Syryjski konflikt wybuchł 15 marca 2011 r. Jego bilans jest już katastrofalny - według tamtejszych działaczy praw człowieka pochłonął on życie ponad 140 tys. ludzi (ONZ przestała liczyć już kilka miesięcy temu), 2,5 mln uciekło z kraju, 6,5 mln opuściło swoje domy, los 17 tys. pozostaje nieznany. ONZ alarmuje, że Syryjczycy stają się najliczniejszą grupą uchodźców na świecie.

Eksperci prowadzący śledztwo w sprawie zaginionego malezyjskiego samolotu pasażerskiego ustalili, że został on uprowadzony przez osobę, lub osoby, ze znacznym doświadczeniem w pilotażu - ujawnił w sobotę anonimowy funkcjonariusz rządu Malezji. O tym, że samolot mógł zostać porwany, powiedział w sobotę rano na konferencji prasowej premier Malezji Nadżib Razak. Policja przeszukała dom pilota boeinga.

Nie zamierzamy rewidować projektu obrony antyrakietowej, jesteśmy zobowiązani, by go zrealizować - zapewniła w piątek rzeczniczka Departamentu Stanu Marie Harf. Część republikańskich polityków apeluje o powrót do pierwotnego pomysłu tarczy w Czechach i Polsce.

Lotniskowiec atomowy USS George H.W. Bush i towarzysząca mu eskorta pozostaną na Morzu Śródziemnym "kilka dni dłużej", niż pierwotnie planowano. Pentagon poinformował, że ma to na celu upewnić sojuszników co do zaangażowania USA w kryzys na Ukrainie. W ramach tych samych działań do Polski w najbliższych godzinach mają przylecieć samoloty transportowe z personelem i zapasami dla przysłanych tu wcześniej F-16.

Austriacki sąd zdecydował w piątek wieczorem o rozpoczęciu postępowania ws. ekstradycji zatrzymanego w Wiedniu ukraińskiego oligarchy Dmytro Firtasza, wyznaczył dla niego kaucję w wysokości 125 mln euro i wydał zakaz opuszczania Austrii w trakcie przesłuchań.

W stoczni Jantar w Kaliningradzie zwodowano pierwszą fregatę nowego typu Admirał Grigorowicz. Po wykończeniu ma trafić w skład Floty Czarnomorskiej. W Jantarze trwają już prace nad czterema kolejnymi okrętami tego typu. Wszystkie mają trafić na Morze Czarne i "odmłodzić" rosyjskie siły na tym akwenie.

- Proces wchodzenia Krymu w skład Federacji Rosyjskiej zajmie do roku – oświadczył premier krymskiej autonomii Siergiej Aksjonow. Odrzucił przy tym ewentualność, by Krym mógł stać się niepodległym państwem. Znacznie szybciej ma nastąpić zmiana waluty. Już w kwietniu władze mają zacząć posługiwać się rublem. Trybunał Konstytucyjny w Kijowie określa plany krymskich przywódców jako "nielegalne". Innego zdania jest Putin.

- Nie mamy wspólnego poglądu z USA na temat sytuacji na Krymie, są różnice, ale rozmowa była pożyteczna - powiedział na konferencji prasowej po spotkaniu z Johnem Kerrym w Londynie minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow. Jak dodał, Rosja zamierza uszanować "wolę narodu krymskiego, którą wyrazi on w niedzielnym referendum" stwierdzając, że Krym znaczy dla Rosji więcej niż Falklandy dla Wielkiej Brytanii. Podkreślił jednocześnie, że Rosja "nie ma planów najazdu na wschodnią Ukrainę".

- "Kraina lodu" zawiera elementy homoseksualnej propagandy - ocenił pastor z amerykańskiego Kościoła Reformatów, który uznał film dla dzieci za "bardzo zły", a wytwórnię Disneya za "jedną z najbardziej prohomoseksualnych organizacji" w USA. Dołączył do niego także krytyk "National Catholic Register", który zarzucił bajce, że jest pełna gejowskich schematów kulturowych oraz promuje... zoofilię.

Ukraińskie MSZ oskarżyło Rosjan i rosyjskie organizacje o sprowokowanie starć w Doniecku. - To była planowana prowokacja, mająca na celu destabilizację i wzrost napięć w kraju - stwierdzono. Reakcja Rosji ma być "porażająco cyniczna". Moskwa oznajmiła bowiem, że w obliczu starć "pozostawia sobie prawo do wzięcia ludzi w obronę".

W wyniku wojny w Syrii swoje domy musiało opuścić ponad 9 mln Syryjczyków, czyli ponad 40 proc. obywateli. Co najmniej połowa z nich to dzieci - poinformował Urząd Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców (UNHCR).