgodnie z relacjami świadków - słychać strzały i wyjące syreny.

Ashton chce niezależnego śledztwa ws. Odessy

Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton zaapelowała w sobotę o przeprowadzenie niezależnego dochodzenia w celu ustalenia winnych przemocy, w wyniku której w Odessie na południu Ukrainy śmierć poniosło w piątek ponad 40 ludzi.

Parlament Europejski - "prawdziwy parlament, ustala połowę praw"

Parlament Europejski to prawdziwy parlament, który ustanawia co najmniej połowę wszystkich praw, które potem wchodzą w życie - mówił w programie "Tu Europa" Jacek Safuta, dyrektor Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego w Warszawie. Wybory do PE odbędą się już niedługo - 25 maja.

Uwolniony Polak: Trudno mówić o byciu gościem, gdy byliśmy pilnowani przez ludzi z bronią

- Było wiele momentów, w których czułem się zagrożony. Byliśmy zazwyczaj odcięci od informacji, nie wiedzieliśmy co się dzieje wokół - relacjonował mjr Krzysztof Kobielski, uwolniony członek misji wojskowych z krajów OBWE na Ukrainie. Obserwatorzy przetrzymywani od ponad tygodnia przez siły prorosyjskie w Słowiańsku zostali w sobotę po południu przekazani szefowi Rady Europy. Polak ma jeszcze w sobotę dotrzeć do Warszawy.

"To już praktycznie wojna". Walki w Kramatorsku

Armia ukraińska kontynuuje działania przeciwko prorosyjskim separatystom w rejonie Kramatorska, na wschodzie Ukrainy. Dowódca operacji antyterrorystycznej gen. Wasyl Krutow poinformował o ciężkich walkach w mieście i okolicach. Jak twierdzi Kijów, ukraińskim siłom udało się odbić z rąk separatystów siedzibę Służby Bezpieczeństwa Ukrainy.

Temu Niemcowi Putin ufa najbardziej. Kim jest człowiek obok Schroedera?

Urodzinowa impreza byłego kanclerza - w Rosji i z udziałem Władimira Putina - wywołała na Zachodzie burzę. Wszyscy skupili się na Gerhardzie Schroederze, a to ktoś inny jest "niemieckim przyjacielem nr 1" Putina. Zresztą on też bawił się na urodzinach w pałacu, w którym blisko 100 lat temu zamordowano Grigorija Rasputina.

Kreml: wybory na Ukrainie w tym miesiącu to "absurdalna idea"

Rzecznik prasowy Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że za rozlew krwi w piątek w Odessie odpowiedzialność ponoszą zarówno władze w Kijowie, jak i jej poplecznicy na Zachodzie, a ideę przeprowadzenia wyborów prezydenckich na Ukrainie w tym miesiącu nazwał "absurdalną".

Europejskie państwa NATO się rozbrajają. Bezpieczeństwo na koszt USA

Budżety wojskowe europejskich państw NATO od zakończenia zimnej wojny skurczyły się niemal o połowę. Tylko trzy kraje przestrzegają rekomendacji Sojuszu, aby na wojsko wydawać co najmniej dwa procent PKB. Czy obecny kryzys w relacjach z Rosją może zmienić sytuację? W wypadku większości krajów NATO zapewne nie.

Albańska dolina w Serbii. Aneksja Krymu otworzy puszkę Pandory na Bałkanach?

W 1992 roku przeprowadzili referendum i opowiedzieli się w nim za odłączeniem od Jugosławii, ale ta ich zignorowała. Dziś to przeszło 70 proc. mieszkańców regionu i ignorować ich już nie można. Albańczycy z Doliny Preszewskiej – malowniczej, a zarazem najbiedniejszej części Serbii – chcą jej przyłączenia do Kosowa. Powołują się na casus Krymu. UE musi zacząć działać, by historia nie cofnęła się o 15 lat. Drugiej wojny w Kosowie nikt z pewnością nie chce.

Pociąg metra wykoleił się na Manhattanie

Na nowojorskim Manhattanie w piątkowe popołudnie wykolieł się pociąg metra. Składem podróżowało około tysiąca pasażerów. Czterech z nich trafiło w ciężkim stanie do szpitala. Przyczyny wypadku nie są jeszcze znane.

Kanadyjczycy dołączą do Amerykanów w Polsce

Około 50 kanadyjskich żołnierzy weźmie udział w przyszłym tygodniu w ćwiczeniach wojskowych w Polsce w ramach reakcji NATO na kryzys ukraiński - ogłosił w piątek premier Kanady Stephen Harper.