"Znaczące odkrycie" w mieszkaniu Lubitza. To nie jest list pożegnalny

Niemieccy policjanci oświadczyli, że dokonali "znaczącego odkrycia" w czasie przeszukiwań domu i mieszkania należącego do pilota Germanwings Andreasa Lubitza - podaje brytyjski "Telegraph". Wskazówka ta - zdaniem niemieckiej policji - może pomóc w wyjaśnieniu przyczyn katastrofy. Francuscy śledczy twierdzą, że pilot celowo obniżył lot i rozbił maszynę w Alpach.

Przedwyborcza ofensywa przeciwko Boko Haram

Ofensywa wojska nigeryjskiego doszkalanego naprędce przez zagranicznych instruktorów i wzmocnionego dostawami broni z Chin, Rosji i Czech prowadzona na północy kraju przeciw dżihadystom z Boko Haram ma zapewnić względny spokój w dniu sobotnich wyborów.

Premier Wielkiej Brytanii: popełniłem wiele błędów

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron przyznał podczas czwartkowego wywiadu przedwyborczego, że w ciągu ostatnich pięciu lat sprawowania władzy popełnił wiele błędów. Zaapelował jednak do wyborców o dalsze poparcie, aby mógł dokończyć odbudowę gospodarki.

Senat USA grozi Iranowi sankcjami

Senat USA zagroził w czwartek Teheranowi nowymi sankcjami, jeśli ten złamie negocjowaną umowę z sześcioma mocarstwami ws. zamrożenia irańskiego programu nuklearnego. Za przyjęciem niewiążącej poprawki w tej sprawie głosowali zgodnie wszyscy senatorowie.

Linie lotnicze zmieniają przepisy: w kokpicie stale dwie osoby

W reakcji na katastrofę airbusa we francuskich Alpach linie lotnicze w Europie i Kanadzie poinformowały w czwartek, że wprowadzają lub zamierzają wprowadzić obowiązek stałego przebywania dwóch osób w kokpicie podczas lotu. W USA zasada ta już obowiązuje.

Kraje arabskie tworzą siły szybkiego reagowania

Szefowie dyplomacji państw Ligi Arabskiej, którzy w czwartek spotkali się w Egipcie w Szarm el-Szejk, przyjęli projekt rezolucji zezwalającej na powołanie wspólnych sił szybkiego reagowania - poinformowała egipska telewizja państwowa.

Rosja: mamy wszelkie możliwości przeciwdziałania tarczy USA

Rosja ma wszelkie możliwości przeciwdziałania - w interesach zachowania równowagi strategicznej - zagrożeniu ze strony amerykańskiej tarczy antyrakietowej z elementami rozmieszczanymi w krajach UE - oświadczył w czwartek rzecznik rosyjskiego MSZ.

Bułgaria: przeciwko nam prowadzona jest wojna hybrydowa

Bułgarskie ministerstwo obrony jest poważnie zaniepokojone próbami medialnego manipulowania opinią publiczną w związku z kryzysem na Ukrainie i ocenia, że przeciw Bułgarii prowadzona jest wojna hybrydowa - informuje w czwartek prasa.

Putin wylicza: zdemaskowaliśmy 52 oficerów obcych służb i 290 agentów

Prezydent Rosji Władimir Putin poinformował w czwartek podczas dorocznego rozszerzonego kolegium Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), że w 2014 roku kontrwywiad położył kres działalności 52 kadrowych funkcjonariuszy i 290 agentów obcych służb specjalnych. Zarzucił też zachodnim służbom specjalnym wykorzystywanie rosyjskich organizacji pozarządowych (NGO) do dyskredytowania władz i destabilizowania sytuacji w Rosji.

Linie lotnicze zapewniają: Lubitz przeszedł testy, był w pełni zdolny do latania

- Drugi pilot przeszedł wszystkie testy medyczne i egzaminy. Był w pełni zdolny do latania, bez żadnych zastrzeżeń. Nie było żadnych nieprawidłowości w jego zachowaniu - powiedział szef Lufthansy i Germanwings, Carsten Spohr. Przedstawiciele linii są „zszokowani” ustaleniami francuskich śledczych, ale są przekonani, że ich procedury bezpieczeństwa są odpowiednie.

Czemu kapitan nie mógł wrócić do kokpitu? Tłumaczą piloci airbusa A320

- Mechanizm odblokowujący drzwi do kokpitu polega na tym, że osoba z wewnątrz zgadza się na to, żeby ktoś wszedł do środka - tłumaczył na konferencji prasowej dotyczącym katastrofy airbusa A320 francuski prokurator Brice Robin. - Po wpisaniu kodu, piloci mają zazwyczaj 30 sekund na reakcję. Jeśli nic nie zrobią, to drzwi same się otwierają. Pilot (siedzący w środku kokpitu - red.) może to jednak zablokować - powiedział w rozmowie z portalem tvn24.pl polski pilot airbusa A320.

Identyfikacja zwłok potrwa "kilka tygodni"

Akcja poszukiwawcza po katastrofie airbusa Germanwings jest bardzo trudna i identyfikacja zwłok zajmie co najmniej "kilka tygodni" - poinformował na konferencji prasowej Brice Robin, francuski prokurator prowadzący śledztwo ws. wtorkowej katastrofy w Alpach.

Co wiemy o drugim pilocie samolotu Germanwings?

Federalny Zarząd Lotnictwa (FAA) poinformował, że drugim pilotem airbusa A320, który rozbił się w Alpach, był 28-letni Andreas Lubitz. To on miał siedzieć za sterami w momencie katastrofy. Zdaniem francuskich prokuratorów, mógł on celowo rozbić maszynę.

Dowiemy się, co książę Karol pisał do ministrów

Sąd Najwyższy w Wielkiej Brytanii orzekł, że treść 27 listów napisanych przez księcia Karola do ministrów w latach 2004-2005 może zostać ujawniona, co według brytyjskich mediów może podać w wątpliwość polityczną neutralność przyszłego monarchy.

Francuscy śledczy: wygląda na to, że drugi pilot rozbił samolot specjalnie

Do momentu, w którym kapitan lotu 4U 9525 niemieckich linii Germanwings przebywał w kabinie pilotów, podróż przebiegała spokojnie. Gdy z niej wyszedł, przekazując stery drugiemu pilotowi, ten od razu rozpoczął procedurę schodzenia maszyny. - Działanie przy przełączniku wysokości może być jedynie zamierzonym działaniem - powiedział na konferencji prasowej dotyczącym katastrofy airbusa A320 francuski prokurator Brice Robin.