Berlin: ponad 200 niemieckich dżihadystów wróciło do kraju

Niemieckie MSW poinformowało, że w ciągu ostatnich trzech lat w oddziałach Państwa Islamskiego zginęło około 100 obywateli Niemiec, a z ogólnej liczby ponad 700, którzy wyjechali do Syrii i Iraku, by walczyć po stronie dżihadystów, co trzeci wrócił już nad Łabę i Ren - podał dziennik "Bild am Sonntag".

Seul: Korea Północna przerzuca żołnierzy i okręty podwodne w kierunku granicy

Prezydent Korei Południowej Park Geun Hie zapowiedziała, że Seul nie zaprzestanie nadawania przez głośniki w pasie przygranicznym materiałów propagandowych, dopóki Korea Północna nie przeprosi za podłożenie min, które doprowadziły do utraty zdrowia dwóch żołnierzy. Tymczasem wywiad Seulu donosi, że Pjongjang wysyła w kierunku granicy duże oddziały.

Włoskie miasteczko uczciło Irenę Sendlerową

Miejscowość Maratea na południu Włoch uczciła w niedzielę Irenę Sendlerową, zmarłą w 2008 roku działaczkę społeczną, która w czasie II wojny światowej uratowała 2,5 tys. żydowskich dzieci. Włoska miejscowość przyznała jej pośmiertnie pierwszą edycję swej nagrody.

Biden rzuci wyzwanie Clinton? Kandydatura powinna być "bardzo poważnie rozważona"

Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden może dołączyć do wyścigu o fotel prezydenta USA. Wcześniej musiałby zdobyć mandat Partii Demokratycznej i pokonać Hillary Clinton, jednak scenariusz rywalizacji między wiceprezydentem a byłą sekretarz stanu USA wydaje się coraz bardziej prawdopodobny. Wszystko przez to, że coraz bardziej prominentni politycy demokratów poważnie mówią o kandydowaniu Bidena.

Dżihadyści zburzyli starożytną świątynię w Palmyrze

Dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) zburzyli w niedzielę starożytną świątynię Szamin-Baala (boga nieba) w syryjskiej Palmyrze - poinformował dyrektor generalny departamentu antyków i muzeów Syrii Mamun Abdulkarim. Więcej w programie "Fakty z zagranicy" w TVN24 Biznes i Świat o godz. 20.

Duda: w Berlinie o zmianie formatu rozmów ws. Ukrainy

Podczas piątkowej wizyty w Berlinie prezydent Andrzej Duda będzie chciał poruszyć temat zmiany formatu rozmów dotyczących Ukrainy. Mogłyby brać w nich udział także USA i sąsiedzi Ukrainy - powiedział prezydent dziennikarzom w niedzielę przed północą. Obecnie rozmowy odbywają się w tzw. formacie normandzkim, czyli przywódców Rosji, Ukrainy, Niemiec i Francji.

Potężne eksplozje w bazie US Army w Japonii. Rozszalał się pożar

Do serii potężnych eksplozji doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek w bazie wojsk amerykańskich Sagamihara w Japonii, ok. 40 km na południowy zachód od Tokio. Pentagon, który długo nie informował o zajściu, w końcu przyznał, że wybuchy miały miejsce. Ogień ugaszono po siedmiu godzinach. Nie ma informacji o ofiarach.

"Rosja nie pozwala na zmianę statusu bezpieczeństwa Polski"

- Chodzi o zmianę statusu bezpieczeństwa naszego kraju. Rosja nie pozwala takiego statusu zmienić, bo uważa, że Europa Środkowa powinna być taką szarą strefą - mówił o zadaniach, jakie postawił sobie na czas prezydentury Andrzej Duda gość "Faktów po Faktach", Witold Waszczykowski. Były wiceminister spraw zagranicznych stwierdził, że Estonia jako pierwsze miejsce, które odwiedziła głowa państwa jest najlepszym możliwym wyborem.

Andrzej Duda w Estonii: świat się zmienił, NATO też musi

Bazy NATO przed 1989 r. funkcjonowały przy samej jego wschodniej granicy, dlatego obecnie powinny zostać przesunięte dalej na wschód - zauważył w Estonii w czasie swojej pierwszej zagranicznej wizyty prezydent Andrzej Duda. - Uważam, że jest nie tylko historyczne, ale i współcześnie uzasadnione - ocenił.

Napastnik z pociągu "zdziwiony", że biorą go za terrorystę. "Chciał zdobyć pieniądze na jedzenie"

26-letni Marokańczyk, który w piątek zaatakował w pociągu jadącym między Amsterdamem a Paryżem, jest zaskoczony tym, że władze przypisują mu motywy terrorystyczne - powiedziała francuskiej telewizji reprezentująca go prawniczka. Jak podkreśliła, na pierwszym przesłuchaniu jej klient pojawił się osłabiony i niedożywiony. Tłumaczył, że chciał dokonać napadu z bronią w ręku, by zdobyć pieniądze na jedzenie. Hiszpańskie władze już w 2014 r. informowały jednak francuskie służby, że mężczyzna może stanowić potencjalne zagrożenie w powodu swoich radykalnych poglądów.