CNN: szefem Pentagonu będzie człowiek stamtąd

Oczekuje się, że prezydent USA Barack Obama nominuje na szefa Pentagonu Ashtona Cartera, wiceministra obrony od października 2011 do grudnia 2013 roku - poinformowała we wtorek telewizja CNN.

Koniec marzeń o South Stream. W Austrii bez obaw, Włosi liczą straty

Rezygnacja Rosji z budowy gazociągu South Stream nie wywołuje większych obaw w Austrii, jeśli chodzi o bezpieczeństwo energetyczne. Włosi mają większe powody do niepokoju - tamtejszy koncern Saipem może stracić w wyniku tej decyzji ponad 2 mld dol. Natomiast Węgry zapowiadają szukanie nowych źródeł energii, bo "postawiły na złego konia" w swej polityce zagranicznej.

Rosjanie czują kryzys: przez ceny ropy i niski kurs rubla

Sondaż niezależnego ośrodka Centrum Lewady wykazał też, że co drugi Rosjanin (50 proc.) nie odczuł żadnych problemów z powodu zachodnich sankcji, niemal jedna trzecia (31 proc.) ankietowanych twierdzi, że w związku z sankcjami doświadczyła "nie bardzo poważnych problemów". Za główne przyczyny pogorszenia się sytuacji gospodarczej 45 proc. Rosjan uważa spadek cen ropy naftowej, 33 proc. - sankcje państw zachodnich wobec Rosji, a 30 proc. - wydatki związane z wejściem Krymu w skład Federacji Rosyjskiej.

Brukselskie media o Donaldzie Tusku: humor i pokora

Brukselskie media, komentując debiut Donalda Tuska jako szefa Rady Europejskiej, podkreślają jego poczucie humoru, ale także pokorę. Wskazują, że Tusk chce być silnym europejskim przywódcą, zachowując podstawowe wartości, jak solidarność, wolność i jedność UE.

Dyplomatyczna piłka. Kerry uszczęśliwił Schetynę

Szef amerykańskiej dyplomacji wywołał szeroki uśmiech na twarzy swojego polskiego odpowiednika przy pomocy piłki do koszykówki. Jak się okazało, zarówno John Kerry jak i Grzegorz Schetyna są fanami zespołu Boston Celtics. Amerykański dyplomata wręczył swojemu odpowiednikowi piłkę w barwach drużyny i z autografami zawodników.

"Donieck, nie poddawaj się". Projektantka mody zainspirowana walkami w Donbasie

To kolekcja charytatywna, zbieramy fundusze dla emerytów i dzieci - zapewnia Swietłana Topałowa, projektantka mody, która zaprezentowała w zajętym przez separatystów Doniecku pokaz strojów zainspirowanych walkami w tym regionie. W "kolekcji militarnej" znalazły się tuniki, sukienki i czapki we wzorach i kolorach kojarzących się z wojskiem. Można jednak znaleźć i różowy "kamuflaż".

Mołdawia mówi "nie" Putinowi. Ten zareaguje agresją?

Po niedzielnych wyborach parlamentarnych 3,5-milionowa Mołdawia będzie kontynuowała kurs integracji z Unią Europejską, o ile prezydent Rosji Władimir Putin znowu nie ucieknie się do zbrojnej agresji - pisze we wtorek "Washington Post".

Działa na chwilę zamilkną? Separatyści potwierdzają rozejm

Przywódca separatystycznej, samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL) Ihor Płotnicki potwierdził doniesienia, że separatyści i ukraińska armia doszli do porozumienia ws. wstrzymania ognia i wycofania z linii starć ciężkiego sprzętu wojskowego. To już druga próba. Wcześniejsza zakończyła się niepowodzeniem.

Dodruk euro w marcu? EBC podejmie decyzje na początku 2015 roku

Europejski Bank Centralny (EBC) może rozpocząć dodruk pieniądza w marcu, by pobudzić gospodarkę strefy euro. Na początku 2015 r. EBC można będzie lepiej ocenić ten projekt - mówi zastępca szefa Banku Vitor Constancio przed czwartkowym posiedzeniem EBC.

Rosja przyznaje się do porażki? "Nasza gospodarka skurczy się w przyszłym roku"

Rosyjska gospodarka prawdopodobnie skurczy się w przyszłym roku o 0,8 proc. - powiedział we wtorek rosyjski wiceminister gospodarki Aleksiej Wiediew. To znaczna, że Moskwa musi dokonać korekty wcześniejszych prognoz - wcześniej rosyjska gospodarka miała rosnąć o 1,2 proc. Wiediew dodał, że w drugim półroczu jest możliwy zwrot w stronę wzrostu.

"Protokół dyplomatyczny nie jest w naturze Tuska"

Donald Tusk niechętnie stosuje się do protokołu dyplomatycznego, gdyż to nie jest w jego naturze - zauważył we "Wstajesz i wiesz" dr Janusz Sibora, badacz protokołu dyplomatycznego. W poniedziałek były premier oficjalnie objął funkcję przewodniczącego Rady Europejskiej.

Żona przywódcy dżihadu ujęta na libańskiej granicy

Libańskie wojsko poinformowało o zatrzymaniu żony Abu Bakra al Bagdadiego, przywódcy fanatycznego Państwa Islamskiego. Kobieta miała wraz z synem próbować przedostać się przez granicę z Syrii do Libanu. Nie wiadomo, dlaczego podjęła taką próbę.

Rosja porzuciła South Stream, ale gaz popłynie. "Turcja będzie nowym wejściem Putina"

Rezygnacja z budowy gazociągu South Stream nie oznacza, że Rosja nie zbuduje podobnego rurociągu, ale przebiegającego inną trasą. Zdaniem Piotra Woźniaka, byłego ministra gospodarki i eksperta ds. energetyki South Stream zostanie zastąpiony innym projektem, o nowej nazwie i przebiegu. Szef Gazpromu podał wczoraj, że nowy gazociąg rozpocznie się w tym samym miejscu co South Stream, przebiegnie przez Morze Czarne do Turcji i potem do Grecji. Dalej jest kilka możliwych kierunków, którymi gaz może dostać się do Europy Zachodniej.

Ropa w Nowym Jorku tanieje po mocnym rajdzie w poniedziałek

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają po mocnym rajdzie w poniedziałek - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na styczeń, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 68,53 USD, po spadku o 47 centów.

Kreml się poddaje. Czym był South Stream?

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w poniedziałek, że skoro "UE nie chce realizacji gazociągu South Stream, to oznacza, że nie zostanie on zrealizowany". Putin wytknął Komisji Europejskiej "niekonstruktywne stanowisko" w sprawie gazociągu. Prezes rosyjskiego Gazpromu Aleksiej Miller ogłosił, że jego koncern podpisał z tureckim Botas list intencyjny w sprawie budowy nowego gazociągu przez Morze Czarne w stronę Turcji. Prezes Gazpromu dodał, że z 63 mld metrów sześciennych surowca, który ma być przesyłany tą rurą, 14 mld będzie przeznaczone dla samej Turcji. Miller wyjaśnił, że jest to ta część gazu, jaką Turcja otrzymuje obecnie z Rosji przez Ukrainę i Bałkany. Czym był South Stream?

"Co, do cholery!?". Bliskie spotkanie Norwega z MiG-31

Norweskie lotnictwo wojskowe udostępniło mediom nagranie z systemów pokładowych F-16, który odbył zbyt bliskie spotkanie z rosyjskim myśliwcem przechwytującym MiG-31. Według Norwegów ich pilot musiał wykonać gwałtowny manewr, aby uniknąć "potencjalnie groźnej" sytuacji. Norweskie media piszą o "agresywnych manewrach" Rosjanina, ale na podstawie krótkiego nagrania trudno stwierdzić czy to prawda.

Skrytykowała córki Obamy za "zbyt krótkie" spódniczki. Przeprosiła i odeszła

Córki Baracka Obamy na corocznej uroczystości ułaskawienia indyka z okazji Święta Dziękczynienia pojawiły się w dość krótkich spódniczkach. Nastoletnie Sasha i Malia stroiły też miny, wyraźnie dystansując się do przebiegu spotkania. Współpracownica republikańskiego kongresmena, która skrytykowała strój dziewczynek i ich zachowanie, przeprosiła i zrezygnowała z funkcji.

Spadki na Wall Street. Przez handel i Chiny

Poniedziałkowa sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się spadkami najważniejszych indeksów, głównie z powodu gorszych niż oczekiwano wyników handlu detalicznego w USA i danych z chińskiej gospodarki.