Odsunięty od władzy prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz we wtorek ok. południa złoży oświadczenie w rosyjskim Rostowie nad Donem - powiedziały rosyjskim agencjom osoby z jego otoczenia.

- Mogę wyobrazić sobie, co nim (Putinem - red.) kieruje - twierdzi były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder. Polityk zabrał głos ws. Ukrainy podczas panelu dyskusyjnego w Hamburgu, zorganizowanego przez tygodnik "Die Zeit". Niemieckiego polityka łączą bliskie więzi z Władimirem Putinem - po przegranych wyborach i odejściu z urzędu kanclerskiego na jesieni 2005 roku, były kanclerz objął lukratywną posadę szefa rady nadzorczej Nord Stream - kontrolowanego przez Rosję koncernu budującego Gazociąg Północny.

Jednym ruchem ręki można wyłączyć urządzenia automatycznie nadające informacje o położeniu samolotu, ale w dalszym ciągu samolot będzie widoczny jako punkt na ekranach radaru - powiedział we "Wstajesz i wiesz" TVN24 Michał Setlak z "Przeglądu lotniczego", komentując sobotnie zaginięcie malezyjskiego samolotu. O procedurach wdrażanych po zniknięciu samolotu z radaru mówił z kolei na antenie TVN24 Biznes i Świat Janusz Janiszewski, szef zawodowego związku kontrolerów ruchu lotniczego.

Północnokoreański przywódca Kim Dzong Un uzyskał w swym okręgu 100-procentowe poparcie w niedzielnych wyborach parlamentarnych, pierwszych po przejęciu przez niego władzy po śmierci ojca Kim Dzong Ila. Trzeci już Kim, który rządzi Koreą Północną, jest także dowódcą sił zbrojnych, przewodniczącym komisji obrony narodowej, a także deputowanym.

Afgańscy talibowie ostrzegli, że mobilizują wszystkie siły, by zakłócać wybory prezydenckie w Afganistanie zaplanowane na 5 kwietnia. Zagrozili, że celem ataków będą wszystkie osoby pracujące przy organizacji wyborów.

We Włoszech powstają dwa filmy o młodości papieża Franciszka. Oba opowiadają o latach dyktatury wojskowej w Argentynie, gdy Jorge Bergoglio jako prowincjał zakonu jezuitów pomagał najuboższym i ofiarom prześladowań.

- Francja nie powinna sprzedawać do Rosji okrętów desantowych typu Mistral. Powinniśmy powiedzieć Francuzom, że jak wspólna Europa, to wspólna Europa, jak zasady, to zasady. A jeśli nie, to my nie kupujemy broni z kraju, który pomaga agresorom, łamiącym prawa międzynarodowe - powiedział w "Jeden na jeden" Paweł Kowal, eurodeputowany Polski Razem. Jego zdaniem, Polska nie powinna brać wyłącznie na siebie ciężaru sankcji wobec Rosji, jeśli nie chce ich Zachód.

Dwanaście porwanych w Syrii zakonnic zostało uwolnionych. W niedzielę mniszki dotarły do Libanu, skąd wyruszyły do Damaszku - poinformowały w niedzielę libańskie służby bezpieczeństwa.

- Samozwańcze władze Krymu i Sewastopola nie reagują i nie podporządkowują się żadnym międzynarodowym przepisom - mówił na antenie TVN24 Wiesław Mazur, konsul Generalny RP w Sewastopolu. Jak podkreślał, na Krymie panuje coraz większy chaos, dlatego zdecydowano się ewakuować polską placówkę w Sewastopolu.

W kolejnym dniu antyprezydenckich protestów w Wenezueli grupy demonstrantów starły się w niedzielę z oddziałami Gwardii Narodowej. Tymczasem do wenezuelskiej stolicy przybył, znany ze swojej sympatii do wenezuelskich władz, amerykański aktor Sean Penn. Oddał hołd zmarłemu rok temu Hugo Chavezowi, potem spotkał się z prezydentem.

Amerykański lotniskowiec USS George H.W. Bush zacumował w Antalyi na południowym wybrzeżu Turcji. Okręt ma wspierać działania VI Floty w rejonie Morza Śródziemnego.