Liczą rannych po starciach i wysyłają wojsko. Węgrzy nie ustąpią

Po zamieszkach na przejściu granicznym Roeszke, Węgrzy wysłali w jego okolicę wojsko. Kilka wozów terenowych umieszczono na polach w pobliżu granicy. Na samym przejściu granicznym pomiędzy Węgrami i Serbią sytuacja uspokoiła się, a starcie pomiędzy policją a agresywnymi imigrantami wygasło. Nikomu nie udało się przerwać kordonu i wejść na terytorium Węgier.

Węgrzy się grodzą, Rumuni protestują. Płot stanie też na granicy z Chorwacją

Premier Węgier Viktor Orban planuje postawić płot w kilku punktach granicy z Chorwacją - donosi austriacki dziennik "Die Presse", któremu Orban udzielił wywiadu. Tymczasem MSZ Rumunii wezwało węgierskiego ambasadora w związku z ogrodzeniem, które Budapeszt chce zbudować na granicy oddzielającej oba państwa, by powstrzymać napływ migrantów.

Rosja: nie planujemy baz w Syrii, ale "wszystko może się zdarzyć"

- Na chwilę obecną nie ma planów budowy bazy lotniczej w Syrii, ale wszystko może się zdarzyć - oznajmił zastępca Szefa Sztabu Generalnego Nikołaj Bogdanowski. Odniósł się w ten sposób do doniesień płynących z Zachodu, że rośnie strumień rosyjskiego wsparcia dla sił rządowych. Amerykanie przyznali tymczasem, że ich program wsparcia dla walczących z reżimem rebeliantów nie idzie tak, jakby tego chcieli.

Sondaż: Rosjanie nie wyjdą na ulice

Masowe akcje przeciwko spadkowi poziomu życia w Rosji za mało prawdopodobne uważa 76 proc. jej mieszkańców - poinformowało niezależne Centrum Jurija Lewady. W kwietniu uważało tak 73 proc. ankietowanych - pisze w środę agencja Interfax.

"Przestępstwo przeciw cywilizacji". Bezcenne zabytki szabrowane

Ponad 10 tys. nieruchomych i ruchomych zabytków na zajętych przez dżihadystów obszarach Syrii jest bezpośrednio zagrożonych zniszczeniem lub przemytem - podano w środę na konferencji UNESCO w Sofii poświęconej zagrożeniom dla syryjskiego dziedzictwa.

Prywatne wojenki, zabójstwa wrogów, waśnie narodowościowe. Doniesienia z wnętrza "kalifatu"

- W Państwie Islamskim jest zasada, że za próbę wycofania się z walki czeka natychmiastowa egzekucja - twierdzi Abu Osama, były wyższy rangą bojownik dżihadystów. Według niego w Państwie Islamskim trwają ciągle wewnętrzne tarcia i walki. On sam miał przeprowadzić zamachy na kilkunastu lokalnych watażków z rozkazu ich przełożonych. Twierdzi przy tym, że napływ zagranicznych ochotników do "kalifatu" ustał, głównie z powodu uszczelnienia granicy przez Turcję.

Orban zyskuje poparcie. Lewicowa prasa zmienia zdanie ws. imigrantów

Węgierskie gazety, szczególnie lewicowe, które do tej pory nawoływały do udzielania pomocy uchodźcom z Syrii, Iraku, Afganistanu, czy Erytrei, w środę piszą już o zagrożeniach ze strony muzułmańskich migrantów. Prasa wyraża też zaniepokojenie rozpadem europejskich wartości solidarnościowych.

Pierwsi uchodźcy weszli do Chorwacji. Są wywożeni do specjalnych ośrodków

Autobusy z imigrantami, którzy dotarli wcześniej do Serbii, przyjechały w środę rano do miasta Szid w pobliżu granicy serbsko-chorwackiej. Następnie przybysze z Bliskiego Wschodu ruszyli na własną rękę przez pola kukurydzy. Chorwacka policja złapała 20 takich osób. Co najmniej 150 uchodźców, którzy pojawili się na przejściu granicznym, wsadzono do autobusów. Pojechały one do jednego z centrów pod Zagrzebiem.

Nowy szlak pełen pułapek. W Chorwacji i Bośni imigranci mogą trafić na pola minowe

Polami minowymi usiana jest cała wschodnia Chorwacja na ziemiach graniczących z Serbią i Węgrami oraz cała wschodnia Bośnia. Przypomniano sobie o nich w ubiegłym roku, w czasie największej w historii Bałkanów powodzi. Wiele min, wymytych przez wodę z gruntu, przemieściło się i dziś nie do końca wiadomo, gdzie się znajdują. Wkrótce tą drogą podążyć mogą tysiące uchodźców z Bliskiego Wschodu. "Poruszajcie się uważnie, trzymajcie się dobrze oznaczonych dróg" - apelują do nich w internecie sami Chorwaci i publikują mapy.