"In Country X", czyli czego z raportu o CIA się nie dowiemy

Nie ma nazw państw, pseudonimów agentów CIA, niektórych dat, czy sum pieniędzy. W opublikowanym przez Senat USA streszczeniu raportu dotyczącego praktyk CIA ukryto wiele wrażliwych danych, które - zdaniem agencji - umożliwiłyby identyfikację miejsc czy osób. Targi o zaczernienie pewnych fragmentów tekstu trwały do ostatniej chwili, bo ostatnie poprawki redakcyjne wprowadzono zaledwie kilka dni temu.

Szef CIA: program skuteczny, choć były też błędy

Szef CIA John Brennan przyznał, że Centralna Agencja Wywiadowcza popełniła błędy, stosując tortury jako metodę przesłuchań. Powtórzył jednak, że pomogło to zapobiec innym zamachom po 11 września 2001 r. Według raportu Senatu to stwierdzenie nie jest prawdą.

Siły USA w "podwyższonej gotowości" jak świat długi i szeroki

Amerykańskie wojsko na całym świecie zostało postawione w stan podwyższonej gotowości, podniesiono również poziom zagrożenia we wszystkich placówkach dyplomatycznych USA. Ma to związek z publikacją fragmentu raportu na temat tajnych więzień CIA i tortur stosowanych przez amerykański wywiad.

Grady rebeliantów zakłóciły "dzień ciszy". Nowy rozejm jak poprzedni. Na papierze

Prorosyjscy separatyści na wschodniej Ukrainie dwukrotnie złamali obowiązujące od wtorku rano zawieszenie broni – oświadczył około południa szef sztabu generalnego ukraińskiej armii generał-pułkownik Wiktor Mużenko. Biuro prasowe operacji antyterrorystycznej poinformowało po kilku godzinach o kolejnych przypadkach ostrzeliwania pozycji ukraińskich z granatników i systemów rakietowych.

Rosyjski dziennikarz nie pozna wniosku ABW

Urząd do Spraw Cudzoziemców nie uwzględnił zażalenia rosyjskiego dziennikarza Leonida Swiridowa na odmowę wglądu we wniosek ABW, który był podstawą wszczęcia procedury ws. odebrania mu zgody na pobyt w Polsce. Postępowanie w tej sprawie toczy się przed wojewodą mazowieckim.

Szczątki MH17 w Holandii. Złożą wrak w hangarze

Holenderscy eksperci próbują zrekonstruować wrak malezyjskiego boeinga 777, który w lipcu rozbił się nad wschodnią Ukrainą. Wszystkie ciężarówki, którymi transportowano szczątki maszyny, dotarły już do hangaru w bazie wojskowej w Gilze-Rijen na południu Holandii.

Oko Saurona rozbłyśnie nad Moskwą

Nad Moskwą rozbłyśnie Oko Saurona. Instalacja świetlna ma związek z premierą ostatniej części "Hobbita" w reżyserii Petera Jacksona. Symbol władcy Mordoru - wszechwidzące Oko, wypatrujące wrogów na Zachodzie, wywołało wiele komentarzy w portalach społecznościowych. "Dlaczego nie nad Kremlem?" - pytają internauci.

Ławrow zaniepokojony tarczą antyrakietową. "Waszyngton udaje, że nie rozumie naszych obaw"

Według szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa, USA lekceważy traktat o likwidacji rakiet średniego i krótszego zasięgu. - W przyszłym roku USA zamierza rozmieścić instalacje obrony przeciwrakietowej, które mogą być wykorzystane do wystrzeliwania rakiet średniego zasięgu typu Tomahawk - zarzucił w wywiadzie minister spraw zagranicznych Rosji. Zapowiedział też "adekwatną odpowiedź".

Poroszenko "głównym partnerem Rosji w Kijowie"

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył, że Moskwa uważa prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę za swojego głównego partnera w Kijowie w poszukiwaniu rozwiązania konfliktu na wschodzie tego kraju.

Warszawianka zniknie z rosyjskiej marynarki wojennej. Przez Ukrainę?

Rosyjska marynarka wojenna rezygnuje z okrętów podwodnych projektu Warszawianka. Producent twierdzi, że okręt jest przestarzały. Eksperci uważają jednak, że decyzja rosyjskiej marynarki wynika z tego, że większość części zamiennych do okrętów produkowana jest na Ukrainie.

ONZ: izraelskie wojsko wspiera syryjskich rebeliantów

Izraelskie wojsko utrzymuje od ponad 18 miesięcy kontakty z syryjskimi rebeliantami, walczącymi z siłami reżimu prezydenta Baszara el-Asada w tym z dżihadystami z powiązanego z Al-Kaidą Frontu al-Nusra - wynika z raportów ONZ cytowanych przez dziennik "Haaretz".

Minister środowiska Salwadoru: odpady do nas nie wrócą

Minister środowiska i zasobów naturalnych Salwadoru Lina Pohl zapewniła w poniedziałek, że odpady toksyczne, które miały trafić do Dąbrowy Górniczej w Polsce, nie wrócą do Salwadoru. Tego samego dnia polski minister środowiska Maciej Grabowski poinformował, iż budzący wiele obaw ładunek nie przypłynie do Polski. Pohl stwierdziła jednak, że jej resort nie otrzymał do tej pory oficjalnego komunikatu od strony polskiej.

Szampan za 1,5 mln złotych. Brytyjscy lordowie nie chcą się go pozbawić

Nie będzie zmian i oszczędności w brytyjskim parlamencie. Lordowie nie zgodzili się, aby jedna firma dostarczała jedzenie i napoje do obu izb parlamentu, bo to oznaczałoby pogorszenie jakości szampana. W tym roku na ten trunek wyższa izba Westminsteru wydała 1,5 mln złotych. Materiał "Faktów" TVN.

Rozpoczął się "dzień ciszy" w Donbasie. Ukraina wstrzymuje ogień

Ukraina ogłosiła wstrzymanie ognia w walkach z separatystami prorosyjskimi na wschodzie kraju – poinformowało rano centrum prasowe sił rządowych zaangażowanych w operację przeciwko separatystom. - Grupa kontaktowa ws. kryzysu w Donbasie spotka się w ciągu kilku dni - powiedział z kolei minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow.

Izraelski parlament rozwiązany

W następstwie kryzysu rządowego parlament Izraela zadecydował w poniedziałek znaczną większością głosów o swym rozwiązaniu, co otworzyło drogę do przeprowadzenia 17 marca przedterminowych wyborów.

W raporcie o torturach CIA nazwy państw utajnione?

Senat USA ma we wtorek opublikować streszczenie swego raportu na temat brutalnych przesłuchań, które CIA prowadziła w tajnych ośrodkach poza granicami kraju. Według różnych źródeł, w tym rozmówcy z Human Rights Watch, nazwy lokalizacji pozostaną utajnione.