Viktor Orban spotkał się z Kopacz. "Szczera i trudna rozmowa"

- W szczerej i trudnej rozmowie oznajmiłam premierowi Węgier, że jedność państw UE i Grupy Wyszehradzkiej wobec sytuacji na Ukrainie ma fundamentalne znaczenie - powiedziała po spotkaniu z Victorem Orbanem premier Ewa Kopacz. Premier Węgier przyleciał do Warszawy niedługo po spotkaniu z Władimirem Putinem, który odwiedził Budapeszt we wtorek.

Separatyści atakują na południu. "Szyrokine to obecnie cel głównego uderzenia przeciwnika"

Separatyści dokonali ataków rakietowych na pozycje ukraińskich wojsk w okolicach Mariupola - przekazał wczesnym popołudniem jednej z miejscowych dowódców w rozmowie telefonicznej z agencją Reutera. - Dokonywany jest ostrzał Szyrokina - dodał. Szyrokine to miasto położone w połowie drogi między Mariupolem a kontrolowanym przez separatystów i rosyjskie wojska Nowoazowskiem na wybrzeżu Morza Azowskiego. Informacje te potwierdził rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony, Andrij Łysenko.

Nie będzie następcy Admirała Kuzniecowa? Rosji na to nie stać

Rosja chciałaby zastąpić wysłużony i dosyć mały jak na standardy marynarki wojennej lotniskowiec Admirał Kuzniecow nową, większą jednostką. Jednak w przeciwieństwie do tego, co ogłosiły na początku lutego rosyjskie media, jej przemysł zbrojeniowy nie podoba takiemu zadaniu - wynika z raportu dziennikarzy agencji Reutera, którzy postanowili przyjrzeć się planom Kremla.

"Amator mocnych trunków" po liftingu i pięciu zamachach? Putin w niemieckim dokumencie

Władimir Putin jest "przerażony nadciągającą starością", dlatego "przeszedł lifting twarzy", który miał nadać jego rysom bardziej "dynamiczny" charakter - twierdzą twórcy filmu dokumentalnego o prezydencie Rosji, który pokazała we wtorkowy wieczór niemiecka telewizja ZDF. Według twórców filmu były agent KGB w latach 80. był też "skrytym alkoholikiem" i "leniwym szpiegiem".

Obłożony sankcjami szef FSB poleciał do Waszyngtonu

Jest na liście sankcji Unii Europejskiej, ale nie ma go na liście amerykańskiej. Dlatego też Aleksandr Bortnikow, szef rosyjskiej Federalnego Służby Bezpieczeństwa, mógł polecieć do Waszyngtonu na konferencję poświęconą ekstremizmowi.

Poroszenko zdradził szczegóły rozmów w Mińsku. "Ukrainie postawiono ultimatum"

- Ukrainie postawiono ultimatum, że jeśli ukraińskie wojska chcą wyjść z Debalcewego, powinny przekazać broń Rosjanom, wywiesić białą flagę i poddać się na łaskę zwycięzców - powiedział w środowy wieczór w czasie zebrania Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy prezydent Petro Poroszenko i dość nieoczekiwanie ujawnił kilka szczegółów dotyczących rozmów pokojowych w Mińsku.

Katarczykom nie podobają się egipskie naloty. Ambasador odwołany

Katar odwołał swego ambasadora w Kairze na konsultacje w związku ze sporem wokół egipskich nalotów na pozycje zwolenników Państwa Islamskiego w Libii - podała w nocy ze środy na czwartek państwowa agencja QNA. Monarchie z rejonu Zatoki Perskiej poparły w tym sporze władze Kataru.

Armia USA walczy z zaburzeniami erekcji

Tylko w 2014 roku na zakup stosownych medykamentów amerykańska armia wydała 84 mln dolarów, z czego blisko połowę na viagrę - poinformowała agencja dpa, powołując się na Pentagon.

Kije od mioteł zamiast karabinów. Odstraszanie Rosji w wydaniu Bundeswehry

Niemieckie media w ostatnich miesiącach wielokrotnie donosiły o niskiej gotowości wojsk swojego kraju do działania. Bundewehrze brakuje pieniędzy na remonty, części zamienne i paliwo. Najnowszą aferę wywołało odkrycie, że oddział grenadierów pancernych udał się na ćwiczenia sił szybkiego reagowania NATO z kijami od mioteł zamiast karabinów maszynowych.

Libia osuwa się w chaos i prosi o broń. Apel do ONZ

Władze Libii z siedzibą w Tobruku wezwały Radę Bezpieczeństwa ONZ do zniesienia embarga na dostawy broni do swojego kraju. Ma to pomóc w walce z dżihadystami z Państwa Islamskiego i innymi ugrupowaniami ekstremistycznymi.

Obama: nie toczymy wojny z islamem, ale z ludźmi, którzy go wypaczyli

Żadna religia nie jest odpowiedzialna za przemoc i terroryzm, to ludzie są odpowiedzialni za terroryzm - powiedział prezydent USA Barack Obama. Przekonywał, że w walce z radykalizacją i rekrutacją młodych muzułmanów przez organizacje terrorystyczne, prym muszą wieść wspólnoty muzułmańskie.

Kreml grozi Gruzji. Jeśli zechce do NATO, Rosja "podejmie działania"

- Rosja podejmie środki dla powstrzymania niekończących się prób przyciągnięcia Gruzji do NATO - oświadczył minister spraw zagranicznych Rosji Siegiej Ławrow. Szef MSZ Rosji powiedział to podczas konferencji prasowej po spotkaniu z szefem "dyplomacji" separatystycznej Osetii Południowej.

Kwaśniewski: Putin może doprowadzić do upadku NATO i UE

Świata "nie wolno wzywać do wojny, bo on nie jest do niej gotowy", dlatego najważniejszym zadaniem stojącym przed zachodnimi politykami jest niedopuszczenie do podziałów, jakie Rosja stara się wprowadzać - powiedział w programie "Świat" w telewizji TVN24 Biznes i Świat były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Jego zdaniem jednym z "celów rosyjskich strategów" jest właśnie "doprowadzenie do upadku NATO i Unii Europejskiej". - Putin może tak agresywną politykę prowadzić jeszcze dwa lata, bo ma olbrzymi mandat społeczny - dodał Kwaśniewski.

USA nalegają na Rosję ws. rozejmu. Telefonicznie

Sekretarz stanu USA John Kerry nalegał w środę w rozmowie telefonicznej z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem na przerwanie ataków na ukraińskie siły rządowe w Debalcewe w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy.

"Cele strategiczny i operacyjny zostały przez Rosję osiągnięte. Teraz czas na cele taktyczne"

- Żołnierze ukraińscy musieli odpowiadać ogniem, by nie dać się pozabijać. Jeśli chcieli się wycofać z tego rejonu, musieli się zabezpieczyć poprzez stworzenie bezpiecznego korytarza. Strona separatystów uznała, że w tym układzie (porozumieniu z Minska - red.) była mowa o przerwaniu ognia na linii frontu. A oni uważali, że to nie jest linia frontu, a kocioł bądź worek. To był węzeł gordyjski - tak walki w Debalcewem skomentował w "Faktach po Faktach" gen. Mieczysław Bieniek.

Brytyjczycy pokazali Pancyr-S1 w Donbasie. Rosyjska broń na kolejny etap wojny?

Jak rozpoznać rosyjski rakietowy system przeciwlotniczy Pancyr-S1 na Ukrainie? Brytyjska ambasada w Kijowie przedstawiła w środę na swojej stronie internetowej grafikę przedstawiającą "znaki szczególne" broni, której Ukraińcy nie posiadają w swoim arsenale. Pancyr-S1 został zauważony w Donbasie trzy razy na przełomie stycznia i lutego. Jest to nie tylko dowód na to, że Rosja dostarcza sprzęt rebeliantom, ale też wskazanie na to, że Rosjanie planują szerszą ofensywę na Ukrainie i nie zamierzają się zatrzymać - wskazuje raport analityków i dziennikarzy wojennych skupionych wokół strony ConflictReport.info.