"Mamy potężnego wroga, który plany napadu na nas przygotowywał latami"

Bicie dzwonów cerkiewnych rozpoczęło obchody rocznicy masakry na Majdanie Niepodległości. 20 lutego 2014 roku snajperzy zaczęli strzelać do protestujących. Tego dnia na ul. Instytuckiej zginęło ponad 80 osób, kilkaset zostało rannych. Uroczystości zainaugurował prezydent Petro Poroszenko.

Rosjanie odbudowują flotę na Bałtyku. Dwa nowe okręty

W stoczni w Sankt Petersbrugu rozpoczęto prace nad dwiema nowymi korwetami dla Floty Bałtyckiej. Będzie to odpowiednio piąty i szósty okręt typu Stereguszczy, który trafi na Bałtyk. Seria tych korwet praktycznie całkowicie odnowi obraz rosyjskiej floty działającej u granic Polski.

Papież apeluje o przestrzeganie rozejmu na Ukrainie

Papież Franciszek podczas audiencji dla biskupów z Ukrainy zaapelował w piątek do wszystkich stron konfliktu w tym kraju o przestrzeganie zawartych porozumień, zwłaszcza uzgodnionego rozejmu. Biskupów przestrzegł przed podejmowaniem działań politycznych.

Islamiści zaatakowali w hotelu. Zabici, ranny wicepremier

Zamachowiec samobójca zdetonował w piątek ładunek wybuchowy przed jednym z hoteli w stolicy Somalii, po czym uzbrojeni napastnicy zaatakowali budynek - poinformowała lokalna policja. Do zamachu w centrum Mogadiszu przyznali się islamiści z Al-Szabab.

Koniec zimnej wojny z UE? Łukaszenka chciałby na unijny szczyt

"Ostatni dyktator Europy" chce zakończyć zimną wojnę z Unią Europejską? Alaksandr Łukaszenka w piątek spotkał się z ministrem spraw zagranicznych sąsiedniej Łotwy i - jak twierdzi "The Moscow Times" - rozbudziło to jego apetyt na więcej. Liczy na zaproszenie na mający odbyć się w maju unijny szczyt.

"Ponad 20 czołgów przekroczyło granicę". Rosyjski samolot koło Mariupola

Ukraińskie dowództwo alarmuje, że granicę w pobliżu Nowoazowska przekroczyła duża kolumna pancerna rosyjskiej armii. Niedaleko Mariupola pojawił się zaś rosyjski samolot wojskowy. Siły rebeliancko-rosyjskie przegrupowują się po bitwie debalcewskiej i zbierają siły do nowej ofensywy. Z Rosji napływa pomoc, zakłady remontowe pracują pełną parą.

Zderzenie pociągów w Szwajcarii. Ranny m.in. maszynista

Dwa pociągi pasażerskie zderzyły się w piątek w mieście Rafz ok. 35 km na północ od Zurychu. Rannych zostało pięć osób podróżujących pociągami, wśród nich jeden z maszynistów. W obu składach było w sumie ponad 100 osób.

Szef SBU: doradca Putina kierował snajperami na Majdanie

W rocznicę tragicznych wydarzeń na Majdanie Niepodległości w Kijowie, ukraińskie władze ujawniają coraz więcej szczegółów, związanych z zabójstwem demonstrantów w lutym 2014 r. Jak twierdzi szef Służby Bezpieczeństwa Wałentyn Naływajczenko, brały w tym udział rosyjskie służby specjalne, a doradca prezydenta Władimira Putina Władysław Surkow kierował snajperami strzelającymi do demonstrantów.

"Ukraina to inny kraj. Ludzie nie żałują Majdanu"

- Ludzie, których znam, nie żałują Majdanu, bo Ukraina nie jest dziś taka sama. Wierzą, że wejdą do Europy, będą bezpieczni i wolni - mówił we "Wstajesz i wiesz" muzyk Dariusz Malejonek, który rok temu koncertował na ukraińskim Majdanie.

Biznes, książka, konsultacje. Utopili Majdan we krwi, dziś żyją w luksusie w Moskwie

Moskwa od lat była bezpieczną przystanią dla polityków obalonych w rewolucjach na obszarze postsowieckim. Jest też schronieniem dla tych z Ukrainy. Rok po Majdanie czołowe postacie reżimu Janukowycza wiodą w Rosji spokojne i dostatnie życie - pisze "The Moscow Times". Choć wszyscy ścigani są przez ukraińskie władze, nie muszą bać się ekstradycji. Moskwa odmawia, twierdząc, że są ścigani ze względów "politycznych". Czym zajmują się dzisiaj antybohaterowie kijowskiego Majdanu?

15 dni aresztu dla Nawalnego. Ominie go jego demonstracja

Sąd Rejonowy w Moskwie w czwartek skazał jednego z liderów opozycji w Rosji Aleksieja Nawalnego na 15 dni aresztu za złamanie przepisów o zgromadzeniach, wiecach, demonstracjach, pochodach i pikietach. Sąd uznał, że nawoływał on do udziału w nielegalnej akcji.

Putin wygrywa wojnę propagandową? "Zachód jest wobec tego bezbronny"

W tej wojnie słowo jest bronią niemal równie potężną jak karabin. Rozpędzona machina propagandowa rosyjskiego rządu działa bez zarzutu, a przekaz formułowany przez Kreml trafia do coraz szerszego grona odbiorców. - Wygra ten, kto tę bajkę opowie lepiej - zauważa były europoseł Paweł Kowal. Na razie Zachód nad możliwościami stworzenia własnej opowieści dopiero debatuje. Czy Putin wygrywa wojnę propagandową? Materiał "Czarno na białym".

"Bohaterowie!". Mieszkańcy Kijowa powitali żołnierzy wracających z Debalcewego

W czwartek wieczorem na dworcu w Kijowie zgromadziły się setki Ukraińców, by powitać żołnierzy wracających z Debalcewego. Po ciężkich walkach, prowadzonych mimo zawieszenia broni, siły rządowe wycofały się w środę z tego ważnego strategicznie miasta. W Kijowie żołnierze przywitani zostali kwiatami i okrzykami "bohaterowie".

"A za hałdą stoją Indianie Donbasu". Kulisy najazdu rosyjskich żołnierzy

Misza z Jekaterynburga, Losza z Mozdoku, Dima z Władykaukazu - wszyscy młodzi, ledwo przekroczyli dwudziestkę. Do niedawna odbywali służbę wojskową w brygadzie zmotoryzowanej w Rosji. Od 20 stycznia, gdy z nową siłą wybuchły walki w Donbasie - są "w delegacji" na Ukrainie. Z rosyjskimi żołnierzami, którzy wierzą, że ich misją jest "zakończenie wojny w Donbasie", rozmawiał dziennikarz rosyjskiej gazety "Kommiersant".

Berlin, Paryż, Kijów. Ławrow rozmawia o ukraińskim kryzysie

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow rozmawiał w czwartek telefonicznie ze swoimi odpowiednikami z Niemiec, Francji i Ukrainy podczas której omówiono "praktyczne posunięcia" mające na celu uregulowanie kryzysu na Ukrainie - poinformowała agencja TASS.