Niezidentyfikowany mężczyzna spadł na budynek sklepu stojącego niedaleko lotniska Heathrow pod Londynem. Policja jest przekonana, że wypadł z szykującego się do lądowania samolotu linii British Airways. Drugi pasażer na gapę utrzymał się w środku i został zatrzymany przez policję. Od razu jednak przewieziono go do szpitala, gdzie lekarze walczą o jego życie.

OBWE ostro skrytykowała w piątek plan postawienia na Węgrzech pomnika historykowi i ministrowi z czasów nazistowskich Balintowi Homanowi (1885-1951), uważanemu za architekta węgierskich ustaw antyżydowskich wzorowanych na norymberskich ustawach rasowych.

Dylann Roof, 21-latek oskarżony o zastrzelenie dziewięciu osób w kościele w Charleston w USA, przyznał się do winy - podała amerykańska telewizja CNN, powołując się na źródła w policji. Roof miał zeznać w trakcie przesłuchania, że "chciał rozpocząć wojnę rasową". Gubernator Karoliny Południowej powiedziała, że będzie oczekiwała skazania mężczyzny na karę śmierci.

Wysłannik donieckich rebeliantów na rozmowy pokojowe w Mińsku Denis Puszylin oświadczył, że negocjacje w stolicy białoruskiej zostaną wstrzymane do lipca. - Musimy najpierw zapoznać się z nowym przedstawicielem OBWE, obecnym podczas negocjacji - wyjaśnił Puszylin. W oczekiwaniu na rozmowy pokojowe, wspierani przez Rosję rebelianci atakują pozycje ukraińskie w Donbasie, a samozwańcze władze tzw. Donieckiej Republiki Ludowej oskarżyły USA "o finansowanie konfliktu".

Liczba ataków terrorystycznych na całym świecie w 2014 r. wzrosła o 35 proc. w stosunku do 2013 r., a liczba ofiar tragedii wzrosła aż o 81 proc. - wynika z corocznego, opublikowanego w piątek raportu Departamentu Stanu USA. W ub.r. doszło też do najbardziej krwawego zamachu od 11 września 2001 r. W irackim Mosulu dżihadyści z Państwa Islamskiego zabili 670 osób.

- Stany Zjednoczone próbują ustalić, czego potrzebuje Rosja, ingerując w wewnętrzne procesy polityczne naszego kraju - powiedział Władimir Putin na sesji plenarnej 19. Międzynarodowego Forum Gospodarczego w Petersburgu. Odnosząc się do sytuacji w Donbasie, prezydent rosyjski zaznaczył, że "porozumienia pokojowe zawarte w Mińsku są kluczem do uregulowania konfliktu". Podkreślił, że "Rosja będzie dążyć do pełnego wykonania mińskich porozumień".

Internauci wyśledzili, że w czwartek rosyjski samolot zwiadowczy Tu-214R przeleciał wzdłuż wschodnich i południowych granic Ukrainy. Maszyna miała włączony transponder i można ją było śledzić w sieci. Rosjanie mają dwa Tu-214R, które nie zostały jeszcze formalnie przyjęte do służby. Być może jeden z nich przechodził realistyczne testy, szpiegując Ukraińców.

Co najmniej 129 dzieci zostało zamordowanych w maju w jednej tylko prowincji pogrążonego w wojnie domowej Sudanu Południowego. Małe dziewczynki były gwałcone przed śmiercią, kastrowani mali chłopcy byli zostawiani, aby się wykrwawili. Świadkowie jako sprawców wskazują armię rządową i jej sojuszników.

Do 33 wzrosła liczba osób, które zmarły w Bombaju, na zachodzie Indii, po wypiciu skażonego alkoholu - poinformowała w piątek lokalna policja. Dziesiątki ludzi z objawami ciężkiego zatrucia trafiły do szpitali. Służby obawiają się, że liczba zgonów może wzrosnąć.

- Nie możemy dalej kupować wartych wiele milionów dolarów przeciwrakiet, które mają przechwytywać coraz tańsze rakiety przeciwników - stwierdził zastępca szefa Missile Defense Agency, odpowiadającej za budowę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Gen. Kenneth Todoroy stwierdził wprost, że obecny pomysł na obronę USA przed wrogimi rakietami balistycznymi jest „nie do utrzymania” i zostanie zmieniony.

Popularny w USA prezenter Brian Williams, który w lutym został zawieszony na pół roku za kłamstwa, nie będzie już prowadził najchętniej oglądanego programu informacyjnego w amerykańskiej telewizji "NBC Nightly News". Zamiast tego Williams będzie przygotowywał serwis informacyjny w siostrzanej stacji - MSNBC.

Wybory parlamentarne w Danii wygrał opozycyjny sojusz centroprawicy - poinformowała duńska telewizja publiczna. W reakcji na porażkę bloku partii centrolewicowych dotychczasowa premier Helle Thorning-Schmidt zapowiedziała rezygnację z kierowania Partią Socjaldemokratyczną.

Rok temu byli na ustach wszystkich. Bohaterstwo Striełkowa, "Biesa" i Mozgowoja sławiły media w Rosji. Heroizm ochotników z batalionów Azow, Ajdar i z Prawego Sektora napawał dumą Ukraińców. Dziś większości z nich już nie ma w Donbasie. Zostali odwołani, zdegradowani czy aresztowani. Jedni zajęli się polityką, drudzy spoczywają w grobie. Moskwa i Kijów nie potrzebują już w Donbasie "psów wojny", bo i wojna przybrała tu inne oblicze.