Niemiecki dziennik: to nie Polska i Węgry są niesolidarne, tylko Grecja

Niemiecki dziennik "Der Tagesspiegel" bierze w obronę Węgrów, Polaków i inne kraje Europy Środkowej i Wschodniej ostro krytykowane w Niemczech za politykę wobec uchodźców. Zdaniem autora komentarza, Węgrzy próbując kontrolować swoje granice, zachowują się solidarnie, bo dzięki temu do Niemiec przyjeżdża mniej imigrantów.

Paryż "planuje naloty na Państwo Islamskie w Syrii"

Francja planuje zaangażowanie się w operacje lotnicze przeciw Państwu Islamskiemu w Syrii - podał dziennik "Le Monde". Według gazety działania te mogą przyjąć formę lotów zwiadowczych lub ostrzałów w regionach całkowicie kontrolowanych przez IS.

Imigranci z dworca w Budapeszcie dotarli już do Niemiec. "Welcome to Munich!"

Pierwszy pociąg specjalny z 450 uchodźcami, którym władze Austrii i Niemiec w trybie nadzwyczajnym zezwoliły na przyjazd z Węgier, dotarł do stolicy Bawarii. Na nagraniu widać, jak zgromadzeni na dworcu w Monachium ludzie biją brawo przybyszom. Bawarskie władze spodziewają się przyjazdu nawet 10 tysięcy imigrantów w ten weekend.

Wspólne ćwiczenia morskie USA i Ukrainy. Kijów chce odbudować flotę

Trwają wielonarodowe ćwiczenia morskie Sea Breeze w ukraińskim porcie w Odessie. Manewry z udziałem m.in. niszczyciela rakietowego Stanów Zjednoczonych mają służyć udoskonaleniu współpracy na wodach Morza Czarnego pomiędzy flotą amerykańską a jej "sojusznikami i przyjaciółmi".

Dżihadyści "pojmali tureckiego żołnierza"

Turecki żołnierz, który po dokonanym z terytorium Syrii ataku Państwa Islamskiego (IS) został uznany za zaginionego, najprawdopodobniej znalazł się w niewoli - podał dziennik "Hurriyet", powołując się na źródła w siłach bezpieczeństwa.

"Budowa murów na granicach nie zmieni wiele. Ci ludzie i tak będą przyjeżdżać"

Uchodźcy z Syrii, Iraku i Afganistanu, których do Europy przybyło w tym roku ponad 300 tys., w większości nie rozpoczęliby takiej podróży, gdyby w obozach w państwach sąsiadujących z Syrią mieli odpowiednią opiekę i warunki do życia. ONZ ostrzegała Unię Europejską już kilka lat temu, że przyjmujące uchodźców Liban, Jordania i Turcja wkrótce "pękną" - tłumaczy rzecznik Wysokiego Przedstawiciela ONZ ds. Uchodźców w Polsce, Rafał Kostrzyński.

Cały świat w jednej klatce. Zdjęcia, które zapadły w pamięć pokoleń

W ostatnich dniach światowe media obiegły zdjęcia ciała 3-letniego syryjskiego chłopca, znalezionego na plaży w tureckim Bodrum. Wielu komentatorów stwierdziło, że pokazuje ono więcej, niż dziesiątki, setki relacji spisywanych przez reporterów i dziennikarzy. W historii fotografii pojawiają się co pewien czas zdjęcia, które zapadają w pamięć nie tylko współczesnych, ale i kolejnych pokoleń. Do dziś budzą one wielkie emocje.

Premier Finlandii odda uchodźcom własny dom

Szef fińskiego rządu Juha Sipila zapowiedział w sobotę, że jego "rzadko obecnie używany dom w Kempele" zaoferuje uchodźcom z Bliskiego Wschodu jako schronienie na czas rozpatrywania ich wniosków o przyznanie azylu, gdy ci dotrą już do Finlandii.

Kopacz: Polska jest bezpieczna, jesteśmy gotowi na każdy wariant

Nie podejmę żadnych działań, które mogłyby zdestabilizować nasze życie w naszym kraju - powiedziała Ewa Kopacz po spotkaniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Premier zapowiedziała, że rząd jest w stanie zaopiekować się zadeklarowaną liczbą 2 tysięcy imigarntów.

Uchodźcy z Syrii. Dlaczego właśnie teraz jest ich w UE tak wielu

Wojna domowa w Syrii toczy się już od czterech lat, jednak Europa dopiero teraz zdaje się dostrzegać skalę cierpienia, jakie niesie ze sobą ten konflikt. Wśród uchodźców, którzy codziennie napływają do UE, większość stanowią bowiem Syryjczycy. Dlaczego właśnie teraz do Europy trafiła ich tak wielu? - pyta "The Guardian".

Waszczykowski: nie stać nas na osiedlanie się uchodźców w Polsce

- Nie stać nas pod kątem ekonomicznym na osiedlanie uchodźców - ocenił w programie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat poseł PiS Witold Waszczykowski. Jego zdaniem, przybysze "nie chcą się integrować", a jedynie "przyjechać i korzystać z naszych dobrodziejstw materialnych". Z kolei w opinii europosłanki PO Róży Thun nie ma alternatywy dla osiedlania u nas uchodźców. - Czy oni mają być w obozach przejściowych? Jak Palestyńczycy przez sześć dekad? - pytała.