"Proszę o pokazanie sklepu, w którym kupię wyrzutnię Buk"

To, co Rosja mówi, jest prawie tak samo niepokojące jak to, co Rosja robi - powiedział w poniedziałek Radosław Sikorski na konferencji prasowej po spotkaniu z byłym i obecnym ministrem obrony Wielkiej Brytanii. Szef polskiej dyplomacji podkreślił, że wina Rosji w konflikcie z Ukrainą jest jasna i Rosja nie tylko powinna zaprzestać walki i wspierania separatystów, ale też kłamania na temat tych wydarzeń.

Przeżył połknięcie przez wieloryba. Jego grób zniszczyli go dżihadyści

Dżihadyści z Państwa Islamskiego (dawniej Islamskiego Państwa Iraku i Lewantu) kontynuują niszczenie świętych miejsc na opanowanych przez siebie terenach w Iraku. Islamiści wysadzili w powietrze Grobowiec Jonasza niedaleko Mosulu. Kiedyś była to świątynia chrześcijańska, a potem meczet. Miejsce uznawane jest za grobowiec biblijnego proroka Jonasza, który miał zostać połknięty przez wieloryba.

Ukraińcy opanowali miasta w pobliżu miejsca katastrofy boeinga

Ukraińskie siły rządowe opanowały miejscowości, w których pobliżu rozbił się 17 lipca zestrzelony malezyjski boeing 777 z prawie 300 osobami na pokładzie – poinformowało dowództwo operacji antyterrorystycznej w Kijowie. Wcześniej udało się zdobyć ważny punkt strategiczny, czyli kurhan Saur-Mogiła w obwodzie donieckim na wschodzie kraju – doniósł w raporcie złożonym w poniedziałek prezydentowi Petro Poroszence minister obrony Wałerij Hełetej.

Izrael nie może zniszczyć Hamasu, bo "jego miejsce zastąpi coś gorszego"

Izrael nie może zniszczyć Hamasu, bo jeżeli to zrobi, jego struktury w Strefie Gazy zastąpią wkrótce islamiści z o wiele bardziej radykalnych ugrupowań podobnych do Państwa Islamskiego, które kontroluje dużą część Iraku - stwierdził jeden z najważniejszych ludzi w Pentagonie, gen. Michael Flynn, szef Agencji Wywiadu Wojskowego (DIA) w Pentagonie.

Rosja chce zasady "domniemania niewinności" ws. zestrzelenia boeinga

Mamy nadzieję, że śledztwo ws. katastrofy boeinga Malaysia Airlines będzie się opierało na zasadzie "domniemania niewinności" i nie dojdzie do zacierania żadnych śladów - oznajmił minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow. Dodał, że śledztwo powinno zostać przeprowadzone pod egidą ONZ.

Czy z Hamasem można negocjować? "Do rozmów trzeba dwóch stron"

W sytuacji, gdy trwają międzynarodowe wysiłki na rzecz zakończenia konfliktu w Strefie Gazy, Izrael i radykalny palestyński Hamas zmniejszyły nasilenie walk. Zdaniem Patrycji Sasnal, ekspertki Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, Hamas, mimo że jest uznawany za organizację terrorystyczną, jest partnerem do rozmów.

Skutki wojny jądrowej USA z Chinami i ZSRR. Tajny raport dla JFK

W wojnie jądrowej między Stanami Zjednoczonymi a Związkiem Radzieckim i Chinami w 1963 r. mogło zginąć nawet 71 mln obywateli amerykańskich, a rok po ataku jądrowym na Amerykę liczba ofiar sięgnęłaby nawet 100 milionów, czyli ponad połowy ówczesnych mieszkańców USA. Równocześnie wojna jądrowa kosztowałyby w pierwszych dniach życie 76 milionów obywateli radzieckich i chińskich.

Arcyksiążę Ferdynand. Jego śmierć rozpętała piekło

Arcyksiążę austriacki Ferdynand nie miał odegrać większego znaczenia w historii. Miał być jednym z wielu członków znakomitej dynastii Habsburgów, który dożyje późnej starości w otoczeniu gromadki wnucząt. Przypadek chciał jednak inaczej. Takich przypadków i dziwnych zbiegów okoliczności było w życiu arcyksięcia całe mnóstwo. Opowieść o Franciszku Ferdynandzie to historia człowieka, który za wszelką cenę, chcąc uniknąć wojny, posłużył jako pretekst do niej.

Przegra Ukrainę, straci Kreml? Na kogo musi uważać Putin

Widmo klęski rebelii w Donbasie i nieunikniona recesja w gospodarce zagrażają rządom Władimira Putina. Kiedy brał Krym bez jednego wystrzału, stały za nim murem elity i społeczeństwo. Dziś zachodnie sankcje budzą niezadowolenie części zaplecza Putina, zaś przez militarne porażki na Ukrainie nacjonaliści oskarżają prezydenta o zdradę. Analiza tvn24.pl.

Al-Nashiri i Abu Zubajda szybko nie opuszczą Guantanamo

Szanse na wyjście z więzienia Guantanamo Al-Nashiriego i Abu Zubajdy, którzy - jak orzekł trybunał w Strasburgu byli torturowani w więzieniu CIA w Polsce - są mgliste, choć żadnego z nich dotąd nie skazano, a drugiemu nawet nie postawiono formalnie zarzutów.

Rzeź na skalę przemysłową. Szaleństwo I wojny światowej

Wielka wojna w latach 1914-18 pochłonęła życie niemal dziesięciu milionów żołnierzy. Kolejne 20 milionów zostało rannych. Ta hekatomba była wynikiem zderzenia myślenia dowódców rodem z XIX wieku z efektami rewolucji przemysłowej i techniką XX wieku. Nowe narzędzia zabijania odmieniły sposób prowadzenia wojen.

Lekarz padł ofiarą epidemii wirusa Ebola

Jeden z najbardziej znanych lekarzy w Liberii, Amerykanin Samuel Brisbane, zmarł na gorączkę krwotoczną po zarażeniu się wirusem Ebola - poinformował w niedzielę liberyjski rząd. W szpitalu przebywa chory na Ebolę inny amerykański lekarz.

Premier Holandii wyklucza misję wojskową na Ukrainę

Premier Holandii Mark Rutte powiedział w niedzielę, że ewentualna misja wojskowa z zadaniem zabezpieczenia miejsca katastrofy malezyjskiego samolotu MH17 byłaby nieskuteczna i niebezpieczna, ponieważ mogłaby spowodować eskalację konfliktu na Ukrainie. Jak wyjaśnił, zyskanie militarnej przewagi nad silnie uzbrojonymi separatystami działającymi w pobliżu rosyjskiej granicy jest nierealistycznym pomysłem.

100 lat temu wybuchła wojna, która zmieniła oblicze świata

28 lipca 1914 r. Austro-Węgry wypowiedziały wojnę Serbii, co było konsekwencją dokonanego miesiąc wcześniej w Sarajewie zamachu na arcyksięcia Franciszka Ferdynanda. Wojna szybko przerodziła się światowy konflikt, który pochłonął życie prawie 10 mln żołnierzy.

Hiszpańska partia socjalistyczna "stanęła znów na nogi". Ma nowego lidera

Nowy lider hiszpańskich socjalistów Pedro Sanchez obiecał w niedzielę na zjeździe Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE) jej modernizację. Powiedział, że partia socjalistyczna "stanęła znów na nogi" i ma jasny cel, jakim jest wygranie przyszłorocznych wyborów parlamentarnych. Dodał, że problemem kraju są dążenia separatystyczne niektórych regionów.

Obama wzywa Netanjahu do "bezwarunkowego" wstrzymania ognia

Prezydent USA Barack Obama w rozmowie telefonicznej z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu wezwał do "natychmiastowego i bezwarunkowego" wstrzymania ognia w Strefie Gazy z powodów humanitarnych. Dodał, że powinno to być wstępem do trwałego zakończenia walk - poinformował w niedzielę Biały Dom.