Zabijał na plaży. Ostateczny bilans zamachu w Tunezji

W piątkowym ataku terrorystycznym w nadmorskim kurorcie Susa zginęło 38 osób, w tym 30 Brytyjczyków, dwóch Niemców, trzech Irlandczyków, Portugalka, Belgijka i Rosjanka. To ostateczny bilans tego zamachu - podało w środę tunezyjskie ministerstwo zdrowia.

"Pozbawione zdrowego rozsądku". Prokuratura o wniosku ws. niepodległości Bałtów

Rosyjska prokuratura generalna zajęła oficjalne stanowisko w sprawie doniesień dotyczących prawnego podważenia niepodległości Litwy, Łotwy i Estonii. Zaprzecza wcześniejszym nieoficjalnym informacjom. We wtorek agencja Interfax, powołując się na anonimowego informatora, twierdziła, że śledczy wszczęli dochodzenie na wniosek deputowanych Jednej Rosji, którzy podważają legalność decyzji o uznaniu suwerenności państw bałtyckich w 1991 r. - Jesteśmy zobowiązani do rozpatrywania wszystkich wniosków, które otrzymujemy. Bywa jednak i tak, że niektóre z nich są pozbawione zdrowego rozsądku - mówi teraz rzeczniczka prokuratury generalnej Marina Gridniewa.

Trzy euro na osobę. Bruksela zwiększa pomoc dla Donbasu

Komisja Europejska poinformowała w środę, że zwiększa o 15 mln euro pomoc humanitarną dla mieszkańców wschodniej Ukrainy, gdzie wciąż dochodzi do starć sił rządowych z separatystami. Szacuje się, że liczba osób potrzebujących pomocy w regionie sięga 5 mln.

Diecezja katolicka w Oslo ma problem. Bo dopisała sobie Polaków

Diecezja katolicka w Oslo odwołała się od decyzji administracji regionalnej, która każe jej zwrócić ponad 40 milionów koron norweskich (ok. 20 milionów złotych) dotacji państwowej. Według norweskiej policji diecezja nielegalnie do rejestru wiernych dopisała m.in. emigrantów z Polski.

"F-35 przegrał w bezpośredniej walce z F-16"

Najnowszy amerykański myśliwiec wielozadaniowy nie jest w stanie pokonać w bezpośredniej walce dużo starszego myśliwca F-16. Tak wynika z raportu pilota doświadczalnego, do którego dotarł specjalistyczny portal War is Boring.

"Czy Rosja jest legalna? Zamordowała cara". Odpowiedź na śledztwo Moskwy

Dochodzenie rosyjskiej prokuratury generalnej w sprawie uzyskania niepodległości Litwy, Łotwy i Estonii w 1991 r. wywołało powszechne oburzenie w tych krajach. Litewskie MSZ uznało sprawę za prowokację i nazwało działania rosyjskich śledczych "absurdem prawnym, moralnym i politycznym". "Nie do przyjęcia i absurdalne" - zakomunikowało łotewskie MSZ. Więcej na ten temat w Faktach z Zagranicy o godzinie 20:00 w TVN24 Biznes i Świat.

Szef MAEA leci do Teheranu

Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej wybiera się do Teheranu. Yukiya Amano spotka się m.in. z prezydentem Hasanem Rowhanim i omawiać będzie zapewne stan współpracy Teheranu z MAEA przy irańskim programie atomowym.

"To nie do przyjęcia". Moskwa oburzona na Finów

Przewodniczący izby niższej rosyjskiego parlamentu Siergiej Naryszkin nie będzie mógł uczestniczyć w sesji Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE w Helsinkach. Szef Dumy miał przewodniczyć delegacji rosyjskiej, ale Finlandia nie udzieliła zgody na jego wjazd z powodu unijnych sankсji.

Ściśle tajna lokalizacja, najczarniejszy scenariusz. Londyn szykuje się na najgorsze

Do wieczora w środę potrwają w Londynie największe ćwiczenia antyterrorystyczne w historii Wielkiej Brytanii. Bierze w nich udział ponad 1000 policjantów, a także oficerowie wywiadu oraz inne służby. Władze zapewniają, że ćwiczenia nie są odpowiedzią na zamach w Tunezji, w którym zginęło co najmniej 21 Brytyjczyków. Ale data i tak jest szczególna, bo za niespełna tydzień minie dekada od zamachu w londyńskim metrze, w którym zginęły 52 osoby.

Telefon na Kreml, oficjalnie z okazji urodzin. "Protesty w Armenii zdenerwowały Putina"

"Władze Armenii nie spełniły ani jednego postulatu protestujących. Walka aktywistów nabiera innego wymiaru" - informuje portal armeńskiej agencji Panarmenian. Manifestanci protestują na ulicach Erywania od 19 czerwca, żądając wycofania się rządu z planów podwyżek cen prądu. We wtorek prezydent Serż Sarkisjan zadzwonił do Władimira Putina, a amerykański dziennik "The Wall Street Journal" pisze, że "protesty w Armenii szokują Kreml".

Rosja ma problem z systemem wczesnego ostrzegania

Rosja opóźniła uruchomienie nowego wojskowego systemu satelitarnego o cztery miesiące - dowiedziała się agencja TASS. Oznacza to, że przynajmniej do listopada Moskwa będzie niemal pozbawiona systemu wczesnego ostrzegania przed atakiem nuklearnym - informują rosyjskie media.

Fala skoordynowanych zamachów na Synaju

Egipska armia potwierdziła, że w atakach na pięć punktów kontrolnych położonych na półwyspie Synaj zginęło 10 żołnierzy. Rzecznik egipskiej armii w oświadczeniu poinformował także, że 22 "terrorystów" zostało zabitych.

Państwo Islamskie grozi Hamasowi

Zbyt słaby rygrozym religijny zarzuca Państwo Islamskie palestyńskiemu Hamasowi i grozi, że przekształci rządzoną przez niego Strefę Gazy w jedno ze swoich lenn.

Piloci przez pomyłkę wyłączyli sprawny silnik

Piloci samolotu TransAsia Airways ATR, który w lutym rozbił się w stolicy Tajwanu, wyłączyli sprawny silnik zamiast drugiego, który uległ awarii - informuje źródło zaznajomione ze śledztwem. W katastrofie zginęły 43 osoby.

Milowy krok po 54 latach. USA i Kuba otwierają ambasady

Stany Zjednoczone i Kuba mają w środę ogłosić ponowne otwarcie ambasad, zamkniętych w 1961 roku po zerwaniu wzajemnych stosunków - podaje BBC. Więcej na ten temat w Faktach z Zagranicy o godzinie 20:00 w TVN24 Biznes i Świat.