Siedem punktów przed szczytem. Wspólny głos Grupy Wyszehradzkiej

Rządy państw grupy Wyszehradzkiej wydały wspólne oświadczenie przed rozpoczynającym się szczytem ws. imigracji w Brukseli. Padają w nim wezwania do wzmocnienia ochrony granic zewnętrznych UE, sytemu odsyłania imigrantów czy walki z przemytnikami ludzi. Szczegółowy plan działania miałaby przygotować Komisja Europejska.

Niemcy chcą przedłużyć kontrole na granicach

Niemcy zwróciły się do Komisji Europejskiej o zgodę na przedłużenie kontroli granicznych wprowadzonych tymczasowo w związku z ogromnym napływem migrantów - informuje w środę Reuters, powołując się na rzeczniczkę KE. Rząd Niemiec wprowadził wspomniane kontrole 13 września na okres 10 dni. Teraz Berlin chce ich przedłużenia o kolejne 20 dni.

Syria chętnie powita rosyjską bazę. "Celem byłaby walka z terroryzmem"

Jeśli Rosja zdecyduje się na rozmieszczenie bazy wojskowej w Latakii w północno-zachodniej Syrii, Damaszek przyjmie ten krok z zadowoleniem - powiedział ambasador Syrii w Moskwie Riad Haddad. Faktem jest, że Rosjanie już właściwie mają tam swoją bazę. Lotnisko obok miasta Latakia zaroiło się niedawno od rosyjskiego sprzętu wojskowego i żołnierzy.

Liberałowie chcą ograniczyć prawa Węgier w UE

Szef frakcji socjalistów w Parlamencie Europejskim zaproponował w środę zawieszenie SMER-SD premiera Słowacji Roberta Fico w prawach partii członkowskiej Europejskich Socjalistów. Liberałowie w PE chcą natomiast wszczęcia wobec Węgier procedury, która może ograniczyć prawa tego kraju w UE.

Orban między uchodźcami a Putinem. Co z solidarnością?

Władze Węgier krytykują pozostałe państwa Unii Europejskiej za przegłosowanie we wtorek decyzji w sprawie podziału 120 tys. uchodźców i narzekają na brak europejskiej solidarności. Jednak w innych sprawach Viktor Orban dał się wcześniej poznać jako polityk, który nie waha się przed podejmowaniem decyzji, które trudno uznać za wyraz solidarności z innymi krajami UE. Szczególnie w relacjach z Rosją.

Burza o atomowe bomby. Baza w Buechel, "sensacja" telewizji, groźba Kremla

Wbrew temu co twierdzi rzecznik Kremla, opierając się na doniesieniach telewizji ZDF, rozmieszczenie 20 "nowych" amerykańskich bomb atomowych w niemieckiej bazie lotniczej nie zmieni "równowagi sił w Europie”. Powód jest prosty. One już tam są od wielu lat, jedynie w starszej wersji. Obecnie Amerykanie prowadzą ich modernizację i po prostu wymienią ładunki w Niemczech na nowsze. Pomimo tego Rosjanie niedwuznacznie grożą swoim dyżurnym straszakiem - iskanderami.

"Nie tysiące, a miliony potencjalnych uchodźców". Tusk przedstawi plan

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk zapowiedział, że na dzisiejszym szczycie unijnym w pierwszej kolejności trzeba będzie się zająć kwestią ochrony granic zewnętrznych UE. Oświadczył też, że zaproponuje większą pomoc dla państw sąsiadujących z regionami konfliktów. Szczyt UE, podczas którego szefowie państw i rządów będą rozmawiać o kryzysie imigracyjnym, ma się rozpocząć o godz. 18.

Azylanci w Dachau. "Napięta sytuacja z lokalami"

Niemcy mają coraz większe problemy z zapewnieniem dachu nad głową tłumom napływających migrantów. Tylko w ciągu pierwszych trzech tygodni września trafiło do tego kraju ponad 100 tys. przybyszów. Lokalne władze rozmieszczają ich w różnych publicznych obiektach. Ci, którzy dostaną azyl, też przez jakiś czas muszą gdzieś mieszkać. W Dachau umieszczono ich w budynkach należących kiedyś do miejscowego obozu koncentracyjnego. Materiał "Faktów z zagranicy".

Słowacja nie zmienia zdania. Idzie do trybunału ws. uchodźców

Premier Słowacji Robert Fico zapowiedział, że jego kraj będzie chciał w Trybunale Sprawiedliwości UE podważyć wtorkową decyzję o podziale 120 tys. uchodźców pomiędzy państwa UE, a także, że Słowacja nie zastosuje się do tej decyzji Unii Europejskiej. Słowacja - obok Czech, Węgier i Rumunii - była krajem głosującym przeciwko rozwiązaniu zaproponowanemu przez Komisję Europejską. Więcej dzisiaj w "Faktach z zagranicy" w TVN24 Biznes i Świat o godz. 20.

W Brukseli byli przeciw, ale "sobie poradzą". "Rumunia musi okazać solidarność"

Rumunia, która głosowała przeciwko unijnemu podziałowi uchodźców pomiędzy kraje członkowskie, poradzi sobie z kwotą narzuconą jej na wtorkowym spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych w Brukseli - powiedział prezydent Klaus Iohannis. Rumunia - obok Słowacji, Czech i Węgier - była krajem głosującym przeciwko rozwiązaniu zaproponowanemu przez Komisję Europejską.

Czesi obstają przy swoim, ale  "nie chcą eskalować napięcia" w UE

Republika Czeska nie zaskarży do Trybunału Sprawiedliwości UE (ETS) zatwierdzonego we wtorek przez ministrów spraw wewnętrznych unijnego systemu podziału kwot migrantów - ogłosił premier Bohuslav Sobotka. Czechy - obok Słowacji, Węgier i Rumunii - były krajem głosującym przeciwko rozwiązaniu zaproponowanemu przez Komisję Europejską.

"Nowe bomby atomowe USA w Niemczech". Kreml ostro reaguje

Jeżeli Stany Zjednoczone rzeczywiście planują rozmieszczenie w Niemczech 20 nowych bomb atomowych, to Rosja "będzie musiała podjąć kroki konieczne do przywrócenia równowagi sił w Europie" - stwierdził rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Rewelacje dotyczące rzekomych planów Pentagonu wyjawiła we wtorkowy wieczór niemiecka stacja ZDF. Jej ustaleń nie potwierdziły żadne inne zachodnie media. Interfax, powołując się na swoje źródła, podał, że w ramach rewanżu Rosja może rozmieścić iskandery w obwodzie kaliningradzkim.

Rosja widzi "rosnące szanse" na zakończenie wojny w Syrii. Waszyngton odwrotnie

Moskwa widzi "rosnące szanse" na międzynarodowe porozumienie ws. rozwiązania konfliktu w Syrii i wspólną walkę z Państwem Islamskim - stwierdził rosyjski dyplomata cytowany przez agencję Reutera. Słowa te potwierdził następnie szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow. Tymczasem sekretarz stanu USA John Kerry w wywiadzie dla włoskiego dziennika "La Stampa" stwierdził, że wojskowe wsparcie ze strony Rosji dla prezydenta Baszara el-Asada może zwiększyć groźbę konfrontacji z siłami walczącymi w Syrii z Państwem Islamskim.

Nowy grecki rząd już działa

Nowy rząd Grecji Aleksisa Ciprasa, którego skład podano we wtorek późnym wieczorem, został zaprzysiężony w środę, przed wylotem premiera na szczyt UE w Brukseli. Nowy rząd tworzy wielu ministrów z poprzedniego gabinetu.

"Nie można dzielić ludzi według wyznania, bo śmierć nie wybiera"

- Polska przyjmie osoby, które są zidentyfikowane. Ma to się to odbywać przy wsparciu służb - zapewnił w środę szef MSZ Grzegorz Schetyna. - Zależeć nam będzie na tym, żeby przyjmować ludzi, którzy tutaj po edukacji mogą się zasymilować i chcą mieszkać w Polsce, będą chciały być Polakami - dodał.

Biernacki: służby były, są i będą przygotowane do walki z terroryzmem

- Jak już mówimy o zdradzie (w Grupie Wyszehradzkiej ) to jest też inna sprawa, sprawa Rosji i Ukrainy. Możemy tak się licytować - powiedział Marek Biernacki. Koordynator ds. służb specjalnych w programie "Jeden na jeden" ustosunkował się do zarzutów, że Polska w kwestii uchodźców zdradziła swych sojuszników z Grupy.

"Czytałam tysiące komentarzy. Szukałam jakiegokolwiek miłego. Nie znalazłam"

Lizzie Velasquez często słyszała i czytała, że jest "najbrzydszą kobietą świata". Postanowiła walczyć o obronę swojej godności. Stała się też inspiracją dla reżyserki filmu, który ma na celu zwrócenie uwagi na problem dokuczania "odmiennym". Materiał "Faktów z Zagranicy". Program w TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o 20.