Naraża życie, by ratować dzikie zwierzęta. "Kłusownicy opuścili obóz chwilę przed nami"

To była niezwykła wyprawa do jednego z ostatnich takich miejsc w Azji. Paweł Średziński z WWF Polska wyruszył do Malezji, by wraz z patrolem antykłusowniczym przemierzyć kompleks leśny Belum-Temenggor. Misja była niebezpieczna i trudna, ale warto zwracać uwagę na problem. Kłusownictwo i zabijanie ginących gatunków zwierząt dotyczy bowiem nie tylko Afryki, gdzie nosorożce bywają strzeżone przez wojsko lub ochroniarzy. Materiał "Faktów" TVN.

Policjanci skazani za pobicie na śmierć zatrzymanego

Dwóch policjantów zostało w sobotę skazanych na dożywotnie więzienie za pobicie na śmierć zatrzymanego na komisariacie Ismaila Abdelhamida - poinformowali przedstawiciele sądu. AFP zwraca uwagę, że to drugi taki wyrok wydany w ciągu miesiąca.

Alert w Wiedniu. Ostrzeżenia o zamachach

Wiedeńska policja poinformowała w sobotę o podwyższonym stanie gotowości w związku z ostrzeżeniami zagranicznego wywiadu o możliwych atakach terrorystycznych między Świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem.

Władimir Putin z tytułem "Człowieka Roku". Wybrali Rosjanie

Ponad połowa pytanych Rosjan uznała prezydenta Władimira Putina "Człowiekiem Roku" - wynika z sondazu przeprowadzonego przez niezależne Centrum Lewady. Kolejne miejsca przypadły szefowi rosyjskiej dyplomacji Siergiejowi Ławrowowi i ministrowi obrony Siergiejowi Szojgu.

Papież Franciszek o mocy przebaczenia: zwycięża zło dobrem

Papież Franciszek powiedział w sobotę, że poprzez przebaczenie można przezwyciężyć zło dobrem i przemienić nienawiść w miłość. W ten sposób sprawiamy, że świat staje się czystszy - mówił w uroczystość świętego Szczepana, pierwszego męczennika Kościoła.

Saudowie widzieli w nim prezydenta Syrii, dla Rosjan był celem nr 1

Zahrun Alusz walczył na wielu frontach jednocześnie, ale największymi wrogami jego Armii Islamu były "kalifat" i syryjski reżim. Konserwatywny muzułmanin, ale nie dżihadysta, chciał, by na czele nowej Syrii stanął rząd ekspertów, który broniłby interesów mieszkańców i urzeczywistniał różnorodność syryjskiego społeczeństwa. Państwa bogatej Zatoki Perskiej widziały w nim przyszłego prezydenta Syrii, dla Baszara el-Asada był solą w oku, a na celownik ostatnio wzięli go Rosjanie. I to najprawdopodobniej oni zabili Alusza w piątkowym nalocie.

Fatwa nr 68. "Organy apostatów nie wymagają szacunku i mogą być pobierane bezkarnie"

Reuters dotarł do dokumentu sporządzonego przez przywódców religijnych tzw. Państwa Islamskiego, w którym wyrażono poparcie dla pobierania organów od niewiernych. "Życie i organy apostatów nie wymagają szacunku i mogą być pobierane bezkarnie" - głosi fatwa. Przejęte dokumenty mogą świadczyć, że doniesienia o handlu ludzkimi organami przez dżihadystów są prawdziwe.

Osunięcie ziemi w kopalni jadeitu. Dziesiątki zaginionych

Trwają poszukiwania ciał ofiar osunięcia ziemi w kopalni jadeitu w północnej Birmie. Dziesiątki osób uznano za zaginione. Do podobnej katastrofy doszło tam pod koniec listopada. Zginęło wówczas 90 osób. Birma jest największym na świecie producentem jadeitu.

Chiny wyrzucają francuską dziennikarkę. Za tekst o Ujgurach

Wieloletnia korespondentka francuskiego tygodnika "Le Nouvel Observateur", Ursula Gauthier, której władze Chin cofnęły akredytację i unieważniły wizę w związku z artykułem o prześladowaniu Ujgurów, potwierdziła w sobotę, że 1 stycznia opuści ten kraj.

Służba prasowa Erdogana: prezydent zapobiegł samobójstwu

Prezydent Turcji Tayyip Recep Erdogan przejeżdżał w kolumnie samochodów, kiedy zauważył potencjalnego samobójcę. Przekonał go, aby nie skakał z mostu nad cieśniną Bosfor w Stambule - poinformowała w piątek służba prasowa prezydenta.

Zamieszki we Francji. Krzyczeli "Precz z Arabami!"

Grupa 250 zamaskowanych mężczyzn zdewastowała w piątek wieczorem salę modlitwy społeczności muzułmańskiej w Ajaccio na Korsyce, paląc egzemplarze Koranu i wznosząc antyarabskie okrzyki. Zamieszki sprowokował wczorajszy atak na dwóch strażaków oraz policjanta.

"Świat w mijającym roku musiał stawić czoło mrocznym momentom"

Królowa Elżbieta II w swoim bożonarodzeniowym przemówieniu stwierdziła, że światło chrześcijańskiej wiary może zatriumfować nad mrokiem niespokojnych czasów. Brytyjskie media piszą, że była to aluzja do motywowanych dżihadem zamachów terrorystycznych, do których dochodziło na całym świecie w ciągu ostanich 12 miesięcy.

Arcybiskup Canterbury: IS jest Herodem naszych czasów

Duchowy przywódca liczącej 80 milionów wiernych wspólnoty anglikanów na świecie, arcybiskup Canterbury i prymas całej Anglii Justin Welby ocenił w świątecznej homilii, że tzw. Państwo Islamskie (IS) jest Herodem naszych czasów i - jak Herod - zagraża chrześcijanom.