W dokumencie Watykanu na temat relacji chrześcijaństwa z judaizmem podkreślono, że choć katolicy w dialogu tym dają świadectwo swej wiary w Jezusa Chrystusa, to powstrzymują się od wszelkich aktywnych prób nawracania lub prowadzenia "instytucjonalnej misji" wobec żydów. W dokumencie podkreślono także "żydowskie korzenie chrześcijaństwa".
Kościół żadnej takiej misji nie przewiduje i nie popiera - zapewnia się w dokumencie zaprezentowanym w czwartek. Dokument Komisji ds. Stosunków Religijnych z Judaizmem, zatytułowany "Bo dary łaski i wezwanie Boże są nieodwołalne”, został sporządzony w związku z 50. rocznicą przełomowej dla tego dialogu soborowej deklaracji "Nostra aetate”.
Od "koegzystencji" do "przyjaźni"
W nowym watykańskim dokumencie zwrócono uwagę na to, że przez pół wieku od ogłoszenia historycznej deklaracji o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich chrześcijaństwo i judaizm dokonały wielkiego postępu w dialogu i przeszły od „obojętnej koegzystencji” do „głębokiej przyjaźni”. Wyraża się też przeświadczenie, że w braterskim dialogu żydzi i katolicy muszą nauczyć się lepiej poznawać się nawzajem, coraz bardziej się jednać oraz wspólnie angażować się w krzewienie sprawiedliwości, pokoju i ochrony środowiska naturalnego oraz skuteczne zwalczanie wszelkim form antysemityzmu. Przedstawiciele obu religii - głosi dokument - muszą zintensyfikować współpracę w dziedzinie działalności humanitarnej na rzecz biednych, słabych i zepchniętych na margines, by razem stać się „błogosławieństwem dla świata”.
Żydowskie korzenie chrześcijaństwa
W dokumencie watykańskiej komisji mowa jest też o tym, że dialogu z judaizmem nie można porównywać do dialogu z innymi religiami z powodu, jak podkreślono, żydowskich korzeni chrześcijaństwa. Jezus może zostać zrozumiany tylko w judaistycznym kontekście jego czasów, chociaż „jako Mesjasz Izraela, Syn Boży wykracza poza taki historyczny horyzont”. Uznanie dla dokumentu wyraził obecny na jego prezentacji w Watykanie rabin David Rosen z Amerykańskiego Komitetu Żydowskiego.
Autor: rzw / Źródło: PAP