Rosyjscy oficerowie na Ukrainie "zaproszeni przez Kijów". Kuczma: rozmowy z separatystami "bezcelowe"

Przedstawiciel Ukrainy na rozmowy pokojowe w Mińsku, były prezydent Leonid Kuczma uważa, że kontynuacja negocjacji w obecnej sytuacji jest pozbawiona sensu, gdyż prorosyjscy rebelianci na wschodzie jego kraju nie w pełni przestrzegają porozumienie o zawieszeniu broni. Tymczasem Szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej stwierdził, że grupa rosyjskich wojskowych na wschodzie karaju "pomaga we wprowadzaniu w życie procesu pokojowego i została zaproszona przez Kijów"

Gwiazdor 'N Sync zakochany. Pierwszy ślub gejów w historii telewizji

- To jest dzień, na który czekałem całe życie - powiedział Lance Bass, były gwiazdor boysbandu 'N Sync, informując, że poślubi swojego ukochanego. 35-letni piosenkarz zaplanował spektakularną ceremonię, którą będzie można zobaczyć w E! Entertainment. Będzie to pierwsza w historii ceremonia ślubna dwóch mężczyzn retransmitowana w całości w amerykańskiej telewizji.

Marine Le Pen: tortury czasem mają uzasadnienie

Szefowa skrajnie prawicowego francuskiego Frontu Narodowego Marine Le Pen oceniła w środę, że stosowanie tortur może być użyteczne w niektórych sprawach o terroryzm. W ten sposób skomentowała publikację streszczenia raportu Senatu USA w sprawie więzień CIA.

Brytyjski premier oddał hołd ofiarom Auschwitz

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron zwiedził były niemiecki obóz Auschwitz. Przed Ścianą Straceń, gdzie naziści rozstrzelali tysiące Polaków, oraz przy pomniku w byłym obozie Auschwitz II-Birkenau, miejscu zagłady setek tysięcy Żydów, oddał hołd ofiarom.

Miedwiediew: Krym to nasza historia, nasze przeznaczenie i nasz ból

- Gdy mówimy o Krymie musimy zdawać sobie sprawę z tego, że żyje tam wielu naszych rodaków, którzy chcieli powtórnego wejścia do Federacji Rosyjskiej. Krym to nasze przeznaczenie - powiedział w środę w wywiadzie telewizyjnym premier Dmitrij Miedwiediew, mówiąc o półwyspie odebranym Ukrainie w wyniku zbrojnej inwazji w podobnym tonie do Władimira Putina.

Pistorius jednak zabił z premedytacją? Sprawa wróci na wokandę

Sąd w Pretorii uznał odwołanie prokuratury od wyroku skazującego na pięć lat pozbawienia wolności niepełnosprawnego lekkoatletę Oscara Pistoriusa. Karę wymierzono mu za nieumyślne spowodowanie śmierci partnerki, modelki Reevy Steenkamp. Prokuratura jest zdania, że Pistorius popełnił zbrodnię z premedytacją.

Zakładnik uwolniony. Jaką ofertę Francuzi złożyli Al-Kaidzie?

Ostatni przetrzymywany jako zakładnik obywatel Francji Serge Lazarevic odzyskał wolność po trzech latach spędzonych w niewoli Al-Kaidy Islamskiego Maghrebu. Mężczyznę z Mali, gdzie był więziony, przewieziono do Nigru. W środę wcześnie rano wylądował we Francji.

Kwaśniewski: Nie było zgody Polski na tortury. Te odrażające metody nie przyniosły nic dobrego

Współpraca wywiadowcza Polski ze Stanami Zjednoczonymi została podjęta, ale nie było zgody na tortury - podkreślił były prezydent Aleksander Kwaśniewski, odnosząc się do raportu amerykańskiego Senatu ws. więzień CIA. - Te odrażające metody, których ja nie akceptuję, podobno nie przyniosły nic dobrego. To jest prawdziwa katastrofa CIA, USA i prezydenta Busha - dodał Kwaśniewski.

Wymazywanie Polski z raportu "irytujące"

Irytujące - tak określił usunięcie z raportu o tajnych więzieniach CIA i torturach nazwy Polski przedstawiciel Human Rights Watch. Zdaniem Johna Siftona nie ma to sensu, bo "wszyscy wiedzą" o jaki kraj chodzi. Przedstawiciel ONZ zaapelował, aby ścigać winnych łamania prawa przez CIA.

Oszukiwali władze, brutalnie torturowali. Prawda o CIA w 20 punktach

Techniki przesłuchań były znacznie brutalniejsze niż informowała CIA. Mimo stosowania tortur nie pozyskano szczególnie cennych informacji wywiadowczych. CIA celowo oszukiwała władze ws. prowadzonego przez siebie Programu Zatrzymań i Przesłuchań. Przedstawiamy 20 najważniejszych punktów opublikowanego we wtorek dokumentu.

Kraj "blue", czyli wątek polski? Prawnicy CIA odradzali, miliony załatwiły "elastyczność"

Z raportu Senatu USA na temat programu tajnych więzień CIA usunięto wszystkie nazwy państw, w których je umieszczono. Po szczegółach można jednak stwierdzić, w którym miejscu najprawdopodobniej chodzi o Polskę. Z raportu wynika, że prawnicy CIA odradzali założenie więzienia nad Wisłą, a polski rząd nie był specjalnie skory do współpracy. "Elastyczność" Warszawy zapewniono sobie dopiero pieniędzmi.

"In Country X", czyli czego z raportu o CIA się nie dowiemy

Nie ma nazw państw, pseudonimów agentów CIA, niektórych dat, czy sum pieniędzy. W opublikowanym przez Senat USA streszczeniu raportu dotyczącego praktyk CIA ukryto wiele wrażliwych danych, które - zdaniem agencji - umożliwiłyby identyfikację miejsc czy osób. Targi o zaczernienie pewnych fragmentów tekstu trwały do ostatniej chwili, bo ostatnie poprawki redakcyjne wprowadzono zaledwie kilka dni temu.

Szef CIA: program skuteczny, choć były też błędy

Szef CIA John Brennan przyznał, że Centralna Agencja Wywiadowcza popełniła błędy, stosując tortury jako metodę przesłuchań. Powtórzył jednak, że pomogło to zapobiec innym zamachom po 11 września 2001 r. Według raportu Senatu to stwierdzenie nie jest prawdą.

Siły USA w "podwyższonej gotowości" jak świat długi i szeroki

Amerykańskie wojsko na całym świecie zostało postawione w stan podwyższonej gotowości, podniesiono również poziom zagrożenia we wszystkich placówkach dyplomatycznych USA. Ma to związek z publikacją fragmentu raportu na temat tajnych więzień CIA i tortur stosowanych przez amerykański wywiad.