Szef imperium kawy pochowany w kawiarce

Nietypowe ostatnie pożegnanie Renato Bialettiego - syna twórcy słynnej "La Moki", dzięki któremu na całym świecie aluminiowy dzbanek do parzenia espresso stał się znany. Bialetti został pochowany we wtorek na północy Włoch w charakterystycznej urnie.

Jedyna szansa, by zapobiec Brexitowi. Tusk: kolejnego szczytu nie będzie

- Następnego szczytu nie będzie. W razie potrzeby rozmowy potrwają w weekend - oznajmił Donald Tusk tuż przed rozpoczęciem w Brukseli negocjacji na temat warunków pozostania Wielkiej Brytanii w UE. David Cameron ze swojej strony zapowiedział, że jedyne porozumienie jakie zaakceptuje to takie, które spełni potrzeby jego kraju.

Węgrzy chcą dalej się odgradzać

Węgry są gotowe na budowę ogrodzenia na granicy z Rumunią, by powstrzymać napływ migrantów, i z dużym prawdopodobieństwem nie będzie można tego uniknąć - powiedział szef kancelarii premiera Wiktora Orbana, Janosz Lazar.

Miały być dostawy do Iranu, ale nic z tego. Poszło o pieniądze

Według wcześniejszych nieoficjalnych zapowiedzi jeszcze dzisiaj Rosjanie mieli zacząć dostawy do Iranu systemów przeciwlotniczych S-300. Teraz okazuje się jednak, że są opóźnienia i ostatecznych terminów w ogóle nie ma. Powodem są - jak poinformował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow - problemy z pieniędzmi. Rosyjski dziennik "Kommiersant" napisał, że Teheran zamierzał kupić rosyjskie uzbrojenie na kredyt, jednak propozycja ta została odrzucona przez Moskwę.

Obserwatorzy OBWE zostają w Donbasie

Międzynarodowa misja obserwacyjna OBWE na wschodzie Ukrainy zostanie przedłużona do marca 2018 roku - poinformował szef niemieckiej dyplomacji Niemiec Frank-Walter Steinmeier. Niemcy sprawują obecnie przewodnictwo w OBWE.

"Transfer znacznych sum". Syn prezydenta objęty śledztwem

Syn prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, Bilal, jest objęty śledztwem w Bolonii w sprawie prania brudnych pieniędzy - podały w czwartek media. Według nieoficjalnych informacji śledztwo wszczęto po zawiadomieniu od tureckiego opozycjonisty.

Wyrok ws. Radovana Karadżicia pod koniec marca

Wyrok w procesie byłego przywódcy bośniackich Serbów Radovana Karadżicia zostanie ogłoszony 24 marca - poinformował w czwartek trybunał ONZ ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii. Karadżić jest oskarżony m.in. o zbrodnie przeciw ludzkości i ludobójstwo.

Kijów apeluje o pomoc: życie jeńców w Donbasie zagrożone

Ukraińscy posłowie zaapelowali do parlamentów innych państw oraz organizacji międzynarodowych, by wysłały Rosji jasny sygnał w sprawie sytuacji na wschodzie kraju. W specjalnej uchwale deputowani podkreślili, że "zabójstwa i stosowanie tortur w Donbasie jest niedopuszczalne". Ubolewali także nad losem ukraińskich więźniów, przetrzymywanych przez rebeliantów.

Rosjanie odsłonili popiersie Czerniachowskiego. W Polsce likwidował AK

W Moskwie zostało odsłonięte popiersie Iwana Czerniachowskiego. Władze wybrały symboliczną datę: 18 lutego 1945 roku Czerniachowski został śmiertelnie ranny w czasie operacji wschodniopruskiej w pobliżu polskiego Pieniężna. W Polsce pamiętany jest z innego względu: brał udział w likwidowaniu struktur okręgu wileńskiego AK.

Turcja przepuściła dwa tysiące rebeliantów. Jadą walczyć z Kurdami

W ostatnich dniach uciekli do Turcji, ale teraz - zaopatrzeni w broń i transport - wracają. W czwartkowy poranek do prowincji Aleppo graniczącej z Turcją wjechało co najmniej dwa tysiące rebeliantów. Chcą walczyć o utrzymanie swojego ostatniego bastionu z armią Baszara el-Asada i Kurdami.

Sikorski uczy Niemców solidarności. Zachodnie media #PisząoPolsce

- Jeśli Niemcy chcą, aby UE przetrwała w obecnej formie, to muszą pokazać, że działają jako udziałowcy, a nie soliści - powiedział w rozmowie z "Der Spiegel" były szef polskiego MSZ Radosław Sikorski. Zachodnie media piszą także o ustawie ws. karania za sformułowanie "polskie obozy śmierci" i wystawie o polskim wkładzie w złamanie kodu Enigmy. Wszystko to na tle doniesień, że ekonomicznie Europa Wschodnia jest oazą spokoju na wzburzonych światowych rynkach. #PisząoPolsce

Szymański: nigdy nie byliśmy bliżej rozpadu strefy Schengen

Musimy mieć możliwości hamowania fali migracyjnej na lądzie - podkreślił w programie "Jeden na jeden" Konrad Szymański. - Bez tego strefa Schengen nie przetrwa, bez tego kraje środka Unii Europejskiej, w tym Niemcy, będą wstrząsane politycznymi niepokojami. Myślę, że powinniśmy się zastanowić nad tym, co możemy zrobić, a nie szukać dziury w całym i wskazywać palcem na Grupę Wyszehradzką - tłumaczył wiceminister spraw zagranicznych.

Izrael "zaatakował pod Damaszkiem"

Izraelskie lotnictwo przeprowadziło trzy ataki rakietowe na pozycje syryjskiej armii w pobliżu Damaszku - poinformowało w środę późnym wieczorem Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Zapobiec Brexitowi. Dwa dni szansy w Brukseli

Porozumienie w sprawie warunków członkostwa Wielkiej Brytanii w UE, które pomoże zatrzymać ten kraj we Wspólnocie, to główny temat unijnego szczytu w czwartek i piątek. Jedną z najbardziej spornych spraw może być ograniczenie "eksportu" zasiłków na dzieci.

Spotkanie "koalicji woli" odwołane przez zamach

Z powodu zamachu w Ankarze, w którym w środę zginęło 28 osób, a 61 zostało rannych, odwołano zaplanowany na czwartek miniszczyt 11 krajów UE, nazwany spotkaniem "koalicji woli" - poinformowały w środę wieczorem źródła dyplomatyczne.

Symboliczna msza na granicy państw. Papież zakończył pielgrzymkę do Meksyku

Papież Franciszek zakończył w nocy ze środy na czwartek wizytę w Meksyku i odleciał do Rzymu. W czasie swej pięciodniowej wizyty papież wymieniał największe problemy kraju i piętnował plagi. "Nigdy więcej śmierci i wyzysku"- apelował papież Franciszek podczas mszy na zakończenie wizyty. Odprawił ją w Ciudad Juarez przy granicy z USA. Po obu jej stronach były tysiące ludzi. Po raz pierwszy papież odprawił mszę na granicy dwóch państw.

Porzucane, torturowane, prześladowane. Winne nie tylko zabobony

Do nas dociera jedynie ułamek zdjęć już tych osób, które zdołały przetrwać - mówi afrykanista dr Błażej Popławskim. Opisuje historię dwuletniego chłopca z Nigerii posądzonego o czary i porzuconego przez rodzinę. Dzięki wolontariuszom o takich dzieciach dowiaduje się świat. Czasami udaje im się porozumieć z rodziną i zabrać porzucone dziecko. Materiał magazynu "Polska i Świat".