Nie chciał upiec tortu na wesele lesbijek, zapłacił karę

Właściciel cukierni w Portland, który 6 miesięcy temu odmówił przygotowania tortu weselnego na ślub pary homoseksualistek "ze względu na kwestie sumienia", zapłacił 137 tys. dolarów odszkodowania – poinformowało w poniedziałek Biuro Pracy i Przemysłu Oregonu.

Preferencje wyborcze 191 mln Amerykanów w sieci

Z powodu złej konfiguracji oprogramowania dane osobowe niemal 191 mln wyborców w USA są ogólnie dostępne w internecie – twierdzi niezależny analityk systemów bezpieczeństwa komputerowego Chris Vickery. Jego wypowiedź przytacza w poniedziałek agencja Reutera.

Zapasy uranu płyną do Rosji. "Iran wywiązuje się ze zobowiązań"

Statek wiozący ponad 11 ton nisko wzbogaconego uranu ruszył w drogę z Iranu do Rosji. To ważny krok ku wypełnieniu przez Iran zobowiązań wynikających z porozumienia dotyczącego ograniczenia jego programu nuklearnego - powiedział sekretarz stanu USA John Kerry. Rejd do Rosji potwierdził też zastrzegający anonimowość rosyjski dyplomata.

Chcą "zadać dżihadystom śmiertelny i ostateczny cios"

Premier Iraku Hajder al-Abadi oświadczył, że nadchodzący rok będzie rokiem, w którym pokonane zostanie tzw. Państwo Islamskie w Iraku. Złożył taką deklarację w przemówieniu telewizyjnym po odbiciu przez siły rządowe miasta Ramadi z rąk dżihadystów. Materiał "Faktów z zagranicy", oglądaj od poniedziałku do piątku o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.

MSZ: nie wprowadziliśmy w błąd Komisji Weneckiej. Pismo nie miało załączników

"MSZ zaprzecza bezpodstawnym informacjom podawanym przez niektóre media na temat wprowadzenia w błąd Komisji Weneckiej" - podkreślił rzecznik prasowy resortu spraw zagranicznych Artur Dmochowski, który opublikował komunikat w sprawie wątpliwości związanych z treścią pisma wysłanego przez MSZ do Komisji Weneckiej. Komisja - która jest organem doradczym Rady Europy w sprawach konstytucyjnych - zaopiniuje wniosek w marcu.

Areszt za wpis obrażający prezydenta

Turecki sąd zdecydował o prewencyjnym areszcie dla 17-latka, który zamieścił na Facebooku wpis obrażający prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana. W październiku w Turcji zatrzymano pod zarzutem obrazy prezydenta chłopców w wieku 12 i 13 lat.

Japonia przeprasza za seksualne niewolnictwo podczas wojny

Władze Korei Południowej i Japonii porozumiały się w sprawie rozwiązania historycznego sporu o tzw. kobiety do towarzystwa, czyli kobiety z krajów pod japońską okupacją zmuszane do prostytucji w czasie II wojny światowej. Materiał "Faktów z zagranicy", oglądaj od poniedziałku do piątku o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.

Indie zbudują bazę na Seszelach. Przyspiesza rywalizacja mocarstw

Władze Seszeli poinformowały, że wydały zgodę na budowę indyjskiej bazy wojskowej na swoim terytorium. Baza ta oficjalnie ma służyć walce z piractwem na wodach u wschodnich wybrzeży Afryki. Jest jednak także przejawem rywalizacji Indii i Chin na mającym strategiczne znaczenie Oceanie Indyjskim.

"Mężczyźni w dresach" wtargnęli na salę sądową. W ruch poszły butelki i gaśnica

Sprawa szefa ukraińskiej partii Ukrop Hennadija Korbana, którego prokuratura podejrzewa o zorganizowanie grupy przestępczej, nabiera rozgłosu. W czasie posiedzenia sądu w Kijowie do sali rozpraw wtargnęła grupa mężczyzn, która zaatakowała obrońców Korbana i posłów parlamentu, którzy stanęli w jego obronie. Szef Ukropu jest bliskim współpracownikiem oligarchy Ihora Kołomojskiego, skonfliktowanego z prezydentem Petrem Poroszenką.

Francja otworzyła archiwa z czasów kolaboracji z Niemcami Hitlera

Francja udostępniła ponad 200 tys. odtajnionych dokumentów pochodzących z archiwów policji i ministerstw rządu Vichy, który podczas II wojny światowej kolaborował z niemieckimi siłami okupacyjnymi. Okres ten jest dla Francuzów jednym z najbardziej wstydliwych w historii. Materiał "Faktów z zagranicy", oglądaj od poniedziałku do piątku o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.