"Nie możemy winić Krymu za to, że wybrał Rosję"

Nicolas Sarkozy przemawiał w miniony weekend na kongresie swojej partii, Unii na rzecz Ruchu Ludowego (UMP). Myślący o starcie w kolejnych wyborach prezydenckich polityk powiedział m.in, że Europa "musi znaleźć sposób na utworzenie sił pokojowych, które będą broniły rosyjskojęzycznej ludności na Ukrainie".

Pastwili się nad nim separatyści. Gdzie jest zaginiony "cyborg"?

Przez kilka miesięcy bronili lotniska w Doniecku, ale w końcu musieli się wycofać pod ostrzałem prorosyjskich separatystów. Kilkudziesięciu z nich trafiło do niewoli, gdzie dostali się w ręce pastwiących się nad nimi rebeliantów. Potem słuch po ukraińskich żołnierzach zaginął. Reporter "Czarno na białym" Przemysław Wenerski ruszył na Ukrainę śladem jednego z "cyborgów".

Bunt maszyn? Odkurzacz zaatakował Koreankę

Czy to początek buntu maszyn? Pewna Koreanka, która zainwestowała w "inteligentnego" robota mającego odkurzać mieszkanie, skończyła jako jego ofiara. Postanowiła bowiem uciąć sobie drzemkę, gdy ten sprzątał jej pokój. Niczego nie podejrzewając, kobieta zasnęła i nie usłyszała nawet, jak robot się do niej zbliża i chwyta ją za włosy. Skończyło się na interwencji straży pożarnej i ratowników medycznych.

Z idylli angielskiej prowincji do Donbasu. Czeczen z Gloucestershire broni Debalcewego

Urodził się w stolicy Czeczenii Groznym, potem trafił pod opiekę jednej z brytyjskich rodzin, a teraz - po 20 latach od momentu, gdy zaczął chodzić do szkoły w idyllicznym hrabstwie Gloucester w środkowej Anglii - znalazł się na Ukrainie. W Debalcewem dowodzi od ubiegłego tygodnia oddziałami broniącymi miasta przed prorosyjskimi separatystami w najważniejszej jak dotychczas bitwie wojny toczącej się na wschodzie Ukrainy.

Odczytali czarne skrzynki. Jeden silnik "stracił moc", pilot wyłączył drugi

Jeden z silników samolotu tajwańskich TransAsia Airlines uległ awarii, a drugi najprawdopodobniej został wyłączony przez pilota - takie są wstępne wnioski po odczytaniu danych z czarnych skrzynek samolotu, który w środę runął do rzeki w Tajpej. Zarząd Lotnictwa Cywilnego zarządził egzamin dla pilotów tej linii z obsługi samolotu z jednym uszkodzonym silnikiem.

Premier Australii zachowa stanowisko

Premier Australii Tony Abbott zachował stanowisko po tym, jak w niedzielnym głosowaniu posłowie jego Partii Liberalnej odrzucili wniosek o wybór nowych władz ugrupowania. Poniedziałkowy sondaż pokazuje też, że Abbott ma najniższe poparcie wyborców od pięciu lat.

Protest brytyjskich muzułmanów na Downing Street

Tłum muzułmanów manifestował przed siedzibą premiera Wielkiej Brytanii przy Downing Street w Londynie. Protestowali przeciwko przedstawianiu wizerunku proroka Mahometa w rysunkach satyrycznych pisma "Charlie Hebdo".

Irak planuje lądową ofensywę przeciwko Państwu Islamskiemu

Wojsko irackie "w nadchodzących tygodniach" podejmie, przy wsparciu dowodzonej przez USA międzynarodowej koalicji, lądową ofensywę przeciw dżihadystom z organizacji Państwo Islamskie - poinformował amerykański koordynator działań koalicji.

Rosyjska telewizja pokazała prześmiewczy reportaż o Schetynie. Z karykaturą

Około dziesięciominutowy reportaż poświęcił rosyjski Kanał 5 Grzegorzowi Schetynie. W żadnym miejscu w materiale nie wypowiada się ani szef polskiego MSZ, ani jego rzecznik. Wśród rozmówców znaleźli się m.in. znani z prorosyjskich sympatii kontrowersyjny polityk i naukowiec. O tym, że rosyjscy dziennikarze zbierają informacje o Schetynie polskie media pisały na początku lutego.

Dlaczego Polaków nie ma w negocjacjach? Bo z nimi "byłyby trudne, lub wręcz niemożliwe"

- Mam dużo szacunku dla Angeli Merkel i Francois Hollande'a, że podjęli się tej misji ostatniej szansy - mówił w „Faktach po Faktach” o negocjacjach ws. Ukrainy Marek Siwiec. Jego zdaniem jeśli nie uda się im, nie uda się nikomu innemu. Marek Ostrowski zaznaczał natomiast, że - niezależnie od wyniku negocjacji - Ukraińcy nie będą wyboru. Będą musieli przyjąć to, co zostanie ustalone.

Wydobyli setne ciało z wraku. Znów próbują go podnieść

Indonezyjskie służby po ponad tygodniu przerwy ponownie rozpoczęły próby podniesienia z dna wraku samolotu linii AirAsia. Ze szczątków samolotu wydobyto kolejne ciała. Dotychczas doliczono się ich stu. 72 ofiary zostały zidentyfikowane.

"Na Ukrainie mogło zginąć nawet 50 tys. osób". Informacje niemieckiego wywiadu

Podczas walk na Ukrainie mogło zginąć dziesięciokrotnie więcej osób niż wynika z oficjalnych danych - napisała w niedzielę gazeta Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung, powołując się na niemieckie służby specjalne. Według danych ukraińskich władz, które 7 lutego przytaczał w Monachium Petro Poroszenko, od kwietnia 2014 roku w Donbasie zginęło 5400 cywilów i 1200 żołnierzy.

Coraz mniej wiary w porozumienie na Ukrainie. "Ten scenariusz nazywa się wojną"

Monachijska konferencja bezpieczeństwa - pierwsza od czasu aneksji Krymu przez Rosję i rozpętania przez nią wojny na wschodzie Ukrainy - może być symbolicznym końcem "epoki złudzeń" Zachodu wobec Putina - pisze Marek Świerczyński, dziennikarz TVN24. Po zakończonej fiaskiem dyplomatycznej misji przywódców Niemiec i Francji w Moskwie, zachodni świat wyraża coraz mniej wiary w porozumienie, a coraz głośniej mówi o wojnie.

"Kolejny rosyjski konwój wtargnął na Ukrainę". W Donbasie zginęło 12 ukraińskich żołnierzy

12 ukraińskich żołnierzy zgineło, a 24 zostało rannych w ciągu ostatnich 24 godzin na terytorium tzw. ATO - poinformował Andrij Łysenko, rzecznik operacji antyterrorystycznej. Poinformował również, że na terytorium Ukrainy wjechał 13. konwój z Rosji. - Ciężarówki z tzw. pomocą humanitarną wtargnęły na Ukrainę z naruszeniem wszelkich światowych norm prawnych - powiedział Andrij Łysenko. Dodał, że trwa ewakuacja mieszkańców z terenów objętych walkami.

"Wydłużenie rozmów nuklearnych nie jest w niczyim interesie"

Kolejne przedłużenie rozmów dotyczących irańskiego programu nuklearnego nie jest w niczyim interesie, aczkolwiek nieosiągnięcie porozumienia "nie będzie końcem świata" - oświadczył w niedzielę w Monachium szef irańskiego MSZ Mohammad Dżawad Zarif.

W Mińsku w środę kolejny szczyt ws. Ukrainy? Ławrow: oczekujemy "ważnych decyzji"

W najbliższą środę planowane jest kolejne spotkanie na szczycie przywódców Niemiec, Francji, Ukrainy i Rosji w Mińsku - poinformował w niedzielę rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert. Władimir Putin nie potwierdził, że środa to pewny termin. Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow powiedział, że oczekuje, iż w czasie spotkania w Mińsku podjęte zostaną "ważne decyzje".