Światowej sławy francuski filozof i intelektualista, obrońca praw człowieka i znany komentator życia politycznego we Francji i na świecie zmarł w Paryżu.
Niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" napisał we wtorek, że chociaż nie potwierdziły się spekulacje, iż to Jarosław Kaczyński sam stanie na czele rządu, to Beata Szydło - otoczona "twardogłowymi" - będzie miała jedynie ograniczony autorytet.
Szef Bundestagu Norbert Lammert skrytykował przewodniczącego parlamentarnej komisji gospodarki i energetyki Petera Ramsauera za podróż do Moskwy pomimo sankcji nałożonych na Rosję - poinformowała telewizja ARD. Polityk CSU rozmawiał o gazie.
Obraz włoskiego malarza, tworzącego i mieszkającego w Paryżu, Amedeo Modiglianiego "Naga śpiąca" został sprzedany w poniedziałek wieczorem na aukcji w Nowym Jorku za rekordową sumę 170,4 mln dolarów.
Opozycyjna Narodowa Liga na rzecz Demokracji (NLD) oskarżyła państwową komisję wyborczą Birmy o to, że celowo opóźnia ogłoszenie rezultatów wyborów. Opozycja, która jest przekonana, że zmierza po zwycięstwo, podejrzewa, że może chodzić o podstęp.
Wózek sklepowy, którym dwóch 28-letnich Szwedów postanowiło pojeździć po ulicach australijskiego Sydney, zderzył się z samochodem. Jeden z mężczyzn wyleciał z wózka i spadł na krawężnik kilka metrów dalej. W wyniku odniesionych obrażeń zmarł. Jego kolega miał więcej szczęścia - w ciężkim stanie trafił do szpitala.
Federalny sąd apelacyjny w Nowym Orleanie podtrzymał w poniedziałek werdykt sądu federalnego niższej instancji odrzucający plan prezydenta Baracka Obamy, mający ochronić przed deportacją ok. 5 mln nielegalnych imigrantów w USA.
Prezydent USA Barack Obama otworzył swoją prywatną stronę na Facebooku. Pierwszy wpis prezydenta pojawił się o godz. 11.21 czasu lokalnego – podał dziennik "The New York Times". W ciągu kilku godzin stronę polubiło ponad 250 tys. osób.
Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek po godz. 22 zakończył wizytę w Watykanie, gdzie spotkał się papieżem Franciszkiem i wręczył odznaczenia Polakom pracującym w Watykanie.
Prawo i Sprawiedliwość nominowało w poniedziałek do nowego rządu na stanowiska ministrów spraw zagranicznych i obrony "proamerykańskich jastrzębi" - pisze we wtorek dziennik "Wall Street Journal". Dodaje, że przekazanie władzy w Polsce nie odbywa się bez potknięć.
Istnieje "wysokie prawdopodobieństwo", że katastrofę rosyjskiego Airbusa na Synaju spowodowała bomba podłożona przez dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS), lub powiązanych z tą organizacją - powiedział w poniedziałek szef brytyjskiej dyplomacji Philip Hammond.
Szef Rady Europejskiej Donald Tusk powiedział, że Niemcy powinny odegrać rolę przewodnią w walce z kryzysem migracyjnym w Europie. Wśród najpilniejszych zadań wymienił zabezpieczenie granicy zewnętrznej UE i walkę z radykalnym populizmem.
Prezydent Iranu Hasan Rowhani złoży pierwszą od dziesięciu lat wizytę w Europie Zachodniej. 14 listopada przybędzie do Włoch, a 16-17 listopada odwiedzi Francję. Spotka się też z papieżem Franciszkiem – poinformował rzecznik prezydenta.
W opublikowanym w poniedziałek wywiadzie premier Rosji Dmitrij Miedwiediew oświadczył, że w badaniu przyczyn katastrofy rosyjskiego samolotu pasażerskiego Airbus A321 na egipskim półwyspie Synaj bierze się pod uwagę prawdopodobieństwo zamachu terrorystycznego.
Podczas pierwszego od roku spotkania premier Izraela Benjamin Netanjahu i prezydent USA Barack Obama minimalizowali w poniedziałek brak zgody ws. irańskiej umowy nuklearnej, podkreślając natomiast solidarność i zacieśnianie więzi wojskowych między swymi krajami.
Amerykańscy wojskowi zaproponowali wysłanie do Europy więcej sprzętu i żołnierzy na rotacyjne ćwiczenia, by zwiększyć wojskową obecność USA jako środek odstraszania Rosji - pisze "Wall Street Journal". Decyzja ma zapaść za kilka miesięcy.
Polska nie ma obowiązku przyjmować imigrantów zarobkowych, ponieważ sami jesteśmy dostarczycielem milionów emigrantów zarobkowych dla Europy - powiedział Witold Waszczykowski, kandydat Prawa i Sprawiedliwości na stanowisko ministra spraw zagranicznych. Były wiceminister spraw zagranicznych i wiceszef Biura Bezpieczeństwa Narodowego był gościem "Faktów po Faktach" w TVN24.
Żadne dane zebrane w ramach dochodzenia ws. katastrofy rosyjskiej maszyny, do jakich mamy dostęp, nie wskazują na to, że to problem techniczny był przyczyną katastrofy samolotu - powiedział szef firmy Airbus Fabrice Bregier w wywiadzie dla CNBC.
Czterech pracowników służb technicznych moskiewskiego metra zostało skazanych na kary pozbawienia wolności od 5,5 roku do 6 lat za przyczynienie się do katastrofy z lipca 2014 r., w której zginęły 24 osoby, a 188 zostało rannych.
Według amerykańskiego wywiadu Rosjanie są przekonani, że do katastrofy samolotu na półwyspie Synaj doprowadził zamach bombowy - twierdzi agencja Reutera. Jednocześnie przerwał milczenie przerwał Izrael, a jego minister obrony narodowej wskazał, że do zamachu prawdopodobnie doprowadzili islamiści.
Prezydent Władimir Putin udzielił pierwszego wywiadu telewizji Mecz TV. Stacja, której udziałowcem jest monopolista Gazprom, rozpoczęła nadawanie 1 listopada. Dofinansowywana z federalnego budżetu ma promować wśród Rosjan sport i zdrowy styl życia. Putin z pewnością zalicza się do grona takich ludzi.
Przyniósł bak z paliwem, oblał drzwi wejściowe do siedziby Federalnej Służby Bezpieczeństwa na Łubiance i podpalił – kontrowersyjny rosyjski performer Piotr Pawlenski w ten sposób wyraził sprzeciw wobec "terroru specsłużb". Artyście grożą trzy lata więzienia. Wcześniej było o nim głośno z powodu innych akcji, m.in. wtedy, kiedy zorganizował na Placu Czerwonym pokaz "z przybijaniem jąder do bruku". Materiał "Faktów z zagranicy", oglądaj od poniedziałku do piątku o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.
Kosowo nie zostało przyjęte do UNESCO - Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury. W głosowaniu, które odbyło się w poniedziałek, Kosowu zabrakło trzech głosów do zdobycia dwóch trzecich niezbędnych do uzyskania członkostwa.
Lider prokurdyjskiej Ludowej Partii Demokratycznej (HDP) Selahattin Demirtas oskarżył prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana o próbę stworzenia "dyktatury konstytucyjnej". - Musielibyśmy stracić rozum, żeby się na to zgodzić - oświadczył.
Amerykańskie wojska w Polsce i innych krajach regionu mają pokazać siłę sojuszu i swobodę manewru – powiedział dowódca amerykańskich wojsk lądowych w Europie gen. broni Ben Hodges, który spotkał się z dowódcą generalnym rodzajów sił zbrojnych gen. broni Mirosławem Różańskim. Generałowie podpisali w Warszawie deklarację o dwustronnej współpracy jednostek wojskowych obu państw.
Jeżeli Rosja nadal nie będzie chciała współpracować, skierujemy sprawę do gremiów międzynarodowych. Będziemy skarżyć śledztwo, że jest przewlekłe, będziemy skarżyć do trybunałów rozjemczych sprawy o zwrot polskiego mienia - zapowiedział Witold Waszczykowski, kandydat Prawa i Sprawiedliwości na ministra spraw zagranicznych w rządzie Beaty Szydło.
Konserwatywny sojusz Chorwackiej Wspólnoty Demokratycznej (HDZ) pod wodzą byłego szefa wywiadu Tomislava Karamarko wygrał niedzielne wybory parlamentarne, lecz nie uzyskał tylu mandatów, by rządzić samodzielnie. Chorwację czekają teraz trudne rozmowy ws. koalicji.
Podstawą zaufania partnerów zagranicznych wobec Ukrainy jest reforma antykorupcyjna, która będzie miała też znaczenie dla części handlowej umowy stowarzyszeniowej z UE – oświadczyła w Kijowie szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini.
Władze kilku europejskich krajów starają się powstrzymać cyberoperację wymierzoną nie tylko w jej obywateli, a za którą stoi grupa powiązana z Teheranem - podaje agencja Reutera.
Parlament Katalonii przyjął rezolucję w sprawie formalnego rozpoczęcia procesu tworzenia niezależnego państwa katalońskiego i odłączenia się od Hiszpanii. Premier kraju, Mariano Rajoy, zapowiedział złożenie apelacji w Trybunale Konstytucyjnym, by być pewnym, że "rezolucja pozostanie bez konsekwencji".